Back To Top
Katar krizinin ardından

Katar krizinin ardından

 - Son Güncelleme: 27.07.2017 Perşembe 02:24
- A +

Ortadoğu’dan bir Katar krizi geçti diye haber yapılmadığına göre sanırım hala olay etkileri ve sonuçları ile uzun süre tartışılacak gibi gözüküyor. 

Özelikle BAE’nin gücünü  ve boyunu aşan eylemlerinin arkasında gerçekten kimler olduğunu bugün olmasa da yakın zamanda hep beraber göreceğiz. Bu hamleleri Suudi Arabistan ve İsrail destekli yaptığını söyleyen onlarca farklı kaynak olsa da delil koyan fazla olmadı. 

Libya, Irak, Mısır, Yemen ve Katar’da ön plana çıkan hamleleri aslında kimlere çalıştığını gösterse de yaşananları doğru anlamlandırmaya yetmemektedir. 

İran krizi bu kadar yakınken neden Türkiye’ye cephe alındığını açıklamaya muhtaçtır.  

Bölgesel sorunlarda ortak hareket eden bu ülkelerin keskin dönüşlerinin ardından ne çıkacağı çok da net değildir. 

***

Son gelişmeleri yalnızca sayın cumhurbaşkanının şahsına yapılan eylemler olarak değerlendirmek sorunu çok sığ olarak algılamak olur. 

Açıkçası bu yaşanan süreci doğru okumak için bir çok ekstra bilgiye ihtiyaç vardır. Bunları sıralamak ve cevaplarını aramak daha faydalı olacaktır. 

Katar ‘ın çevrelendiği dönemde Libya , Filistin , Suriye de neler değişmiştir. 

Katar bu krizden çıkabilmek için ABD ve İngiltere’ye nasıl tavizler vermek zorunda bırakılmıştır. 

Müslüman kardeşlerin ( İhvan Hareketi ) gelecekte durumu ne olacaktır. 

Bölgede İran karşısında ki tek dengeleyici ülke olan Türkiye yerine hangi ülke bölgeye nüfuz edecektir. 

İran, Çin ve Rusya’nın bölgede kazanımları nasıl bir operasyon ile geri alınacaktır. 

Mescid-i Aksa gibi bütün islam dünyasını ilgilendiren konularda Körfez ülkeleri sessizliklerini daha ne kadar sürdüreceklerdir. Halklarını kontrol altında tutmak için nasıl bir karşı hamle gerçekleştireceklerdir. 

Körfez ülkeleri sınırların değişimi konusunda nasıl bir tavır alacak ve bunun kendi ülkelerine etkilerini nasıl ortadan kaldıracaklardır . 

Yeni enerji bölgelerinin durumu bu ülkelerin tavırlarını nasıl etkileyecektir. 

Bu ve buna benzer sorular önümüzdeki dönemin nasıl olacağına da ışık tutacaktır. Ortadoğu’yu yeniden şekillendirme faaliyetleri Pasifik’teki gelişmelerden ayrı okunamayacağı içinde ayrı bir çalışmaya ihtiyaç duyacaktır. 

***

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın pearl Harbor’u bombalamasının nedeninin, ABD’nin Japonya ya petrol ambargosu koyması olduğu unutulmamalıdır. Alternatif enerji kaynakları yaygınlaşmadığı müddetçe günümüzde petrol majör kaynak olmaya devam edecektir. 

Pasifiği sıkıştırmak istiyorsanız körfezi sıkmak ABD için en doğru hamle olacaktır. Son yıllarda Avrupa’dan çekilen ABD askerlerinin Körfez’e ve Afganistan’a getirilmesi de bir rastlantı değildir. 

Hatta şu açıklamayı bile bu bağlamda değerlendirin derim; “ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almadığını ancak Ankara’nın söz konusu füze sistemini almış olması halinde bu durum Washington için kaygı verici olacaktır.” 

Bir ülkenin aldığı yüksek irtifa hava savunma sistemi niye başkasını rahatsız ederki? Eğer bu silah sistemini aldığınız da düşman dost tanımlamasını değiştirirseniz eder. Bütün yaşanalar söylenenler bir rastlantı değil birbiri ile ilişkilidir. 

Türkiye jeopolitiğin kaderini yaşamakta ve Avrupa, ABD ve Pasifik endeksli fay kırılmalarının ortasında kalmaktadır. 

Bu süreç başlangıç hareketleri gibi yaşanmakta büyük fay kırığı daha gerçekleşmemektedir. Ortadoğu’daki bütün yaşananları da bu öncü sarsıntılar olarak ele almak gerekmektedir. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Güven 30 Temmuz 2017 23:01
Suriye politikasının yanlışlığını bir türlü kabul etmediniz. Esad devrilseydi bunun Türkiye'ye ne faydası olacaktı. Seçimle bir yönetimin gelmesi hangi Arap ülkesine barış ve huzur getirdi. Eğitimsiz cahil halkların kendileri gibi birini seçmesi çok mu önemli.Şimdi hem binlerce Suriye'li göçmenle uğraşıyoruz hem de bunların boşalttığı yerlere dolan pyd canımızı sıkıyor. Hollanda'da veya Almanya'da miting yapsan ne olur yapmasan ne olur. Zaten evet diyecek olan evet der. Bütün bunlar boş işlerden başka bir şey değil. İyi bir politikacı ülke menfaatlarını iyi bilir. Ülkesinin neye muktedir olduğunu neyi yapamadığını bilir. Almanya'dan mtu'dan tank motorlarını ithal etmemiz Almanya'da veya başka yerde boş boş konuşmalardan çok daha önemliydi. Daha sonra bu teknolojiyi ülkemize taşıyabilirdik. Nitekim BMC Rheinmetal'la tank fabrikası kuracaktı. Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyebilirdik. Şimdi tümosan 100 yıllık bilgi beceriyi birkaç yıla sığdırmaya çalışıyor.Bu kadar akılsızca hareketlerden sonra dünyada olup bitenleri izleyerek doğru bir strateji oluşturacaklarına nasıl inanabiliriz. Avrupa ve Amerika'ya gitmeyi marifet zanneden mitinglerde konuşmayı bir şey zanneden siyasetçilerle mi strateji oluşturacağız.
Armageddon 29 Temmuz 2017 10:38
Yeni büyükelçi atamaları hakkında ne düşünülüyor? Mesela Küveyte , aile Bakanının ablası büyükelçi olarak atanmış. Bakanın abisi de BTK başkanı. Hay maşallah ne başarılı bir aile. Hollanda krizi geride kaldı.Son yıllarda Cok sayida Koruma polislerinin akrabalari nin üst düzey bürokrat ve diplomat olarak atanması hakkında ne düşünülüyor? S400 olayı hic de gorundugu gibi olmayabilir. Nato içinde Türkiye ve Yunanistan gibi ülkelere Nato s300 ve S400 aldırmak suretiyle bu füzelere karşı tedbir geliştiriyor da olabilir ABD. S400 un savaş deneyimi olmamasına rağmen teorik olarak güçlü duran bir silah. Tabi Rusya da saf degilse kendi S400 lerinde kullandığı radar bant aralıklarıni, sinyal kodlamasıni kullanmayacaktir Türkiye ve Yunanistan sattığı füzelerde.
Alper Kocaman 30 Temmuz 2017 12:32
0
Aile Bakani elektronik muhendisi ve biyomedikal muhendisliginde doktorasi var ve ayni zamanda tip fakultesini bitirmis. Bence aile bakani yerine bilim sanayi teknoloji bakanligini yaparsa cok daha faydali olurdu Turkiye'ye.
THE TURK 27 Temmuz 2017 19:05
Bugun Star and Stripes gazetesi, ABD nin incirlikten ayrilabilecegini ve Yunanistan veya Urdune gidebilecegini yaziyor, Mete bey , siz bunu kitabini yazmistiniz.
Mustafa Bağcılar 27 Temmuz 2017 14:36
Hayatın temeli iktidar mücadelesi , her ülke ve idarecileri ceplerini doldurmak peşinde , söyle bir yazı okumuştum nereden okuduğumu unuttum " bir milyon dolar kazanmak istiyorsan ticaret , bir milyar dolar kazanmak istiyorsan siyaset , 5 milyar dolar kazanmak istiyorsan cihat yani savaş yapacaksın . " En iyisi Allaha iyi bir kul olmaya çalışmak , kısmetin neyse onu yiyorsun zaten. kimsenin hakkını yememeye çalışmak , elinden belinden dilinden insanların zarar görmemesini sağlamak. Zira ömür kısa ölüm ansızın gelebilir hazırlıksız gitmeyelim.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2017 12:01
Olup bitenleri anlamak için bop projesini anlamak gerekir fastan pakistana kadar olan bölgede 27 ülkenin sınırları ve yönetimleri değişecek çünkü bu olmadan nilden fırat nehrine kadar olan bölgede büyük israel kurulamaz al aksa yıkılıp süleyman mabedi inşa edilemez dünyayı yöneten finans oligarkları ve onları küresel gizli örgütleri planlarını ezoterik inançlarına göre yapmaktadırlar petrol ve küresel terör bu işin bahanesidir
KARAR OKURU 27 Temmuz 2017 11:46
Olup bitenleri anlamak için bop projesini anlamak gerekir fastan pakistana kadar olan bölgede 27 ülkenin sınırları ve yönetimleri değişecek çünkü bu olmadan nilden fırat nehrine kadar olan bölgede büyük i
The Türk 27 Temmuz 2017 10:48
15 yol içinde petrol kullanılması çok yavaşlayacak, doğal ve diğer enerjiler kullanılacak, Suudi gibi petrol üreten ülkeler çok fakirleşecek, ve sonrası malum.
NURAY 27 Temmuz 2017 10:01
ortalık fena karısacak görunen o sanırım. ıstesek de ıstemesek de olayların tam merkezındeyız. ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.
Mehmet 27 Temmuz 2017 09:59
İran nüfusunun yüzde 40'ı Azeri , yüzde 20'si kürt , yüzde 35 farsi, yüzde 5 de geri kalan.
B..... 30 Temmuz 2017 23:12
1
Azeri değil Azeri diye bir ırk yok. Türk var. Lütfen Türk değin. Kendileri de bu şekilde söylenilmesini istiyor.
HASBÜNALLAH 27 Temmuz 2017 04:11
AB-D nin S-400 den endişelenmesi gün olur Türkiyeyi vurursak bizim için tehtid demekle aynıdır. Yoksa AB-D Türkiye gibi bir ortak istesede bulamaz. Fakat onlar için asıl hedef Türkiye bunu bazıları biz vurulduğumuzda anlayacak. Türkiye sırf AB-D nin seküler! ordusu PKK ya devlet kurmak istiyor diye AB-D ye eyvallah çekmiyeceğini onlarda bildiği için öyle söylüyor. Onbinlerce şehit verdiğimiz terör olaylarından sonra sınırımıza set çekecek PKK devletini AB-D korkusundan eyvallah çekmeye niyeti olanlar önce onbinlerce şehidimize sonra bu vatana ihanet etmiş olur. Herkes aklını başına almalı tektip millet ahmaklığından vazgeçmeli mozaik yapımıza sahip çıkmalıyız ve ötekileştirme hastalığından kurtulmalıyız. Yoksa düşmanın karşısına birbirini yiyen yorgun bir millet olarak çıkacağız. Sonra cephede birbirimizi daha iyi tanıyacağız bolbol ağlaşırız.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2017 03:01
Türkiye'den bakınca görünen; aynı ülke-Abd-, hem BAE'ye hem Katar'a silah sattı. Kan kaybeden kapitalizmin yeni çatışmalara ihtiyacı var çünkü. Bu iki ülke de cihad yaptığını düşünsünedursun... Ayrıca Türkiye'nin eğitim sisteminde cihadın, şeriatın ne işi var? Biz şeriatla mı yönetiliyoruz? Din işlerinin devlet işlerinden ayrı yürüdüğü laik sistemde değil miydik? Hatta daha 1 yıl önce dinci bozuntusu cemaat darbeye kalkışmamış mıydı? Sonra da yaşasın laiklik dememiş miydik? Biraz da sizin teknikle, sorularla cevap bulalım. Saygılarımla.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2017 22:38
1
Cihat islamda olan bir şeydir. Şu dini kendi söylemlerinize göre eğip bükmekten vazgeçin. Din dersinde istediğiniz sizin din tasavvuru değil islamın kendisi anlatılır buda gayet doğaldır.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2017 15:33
0
Evet haklısınız, Cihat islamda var, "günceldeyse" yorumumdaki örnek gibi Müslüman-Müslüman savaşına dönüyor nasılsa, e doğal olarak anti-islam güçleniyor. Dinciler birbirlerini eleştireceklerine, birbirleriyle savaşacaklarına, başkalarının maşası olacaklarına (b)ilime yönelse şu an bu durumda olmaz islam dünyası...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN