Back To Top
Bakan Çelik Rus ambargosunu değerlendirdi: Anlamakta zorlanıyorum

Bakan Çelik Rus ambargosunu değerlendirdi: Anlamakta zorlanıyorum

 - Son Güncelleme: 20.03.2017 Pazartesi 13:59
Bakan Çelik Rus ambargosunu değerlendirdi: Anlamakta zorlanıyorum
- A +

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi aşılmasına rağmen tarım ürünleri ihracatındaki sorun hala devam ederken Bakan Faruk Çelik açıklama yaptı. Çelik, “Ne bir kasıt, ne bir maksat var. Umarım görüşmelerle sorunlar çözülür” dedi.

Rusya, Türkiye’den aldığı 21 üründen 13’üne koyduğu yasağı sürdürürken, Rus buğdayının Türkiye’ye girişinin zorlaştırılması kararını değerlendiren Gıda, Tarım ve Hayvanılık Bakanı Faruk Çelik, “Ne bir kasıt, ne bir maksat var. Umarım görüşmelerle sorunlar çözülür” dedi.

ANLAMAKTA ZORLANIYORUM

Çelik şöyle konuştu:

“Tarımsal üretim olarak Rusya pazarına 1.1 milyar dolar ihracat yapıyorduk. 2.2 milyar dolar da ithalatımız vardı. Ancak uçak krizinden sonra Rusya, 21 ürüne yasak getirdi. Sorunların aşılmaya başlamasıyla birlikte son bir hafta dahil, toplam 8 ürüne yönelik yasak kalktı. Son olarak brokoli, lahana ve kesme çiçeğe olan yasağı kaldırdılar. Ancak sonuçta 13 ürüne yönelik yasak devam ediyor. Bu yasaklı ürünler içerisinde en önemli kalem ise domates. Bizim Rusya’ya 260 milyon dolarlık domates ihracatımız vardı. Halen hükümet kararı var ve yasağı sürdürüyorlar. Bu konuda Soçi de tarım bakanıyla yaptığımız görüşmede, başbakan ile yaptığımız ziyarette ve son olarak da cumhurbaşkanının iki ziyaretinde önemli başlık olarak gündeme geldi. Nedenini kendileri de izah edemiyorlar. Tarım bakanı olarak ben de anlamakta zorlanıyorum. Yasak hukuki değil. Kendi üretimlerini geliştirmek istediklerini söylüyorlar, ama iklim koşulları buna uygun değil ve inandırıcı değil.”

17-03/20/karar_1-1490006670.jpgKarar, Rusya'nın ambargoyu sürdürmesine
buğday üreticilerinin tepkisini manşete taşıdı. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN