Back To Top
Ezanı protesto etmek

Ezanı protesto etmek

 - Son Güncelleme: 12.03.2019 Salı 08:16
- A +

Beyoğlu’ndaki 8 Mart Dünya Kadınlar günü yürüyüşünde “ezanın protesto edildiği” iddiası hakkında, gösteriyi düzenleyenler ve katılan gruplarca yapılan açıklamalarda özetle “Ezan protesto edilmedi… Islıklar ezana değil, kadınların yürüyüşlerini engelleyenlereydi… Polisin yürüyüşe müdahalesine karşı ıslıklarla düdüklerle protesto yapıldığı sırada okunmaya başlanan ezan duyulmadı” deniyor.

Olayın görüntülerini baştan sona izlediğinizde açıklamaya hak veriyorsunuz zaten ama ben kendi adıma makul bulmasam da bu açıklamaya inanmak isterdim. Çünkü bir toplumun ortak değerleri olmazsa hiçbir şeyi olmaz. Öyle bir topluluk modern anlamda bir millet olamaz en başta. Hasbelkader aynı yerde toplanmış bir kalabalıktan ibaret kalır.

Bu topraklar üzerinde barış içinde yaşamak, insan haysiyetine yakışır bir hayat sürmek istiyorsak, çocuklarımızın dünyasının bizim dünyamızdan daha iyi bir yer olmasını arzu ediyorsak millet olmak -veya millet kalmak- zorundayız. Milleti millet yapan ortak değerlerin yıpratılmasına, bunların milletin ortak değeri olmaktan çıkarılmasına izin vermemeliyiz.

Bayrak hepimizin bayrağı, İstiklal Marşı bütün kesimlerin değeri. Yunus Emre gibi... Mimar Sinan gibi… Milletin bağrından çıkmış olan Mehmetçiğimiz milletin tamamının askeri. Bu değerleri sahiplenme kavgası bu değerlere zarar verir.

***

Bilhassa ülkenin seçkinleri milletin ortak yönlerini öne çıkarmaya, farklılıklarımızı mümkün olduğunca geri planda tutmaya çalışmalıdır. Bu topraklarda bir arada yaşayan toplulukların “tasada ve kıvançta ayrılmayan” bir millet olmasını -veya millet olarak kalmasını- arzu ediyorlarsa...

Bu milletin Müslüman kimliği ise üzerine titrenmesi gereken bir hususiyet. Bunun tartışma konusu yapılması, siyasetin nesnesi olması hepimizi endişelendirmeli. Unutmayalım ki ülkemizde bugünkü keskin siyasi ve sosyal kutuplaşma vaktiyle bu kimliğin üzerine yeterince titrenmediği için bu derece büyüdü. Açık söylemek gerekirse, cumhuriyetin ilk yıllarındaki laikleşme politikalarının zecri metotlarla gerçekleştirilmeye çalışılması bu politikaların Müslüman kimliğine yönelik bir tasfiye çabası olarak algılanmasına sebep oldu.

Oysa Müslümanlığımız 1923’te inşa edilen “ulus-devlet”in esasıydı. Lozan’da imzalanan mübadele antlaşması Türkiye’deki anadili Türkçe olan Karamanlı Hıristiyanların Yunanistan’a gönderilmesini, Yunan topraklarındaki ana dili Türkçe olmayan Girit Müslümanlarını ise Türkiye’ye getirmeyi öngörmüştü. Bunun sebebi kurduğumuz “ulus-devlet”in aslında Osmanlı sistemindeki “İslam milleti”ne dayanmasıdır. Bu da doğaldır. Türk milleti kavramının etnik değil milli bir kimlik ifadesi oluşunun da esası budur.

***

Her ne kadar devletimiz anayasal anlamda laik de olsa milletin kahir çoğunluğu Müslüman olduğu için ezan da ortak değerimiz. Haddizatında biliyoruz ki dindar olmayan kişiler veya gayrimüslim Türk vatandaşları da ezanı dini mahiyetinin haricinde en azından ortak milli kültürümüzün vazgeçilmez bir unsuru olarak benimserler.

Saba makamında okunan sabah ezanı, hicaz makamındaki ikindi ezanı, uşşak veya hicaz makamlarında okunan yatsı ezanı yalnızca bu topraklardaki İslam kimliğinin değil bizim estetik varlığımızın da nişaneleri.

Elbette her toplumda birtakım marjinaller çıkar, bunların toplum genelinde karşılığı olmayan tavır ve eylemlerinin doğrudan kamuoyu tarafından yokluğa mahkûm edilmesi beklenmelidir. Bu çerçevede ezana saygısızlık bu milletin sağduyu sahibi hiçbir ferdinin hoş göreceği veya izin vereceği bir davranış olamaz. Burada siyasi görüş farklarının veya parti tercihlerinin ayrıştırıcı bir rol oynaması da sözkonusu olamaz.

Ne var ki böyle bir konunun seçim süreci içinde bulunmamız dolayısıyla gündelik siyasetin tartışma konusu olması çok tehlikeli bir durum. Böyle zamanlarda siyasetin heyecanına ve gerilimine kapılarak millet bünyesinde kapanmayacak yaralar açılmasına yol açmaktan kaçınmak gerekir.

Siyasi partilerin amacı toplumun tamamını kendi programlarına destek olmaya çağırmak, herkesi ikna etmeye uğraşmak, milletin bütününü kucaklamak olmalı. Bugün şu partiye oy veren vatandaş yarın bu partiye de oy verebilmeli. Siyasi partiler arasındaki mücadele toplum kesimleri arasında bir savaşa dönüşmemeli.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
okurrr 13 Mart 2019 20:04
Makaledeki "Bilhassa ülkenin seçkinleri milletin ortak yönlerini öne çıkarmaya, farklılıklarımızı mümkün olduğunca geri planda tutmaya çalışmalıdır." cümlesi üzerinden sayın yazar ve köşe komşularına eleştiri içeren yorum yazmıştım. Nasıra mı bastım acaba? Yayınlanmadı da.
A. Yildiz 13 Mart 2019 00:54
Bir millet olabilmek icin hepimiz ayni seyleri sevmek, ayni fikirleri paylasmak zorunda degiliz. Bu bir millet olmak degildir. Bu olgarsik, dayatmaci hatta ilkel bir toplum düzenidir. Modern millet olmak icin küresel düsünmek, farkli Dil, Renk, Kultur, düsünce ve zevklere karsilikli saygi göstermektir. Aksi olan NAZI usulü fasizimdir.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 23:56
Böyle bahanelere sığınmak mertliğe yakışmıyor!!!!
KARAR OKURU 12 Mart 2019 21:12
Biraz geç kalmış bir yazı. Sizden ve gazetenizden daha önce bir ses çıkmasını isterdik. Ezan ve bayrakla barışık olmayan guruh bu ülkede bir urdur.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 19:58
İbrahim Bey, epeyidir İbrahim Kahveci sebebiyle Karar okuyorum. Sizi de bir aydan beri okuyorum. Biliyorsunuz,"Yalan söyleyenin üzerine pislik yağar" ifadesi bir ayettir. Müslüman olduklarını iddia eden baştan sona tüm iktidar mensupları yalan söylüyor. Bu cezasız kalır mı? Yaratan bunları kaydetmiyor mu, dersiniz İslam bir umut idi. Bunlar onu ucuza harcadı.Artık umut değil.yalan,rüşvet,karalama vb. Tabii aslı başka.
……….gazetesi ‘Tesettür Faciası’ olarak verilen skandal manşetiyle Konya’da iki kadın doktorun görevini ihmal ederek, erkek olduğu gerekçesiyle hastayı muayene etmediği ve bu yüzden vatandaşın, hayatını kaybettiğini belirtiyordu. Sonuçta suçlu ilan edilen iki kadın doktorun hasta yakınlarının da beyanıyla olayla alakasının olmadığı ortaya çıkmıştı.
Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, Marksist bir öğrenci olan Mustafa Kuseyri, yine Marksist bir arkadaşı tarafından öldürülmüştür. Ama Devrim dergisi, Kuseyri’yi, faşistlerlerin katlettiğini yazmış, bir büyük nümayiş hazırlamış ve bunun için cübbeli profesörleri bile sokağa sokağa dökmüştür.
Mahkemede “Menderes’in sevgilisine ait olduğu iddia edilen külotu” kasaya bir Milli Birlik Komitesi üyesinin koydurttuğu sonradan ortaya çıkmıştı. Bu gerçeği, bir başka MBK üyesi Sıtkı Ulay Menderes’in avukatlarından Burhan Apaydın’a Adnan Bey asıldıktan iki yıl sonra itiraf etmişti.
27 Mayıs darbesinden önce ve sonra ileri sürülen kuyruklu ve boynuzlu yalanlar, hayvanları bile utandıracak ölçüdedir: “Demokrat Parti Kars’ı ve Ardahan’ı Ruslar’a satıyor. Üniversite öğrencileri hayvan yemi haline getirildi. Bir kısım öğrenciler Konya yolunda toprağa gömdürüldü. Bayar’ın bankalarda 504 milyon lira parası var. Fatin Rüştü Zorlu’nun arabasının üstü altın kaplı. Menderes, ‘Ben bu orduyu yedek subaylarla da idare ederim’ demiş.
İttihat ve Terakki ileri gelenleri, Bab-ı Âli baskınıyla Harbiye Nazırı ve Başkumandan vekili Nazım Paşa’yı kurşunlayıp, sadrazam Kamil Paşa’yı istifa ettirdiler. Talat Paşa bütün valiliklere bu darbeyi meşru göstermek için korkunç bir yalan uçurdu: “Millet ve ordu Kamil Paşa’yı iskat etti. Çünkü Kamil Paşa Edirne’yi ve Adalar’ı Bulgarlar’a veriyordu! Biz geldik ve vatanı kurtardık.”
Sultan Aziz halledildikten sonra, Harbiye öğrencilerine ve halka aşılanan yeni yalanların çehreleri iğrençtir: “Sultan Aziz, meşru veliaht Murat Efendi yerine büyük oğlu Yusuf İzzettin Efendi’yi veliaht yapmak için İstanbul’a kırkbin Rus askeri çağırmıştı. Ruslar gelmeden önce vatanı kurtarmak için yola çıktık ve padişahı halletmek mecburiyetinde kaldık...”
KARAR OKURU 13 Mart 2019 13:26
0
koca rumeli kaybedildi. üstüne edirne ve kırklareli kaybedildi. adamlar koltuklarından kalkmıyordu. enver paşa gereğini yapmış
KARARLI KARAR OKURU 13 Mart 2019 19:19
0
Üstad tarih bilginiz çok eksik ve yanlış. Abdülaziz’in hal edilmesi olayında Mithat Paşa, Hüseyin Avni Paşa rol almıştır. Enver Paşa’nın bu olayla uzaktan yakından bir ilgisi ve alakası yoktur. Enver Paşa, Bab-ı Âli baskınıyla “sadrazam Kamil Paşa Edirne’yi Bulgarlar’a veriyor” yalanıyla sadrazam Kamil Paşa’yı istifa ettirdi. İfadeye dikkat koca Rumeli’yi ve Edirne’yi Bulgar’a, Balkan Savaşı esnasında bizzat Enver Paşa ve çevresi kaptırdı. Balkan devletleri arasında çıkan büyük anlaşmazlık olmasaydı, güzel Edirne, bugün Bulgar vah
Fransız İhtilali Versay zulmü, Bastil Zindanları Efsanesi üzerine kurulmuştur; sokak, böyle ateşlendi...Binlerce insan, Bastil Şatosu’nda zincirlerle ellerinden ve ayaklarından bağlanmış, her gün kırbaçlanıyorlar, bir ahları yerde, bir ahları gökte kurtarıcı bekliyorlardı!... Sokağın sarhoş insan süprüntüsü, Bastil’e yürüdü; Bastil düştü. Bir de baktılar ki; koskoca Bastil Şatosu’nda -o da zincire bile vurulmamış – iki mahkum var: Biri, anasını öldürmüş, öteki kasa hırsızı!...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 18:58
Konya'da bu vatanın bombayla havaya uçurulmuş evlatları için yapılan saygı duruşunu, ıslıkla protesto ederlerken, bu değerlere hassasiyet neredeydi acaba!!!!!!
KARAR OKURU 12 Mart 2019 17:12
Maşaallah karar okuyucusu da bu aralar ziyadesiyle çoğaldı
KARAR OKURU 12 Mart 2019 17:06
Çok güzel, hakkaniyetli bir yazı olmuş, inşallah bu konuyu fazla uzatmaz bahane arayanlar.
Bugunku iktidar sahiplerinin millet yaratmak/gelistirmek gibi bir dertleri yok Ibrahim bey, zaten oyle bir caplari da yok. Asil amaclari iktidarda kalarak nimetlerinden faydalanmaya devam etmek. Bunun icin de her turlu degeri kullanmaktan, cignemekten, milleti birbirine dusurmekten cekinmiyorlar, degisik orneklerde goruldugu gibi...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 17:01
Mikrofona ne zaman geçildi?
Nicin simdi? 12 Mart 2019 15:28
O kadinlar yillardir orada 8 martta bariscil sekilde dunya kadinlar gununu kutlamak icin gosteri yaparlar. Bu seneye kadar yetkililer onlarin gosterisine izin verdi ve hicbir olay olmadi. Peki Simdi gosteriye nicin izin verilmedi, ve nicin kadinlarin uzerine polis suruldu? Ve ustelik gayet bilincli/amacli cekilen video tedavule sunuldu? Onumuz secim, ekonomi krizde, anketler sonuk. Anayasa referandumu oncesinde Rotterdam olayi cikarilmisti. Bunlar klasik isecim provakasyonlari, muhafazakar kesimi mobilize edip secim kazanmak icin. Yorumlardan bunun alicisi oldugu da belli. Ayip!
İYİparti LİDERİ AKŞENER BUGÜN HAYKIRDI ey erdogan beni hapse atsan ne olureki ben hakka terslim oldum senin önünde egilmeyecegim sana biat etmeyecegim dedi meral akşener onurumuzdur
E.K 12 Mart 2019 15:03
Bazi okurlar cok guzel yorumlar yapmis. Kendilerine ufuk acici yorumlari tesekur ederiz. Ancak, cok hakli yorumlar bile cok sayida kirmizi, begenmeme almis...Begenmeyenler keske goruslerini yazsalar. Bizde bu engin goruslu kisilerin irfanlarindan faydalansak....
Ülkemize dürüst, ahlaklı, liyakat sahibi ve tutumlu siyasetçiler lazım. Seçimi kazanabilmek için her türlü tehdit ve rakiplerini karalamada sınır tanımayan, rakip parti ve destekçilerini "şer ittifakı, çöp, illet ve zillet" diyenleri bu seçimde millet oylarıyla bir güzel silkeler İnşallah! İşsizlik had safhada, hayat pahalılığı ve enflasyon çok yüksek. Hükümet tutumlu davranıp israfı önleyip üretimi artıracağı yerde seçimi kazanmak için ekonomiyi kırılganlaştırıyor.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 14:22
Diyanete otur diyor oturuyor kalk diyor kalkıyor. İçki kutusu görmedim diyeni görevden alıyor. Yeminle bunda Allah sevgisi yok.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 16:42
42
Uzaya gidecektik ama chp engel oldu :)
Evet öyledir, haklısıniz. Ancak, şikâyetiniz sanıyorum kadıya yönelik!.. Kadıyı kime şikayet edeceksiniz?..
KARAR OKURU 12 Mart 2019 14:53
1
MİLLETE :)
KARAR OKURU 12 Mart 2019 13:26
AKP başkanı az önce : Sandıkta yapılacak hatanın bedelini tüm şehir ödüyor, dedi. Hiç bilmez miyiz, şehir olsa neyse, sandıkta yapılan hatanın bedelini, koca bir ülke ödüyor. :)
Lei Sa Chi 12 Mart 2019 13:25
Bu memlekette ortak değerler var, ezan da Islamın şeairidir. Bir memleketi diğer halkı Müslüman olmayanlardan ayıran emarelerdendir. Ama zorla saygı olmaz. Esasen ezan okunurken de çoğumuz günlük faaliyetlere ara vermiyoruz. Şimdiki durum siyasi istismar kokuyor. Aynı saygıyı istiklal marşı okunurken de göstermek talep edilebilir. Yakında okul varsa pzt ve cm günleri pencereyi açıp hazırola geçmiyoruz. Kimse vatan haini olmuyor. Bir istisnası 10 kasım. Sokağa çıkamıyoruz. Bu da zoraki saygı.
HAYDIR HAK. 12 Mart 2019 14:26
2
Kardesim kimseye zorla saygi goster denmiyor. Ama benim sayginima saygi duy deniyor. Com bir sey isteniyor. Olayi hemen siyasilestirdiler diyerek topu taca atmayin. Sadece siyasilerin degil herkesin sahip çıkması gerekir.
KARAR OKURU 13 Mart 2019 11:33
0
14.26 tabiki saygı gösterilecek. Ezan saatini zaten biliyorsun saatini takip et git namazını kıl ibadetini yap. Amacın ne? dinini bangır bangır göstere göstere reklam yapa yapa kafasına vura vuramı yaşamak? Kilise bangır bangır olmamalı. Gürültü ses insan psikolojisini kötü etkilerken siz hala neyin peşindesiniz. Daha çok cami, en yüksek sesle ezan aynı anda bir çok camide ezan seslerinin birbirine karışması. Eleştiri yaptığın an dinsizsin. Farzedelim ki dinsizim de sanane bundan. Sen dinini doğru yaşa ve öncelikle insana saygı göster. Zorla dayatma.
esasında bu ezan meselesiyle akp şöyle bir mesaj vermek istiyor topluma, dinde vatanda bayrakta benim tekelimde ben kullanırım ben sömürürüm demek istiyor aykırı mualif sesleri susturmak için terörü ezanı dini bir silah olarak kullanıyor akp ve yöneticileri toplumu dizayn ediyorlar tektipleştirip kendilerine biat eden kurşun askerler yapmak peşindeler.
karar okuru 12 Mart 2019 13:20
ne şiş yansın ne kebap
çiftçi 12 Mart 2019 13:14
akp nin tarım! bakanlıgı hayvan üreticilerine bersicilere bugün arpa yem dagıtacagını açıkladı besiciler ise yaptıkları açıklamada elimizde büyük baş küçük baş hayvan yok arpayı bizmi yiyelim dediler ülkede tarımı bitiren hayvancılıgı bitiren akp seçim öncesi göstermelik bir kaşık bal sürüyor besicinin agzına din iman sömürüsüyle gündemi degiştirmeye çalışan akp eti sırbıstandan angusu avusturalyadan getirtiyor sonrada dalga geçer gibi besicilere arpa dagıtıyor..
KARAR OKURU 12 Mart 2019 13:11
Sn. Yazar oradakiler ısrarla ezanı değil, polisi protesto ettik diyor. Ama siz yine olmuşsa eğer öyleyse filan da falan da şeklinde cümlelerle yazı kaleme alıyorsunuz. Burdan (karar) medet umum buradaki yorumculara açıyorum . Muhalif yorumcu Arkadaşlar bunlar iligine kadar siyasal İslam ideolojisine sahip ve ideolojik körlüğe muzdarip insanlardır. Vazgeçin bu umuttan. İnşallah yayinlayacak kadar da ideolojik kör değilsinizdir .
E.K 12 Mart 2019 12:28
Ezan memleket meselesi degildir...Bin yildir bu topraklarda ezanin sedasi oldu ve oyle devam edecektir...Sark kurnazi siyasiler buradan oy devsirme pesindeler...Diyanetin butcesi Bilim Bakanliginin iki katidir..Turkiye Dunyada Hukukun Sefafligi siralamasinda 126 ulke arasinda 109. sirada Nijerya, Ethopya ve Afganisatan'a yakin siradadir...Deprem olsa evlerimiz depreme dayanikli degil, olecegiz...Egitim siralamasinda yine cok gerilerdeyiz...Bunlar memleket meselesi...Ezan degil....Belediye secimi bu...Beton yigini kentlerimiz memleket meselesi..din degil...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 12:08
Güzel malzeme oldu hadi koşun peşinden.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 12:08
Dün bütün Akp medyası aynı manşetle çıkmıştı. “ ezan ve bayrak protesto edildi.” Belli ki talimat tek merkezden. Bilmem başka bir şey yazmama gerek var mı? Ama şunu da yazmadan vicdanım rahat etmeyecek. Tartışma ezan etrafında dönerken işin içine bayrak neden sokuluyor???
KARAR OKURU 12 Mart 2019 12:05
Din elden gidiyor şeriat isteriz diyerek Kubilayın başını kesip kellesiyle meydanlarda dolaşan bir zihniyete canilik denir. Dini yaşayacaksan reklam gösteriş yapmak takkiyecilikten başka hiç bir şey değil.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 14:20
12
O işte başka işler var.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 18:43
2
Dindar degilim ama Kemalist iktidarlar doneminde size anlatilan herseye inanmayin. Kemalistler de bugunku din referansli iktidar gibi gecmiste ve bugunlerde olan olaylari icine yalan, iftira, propaganda katarak anlatirlardi. Hemfikir olmayanlari da tehdid eder, vatan haini ilan ederlerdi. Kubilay olayi da anlatildigi gibi degilmis; ben de sonradan ogrendim.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 12:01
pankartlarındaki ahlaksızca yazılarla yürütülmemeleri çok iyi olmuş. hem toplumun ahlakı-manevi duyguları DEĞERLERİ için hemde GÜVENLİK için.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 14:54
21
sen ahlak polisimisin sanane
KARAR OKURU 13 Mart 2019 00:45
2
14.54, Sen neden alındın. Ahlaksız mısın? Adam polisin yaptığını söylüyor zaten.
Allah razı olsun muterem Kiras.Efradını cami ağyarını mani olgun dolgun bir yazı. Ezan okunurken bağırma umaysızlık vurdumduymazlık.İlk de değil.
Kel Hüsnü 12 Mart 2019 11:54
Ülkemizi tanımamız lazım. Hala 60-70 bin Ermenimiz, onbinlerce Süryanimiz, Musevi ve Rumumuz, milyonlarca ateist ve deistimiz, evlilik yoluyla yada başka amaçlarla vatandaş olan binlerce hristiyanımız var. Bu tanımla onlara "siz ötekisiniz" diyorsunuz. Ha bir de şu var bu görüşlerinizi İslami bir renge de büründürüyorsunuz...! Birileri de üç-beş ayet hadisle size itiraz edip "hayır gerçek İslam bu değil" diyebilir. Kel Hüsnü der ki; çağımız müslümanlarının " domuz yememek dışında bir tek sağlam ilkesi yok" Birileri de Yahudiler de yemiyor diyecek. Ama
KARAR OKURU 12 Mart 2019 18:47
25
Bu halki millet yapacak zihniyet iste budur. Okuyun Husnu'nun yorumunu.
KARAR OKURU 13 Mart 2019 00:48
0
11.54, Müslüman olmayana Gayri Müslim denir. Bundan Müslüman olmayan rahatsız olmaz. Ama zamane Gayri Müslimleri bir tuhaf. Hem Gayri Müslim olacaklar hem de kendilerine Gayri Müslim denmesinden rahatsız olacaklar.
hasan kale 12 Mart 2019 11:57
Enam süresi 108. ayette geçen şekli ile insanları kutsallarımıza söveceği dereceye getirtmemek lazım. Aşırılıklar her zaman olabilir.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 11:40
Maşallah halkı çok iyi tanıyor. Nerden ne şekilde vurup ortalığı karıştırıp gündemi değiştirip uzaktan gülerek bakıyor. Halk bozuk.
Nurettin 12 Mart 2019 11:35
Sn. Yazar ortak değerlerimizden bahsederken devlemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkü unutmuşsunuz...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 23:26
4
Çünkü yazar için değil.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 11:35
Var yok bilmiyorsun yüzünü görmüyorsun her neyse tapıyor gibi takkiye reklam yapıyorsun her ne hikmetse canlı yüzünü gördüğün canlıya zulum yapıyorsun.
Muzaffer 12 Mart 2019 11:20
Sn. Yazar bazen toplumu infiale sürükleyen olaylar olur (küçük çocuğa tecavüz gibi) polis o kişi linç edilmesin diye polis yeleği giydirerek oradan uzaklaştırır, hesabını mahkemede versin diye. Peki söz konusu ezan olayını bu kadar istismar etmenin amacı nedir? Eğer gerçekten okunan ezana saygısızlık yapılmış ise konu yargıya intikal ettirilebilir.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 13:12
53
Amacı muhalefeti şeytanlaştırmak ve oy toplamak!
cumhur 12 Mart 2019 11:17
Sütten çıkmış ak kaşık,hata yok,yanlış yok,herşeyi bilirler ,her yaptıkları doğrudur,sadece bunlar müslümandır,sadece bunlar vatanperverdir,vesaire.kendinden olmayan,kandi gibi düşünmeyenler teröristtir,haindir,illettir,zillettir,fetocüdür vesaire...Allah iyiden doğrudan isteyenleri ayırmasın.istemeyenler aynı yoluna devam etsin...
Bir protesto esnasında okunan ezanın videosunu çekip “bakın nasıl da ezanı ıslıklıyor protesto ediyorlar dinsiz imansızlar” diye insanları birbirine karşı kışkırtan, ezanı yani kendi kutsalını bile araçsallaştıran, siyasi ikbal için herşeyi mübah gören bir anlayışla hiçbir ortak değer olamaz.
Kel Hüsnü 12 Mart 2019 10:06
Nalına ve mıhına...
Mustafa ALSANCAK 12 Mart 2019 10:06
İnsanları dini konularda pek sık boğaz etmeye gelmez Herkesin lnanci ve düşünce tarzı kendine göredir.İran;'daki Mollalar rejiminden kaçıp Avrupa'ya kapağı atan İranlı gençler sanki şiddet ve zorla müslüman yapılmışlar gibi ilkönce ilkönce kadınların çoğu kara çarşafları attılar sonra da bazıları Hristiyanlığı kabul etmek için kiliselere koşup puapazların önünde eğilip vatfiz olanlar oluyordu.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 09:50
Doğunca nüfus kağıdına otomatikman islam yazılıyor. Mecburi ortak değer olmaz!!
KARAR OKURU 12 Mart 2019 13:27
9
09:50, O Müslümanlar için geçerli. Hristiyan Türk vatandaşlarında mensubu oldukları dini cemaat yazar. Siz de gidin istediğinizi yazdırın, Müslüman değilseniz takkiye yapmayın.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 09:36
Ezan için sokaklara dökülen insanlar vardı, şunu sormak isterdim; Ezan Allah'ın emridir, başımız üstüne. Bu bağlamda, ezanı korumak Allah'ın emrini korumaktır. Peki, zulme karşı gelmek, zalimin değil mazlumun yanında yer almak, Allah'ın da ismi şerifi olan 'Hak'kı ayakta tutmak, torpile, adam kayırmacılığa, yolsuzluğa, iftiraya, yalana geçit vermemek vs. Allah'ın emri değil mi? Ezanı koruyup, diğerlerini görmezden gelince İslam korunmuş mu oluyor?
KARAR OKURU 12 Mart 2019 09:24
Bu ülkede ortak değerler yok maalesef İbrahim bey.Her iktidar kendi cenahının değerini diğerlerine dayatıyor.Her cenah da sadece kendi mağduriyetine ses çıkarıyor.Diğeri zulüm altındayken kafasını kuma gömüyor.Birbirinin değerlerine saygı duymuyor insanlar.Aydınların böyle olmaması gerek ama.Siz mesela; ezana gösterdiğiniz hassasiyet kadar,asla kanıtlanamayan Kabataş olayına,camide içki içtiler olayına,14 yaşında polis fişeği ile ölen berkinin annesinin meydanlarda yuhalatılmasına bir ses çıkarabildiniz mi?
okur 12 Mart 2019 09:04
"Polisin yürüyüşe müdahalesine karşı ıslıklarla düdüklerle protesto yapıldığı sırada okunmaya başlanan ezan duyulmadı” deniyor. diyerek açıklamaya hak veriyorsunuz da bizzat orada olan daha öncede "uykumdan uyandıran ezan için camiyi basıp imamımı keseyim " diyen CHP Milletvekili Sera Kadıgil bile sizinle aynı düşünmüyor da siz nasıl böyle bir kanıya varabildiniz??
KARAR OKURU 12 Mart 2019 08:58
AKP Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, Millet İttifakı için "31 Mart’ta milletin değerlerine karşı siyaset yapan 4’lü çete, şer ittifakı, illet ittifakı ve kim bir araya gelirse gelsin bu sokaklarda, mahallelerde gezme şansı olmayacak" demiş mesela? Ortak değerler mi demiştiniz İbrahim Bey?
Vatandaş 12 Mart 2019 08:51
Sayın Yazar; Yürüyüşe katılanların taşıdıkları pankartalardan attıkları sloganlardan nasıl bir gruh oldukları belli olmuyormu?. Bu insanlardan ezana saygı beklemek aptallık olur. Onlar Taksimde ki küçük bir camiye tahammül edemiyorlariken yakında açılacak büyük camiye hiç tahammülleri olurmu? yaptıkları aslında yeni yapılan camiyi protosto etmekti artık anlayın ve ona göre pozisyon alın. Bu insanların kafası bu topraklara ait değildir. Okadar yüksek sesle okunan ezanın duyulmaması mümkünmü? videoda bile ezanın ıslıklardan daha yüksek sesli oldu
KARAR'DA KARARLI ADAM 12 Mart 2019 13:11
53
Ey vatandaş!!!O topluluğa güruh diyerek aşağılamaya hakkın ve yetkin yok.Niyet okumada üstünüze yok.Samimi değilsiniz,önyargılısınız.Sade siz mi müslümansınız?Herşeyi istirmar ettiniz,herşeyi araç yaptınız.Fırsat bulsanız,bu insanlara bir yudum su vermeyeceksiniz.Dinden bunu mu anlıyorsunuz.Nerde hoşgörü,nerde merhamet,nerde müslümanlık???
KARAR OKURU 12 Mart 2019 08:33
Açıklamada neyi makbul bulmuyorsunuz İbrahim bey? Ezanı protesto etmek için 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü mü beklemiş bu kadınlar yani? Ak parti iktidarının ilk 16 yılında bu yürüyüşler yapılmış, hiçbir sorun olmamış, bu yıl yasak getirilirken insanların itiraz edecekleri düşünülmemiş mi? Üstelik ezandan çok önce başlamış protestolar, ezanın duyulmayabileceği düşünülmemiş mi? Ak partinin geçmiş seçim mitinglerinde ezan okunurken de devam ediyor konuşmalar, susulmuyor. Bu saygısızlık değil mi?
göktürk börü 12 Mart 2019 08:00
akp topluma zorla din dayatıyor gözümüzün içine soka soka din dayatıyorlar onlar gibi olmayanlara hain ve dinsiz diyor akp ikdidarı ve mükdedirleri akp dinle hizaya sokmaya çalışıyor halkı buda tepki doguruyor halk dinden soguyor gençler sorguluyor deizm ve ateizm bu yüzden yükselişte 24 saat din iman edebiyatı yapanlar ve ketçapçı imamlar yüzünden toplum dine elveda demeye başladı.
ATA 12 Mart 2019 07:55
Dünya kadınlar gününün ne kadar da boşa kutlandığı ortada kendi günlerinde polis şiddetine maruz kaldilar ve ezan ile iftiraya uğradılar. O kadınları ifşa ettiler ve başlarına gelecek herşeyden de sorumlular kimse gerçeği söyleyecek kadar da cesur değil 17 yılda osmanlı nin karanlik dönemine doğru koşar adım gidiyoruz
KARAR OKURU 12 Mart 2019 07:37
Sn yazar adamların ezana saygısızlığı falan yok ,adamlar ıslık mıslık çalarken ezan okunuyor. Kalabalıklar şuursuzdur,o an .Cumhurbaşkanı ve bahçeli seçim e alet ediyorlar bunu bu yanlıştıır bunu büyütmeyelim toplumu ayrıştırmayalım...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 07:54
51
31 marta kadar din iman satar akp bahçelide milliyetçilik soslu siyasal islam güzellemesi yapar seçim bitince yine aynı gemideyiz moduna döner ler seçime kadar teröristsiniz seçimden sonra aynı gemideyiz modu
furkan 12 Mart 2019 07:53
55
ezana en büyük saygısızlıgı akp yapıyor ezanı seçimler için oy için kullanıyor en büyük ayıp ve günah bu işte
KARAR OKURU 12 Mart 2019 07:25
Arkadaşlar ezanı oy için araçsallaştirmakta kötü değilmi ?
KARAR OKURU 12 Mart 2019 08:02
61
dini sömürmek kullanmak akp lilere helal bilmiyonmu kardeş onlara özel izin var gayptan
KARAR OKURUM 12 Mart 2019 07:11
Ezan okunurken susabilirlerdi görüntü net susmuyorlar ezan seside çok kuvvetli.Allah layigini versin.
kuran ve vahiy 12 Mart 2019 08:05
56
ezan okunurken niye susalım kuranda ezan okunurken susunmu diyor kendi kafanıza göre din uydurmuşsunuz sahte yalan hadislerle dinin içöine bidatı hurafeyi şirki kattınız sünniligi din olarak dayatıyorsunuz buhari nin 300 yıl sonra yazdıgı şeyleri peygamber söyledi diye millete yutturuyorsunuz reaya olmaktan bıkmadınızmı
vartolu 12 Mart 2019 09:53
45
videoyu çeken kişi 5. kattan çekiyor orada kuvvetli olabilir aşağıdaki gürültüde duyulduğunu sanmıyorum
KARAR OKURU 12 Mart 2019 07:14
Teşekkürler.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 06:05
islama inanmayan bir gruptan ezan hesabı soruluyorda, dava dava diye meydan meydan gezenlerden yalanın ve iftiranın hesabı sorulmuyor. Efendimizin müslüman herşeyi yapar ama yalan söylemez yalan münafıklık alametidir dediği halde. ayrıca derdiniz ezan olsa namz kılardınız. o camileri sabah namazında bile tıklıl tıklım doldururdunuz bak o zman kimse ıslıklıyormu? seçimden seçime hatırladığınız camilere en büyük saygısızlığı siz yapıyorsunuz. kabataşta camiye ayakkabıyla girmediler diyen müezzini sürenlerin lafına inanan varsa hala diyecek söz yok
KARAR OKURU 12 Mart 2019 05:57
Can simidi yetişti veya yetiştirildi. Kürt-Türk, Müslüman-Müslüman olmayan, tam da İsrail ve diğer düşmanların arayıp dulamadığı bölünmüşlük. İşte beka tehlikesi tam da budur.
evin 12 Mart 2019 05:35
çok yüksek sesle okunan ezan ortak değerden çok bir baskı aracı olarak kullanılıyor sanki...toplumun tamamına isteklerinin dışında dayatılan bir şeyin ortak değer olduğunu iddia etmek zor...ayrıca ezan ortak değerse aleviler, gayrimüslim ve ateist vatandaşlar ne olacak?
eski islamcı 12 Mart 2019 08:18
85
rahip brunson serbest kaldıktan sonra amerikada röpörtajda aynen şöyle dedi ceza evinde kaldıgım süre boyunca bilerek kasten yan koguşlardan durmadan ezan okudular bana piskolojik baskı yapmak için dedi brunson ceza evinde odasındaki hoparlörden ilahi ve ezan dinletildigini söyledi bu bile başlı başına bir zulümdür bence bir gayri müslüme yapılan linçtir zorla din dayatılıyor bu ülkede
KARAR OKURU 12 Mart 2019 08:46
52
82 milyon nufuslu ulkede 100 bin gayrimuslum vatandas kalmis. Yani gayrimuslum vatandas nesli tukenmis bir insan turu bu ulkede. Onlarin esamesi bile okunmaz. Aleviligin din olmadigini da Diyanet isleri baskanimiz birkac kez soyledi. Cemevleri ibadethane statusunde bile degil. Ateistleri zaten adamdan sayan yok, dernekleri de kapatildi...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 08:47
3
Aleviler için ezanin bir sey ifade etmedigini nerden çıkardınız ? Genellikle yorumlarinızi begenen biri olarak, yeterince bilgi sahibi olmadan bir topluluk adına ortaya koydugunuz yargı son derece yanlış. Alevi sunni ayrımi Allah , Peygamber , Kitap noktasında değil; daha sonra ki halifelik - ki bence iktidar kavgasidır - cekişmesinden kaynaklıdır.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 05:23
bir kısım insanın değerli gördüğü veya kutsal saydığı bir şey diğer bir kısım insan için aynı değeri taşımıyor olabilir.. eğer Taksimde gerçekten ezan protesto edildi ise bu insanlar turist değil., bu ülkenin vergi veren devleti ayakta tutan insanları..bu insanlar ezanı sevmiyor ise duymak istemiyor ise devlet millete rağmen bir iş yapmamalı.. sen istesende istemesende ben zorla ezanı okurum sana dinletirim dememeli .. muhtarlar aracılığı ile mahallelerde halka sorulmalı .. ezanın okunmasını istenen yerlerde okunmalı ,istenmeyen yerlerde okunmamalı
KARAR OKURU 12 Mart 2019 04:26
dolu dizgin iç savaşa doğru sürükleniyoruz. Allah bu akılsızlara akıl fikir versin islah etsin.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 09:01
41
içimdeki korkuyu yazmışsınız
KARAR OKURU 12 Mart 2019 03:15
Cihangir İslam: 'Ezanı ıslıklamadık' beyanını dikkate alın, oyuna gelmeyin
KARAR'DA KARARLI ADAM 12 Mart 2019 12:51
24
Arkdaşın yorumunu beğenmeyenlere çok kolay bir soru soruyorum:Bu yorumun beğenilmeyecek nesi var?Bence ,Cihangir İSLÂM Bey'in Saadet'in milletvekili olmasından başka hiç bir nedeni olamaz.Ama onların amacı başka,tabiki trol ,trollüğünü yapacak,onların görevi bu.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 02:53
Bu ulkede gayrimuslum vatandaslara saygi mi gosterildi Sayin yazar? Neden nufusumuzun binde biri bile gayrimuslum degil? Hala Ermeni cemaatinin sectigi dini lideri kovan bir devlet var bu ulkede. Cumhuriyet tarihimiz boyunca gayrumuslum vatandaslara yapilanlari okullarda cocuklariniza ogretmiyorsunuz hala? Varlik Vergisinden, 20 Kura kanunundan, 6-7 Eylul pogromundan, 1964 Rum tehcirinden, azinliklara ait mallarin gasp edilmesinden bahsediyorum. Sadece o da degil; Kurt, Cerkes, Bosnak vatandaslarin anadil egitimi neden hala yasak?...Bu konulardan soz etmeden nasil "millet" olacaksiniz?
KARAR OKURU 12 Mart 2019 18:59
1
Trollerden 126 olumsuz almisim. En cok olumsuzu bana vermisler. Sampiyon oldum !
KARAR OKURU 12 Mart 2019 01:54
bu ülkenin kahir çoğunluğu müslüman değil. diyanetin araştırmasıda sonuçlarına bakın. adam müslümanım diyor peygambere inanmıyor kadere inanmıyor vs. bu şehir efsanesinden kurtulun artık.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 07:39
15
senmi karar veriyorsun insanların müslüman olup olmadıklarına kalplerini yarıpmi baktın senin gibiler yüzünden millet dinden imandan sogudu
KARAR OKURU 12 Mart 2019 15:54
12
Allah karar veriyor. Allahın kanununu, kaderini inkar edenler kafirlerdir diyor. şu dininizi öğrenin artık be. ninenizle öğrendiğiniz sübhanekeyle bir ömür geçiriyorsunuz
Karar okuru 12 Mart 2019 01:44
Kimse ezanla inançla oynamaz. Ancak kendi kısıtlamaları, olumsuz koşullar ve yetersizlik sebebi ile karşılaştıkları yoksunluk içinde son derece öfkeli yığınlar söz konusudur. Hassasiyetten öte bu öfkeyi boşaltacakları yer ararlar. Yaşanan acı olaylarda hep bu öfke rol oynar ve bilinçlide değildir yeterki kendince bir hedef bulsun. Bu ak der yarın kara
musto 12 Mart 2019 01:43
Eskiden bazı camilerimizde mikrofon yoktu bazılarının sesi sizi etkiler bazı seslerde kulağı tırmalar bir an evvel bitse dersiniz mikrofonu Allah ne verdiyse açıp yakın camilerde sesler birbirine karışıyor rahatsız edici bir hal alıyor bu diyanet ne iş yapar ezandan bile soğutuyorsunuz.
Davut Doğrucu 12 Mart 2019 01:31
Oradaki insanların başka derdi yokmuş ,protesto edecek bir şey bulamamışlar! Tüm dertleri ezanmış...! Engelenme, gaz , gaz, cop bahane...! İzan yok olmadıysa da çook uzaklara gitmiş...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 01:08
istedikleri ikinci madimak vakasi sayin yazar, aci ama maalesef gercek!
Mustafa ALSANCAK 12 Mart 2019 01:06
Yani şu Ezanı ıslıkladılar şeklinde kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya devam edenlerin kötü niyetleri karşısında üzüntü duymamak elde değil. Bu konuyu bizzat sn C.Başkanının da günlük miting meydanlarında işlemekte olması halkı büyük gerilimlere kadar götürmesinden korkuluyor.Esas olarak politikacıların da meydanlarda yaptıkları konuşmaları esnasında konuşmayı kesip Ezan’ın okunmasının sonunu beklediklerini çok yaşamışızdır: Beyoğlu’ndaki gösteri yürüyüşüne gereksiz yere sert müdahalesi ile halka şiddet uygulayan kolluk kuvve
KARAR OKURU 12 Mart 2019 01:01
akp ve erdoganın düşüncesi şu ben yüzde 45 in partisiyim türkiyedeki milyonlarca akp li olmayanlar beni ilgilendirmez modundalar tc de 10 milyon akp li yandaşa üyesine ötrülü ödenekten maaş baglanmış neden 80 milyon insanın kazancını emegini yandaşa dagıtıyon diye sormazlarmı adama
KARAR OKURU 12 Mart 2019 09:08
58
sonra da izmirde, kadıköyde oturan ve devletin asıl vergi kaynağını oluşturanlara "bunlar türkiyenin kaymağını yiyor" diyorlar.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:48
Yere tükürüp napıyonuz lan diyen adam makbüldür bizim memlekette. Ezana ve dine saygı zaten gösteriliyor. Ama nedense saygıyla ilgili hassasiyet bu konulardan öteye geçemiyor. Kimsenin kimseye ve hiçbir özele saygı göstermediği, kadınına kızzına saygısız oğluna kaba komşuşuna düşman bir toplumda bizim tek konuşanilbildiğimiz konu dine saygı. Not: yazar ortak değer olarak ülkenin kurucusunun bile adını yazamamış. Yazık bu içsel savaşa. Adam ülkenin kurucu lideri naapsanız bu değişmeyecek.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:38
Bu yakanın adeti oğlanı gönderirsin okumaya nobel alır gelir bu çok içki içiyormuş denir. Dünyaca ünlü Modacı olur gaymiş denir. Adam doğruları konuşuyor ama kürtmüş denir. Bu toprağın ortak değeri kimliği diye birşey yok. İnsanlar var ve hayatları var ve kendi sorunları var. Sizin birleşmek istediğiniz nokta hepimizin sünni müslüman, ortodoks bir çizgide durduğu nokta. Önce kimliklere barışın onları tanıyınki bu toprakta yetişen ve ezanı ıslıklayacak veya birinin üstüne başörtülü diyr işeyecek normal akıllı birinin olmadığını görün.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 01:20
15
00.38, Sizin gibi düşünmek isterdim. Ama bu memlekette maalesef ezanı ıslıklayacak ve kendini akıllı zanneden bir güruh var. Keşke olmasaydı.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:31
Ne acıdır ki internette geçmişte Erdoğan’ın ezan okunurken konuşmasını kesmediği haberleri var. Bunun ötesinde MHP tarafından dikkate çekilen Erdoğan’ın mitinginde çevredeki camilerde akşam ezanının okutulmadığı, ezanın susturulduğu haberleri var. Bunlar yokmuş gibi polisten kaçan can derdindeki kadınların ezanı protesto ettiğine kimler inanır. Sadece provokasyon amaçlı gündemi değiştirmek, safları sıklaştırarak için planlanmış bir olaya benziyor. Bu yazıya trollerden gelecek onlarca tepkise bunun kanıtı.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:32
31 mart sabahına kadar ak parti ve Erdoğan din iman edebiyatıyla oy devşirme peşinde küçük ortagı bahçelide milliyetçi soslu siyasal islamcılık güzellemesi yapıyor
islama en büyük zararı akp veriyor akp yüzünden bazı gençler deist ve ateist olmuş akp dini kullandıkça malesef türkiyede tepki olarak dinden uzaklaşanların sayısı gün geçtikçe dahada artaca benziyor akp bir siyasi parti dini bir cemaat degil bu sebeple halkı din ile hizaya getirmekten vaz geçsin
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:24
31
Böyle ezber hükümler doğru değil. Ak parti yüzünden lafı bahane. Olanların deizmde gözü varmış.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 02:04
18
akpnin zararı büyük doğru. ama o gençler dünden razıymış. kötüye bakarak iyiye ulaşamazsın. akp atatürkçülükte yapıyor lazım olunca. atatürkten soğuyan varmı. akp iyi bahane oldu. bu da imtihan. geçende olacak dökülende. haa akpnin vebali varmı? dağ gibi hemde
Ramazan Görgülü 12 Mart 2019 06:32
0
00:24 okuyucu akp öncesi ve akp sonrası dindar oranlarına bakarsanız ateizmin akp ile ilgisi varmı yokmu kabak gibi ortaya çıkar. Acı ama gerçek bu
harun s. 12 Mart 2019 07:45
63
yemin ederim ben akp yokken hatta akp nin ilk yıllarında dinime düşkün ve ibadetimi yerine getiren bir kişiydin son 5 yılda akp nin dini kullanıp sömürmesi ve dini zulüm rant aracı olarak kullanmasından dolayı ibadetimi bıraktım şimdi atatürkçü oldum yalanım varsa namerdim beni akp soguttu dinden
KARAR OKURU 12 Mart 2019 15:59
0
akp parayıda kullanıyor paradan soğuyormusun. bırakın kardeşim bu işleri. adamlar daha gelirken biz dini referans olarak almıycaz dediler. bende beş vakit namaz kılıyorum kuranımı okuyorum ben niye soğumuyorum. bi kere bile akpye oy vermedim. siz soğumaya bahane arıyormuşsunuz. açın biraz siyer okuyun. ashaba neler yapılmış ne işkencelere uğramışlarda dinlerinden dönmemişler siz ne gördünüzde dönüyorsunuz böyle. akpnin yaptığı niye islama mal ediliyor biri bana bunu anlatsın. hem tekelinde değil diyorsunuz hemde tekelindeymiş gibi davranıyorsunuz
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:20
Üretecek hizmet ortaya koyamayanlar ezan üzerinden rant devşirecek.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:20
Doğrusu bu. Böyle bir olay olsa bile büyütmek değil yatıştırmak gerekirdi. Cumhuriyet tarihi boyunca bu tür olaylar ustalıkla yönetildiği için bu kadar farklı meşrepten oluşan toplum birbirine hamle yapmadan yaşayabildi. Bugünkü tabloya bakınca bunun çok değerli bir özellik olduğunu anlıyoruz. Teşekkürler sayın yazar.
İbrahim DİRİ 12 Mart 2019 00:14
Ezanı protesto kısmı hariç ezana saygısızlık nedir? ezan okunurken telefonda konuşmak,okey oynamak,stadda veya meyhanede şarkıya devam etmek,mitingte konuşup marş söylemek,ayak ayak üstündeyse indirmemek!hangisi?Ortak milli ve manevi değer nedir,nelerden oluşur.Bütün bu çerçevelerin içi boş veya ucu açık,din sosyal hayatı kuşattıkça bu gerilim artar kanatindeyim.
Cemil 12 Mart 2019 00:26
21
İçinde yaşadığın toplumda saygısızlık olarak kabul edilen davranış şekilleri saygısızlıktır. Nokta.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:51
1
ortak değerler gerçekten herkesi kucaklayan değerler olursa orda zaten sıkıntı olmaz. ibrahim bey ortak değer diye kendi değerini ortaya sürmüş. Mesela: başkalarının yaşantısına karışmamak ortak değer olabilir. herkesin din ve vicdan hürriyetini tanımak ortak değer olabilir. islamiyet ortak değer olamaz. çünkü müslüman olmayan pekçok kesim var. ayrıca farklı islam anlayışları var. "ortak değer" iddiası ile yapılan aslında faşizmdir.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 01:38
15
00.14, Niye la, millet dinsizin keyfine göre mi yaşayacak.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 02:04
1
ezan okunurken protestolara devam etmek başka bir şey ezanı protesto etmek başka bişey. bu ayrımı yapacak kapasiteden yoksunsanız herkesin dolmuşuna biner sonundada perişan olursunuz. kaldıki akp mitinglerindede ezana saygısızlık yapılıyor müzik çalınıyor görüntüleri bile var. sen güya hassasiyeti olan bir güruh olarak bunu yapıyorsan elin atesitinden feministinden böyle bir hassasiyet bekleme hakkın yok
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN