Back To Top
Sahi büyük oyun neydi

Sahi büyük oyun neydi

- A +

15 Temmuz öncesinde, - FETÖ’nün bütün faaliyetleri deşifre olmuş muydu?

- Terör örgütlerinin eylemleri neden engellenemiyordu?

- Uluslararası anlamda yaşanacak krizlere neden önceden tedbir alınamadı?

Sorular yerindeydi ve izaha muhtaçtı.

Bu soruların cevaplarını 15 Temmuz sonrasında hepimiz izleyerek öğrendik. En kritik noktalardaki bazı kişilerin aslında devlete hiç çalışmadıklarını gördük.

İstihbarat çalışmasını yapacak veya önleyici tedbirler alacak kişilerin bu görevlerini bırakın layıkıyla yapmayı örgütlerle işbirliği içine girdiği mahkeme kayıtlarına girdi.

Bu derin konuyu tartışırken yaptığımız en önemli hatalardan biri de, İstihbarat faaliyetlerini yalnızca bir kurumun yaptığını ve onun şekillendirdiğini düşünmektir. İstihbaratın tek merkezde toplanmasıyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Ancak bunun gerçekleştiğini söylemek oldukça iddialı bir söylem olur.

Çünkü istihbarat faaliyetleri basit anlamda cari (anlık) ve stratejik  istihbarat olarak ikiye ayrılır. Cari istihbarat faaliyetlerini farklı merkezlerden yürütüp tek bir havuzda toplayarak başarıya ulaşabilirsiniz. Stratejik istihbaratta ise yalnız olamazsınız. Devletin bütün istihbarat kurumlarıyla ortak hareket etmek zorundasınızdır. Peki bu nasıl olacak? Elbette siyasi otoritenin size bir gelecek vizyonu çizmesi ve direktif vermesi ile...

Türkiye’nin anlık istihbaratta başarısızlığının sebeplerini üç ana başlıkta toplamak gerekir;

Birincisi , istihbarat faaliyetini icra edecek kişilerin bazıları terör örgütü üyesiydi.

İkincisi , kurumlar arası çekişme sonucunda meydana gelen körlük.

ve son olarak da bilgilerin istihbarata dönüştüğü noktadaki tecrübe eksikliği.

Türkiye’nin cari olarak yaşadığı her olay aslında başka bir istihbarat biriminin bize dayattığı stratejik hedefin sonucudur. Bu nedenle büyük resmî gören gözlere ihtiyaç vardır. Normalde cari istihbaratı günlük bir olay olarak değerlendirdiğinizde stratejik istihbarata bilgi aktaramazsınız. Çünkü  cari istihbarat stratejik istihbaratı besleyen en önemli kaynaktır. Bu nedenle stratejik istihbaratta çalışmış olanları cari istihbaratta çalıştırmak bazen büyük avantaj oluşturur. Geneli bilen özelde ihtiyacı daha kolay kavrar. Türkiye’nin en büyük sorunu bomba düzeneginden çok bombaların neyi hedeflediğine eğilmemesidir.

Türkiye bütün zor süreçleri maalesef bu kripto yapı ile sürdürmek zorunda  kaldı. Geçmişte görev yapan bakanların FETÖ yapılanmasının sayısal büyüklüğü ile ilgili açıklamaları ortada iken tekrar bir rakam söylemeye gerek yok. Her şey net ve açık olarak ortadadır.

Normal hayatta dahi güvenlik ve yargı bürokrasisinin hataları da çoğunlukla istihbarat kurumlarına kesilir. Bunun en büyük örneği Reyhanlı patlamasıdır. MİT patlamayı önceden bildiriyor, polis soruşturma için savcılığa başvuruyor ama savcılıktan izin çıkmayınca patlama gerçekleşiyor. Bu söylediğim olayın bütün detayları şu anda iddianamede yer alıyor ve hatta izni vermeyen o savcı FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edildi.

Gelelim uluslararası arenanın istihbarat örgütleri üzerindeki etkilerine. Türkiye’ni

NATO’ya girmesinden sonra yaşanan olayların seyrine baktığınızda istihbarat kurumlarının seyrini de çok net olarak görebilirsiniz. Oradaki dalgalanmalar ve siyasi değişimler birebir istihbarat kurumlarını da etkilemiştir. Bazen manipüle edilerek, bazen siyasi baskı kurularak, bazen de başarısız olması için uğraşılarak istihbarat biriminin bağımsız çalışması engellenmiştir.

Dev bir organizasyonun içinde yer alıp bağımsız politika üretmek istiyorsanız milletin bu bağımsızlığı destekleyecek faaliyetler içinde olması gerekir . Manipüle edilen devletlerin istihbarat birimleri de aynı şekilde etkilenir. Siz tek başınıza direnemezsiniz.

Ayrıca MİT’in neden terör örgütlerine sızamıyor (sızmıyor) sorusunun cevabı da yukarıda saydığım nedenlerin bütününde yer alıyor.

Büyük oyunlar dönemlik çözümlerle değil kalıcı değişimlerle bozulur. Türkiye’de kurumların tehdit algısı birbirinden farklı olursa istihbarat kurumları yalnızca konuşmakla kalır.

İstihbarat icra yeri değil önleyici bir mekanizmadır .

 Büyük önlemeyi ise 10 yıl sonra yaşanacak soruna çözüm üretmekle başarır.

***

Yıllardan beri bize doğru ve zamanında bilgi aktarmak için yoğun mesai harcayan Genelkurmay Basın Halkla ilişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü emekliye ayrıldı. Günün hangi saati olursa olsun aradığımızda  bize göstermiş olduğu sabır ve anlayış için hem bir basın mensubu olarak hem de eski bir asker olarak teşekkür ediyorum. Emeklilik hayatında uzun ve sağlıklı bir ömür diyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 11:42
Mete bey verdiğin emeklerinimetlere için teşekkür ediyorum siziyi takip ediyorum sizin gibi vatanseverler olduğu sürece içim rahat. Acizane bir sorum olacak: İstihbarat yani mit in istihbarat aldığında operasyon yetkisi yokmu müdahale edemiyorum? Saygılar sunuyorum
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 22:33
Mete Yarar sana inanmak gelmiyor içimden.Neden?
İsmail Dümbüllü 22 Ağustos 2017 20:22
Bir tane yalan uydur, kendin de İnan, herkesi de inandırmaya çalış.Dış düşman iç düşman; al sana neokemalizm...Durmadan üret; Aleviler düşman,Kürtler düşman,azınlıklar düşman....Aptal dosttansa akıllı düşman iyidir Mete bey...
Balkan 22 Ağustos 2017 19:34
Sanırım görünen o ki acil istihbarat reformu gerekiyor. Diğer ülkelerde ki örnekleri gibi ulusal güvenlik direktörlüğü gibi yada farklı isim adı altında olan, Başkanlık sistemi yürürlüğe girdiğinde direk Başkan'a bağlı olması gereken bir kurumun olması gerekiyor. Dediğiniz gibi çizilecek vizyonla direktif verilerek önümüzde ki yılları da öngörerek üzerine çalışılması gerekiyor. Başkan'ın da bünyesinde olması gereken konusunda uzmanlaşmış, tecrübeli kişilerin olması gerekiyor. Kişiler geçicidir, devlet kalıcıdır. Kanaatimce duruma bu şekilde bakmak gerekiyor.
Vatandaş 22 Ağustos 2017 01:49
Sahi.! Neydi..?
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 23:51
Pek bi muttefigimiz amerika ile ve gereksiz nato uyeligimiz nedeni ile 60 yilli geckin suredir bu nedenler ile turk istihbarati gelisemedi pek cok yonden bu nedenlerle gelisemedigimiz gibi cunku turk istihbarati bu nedenler ile amerikadan bagimsiz hareket edemedi ve kendisinede sadece turkiye icinde ki koministler ile anti amerikanci milliler ile mucadele gorevi verildi sahi gelinen noktada bugun tarihin kendisini hakli cikardigi ve asilmadan once ki son sozu kahrolsun amerikan emperyalizmi olan deniz gezmisi neden astik
d 21 Ağustos 2017 12:12
Tel tel inşaat sektörü dökülüyor,güvenlik yok,zam bıktırdı.Demirin tonu 2000 tl,benzin 5 tl siz neden bahsediyorsunuz.Güvenlik güçleri düğünde sıkılan silahları bile susturamıyor.Her kes kendi işin kendi yapıyor.PYD sınırda siz hikaye okuyorsunuz.Düşünün koca mütahit iflas etti ve ilçe bitti
HATICE AKEDAS 22 Ağustos 2017 08:18
0
MARASTA DAHA GECEN GUN TANINDIK HATIRI SAYILIR 3 TANE ASANSÖR FIRMASI BATTI . INSAAT SEKTORUNDEN GUVENILIR FIRMALARDA IFLASINI ISTEDI. KIMSE BUNLARI ANLATMIYOR
cengiz 21 Ağustos 2017 09:50
sayın yarar , trabzondaki terör olayları hakkında ne düşünüyorsunuz? bu örgüt orada lojistik desteği kimden alıyor bu ne biçim iş?
evin 21 Ağustos 2017 07:30
şu anda almanya ile yaşadığımız gereksiz ve yapay krizi de fetö mü çıkardı? bütün kirli işleri fetöye yıkıp diğer herkesi mağdur ilan etmek samimi gelmiyor nedense...
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 13:17
10
Evin Almanya'dan mı yazıyorsun?
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 02:42
Sayın Yarar, Zekai Aksakallı Paşanın Özrl Kuvvetlerden alınması olayının perde arkası nedir? Istifa ettiği söylentilerine ne diyorsunuz? Birde bukadar başarılı Komutanı neden pasif bir göreve veriyorlar anlamak mümkün değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN