Back To Top
En iyisi Kürtleri unutmak

En iyisi Kürtleri unutmak

 - Son Güncelleme: 29.12.2017 Cuma 00:23
- A +

Eğer Türkiye bugün hep söylenegelen şekliyle ‘hak ettiği’ yere gelememişse, bunun siyasi bağlamda en büyük nedeni Kürtlerle ne yapılacağının bir türlü bilinememesidir. Bu toplumun zaten zihniyete ilişkin, kültürel ve tarihsel ayak bağı çok… Üstelik kendisini tanımayan, yüzleşmekten kaçan, aradaki boşluğu hamasetle kapamaya çalışan bir alışkanlığa sahip. Ama yine de eğer Kürtlerle ne yapılacağı konusunda bugünün hak ve özgürlük anlayışına uygun bir ortak cevap üretilebilseydi, şimdi ne içeride demokrasi eşiğini aşamamış, ne de dışarıda potansiyelin çok altında kalan bir ülke olurduk.

Aslında Özal ile birlikte Türkiye bu gerçeği idrak etti. Nitekim ondan sonra gelen bütün ‘çözüm’ girişimlerine toplumun desteği çok kolay sağlandı. İç dünyalarda ‘öteki’ algısı çok derin olmakla birlikte, Türklüğü kutsayan rahatlatıcı konumlardan az veya çok uzaklaşıldı. Kürtlerin ‘var’ olduğu, ‘bizden önce’ bile buralarda yaşadıkları, ‘bize’ benzeseler de farklılıklarına sahip çıkmak istedikleri keşfedildi.

***

Küreselleşmenin başını kaldırdığı, demokrat değerlerin dünyanın her yerinde mağdur ve mazlumun elinde bir siyasi kaldıraca dönüştüğü yıllardı… Dolayısıyla Müslümanlar için talep edilen haklardan Kürtleri mahrum etmenin kabul edilebilir açıklaması yoktu. Böylece Türkiye Kürtlerin kendi farklılıklarına sahip çıkma hakkı olduğunu, kısık bir sesle de olsa kabul etti.

Bu noktaya gayet milli bir önerme olan ‘Kürt yoktur’ cümlesinden çıkarak gelinmişti. İnsanlık açısından küçük olsa da, Türkler için büyük bir adımdı. Devletin kuruluş ideolojisini ve ‘millet’ olma uğruna kabullenilen ve yaşanılan onca akıl ve etik dışı olayı düşünürsek iyi bir başlangıçtı. Nihayet Kürtleri ‘hatırlamıştık’… Çünkü herkesin bildiği üzere Kürtler Osmanlı döneminde ‘kendileri’ olarak epeyce uzun süre ‘bizle’ birlikte yaşamışlardı. Sorun şu anki ‘bizin’ geçmişteki ‘biz’ olmamasıydı… Cumhuriyet yeni bir ‘biz’ yaratırken, onu ‘ötekilerden’ temizlemiş, geriye kalanı ise törpülemiş, cilalamış ve halka yeni ambalajıyla sunmuştu. 

Kürtleri yeniden hatırlayınca, önce modernlikten uzaklaşmamak adına liberal bir bakış denedik. Yol, fabrika yapılsın, okullar açılsın, herkes Türkçe öğrensin, kadınlar çalışsın vs dedik. Ancak meselenin tam da bu olmadığı açıktı. Ortada bir ‘kimlik’ talebi vardı ve bu talep Kürtleri diğer kimliklerin içinde eriterek karşılanamıyordu. Derken zamanın ruhuna uyarak demokrat bir bakışa yöneldik. Kürtçe konuşabilsinler, okuyup yazsınlar, şarkı söylesinler, Kürt kültürünü araştıran ve geliştiren kurumlar kurabilsinler, Kürtlerin taleplerini kamusal alana serbestçe taşıyabilsinler dedik. Ne var ki bunu gerçek anlamda içimize sindirmekte zorlandık… Belki de ‘bizim’ Kürtlere hüsnüniyet göstermemizin karşılığında onların da kendi taleplerinden feragat edeceğini, ‘aslında biz de Türk olmak istiyoruz’ diyeceklerini umduk.

***

Bütün bu süreç PKK’nın şiddet ve terör siyasetine, devletin örgütle mücadelesine paralel yaşandı. Ama PKK olmasaydı da hak ve özgürlük alanında farklı bir sonuç çıkmazdı. Hatta birçok Kürt’ün inandığı üzere, belki bu kadarı bile olmazdı.

Kürt meselesi çözülemedi çünkü Türkler, bırakalım demokratlığı, liberal olmakta bile fazlasıyla zorlandılar. Hele bugün resmi devlet ideolojisinin yeniden iktidar ortağı olduğu bir süreçte, bırakalım liberalliği, eski usul ataerkil bir ‘baba sıcaklığı’ bile sergilenemiyor.

Galiba Kürtleri hatırladığımız pek iyi olmadı… Hiç aklımızdan çıkmıyorlar ve ‘bizim’ devletimsi aklımız onları yeniden ‘yok’ haline getirmekten başka bir çare düşünemiyor. Keşke Kürtleri yeniden unutabilsek… Daha önce Cumhuriyet kurulurken yapmıştık. Şimdi de İkinci Kurtuluş Savaşı vesilesiyle yine yapabiliriz. Güneydoğuda yaşayan ‘Türklerin’ kendi yerel lehçelerini konuşmalarında mahsur yok deriz… Ülkenin eğitimsiz, geri kalmış bu yöresinin ‘cahilane’ bazı taleplerini de anlayışla karşılarız.

Hatırlamayı beceremedik… Belki unutarak daha az zarar veririz. Hem Kürtlere hem ‘bize’… 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 10:08
Hep aynı tekrardasınız sorunu çözecek bir adımınız Yok cumhuriyetçilerin kandırma politikası ile Osmanlı’nın oyalama politikasının ürünü yazarlar.. insani adım Yok insani politika Yok sadece iktidar çıkarı ve eskimiş saltanatı koruma var. Samimiyeti olmayan yazılar yine politikada sıkıştılar Kürtleri hatırlamaya kurcalamaya başladılar. Akh
KARAR OKURU 04 Ocak 2018 22:19
Çok şahane bir yazı. Tebrikler
ORHAN 30 Aralık 2017 15:03
BENCE EN İYİSİ SİZİ UNUTMAK.
KARAR OKURU 25 Mart 2018 00:53
0
yapmayın bea. etyen mahçupyan iyi bir insandır..
ahmet uzun 29 Aralık 2017 23:48
Bir kürt olarak;bask bölgesinin ve siyasetcilerinin durumunu gördük.demekki halkların kendi kaderini tayin hikayesine avrupada inanmıyor.Daha 5 yıl öncesine kadar kürtleri ,ermenilerin yaşadıkları,avrupa tarafından nasıl kullanıldıkları konusunda uyaran sizin nasıl bu duruma gelip kürtlere gaz verdiğinizi hayretle izliyorum.akp den bukadarmı nefret ediyorsunuz.kürtler, türkiyenin geleceğinde modern bir toplum olarak yaşamalıdır.bu yaşamı dinamitleyecek ne batının,ne doğunun gazına gelmemelidirler.kuzey ırak ve bask ın durumu yeterli örneklerdir.
semi ekrem 31 Aralık 2017 15:11
0
Kürt olmadığınız kati,kürt olmanız için hakiki orjinal duygularınızı cümleye dökerdiniz....
KARAR OKURU 04 Ocak 2018 22:21
0
Galiba devşirme Kürt
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 23:06
Erdoğan bunu çözüm sürecinde yapmaya çalıştı fakat pkk uzantısı siyasi temsilciler hep art niyetliydi.
semi ekrem 29 Aralık 2017 21:17
Demokrasiyi hakikat anlamında,kendi çıkarlarımızın dışında tam teşekküllü kullanamadığımız gerçektir.Yürütmeyi eline geçiren hangi anlayış olursa olsun kürt hassasiyeti vardır ama bu duygu kürtlerin gözünde hep korku yalnızlık oluşturmuştur.Bu yüzden kürt sorunu hep menfi kalmıştır.
Ali 29 Aralık 2017 21:16
Merhaba Etyen bey; Cumhuriyet Kuutdluğu günden beri, 'kürd sorunun şiddetle bastırma' adına harcanan aprayla üç Türkşye daha kurulacağını bilmeyenlere anımsatmam gerekiyor. Ve sorun çözülmedikçe devam edecek bu boş harcamalar. Kimse kendisini kandırmasın; Bu sorun ay çözülecek, ya çözülecek; insanlık artık 'Kardeşiz de, brrlik berbarlik' adına Kürdü statüsüz bıralma saçmalığını kaldırmaz. Fazla yazmama gerek yok.
Bir okur 29 Aralık 2017 19:43
Çürük sadece bir çürük elmanın oldugu elma sepetinde bir elma olsanız ne yapardınız? Sanırım çürük elma haklarını korur ve sizde zamansız çürürdünüz :) Acaba?
AFORİZMA 29 Aralık 2017 19:10
Ne zaman ki, kimliğinde tabiiyeti Türkiye Cumhuriyeti, milliyeti Kürt yazar; ne zaman ki, bu ülkenin okullarında ana dilinde eğitim alır; özgürce ne mutlu Kürdüm diyene, diyebilir, işte o zaman Kürt eşit vatandaş olur. Buna razı olan Türkler de Kürt fobisinden kurtulur, ülkenin kaynaklarını Suriye'de, Irak'ta Kürtlerle savaşarak heba etmemize gerek kalmaz.
Kemalizmin asli temsilcisi MHP iktidar ortağı olunca mı AKP bozuldu; AKP kemalistleştiği için mi MHP'yi iktidar yaptı ?
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 18:31
Dogru söze ne denir ki. Allahim mazluma yardim et zalimi ve fasisti kahret. İslam kardeşliği ummet birliği nasip et sorunlarimizi kuranla cözmeyi nasip et bize.
KARAR OKURU 30 Aralık 2017 11:01
1
O dediğin 1400 yıldır olmamış. Şimdi niye olsun?
Ya da tersi... 30 Aralık 2017 13:31
2
Niye olmasın?
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 16:26
Çözüm süreci basarisiz olmuşsa bunda türkler kadar milliyetçiliğinden vazgeçmeyen kürtler de sorumludur.. ya hep birlikte milliyetcilikten vazgececegiz ya da sonuçlarina birlikte katlanacagiz..
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 16:11
Akıl ve vicdani dürtükleyen bir yazı.Ama çoğunluğun artık sarhoş olduğu bir ortama ne akıl ne de vicdan kar eder.Yazıya değilde yorumlara bakınca insan üzülüyor.Çünkü kürtler en az 5-6 bin yıldır bu topraklarda yaşıyorlar.Her şeyi pkk'ye yağmamak tam bir akıl tutulması.Ve kürtlerin nüfusu ortadoğuda 50,Bu ülkede 30 milyon civarı.Ve bu güne değin akıl ve vicdan eseri barışçıl yöntemler hariç denenmedik pek bir şey kalmadı.oysa hayat akıl ve vicdan ile şekillerin akıl sahipleri için...Ne mutlu akledebilene...
KARAR OKURU 30 Aralık 2017 02:00
7
Kardeş milleti aptal yerine koymaya gerek yok...Benim de bir Türk olarak Kürt akrabalarım ve çok sevdiğim Kürt arkadaşlarım var.Ama sen abartmışsın; 30-50 milyon falan.Tr.de 12-15 milyon Orta Doğu da 30-35 milyon...Sallamaya gerek yok,psikolojik algı yapmaya gerek yok...
Tora Bora 29 Aralık 2017 15:56
Kürtlerin bu günkü statükosunu, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, Birleşik Krallık belirledi. Bu pozisyon bölge devletlerin de kısmen işine geldi, kısmen mecbur bırakıldılar. Kürt devleti, her Kürdün kalbinden geçen özlem olabilir. Bu gün ABD ve İsrail'inde içinden geçen özlem bu gibi. Bu duruma "Tarihsel gelişmeler üstüste gelmiş olabilir" diyebilirsiniz. Haklıda olabilirsiniz. Ama Birleşik Krallık S.Arabistan'da, Mısır'da ve İsrail'de ve bir dizi ülkede etkisini hızla kaybederken... sizce dünyanın eğemenliğini, salt ABD ve İsrail ittifakına bırakır
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 15:37
İnkar etmek gibisi var mı?Hiç oralı olmuyorsun ne güzel.O yüzden Laiklerle muhafazakarların kalpleri ortak atıyor.Hiç ayrılmayacak sevgili onlar.Kürt,Ermeni,Alevi vs.hep bölücü de geç ne kolay.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 15:16
hdp milletvekilleri hükümetle görüşüp oradan imralıya oradan da kandile gidip sonra tekrar hükümetle görüşüp çözüm sürecini yürütüyorlardı ve halkın yüzde yetmişine yakın bir kısmı türkiye için hayal bile edilemiyecek bu süreci destekliyordu. sonra abd nin gazına gelen sözde sosyalist kandil ve sözde mümin fetöcüler , biri ülkenin doğusu ve güneydoğusunu yönetmek diğeri de geri kalanını yönetmek karşılığında ellerinden gelen hainliği gösterdiler. sonuç millete ve cumhurbaşkanına tosladılar. hendeklerde natonun en büyük ordularının bir
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 15:07
IRAK VE SURİYE KENDİ KÜRT SORUNUNU ÇÖZEMEDİ BATI DEVLETLERİ GELDİ ÇÖZDÜ AMA ÜLKELERİNİ TEKRAR TOPARLANMAYACAK DERECEDE ÇÖZDÜ ŞİMDİ İRAN VE TÜRKİYE AYNI DURUMDA KENDİ KÜRT SORUNLARINI ÇÖZMEK İSTEMİYORLAR İSTEKSİZLER AMA BU BÖYLE YÜRÜMEZ ER YADA GEÇ BU İKİ ÜLKEYİDE TARUMAR EDECEK BU İŞLER BÖYLE KAŞINAK YARAN VARSA BİRİLERİ MUTLAKA GELİP KAŞIR SORUNUN TEMELİ BU İRAN İÇİNDE GEÇERLİ EGEMEN ULUS İKTİDARI DİĞER ULUSLA PAYLAŞMAK İSTEMİYOR TEMELDE YATAN BU FARSLARDA TÜRKLERDE KÜRTLERİN DEVLETİ YÖNETMESİNE TAHAMÜL EDEMİYORLAR BUNUN
Mahmut şen 29 Aralık 2017 14:19
Aklı ve vicdanı olan herkesin alkislayacagi bir yazı kürtleri aşağılamaktan ve üstünlük taslamaktan vazgecilmedikce ülkenin düzelip huzur bulamayacağı kesin. Diyalektiğin değişmez kuralları var.
uhuvvet 29 Aralık 2017 12:13
Kürt sorununa dair milliyetçi/ulusalcı/dinci/ırkçıların sık kullandığı argümanlardan biri de "Kürtlerden cumhurbaşkanı bile çıkabiliyorsa (Turgut Özal'ı kastediyor) Kürt sorunu yoktur" önermesidir. Sorun da tam olarak burada zaten. Kürt, Türkleştiği ölçüde devletin makbul Kürt'üdür. Türkleşmemiş, asimile olmamış, Kürt kalabilmiş birinin cumhurbaşkanlığı, başbakanlığı mümkün müdür? Ve hatta üst düzey bürokrat olabilme imkanı var mıdır? Kültürlerin silikleşmeye başladığı bu çağda bir etnisitenin kültüre dair neyi varsa kuvvetlend
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 12:11
hdp milletvekilleri hükümetle görüşüp oradan imralıya oradan da kandile gidip sonra tekrar hükümetle görüşüp çözüm sürecini yürütüyorlardı ve halkın yüzde yetmişine yakın bir kısmı türkiye için hayal bile edilemiyecek bu süreci destekliyordu. sonra abd nin gazına gelen sözde sosyalist kandil ve sözde mümin fetöcüler , biri ülkenin doğusu ve güneydoğusunu yönetmek diğeri de geri kalanını yönetmek karşılığında ellerinden gelen hainliği gösterdiler. sonuç millete ve cumhurbaşkanına tosladılar. hendeklerde natonun en büyük ordularının bir
Ali Hakan 29 Aralık 2017 11:58
Sayın Mahçupyan"Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan bölgeden çık" Konfüçyüs
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 11:33
Kurt meselesinde en ciddi, cesur, samimi adimlari atan, pkk/teror/feto/ABD meselesini Kurt meselesi ile dikkatlice ayirabilen; dunyanin vicdani ve insanligin umudu guzel bir ulke ve yonetim icin "samimi ve gercek olundugu takdirde" dikkate alinmali elestirileriniz. herseyi unutun ama Unutulmamasi gereken ABD taseronu FETO casusluk ve teror orgutunun EN ONEMLI GUVENLIK SORUNU oldugudur!
KARAR OKURU Gurel 29 Aralık 2017 11:22
Kürtler var ama onlarında adil olması lazım, yok burda turklerden once biz vardık falan gerçek olmayan şeylerle gençlerini zehirleyip düşmanlık ekiyorlar, turkler kadar onlarda suçlu bu işde. Onlarında anadoluya turklerde beraber geldiği kayıtlı, asıl burda rum ve ermeni vardı, rumlar savaş açtı ve kaybettiler kendi düşen ağlamaz , Ermeniler ise turklerle ittifak edip beraber yasadılar, Türklerin korumasına girdiler taa rus romanov ve İngilizlerin oyununa alet oluncaya kadar, hepsi olmadı tabi , ittihatçıların uygulaması ise tam bir felaket oldu. Ermeniler bi
Alparslan 29 Aralık 2017 15:49
0
Kardeş bak ben Türküm ve tarih şuuru olarak hasbelkadar okumuş biriyim.Sana şu kadarını diyiml Kürtler Ermeniler Rumlar Gürcüler Çerkezler bile biz Türklerden Evvel Anadoluyu Yurt Edinmiş Halklardır..Bu hakikati dillendirmenin ne sakıncası var.Mühim olan adil eşit kardeşçe haklara sahip olmak.Birinin ötekinden daha fazla hak lüksüne sahip olmamasıdır.Şuan Benim çocuğum kendi ana dilinde eğitim görebilirken Savaşta omuz omuza savaştığım Kürt Mehmedin evladına Ana Dilde Eğitim reva görülüyor.Yok kardeş bu mertliğe sığmaz adamlığa hiç sığmaz.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 22:48
1
Tarihi once gercek haliyle ogren, sonra ogretmeye kalk. internet diye birsey icad etmis adamlar. Biraz vaktini harca degisik kaynaklardan da oku. Bilmiyorsun, ustelik bilmediginin farkinda da degilsin.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 09:51
oooo şimdide kürt meselesini kaşımaya başlamışssınız. demekki memlekette fazlacana bir sorun yok. yanlız pkk yanlış ata oynamamış olsa idi çok daha fazla yolalınmış olmazmıydı???????
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 12:29
1
Ne seviyesiz bir tarziniz varmis
K Soylu 29 Aralık 2017 07:42
Sorunun tespiti, teşhisi yeni değil. Mesele Kürtlerin PKK'dan ayrıştırılıp çözüm yoluna girilmesi. Kürtler mi kendini PKK'dan ayrıştırarak şiddeti bir çözüm yolu olarak görmediklerini ilan edecekler yoksa devlet PKK'yı yok ederek mı Kürtlerin taleplerini şiddetten ayrıştıracak? Eğer Kürtler PKK'yı kendi temsilcileri olarak görmüyorlarsa bunu ortaya koymalılar. Ki şiddetsiz bir ortamda meşru talepleri çözülebilen. Bunu devletten bekliyorlarsa bu yolun sonu sonsuza gider.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 08:45
20
Bu yoruma katılıyorum. Etyen Türk ve Kürt düşmanlarını görünmez kılmaya çalışıyor. Bunuda bir misyon adamı olarak yapıyor.
cevat karakalem 29 Aralık 2017 04:47
Cok dogru tespitler. Kisacasi "Ic Kuret Sorunu" en buyuk meselemizdir. Bunu hakki ile cozersek hem baska bir cok konudaki, dis politikadan ekonomiye, diger sorunlar konusunda cok daha rahata ereriz hem de "gercek anlamiyla isleyen ve saglikli bir toplum duzeni" konusunda yol almis oluruz. Cok onemli bir nokta da, yazida belirtildigi gibi, cozumun bir "lutuf" olarak gorulmemesi. Su ana kadar ki en iyi niyetli yaklasimlarda bile tarz kendini belli ediyor. Ve tabii, bu vesileyle bir kere daha Turgut Ozal'i anmis olayim. Bu konuda da Turkiye'nin cok ilerisindeydi, ama elinde yeterince "guc" yoktu.
Bahattin Kurt 29 Aralık 2017 04:35
Sayin Mahcubyan,biz ben Turkum diyebilme lutfunu dayatacak degiliz,bizim icin ben Turkum dedigimiz zaman hilali temsil ediyor,hicbir kurtten boyle bir beklentimizde yok,Sonucta Turkiye kurtleri diye etiketlediginiz Musluman ve bizimle ayni ummetten,50 senelik caba,harcanan ABD dolarlari ummeti ayristiramadi ve bunu hendeklerde net gosterdi oradaki musluman
Talha 29 Aralık 2017 11:57
1
Kürtlerin hendekler karşı çıkması Hak taleplerinden vazgeçtikleri anlamına gelmez
Aç biraz Selçuklu Tarihi oku 29 Aralık 2017 16:01
0
Senin bu sözünü Alparslan 1071 de Malazgirt Meydanında söyleseydi Alparslan ve ordusuna Anadolunun Kapıları Kıyamete kadar kapanmıştı..Neyseki Alparslan senin hatana düşecek kadar ön görüsüz asabiyetçi biri değildi.
Musa 29 Aralık 2017 02:51
Kürtlerin meşru hak arayışları,meyvesini vicdanlı yüreklerin seslerinde, yazılarında, cesaretlerinde yankısını buluyorsa kaybedilmiş bir şey yok demektir. Egemenlik kayıtsız şartsız Türklerin olduğu bir coğrafyada umutlanmıştık bir şeyler değişti diye.. Değişmeyen tek şey egemenlerin siyasetlerini idame etmek için illaki düşmanına ihtiyaç duymaları... Döndük eski vatanperest ergen sloganlara...Sanki bu vatanın evladı sadece birileriymiş gibi.. Kürtlere vatan sevgisini aşılamanın yolu onları eşit vatandaş eşit yurttaş görmekten geçer. Bunu anl
Karar Okuru 29 Aralık 2017 02:19
Neden meclis islevsiz hale getirildi? Milletin yonetim uzerindeki denetimi sifirlandi? Neden belediye baskanlari gorevden alindi ve secmenin oylari ayaklar altinda cignendi? Suclularsa belediye baskanlari neden yargilanmiyorlar? Sucsuzlarsa niye gorevlerine el konuldu? Niye bu kadar gazeteci ve milletvekili tutuklu? Eger teroristlerse niye yillarca hayatlarini gazetecilige ve siyasete adadilar? OHAL niye devam ediyor? Niye hala KHKlarla yonetiliyoruz? Devlet kanun yapmaktan aciz mi? Her yeni KHK ile toplum daha da cok geriliyor. Kimse isine gucune bakip uretemiyor, verimli olamiyor. Neden kend
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 12:39
0
Çünkü KHK'larla yönetmek daha kolaylarına geliyor. Erdoğan da dün öyle dedi zaten. Ama Anayasa, "KHK'yı ilan ettiğin gün Meclise sunacaksın" diyor. Meclisten geçirmiyorlar çünkü kanunlaşırsa AYM'nin denetimine açık olacak. Denetlenmek istemiyorlar. FETÖ veya terörle ilgisi olmayan bir sürü konuda KHK çıkarılıyor. Mesela Gemlik'i taşıma veya taşeron kararnamesi. Ne alakası var bunların terörle? Meclisi yok saymak değil mi bunlar? Yarın öbür gün seçimlerde Meclis için oy istemeyecek mi bunlar?
"Türkiye'nin, siyaseten Kürtlerle ne yapılacağını bilmiyor" iddiası çok kof, mesnetsiz bir iddiadır. Lozan'da, ecnebi heyet tarafından, Kürtler azınlık olsun diye dayatılmıştır. Atatürk'ün şiddetli itirazı neticesinde, Türkiye Cumhuriyetinde azınlıklar sadece gayrimüslimlerle sınırlandırılmıştır. Kürtler hem Osmanlı'da hem Türkiye Cumhuriyetinde asli unsurdur. Buna rağmen böyle bir makale yazmak, bölücülükten başka bir şey değildir. Haddi aşmaktır.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 11:46
0
hani nerede Kürtler aslı unsurdur yazıyor
TALHA 29 Aralık 2017 12:08
0
Kürtler Cumhuriyet rejiminde ülkenin asli unsuru olarak tanınmadı. Hatta reddedildi. Kürtlerin Dağ Türkleri olduğu ve Kürtçeninde aslında Türkçenin bir lehçesi olduğunu söyleyip Kürtleri de Türk olarak gördüler daha doğrusu asimile etmeye çalıştılar. Sonra yazarlarımız Kürtlerin haklarından bahsedince hemen bölücü yapıyorsunuz. Kürtleri resmi olarak bu ülkenin bir parçası saymayarak esas bölücülüğü sizler yapıyorsunuz. Ben Kürtdüm ve bu ülkenin bir ferdiyim. Ben bölünmek değil tanınmak istiyorum.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 22:52
1
Heee..evet..aynen oyle..kurtler TC de asli unsur olduklari icin pek cogu turkce konusmasini bilmezken soyisim olarak " ozturk" , " gokturk " u secmis ya da sectirilmislerdir..hay bir de ders vermeye kalkmaz misin boluculuk, haddi asmacilik diyerek...
Kürt halkının hiç bir zaman seküler, Marksist bir hevesi olmamıştır. Seküler Marksist bir söylemle Kapitalizme taşeronluk yapan, seküler Marksist, din düşmanı kahpeler Kürtleri temsil etmiyor. Mahcupyan, PKK seküler Marksist bir örgüt yerine İslamcı bir teşkilat olsaydı, Türkiyeyi de 15 yıldır Tayyip yerine Ecevit veya Demirel yönetiyor olsaydı aynı makaleyi yazar mıydınız?
Derinlerden Bir Ses 29 Aralık 2017 15:58
1
Dostum analizin havada kalıyor :)) Hatta bana kalırsa sen ne Kürt toplumunun ne de Türk Toplumunun sosyolojisini okuyamamışsın...Bırak Kürtleri Türkler bile hiç bir zaman Siyasal İslam denen zehire teslim olmadı olmakta istemedi..Bugün Türkiyenin çimentosu belk kemiği Laikliktir Seküler Milli Devlet olmakltır.Kürt toplumuda seküler laik bir toplumdur.Hüda Par ı ima ediyorsan onlar zaten Derin Devletin Tezgahından çıkmış yapay bir ürün.Kürt toplumunu asla temsil edemez..Ortadoğuda laik seküler olmayan ülkelerin hali ortada!!
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 02:02
Etyen bey, bir sorun bu kadar gerçekçi ve olduğu gibi anlatılabilirdi. Kaleminiz dert görmesin.iyiki varsınız.
Ökan 29 Aralık 2017 01:21
Etyen bey şu ülkede bir kaç aklı başında Aydın’dan birisiniz
Sorani Celal 29 Aralık 2017 01:16
Sorani Kürtleri kendi ayaklarına sıkarak Soranistan'ı yıktılar, Kerkük'ü kaybettiler.
Ne kadar duygu yüklü ve insanın okurken içinin burkulduğu bir yazı..Evet bu ülkede hiç bir zaman Kürtler İktidarın ortağı olmadı oldurmadılar..7 Haziran sonuçlarını gören Devlet aklının uykuları kaçtı..Bu gidişle ya Kürtler ilerde Hükümet kuracak güce ulaşırlarsa ? En azından koalisyon ortağı olurlarsa eyvah eyvah dediler..Hep gizli kapaklı yapılan ve genelde Kürtlerin hedef olduğu MGK toplantılarında Kürt temsilciler olursa ? Mesala Mite bir Kürt Temsilci atanırsa? Bunlar Derin Devletin uykularını kaçırdı...Uyku kaçınca neler mi oldu ? 7 Hazi
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 04:26
19
Turgut özal. Uzaydan geldi dimi? Kürt değildi. Karıştır bskalım herşeyi çorba yap. Yakalarsan cahil , oh ne ala. Keyfine diyecek yok.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 00:43
"Kürt meselesi çözülemedi çünkü Türkler, bırakalım demokratlığı, liberal olmakta bile fazlasıyla zorlandılar."... Çözüm sürecinde yaşananları, çözüm masasında bölge halkının demokratik temsilcisi olmayı terkedip, masayı devirerek HAYDUT ABD ile EMPERYALİSTLER KOALİSYONUNA, 15 Temmuz öncesinde Türkiyeyi işgal için içsavaş girişimlerinde kiralık kaatil ve taşeron olmayı tercih edenleri herhalde Mahçupyan da, Soroscu vakfın 183 no.lu üyesi gibi "HENDEKTEKİ MASUM ARKADAŞLAR" olarak görüyor olmalı! Kürtleri ve arapları "önce ABD ve İSRAİL!" pla
Ahlaksız bir düzenin ürünleri 29 Aralık 2017 01:03
6
70 senedir Hendek mi vardı :)))) 70 senedir Kürt vardır diyemedin bee...Ne yüzle hala konuşuyorsunuz insanda biraz utanma olur be...
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 01:53
2
Küresel güçler faiz lobileri hırıstiyan Avrupa yahudiler Ermeniler cinler periler kör olası cadılar hain büyücüler.... Denizdeki köpekbalığı dağdaki kurt yırtıcı sırtlan ve hatta örümcek Ada'm Süpermen ve hep o uzaylılar var yaaa .
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 07:53
4
insanlarin buyuk cogunlugu cocukken edindigi inanclardan omur boyu kurtulamaz. ABD, iSRAiL, Kurtler, Araplar, Soros...Ben en cok bu Soros denen adami merak ediyorum. Bizim Irkci vatandaslarimizin korkulu ruyasi bu Soros. Ne yapmis bu Soros denen herif? Biri beni aydinlatsin bu konuda.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 15:41
1
KO 07:53, bu saate kadar Soros'u öğrenememişsen, salla gitsin; bundan sonra da öğrenemezsin zaten, bu taş kafalı olmandan değil niyetinin bozuk olmasındandır, niyetimi açıkça yazdım. Hadi kal uyuşukça!.. Sana mı yanacağız?
Ali Adıyaman 29 Aralık 2017 00:32
Alkışlanacak bir yaklaşım elinize yüreğinize sağlık
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 11:47
1
ali adıyaman adlı cesur solcu , abd ve kankaların ypg, güvenlik sağlarken işid geçiş yapıyor ne iş? diye soranlara cevap ver önce.... diye durmadan soruyorlar sen kaçıp duruyon ne iş.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 15:51
0
Yazı güzel.Yorumların geneline bakılırsa tam da türk aklını irdelemiş.Yanlız en büyük sorun şu.Kürtler nüfus olarak çok büyük.0rtadoğuda 50,Bu ülkede 30 milyon kürdün yaşadığı söyleniyor.Pkkden önce de vardılar.pkkden sonra da var olacaklar.Üstelik %90'ı müslüman bir millet.Ve barışçıl,akılcı yöntemlerin dışında denenmeden pek bir şey kalmadı. Yaşamı çekip çeviren akıldır.Aklını peynir ekmekle yiyene afyet olsun...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN