Back To Top
Barlas kime söylüyor?

Barlas kime söylüyor?

 - Son Güncelleme: 29.09.2017 Cuma 12:06
- A +

Sabah’taki yazısına dün “Bu kadar hızlı değişen gündeme aklın yetişmesi zor” başlığını atmış. Gündemden kastı aslında ilişkiler, yani dostluk ve düşmanlıklar...
Merkel’le ne ara bozuştuğumuzu, Barzani’yle nasıl karşı karşıya geldiğimizi, hem PKK-PYD hem de Barzani’yle aynı anda savaşmanın akıllıca olup olmadığını sorguluyor.

Dostlukların düşmanlıklara bu kadar hızlı nasıl dönüştüğünü anlamakta zorlananlara hak veren bir yazı.

Soruları sorup cevaplara değinmediğine göre, kendi havsalası da bazı kavgalara niye tutuştuğumuzu almakta zorlanıyor demek.

KAPIŞMANIN GEREKÇESİ MANTIĞI NE?

PKK-PYD ile mücadelede bizimle aynı cephede yer alan Barzani’yle aramızın açılmasına gerekçe arıyor Barlas, ama bulamıyor mesela.

“Barzani ile kavga ne kadar doğru olabilir? Barzani de PKK ve PYD de Amerika demektir anlayışından giderek mi yolumuzu ayırmaya başladık” diye söyleniyor.

Altından bakıyor, üstünden bakıyor ama bu topyekün savaş çığırtkanlıklarına bir türlü anlam veremiyor Mehmet Barlas.

Kazakistan dönüşü uçakta söyledikleri dün gazetelerde çıktı. Yanlış yorumlamıyorsam, Cumhurbaşkanı Erdoğan da benzer bir değerlendirmeye sahip.

Barzani’nin bağımsızlık referandumu için gerekirse savaşı göze alacağı beyanlarına, topu yumuşatarak cevap veriyor. Duygusal çıkışlar yapmamak konusunda uyarıyor.

Dışişleri’ne kulak verip etraflıca dinlemek ve doğru bilgileri almak gerektiğini söylüyor.

AGRESİF REAKSİYONCULARA AYAR

Fevri ve hamasi dolduruşlara yüz vermeyen, öfke patlamalarının yanlışlığına vurgu yapan, son derece dikkatli ve esnetici bir yaklaşım içinde Cumhurbaşkanı.

Aynı dikkat ve esnekliği, Trump’la ve seçim sonrası Merkel’le ilişkiler sorulduğunda da sergiliyor.

Trump’la yüz yüze görüşeceğini, Alman yönetimine ise hatalı tavırları nedeniyle kırgın olduğunu, yoksa seçimleri kimin kazanacağının onların iç işi olduğunu belirtmekle yetiniyor.

“Zafer Çağlayan’a karşılık biz de Amerikalı bakanlara tutuklama çıkaralım, soydaşlarımıza bastıralım Merkel’e de versinler dersini, gücümüzü gösterelim nasıl oluyormuş görsünler” diyen misillemecilere ne itibar ediyor ne kulak asıyor.

Normalleşmeye kapı açan, cephe kapatmaya ve ilişki toparlamaya dönük bu diplomatik özen gösteriyor ki...

Barlas’ın aradığı cevaplar Cumhurbaşkanı’nın kafasında net olarak mevcut.

Hilmi Özkök Paşa’nın bir ara önerdiği gibi ‘iç hat manevrası’ almaya hazırlanıyor.

Sert ve keskin tepkiler yerine tonu düşüren, telafi edici bir dile yönelmesi buna işaret.

İÇ HAT MANEVRASI NE Mİ?

Askeri eğitimlerde öğretilen bir strateji. Birden çok düşmanın saldırısı altındaysanız, en azılı ve en tehlikeli olanına odaklanır, diğerlerini kontrol altında tutmaya çalışırsınız.

Dört koldan, yedi düvelle aynı anda çatışmaya girmek gibi bir çılgınlık yapmazsınız.

Düşmanı karşınızda birleştirmez, aralarındaki ihtilaf ve çelişkilerden yararlanarak kendi içlerinde karşı karşıya getirmeye, mümkünse bazılarını yanınıza çekmeye, bazılarıyla ittifaklar kurmaya çalışırsınız.

Cumhurbaşkanı, bu türden bir kuşatmayı yarma harekatı deniyor gibi.

Öyleyse Barlas’ın yakınmaları kime?

Sanırım bu hıza ayak uyduramayan ‘kurşun asker’lere hitaben söylüyor. Onları, dünyaya gelişigüzel kafa tutmadan önce bazı sorular üzerinde düşünmeye davet ediyor.

Arttırıyorum, ‘kurşun askerler’ için de bir hizmet içi eğitim programı neden düzenlenmesin? Hiç değilse iç hat manevrası nedir, hangi şartlarda ve nasıl alınır, ‘uygun adım marş’ komutuyla bir güzel talim ederler.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
A. demir 30 Eylül 2017 03:10
Size saygı duymaya, sizi sevmeye ve sizi takdir etmeye başladım
karar okuru 13 Eylül 2017 20:00
Akif Bey, Sayın Barlas sadece söylemek isteyipte söyleyemediklerini başkasıda düşünüyormuş gibi yapıyor.Zira zarar görmemek adına ancak bu kadar yazabiliyor.Şu anda medya da kendisi gibi olan çok,asıl söylenmesi gereken şeyin etrafında saatlerce dolanıpta bir şey söyleyemeyenlerden kendisi.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 17:08
"Nuray" Hanimefendinin başka kriteri olmayıp sadece sendikadan ihrac olan öğretmenler hakkindaki görüşlerini merak ediyorum.buradan paylaşırsa cok mutlu olurum.Eğer Oh olsun diyorsa bana AIHM yolu gözüktü demektir. Yanliş buluyorsa ümit ve sabırla beklemeye devam.Saygilar
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 13:30
Sanki bütün bu sorunların sebebi başkalarıymış ama Cumhurbaşkanı sorunları çözmek için çok dikkatli davranıyormuş gibi yazmanız aslında ne kadar cesaret eksikliği yaşadığınızı gösteriyor. Beyfendi bahsettiğiniz sorunların müsebbibi bu hükümet ve Cumhurbaşkanı. Madem bu kadar sorun çözme niyetindeler, o zaman en baştan sorunların oluşmasını engelleyeceklerdi.
VATANDAS 13 Eylül 2017 11:58
Bakıldı yedi düvelle birden savaşma olmuyor,gerçek ise şayet en mantıklısı olan "İç hat manevrası"na dönüyor.Her ne kadar askeri terimlerden hoşlanmasa da.
recep 13 Eylül 2017 08:42
reis batıyı bir defa kandırdı bir daha kandıramaz (yani reisle yumuşama zor)
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 22:02
4
Ne kadar da yumuşama meraklısıymışsınız yumuşatıcı katın
nuray 13 Eylül 2017 07:14
ileri giden "kurşun askerler"dersini alsın eyvallah da geri kalan uyurgezerler ne olacak?sanki herşey güllük gülistanlık da biz diğer ülkelere sataşıp aramızı bozuyoruz. onların yaptıklarına karşılık verilmeyecek mi? uyumaya devam mı edeceğiz?yokmuş gibi mi yapacağız , ıslık çalarak başka yerlere mi bakacağız?
Libertium 13 Eylül 2017 17:28
0
Yok yok Nuray; hem M.Ali hem M.Tyson hem kliçkov ile aymı anda dövüşüp hem de bize saygı göstermelerini bekleyeceğiz...
m.zeki 13 Eylül 2017 04:58
sayin beki,karara hosgeldiniz.karar da karar kilmaniz dilegiyle musadenizle sahsinzda sizin durumunuzda olan diger arkadaslar icin bir cift sozum var.sizin bingollu olusunuz ve soyadinizin beki olmasi nedeniyle tanidigim beki ailesine (niyazi beki, abdulaziz beki hocalar gibi)mensup oldugunuzu dusunuyorum. ayrica uslubunuzdan da risale i nur okudugunuz kanaatindeyim.yani cok saglam damarlardan beslendiginizi ve onun icin de laletain biri olmadiginizi fkir ve dusuncelerinizin cok onemli oldugunu onun icin de sekiz sene gibi cok uzun ve onemli bir zaman dilimini neden ! neden! neden! ... ve hakeza abdulkadir selvi ne ariyor ? yazilari tuzsuz corba gibi. baskalarini anlarim ama en azindan sizler gibi saglam kaynaklardan beslenen munevverler kendi gelecegini insa etmeli.taha akyol hurriyette yazdigi gunden beri kendisini yiyip bitirmekten baska hangi memleket meselesine katkida bulunmus?diyecegim o ki, bu insanlarla aranizdaki hadd i muvasalayi temin edemezsiniz. ya onlara iltihak edecek yada derin cukura dusup yokolacaksiniz. neyse ki gec de olsa rehmeti ilahi size acidi umarim selvi de en kisa zamanda kurtulur. tekrar hos geldiniz diyor hayirli ugurlu olsun.umid ediyorum ki yazilarinizla ufuk acar gelecge isik tutarsiniz.
Derviş 13 Eylül 2017 04:24
Bahsettiği konuların tamamında hükümetin yanlışlıkları var. İngilizler IRA ile silahsızlanma görüşmeleri yaptığı zaman güvenliği elden bırakmamışlardı. Ancak bizde alan PKK'ya bırakıldı, PKK eleman ve güç devşirdi. Sonra hendeklerle çözüm sürecine ihanet etti. Sözde var olan örgüt üyeleri yurtdışına çıkacaktı. Aksine Türkiye'de daha çok eleman kazanmaya ve kalıcı olmaya çalıştır. FETÖ olayında da benzer deneyimler yaşadık. Yani hükümetin öngürülemeyen riskli adımları ülkeyi badirelerin içerisine sürükledi.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 03:01
hepiniz hastasiniz , yahu bu ulkenin hukumeti yokmu, onbes yildir her karari bu hukumet vermiyormu, adamlar tek basina iktidar. barlas o na bu na , akif beki de suya ormana mesaj verecegine neden hukumete birsey soyleyemiyor? esas sorumlu hukumet elestiriniz varsa hukumete yapin artik, yeter bu sacmaliginiz artik
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 11:10
0
En güzel yorumu siz yapmışsınız.Tebrikler.Doğrudan Tayyip'i eleştiren yok.Yücel Özdemir.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 13:38
8
hepimiz dinimizin, devletimizin ,miletimizin hastasıyız çok şükür panik yapma ahan sana bir alan açmış karar gazetesi eleştir küfretmeden yeter ki mızmızlanma... bak tankın altına iki kere yatan delikanlıya kol gitti ama mızmızlanıyor mu
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN