Back To Top
Hey gidi ‘faiz lobisi’

Hey gidi ‘faiz lobisi’

 - Son Güncelleme: 29.09.2017 Cuma 12:06
- A +

Son bir yıldır taraf değiştirdi, sinsice karıştırıp çökertemediği Türkiye’nin artık ekonomik büyümesine hizmet ediyor.

İster inanın ister inanmayın, Gezi olaylarından beri güçlü Türkiye’yi istemeyenlere çalışan ‘faiz lobisi’, bu yıl açıkça güçlü Türkiye için çalışmaya başladı.

Ben demiyorum, göstere göstere rakamlar söylüyor. O rakamları yorumlayan ekonomi yazarları söylüyor.

Sene başında, ‘faiz lobisi’yle mücadelenin başkahramanlığına soyunan bir gazetede görünce gözlerime inanamamıştım. İlk kez hayırla anıyorlardı faiz artışını.

Merkez Bankası’nın TL faizini arttırarak kur oyununu bozduğunu, faiz silahıyla dolar lobisini perişan ettiğini, faiz sillesiyle döviz lobisini tekme tokat dağıttığını, faiz oranlarıyla oynayarak kaos planlarını çok pis bozguna uğrattığını filan yazıyorlardı.

GÜNAH KEÇİSİ MİYDİN SEN?

‘Faiz lobisi’ bir sabah buharlaşıp gitmiş, yerine başka bir kaos lobisi gelmişti.

Bütün kötülüklerin yeni anası, şerlilerin en şerlisi artık ‘döviz lobisi’ olmuştu.

Lobiler yer değiştirse de günah keçisi kadrosu sabit tutuluyor ve boş bırakılmıyordu, mutlaka bir lobiyle dolduruluyordu.

Fakat...

Türkiye’nin yükselişini çekemeyen hazımsız düşmanların emrindeyken, paramıza çelme takmak için pusuya yatmış yemedik herze bırakmazken...Ne olmuştu da havlu atmış, ekonomik bağımsızlık savaşında bizim tarafa geçmişti ‘faiz lobisi’?

Merkez’in TL faizlerini yukarı doğru kımıldatarak dolardaki dalgalanmayı kontrol altına aldığı, milli paramıza yönelik emperyalist saldırıyı bu hamleyle püskürttüğü doğruydu.

Faiz müdahalesi, liradaki kan kaybını durdurmuştu. Nesnel gerçek buydu bu olmasına da... ‘Faiz lobisi’nin bu işten çıkarı neydi?

Kısacası, anlamlandırmakta güçlük çektiğim için şüpheyle yaklaşmıştım.

Ama dün itibariyle kafamdaki bütün soru işaretleri silindi.

FAİZLE BÜYÜME ATBAŞIYMIŞ

Uğur Gürses, Hürriyet’teki köşesinde benim gibi şüphecileri de ‘faiz lobisi’nin iyiliğine ikna etti.

TÜİK’in büyüme rakamları açıklanmıştı.

İşte bu verilere bakınca ilk aklına geleni şöyle yazdı Uğur Gürses: “Malum, Ocak ayı ortasında Merkez Bankası faizleri yükseltmişti. Madem yüksek faiz büyümeye engel, nasıl oldu da bu kadar yüksek faize karşın hem birinci, hem de ikinci çeyrekte yüzde 5 büyüme sağlanabildi?..”

Merkez Bankası son 5 yılın en yüksek faizini uygulamış, geçen yılın aynı dönemine göre 3 puana varan artış sözkonusu. Ve kaderin cilvesine bakın ki, geçen yılın aynı çeyreklerine göre büyüme rakamları da artmış.

Yani faiz büyüdükçe ekonomi de büyüyor, ‘faiz lobisi’ palazlandıkça Türkiye de kazanıyor tablosu ortaya çıkmış.

Gürses, “Hani yüksek faiz yüksek büyümeye engeldi, bak değilmiş” demeye getiriyor.

Amacı, ‘faiz lobisi’ tezlerini gerçek hayat verileriyle çürütmek. Ya da zaten en baştan kullanışlı ama çürük olduklarını göstermek.

Ben ise dolar terörünün önlenmesinde ne tür yararlılıklar sergilediğine dair hikayenin doğrulanması olarak okuyorum bunu.

Demek ki düşmanken bize dost oldu ‘faiz lobisi’. Artık Türkiye’ye kaybettirerek kazanmaktan vazgeçti, Türkiye’yle birlikte kazanmak, birlikte büyümek istiyor.

‘Faiz lobisi’yle kazan-kazan olayına girdik madem, ne diyelim, darısı diğer şer lobilerinin başına.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 17:55
'Faiz lobisi' lafını dolaşıma sokan fanzin yazarı,magazin komplocusu şu anda ülkenin en büyük fonunu idare ediyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 13:59
AKP ve Erdoğanı korumak icin her türlü yalana sarılıyorsunuz. Madem Merkez Bankasının yüksek faiz politikası doğruydu niye zamanında Erdoğana karşı cıkmadınız? Alkışladınız! Şimdi Erdoğanın söyledikleri yalan cıkınca meseleyi "faiz lobisi yer değiştirdi" demek daha kolay demi?
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 19:50
0
İroni kardeşim ironi
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 12:15
Tartışmayı lobi eksininde yaparsanız varacağınız sonuç bu olur tabi ... Bir birinize çakmak için argüman haline gelir ...Faiz nedir ne değildir? ... lobi ile çıkar mı ? iktidarın emri ile iner mi?Faiz kime göre yüksek kime göre düşüktür ? Yabancı yatırımcı için cazip olan faiz, Türk yatırımcı için cazip midir çok kazandırır mı ?Hazine borçlanma limitini neden arttırma gereği duydu ...Kamu harcamaları neden arttı? Lobiden evvel seninin sermeye temerküzün ne durumda neden sıcak paraya ihtiyaç duyuyorsun ?
Hikmet 14 Eylül 2017 11:34
Sn.Beki, bu günlerde unutturulan faiz konusunu gündeme getirmişsiniz. Harika diyorum. Faizle kalkınma rakamlarının ters orantılı olduğunu biraz rakamdan anlayanlar bilir. özellikle son yıllarda faiz oranları ne yapıldıysa düşürülemediği için kalkınma rakamları 2 ila 5 arasında oynuyor.Fransa da ki konut kredisiyle ülkemizdeki konut kredisi değerlendirmesini yapacağım. Frsansa da yaşayan bir yakınım 15 yıllığına 250.000-€ %2 kredi(%24 e tekabül eder) için 60.000-€ faiz ödüyor. Ülkemiz Bankalarından eur' nun karşılığı olan 1.025.000-TL.Türk parası kredi çekerseniz 1.15 kredi oranından (%85 e tekabül eder) yaklaşık 870.000-TL. faiz ödersiniz. Ekonomi dünyasında Fransanın durumu nerde, ülkemizin ki nerde? Faizi savunanlara duyrulur.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 18:33
0
Yurtdışında faiz aylık değil yıllıktır.
sefure 14 Eylül 2017 10:46
gezide faiz lobisi yalanı ortaya atıldığında itiraz ettiğinizi görmedik. 4 sene sonra mizah yazısı yazmak ilginç ve üzücü...
Hasan 14 Eylül 2017 09:50
Akif Bey, bunlarin hepsini cok iyi biliyordunuz.hicbiriniz cikipta yaptiginiz yanlis diyemediniz.korkaktiniz.gece gunduz sacma sapan teorilerle chp ye vurdunuz, sonuc ortada ahlakan cokmus, ekonomic olarak cokmus, tarim ,bilim olarak cokmus bir turkiye.belki elestiri yapsaydiniz, iktidar sahipleri biraz dinleyebilirdi.Koltuk sevdasi sizlerin elini bagladi.Guzelim turkiye ikiye bolundu, bu saatten sonra kim ne yaparsa yapsin diger tarafa yaranamaz.cemaatler suluk gibi garibanlarin sirtina yapisti, cunku devlet onlara is bulma yerine eline 1 paket makarna verip besliyor, yani balik tutmasini istemiyor.lutfen bundan sonra gercekleri yazin, allahin huzuruna dilsiz seytan olarak cikmayin
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 08:35
Gülelim mi ağlayalım mı?
Ali Hakan 14 Eylül 2017 08:34
Karar ve karar.com büyük bir ekonomi yazarı kazanmış ve ülkemize kazandırmıştır.Çok öteden beri çözüm bekleyen " faiz"," yüksek faiz"," faiz lobisi" gibi çok kronik sorunumuzu ilk kaleme aldığı ekonomi yazısı ile çözüme kavuşturmuştur.Milletçe müteşekkir olmalıyız.Gerçi dayanağı eski köşe arkadaşından.Herhalde eski gazetesinden kolay kolay kurtulamıyacak. " Yüksek faiz oranları yurtiçi yatırımları ithalatı artırır, ihracatı azaltır ve işsizlige sebep olur.". ABD Bucknell Üniversitesi Ekonomi Prof.Stephen C.Stamos
sefure 14 Eylül 2017 03:52
türkiyede öyle bir inşaat lobisi var ki faiz lobisini de, döviz lobisini de cebinden çıkarır. 15 senede istanbulu talan eden, kuzey ormanlarını yok eden bu lobidir...
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 02:55
mizah saka espri vs vs turkiye bu asamalari gecti , elbirligi ile tr yi batirdiniz sizler gorevinizi halka dogru bilgi verme gorevinizi yapmadiniz, akp diye bir canavar yarattiniz, simdi de guya mizah espri tadinda elestiriler ile yazarcilik oynuyorsunuz, gecti Bor un pazari sur esegi Nigde ye
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN