Back To Top
Manisa Şehzadeler ve Selendi'de depremler! İzmir sallandı | Kandilli Son dakika deprem haberleri

Manisa Şehzadeler ve Selendi'de depremler! İzmir sallandı | Kandilli Son dakika deprem haberleri

 - Son Güncelleme: 21.04.2017 Cuma 21:02
Manisa Şehzadeler ve Selendi\'de depremler! İzmir sallandı | Kandilli Son dakika deprem haberleri
- A +

Manisa Selendi'deki 5.1 büyüklüğündeki depremden sonra tüm Ege'de hissedilen ikinci bir deprem daha meydana geldi. İzmir, Uşak, Kütahya, Denizli, Bursa ve Çanakkale'de paniğe neden olan depremin merkez üssü Kandilli'ye göre Manisa merkez, AFAD'a göre ise Şehzadeler ilçesi. Depremin ardından sosyal medyada yapılan paylaşımlar vatandaşların yaşadığı paniği ortaya koydu.

Manisa'nın Selendi ilçesine bağlı Gölbaşı'nda meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden dakikalar sonra ikinci bir deprem daha meydana geldi. Kandilli'nin merkez üssünü Manisa olarak açıkladığı deprem İzmir, Kütahya, Uşak'ın da aralarında bulunduğu illerde hissedildi. Sosyal medyadan deprem paylaşımları yapan vatandaşlar büyük panik yaşadı. AFAD ikinci depremin merkez üssünü Şehzadeler ilçesi olarak açıkladı. Kandilli verilerine göre, sarsıntının derinliği 5,6 kilometre.

Manisa'daki deprem anı güvenlik kamerasında

Yükleniyor...

AFAD Manisa İl Müdürü Bekir Şen, Selendi ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durum olmadığını söyledi. 

AFAD MÜDÜRÜ: TARAMA VE İNCELEMEMİZ SÜRÜYOR

Şen, depremin ardından ekiplerini tespit çalışmaları için bölgeye sevk ettiklerini anlattı. Şen, "Selendi ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremde şu an bize intikal eden olumsuz bir durum yok. Mahallelerdeki tarama ve incelemelerimiz sürüyor." ifadelerini kullandı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) tespitine göre, saat 16.09'da merkez üssü Selendi olan 4,9 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedilmiş, depremin 8,81 kilometre derinlikte oluştuğu belirlenmişti.

İZMİR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Depremin ardından İzmirliler sokağa döküldü. Sarsıntı Manisa'nın yanı sıra İzmir, Bursa, Aydın, Balıkesir, Uşak, Bilecik, Denizli, Çanakkale, Kütahya, Sakarya ve Ayonkarahisar'da da hissedildi.

17-04/21/son-dakika-manisa-deprem-haberleri.Jpeg

Sosyal medya kullanıcıları "Deprem oldu, ev beşik gibi sallandı", "99 Marmara'dan sonra ilk kez böyle bir deprem yaşadım. Dışarıdayken yer sallandı, olduğum yerde gittim geldim" mesajlarını paylaştı. Depremi şiddetli şekilde hisseden bir kullanıcı ise, sarsıntının 15 saniye sürdüğünü yazdı.

KOŞARAK DIŞARI FIRLADILAR

Doğan Habera Ajansı, depremin hissedildiği kentlerde panik yaşandığını ve insanları koşarak sokaklara fırladığını bildiriyor.

Bugünkü sarsıntıyla birlikte Manisa'da son 21 günde 103 deprem kaydedildi.

KAYMAKAM'DAN HASARLI YAPI AÇIKLAMASI

Şehzadeler Kaymakamı ve Saruhanlı Kaymakam Vekili İsmail Çorumluoğlu, Manisa'da meydana gelen depremde bazı yapıların hasar gördüğünü bu yapılardan Mütevelli Camisi teknik inceleme yapılıncaya kadar ibadete kapatıldığını bildirdi.

Çorumluoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saruhanlı merkezli 4.9 büyüklüğündeki depremde bazı yapıların zarar gördüğünü söyledi.

Daha önceki depremlerde bazı binalarda çatlakların oluştuğunu kaydeden Çorumluoğlu "Ancak bu depremde biraz daha büyük bir hasar gördük biz. Mütevelli Camimizi teknik inceleme yapılıncaya kadar ibadete kapatacağız. Hemen yanındaki Kur'an kursunda vatandaşlarımız mağdur olmaması için ibadete açılacak." dedi.

Çorumluoğlu, Mütevelli Mahallesi'nde kendilerine gelen başka önemli bir olayın olmadığını sadece bazı evlerde çatlaklar oluştuğunu ya da duvar sıvalarının döküldüğünü ifade etti.

NAMAZI TAMAMLADIK

Deprem hasarı nedeniyle geçici olarak ibadete kapatılan Mütevelli Çarşı Camisi İmamı Ertuğrul Ercan, deprem sırasında ikindi namazını kıldırdığını belirterek, "O anda bir şey düşünemedik, namazı tamamladık. Camlar patlayınca tereddüt yaşadık. Namazı tamamlayınca hemen cemaati dışarı çıkardım." ifadelerini kullandı.

Depremde evi zarar gören mahalle sakinlerinden Gülsüm Varlıakman, deprem olmadan önce evi yeni girdiğini anlatarak, "Oturmamla sallanmam bir oldu, kaçamadım. Bir 10 saniye sürdü, bayağı salladık. Hemen eşimi aradım. Daha ben kaçmadan sıvalar dökülmeye başladı. Korktum burada oturup beklemeye başladım." diye konuştu.

Öte yandan, cami hoparlöründen yapılan duyuruda, depremde evleri zarar gören vatandaşların muhtarlığa başvurmaları istendi.

Bu arada Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri Saruhanlı ilçesine bağlı mahalleleri dolaşarak, hasar tespit çalışması yaptı. AFAD ekipleri, evleri zarar gören ailelerin çadır ihtiyacı olup olmadığını sorarken, Türk Kızılayı Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi'nden gelen ekipler de ailelerin gıda ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

SELENDİ'DE KÜÇÜK ÇAPLI HASAR

Selendi ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğünde depremin ardından Kula Kaymakamı Osman Güven, ilçeye giderek incelemelerde bulundu.

Kula Kaymakamı Osman Güven, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Selendi AK Parti İlçe Başkanı Muharrem Sezer ile birlikte depremin hissedildiği Çamköy, Dramanlar ve Dumanlar mahallerinde incelemelerde bulundu.

Güven, incelemelerin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede can kaybı bulunmadığını, bazı evlerde küçük çaplı hasarlar oluştuğu belirterek, "Ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarına başladı, biz de mahalleleri gezerek halkımızın ihtiyaçlarını tespit ediyoruz, evleri kalınacak durumda olmayanlara çadır tahsis edilecek, sıcak yemek verilecek." dedi.

İlçeye bağlı bazı mahallelerde evlerde çatlaklar oluştuğu gözlendi.

UŞAK DA 3.9'LA SALLANDI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre saat 20.47'de bu kez Uşak Merkez'de bir deprem meydana geldi. Kandilli depremin şiddetini 3.9 olarak duyurdu. 

İLK DEPREM SAAT 16:09'DA

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre saat saat 16:09'da merkezi üssü Manisa'nın Selendi İlçesi'nde Richter Ölçeği'ne göre 5.1 büyüklüğünde, yerin 5 kilometre altında deprem meydana geldi.

İzmir, Uşak, Kütahya, Denizli, Bursa ve Çanakkale'de de hissedilen depremde, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

KANDİLLİ'DEN REVİZE

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 5.2 büyüklüğünde olarak paylaştığı depremle ilgili verilerini revize etti. Kandilli ikinci açıklamasında depremin 5.5 Km derinlikte olduğu duyururken şiddetini de 5.1 olarak düzeltti.

AFAD'A GÖRE 4.9

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Deprem Dairesi (AFAD) ise depremin büyüklüğünü 4.9 olarak açıkladı.

ARTÇI DEPREM OLDU

Depremin ardından yine merkez üssü Selendi gölbaşı olan bir artçı meydana geldi.  Kandilli Artçı depremin şiddetini 2.8 olarak duyurdu. 16.13'te yaşanan artçı 7.7 km derinlikte meydana geldi.

EGE BEŞİK GİBİ

Manisa'nın Yeşilköy Mahallesinde de Çarşamba günü Richter Ölçeği'ne göre  4 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Aynı gün Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. İzmir başta olmak üzere Ege bölgesindeki illerde hissedilen deprem paniğe neden oldu.

TÜRKİYE'DEKİ SON DEPREMLER 

Yeryüzünde her an çok sayıda sarsıntı meydana geliyor. Dünya üzerindeki bir çok deprem hissedilmiyor ama teknoloji sayesinde bunları tespit etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Türkiye'de son depremlerin tamamını takip ediyor ve verilerini kayıt altına alıyor. Bu verilere göre olası deprem durumlarına yönelik önlemler alınabiliyor.

Türkiye'de yaşanan depremlerin nerede ve nasıl gerçekleştiğini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. 

TÜRKİYE'DEKİ SON DEPREMLER

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN