Back To Top
Nijerya'da çobanlar ve çiftçiler arasındaki çatışmalarda son rakam: 2.7 milyon ölü

Nijerya'da çobanlar ve çiftçiler arasındaki çatışmalarda son rakam: 2.7 milyon ölü

 - Son Güncelleme: 21.04.2017 Cuma 19:00
Nijerya\'da çobanlar ve çiftçiler arasındaki çatışmalarda son rakam: 2.7 milyon ölü
- A +

Nijerya'daki Gan Allah Fulani Kalkınma Birliği (GAFDAN), Fulani sığır çobanları ile bölgedeki çiftçiler arasındaki çatışmalar sonucu 2,7 milyon Fulani'nin yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.

Nijerya'daki Gan Allah Fulani Kalkınma Birliği (GAFDAN), Genel Sekreteri Elhaji Sale Bayari, Nijerya'da Fulani sığır çobanlarıyla çiftçilerin sık sık çatıştıklarını belirterek, "1999'dan beri devam eden şiddet olaylarında 2,7 milyon Fulani öldürüldü ve 2,3 milyon sığır da çiftçiler tarafından çalındı" dedi.

Bayari, hükümete çağrıda bulunarak krizin çözümü için güçlü adımlar atılmasını istedi.

'HAYVANLARI ÇALIYORLAR' İDDİASI

Fulani çobanlarının, ülkede Hristiyanların çoğunlukta olduğu güney bölgelerinde 18. yüzyıl İslam reformcusu Şeyh Osman Dan Fodio'nun öğretilerini yaymaya çalıştığı ileri sürülüyor.

Hayvanlarına yiyecek bulabilmek için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler ise çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

ADDİS ABABA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN
d