Back To Top
Büyükada’daki 'gizli toplantı' meselesi

Büyükada’daki 'gizli toplantı' meselesi

- A +

Büyükada’daki malum toplantıdan ötürü tutuklanan insan hakları aktivistleri, kendilerini hapishanede ziyaret eden CHP’li milletvekillerine içlerini döktüler.

Özlem Dalkıran: “5 Temmuz günü polis toplantımızı bastı. Kapı açıktı, toplantı havuzun yanında camlı prefabrik bir yerde yapılıyordu, yani gizli olması mümkün değil. Her kesimden insanın hakkını savunduk. Af Örgütü medya sorumlusu iken Recep Tayyip Erdoğan serbest bırakılsın diye kampanya yapmıştık, başörtüsü için de kampanyalar yaptık. Bizler için haksızlığa uğrayanların kimliği önemli değil. Bizler halk ile devlet arasındaki son halkayız, gitgide daralan küçücük bir tamponuz, mağdurun sesini duyurabildiği son çareyiz. Bunu da ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Dün başkaları için insan hakkını savunduk, bugün kendimiz için savunuyoruz. Gizli tanık olduğu düşünülen tercümanlardan biri çok kötü tercüme ediyordu. Uyardık, kompleks yapıp şikâyet etmiş olabilir ya da bu toplantıdan haberi olanlar bu gizli tanığı buraya yerleştirmeyi başarmış olabilirler. Casus nasıl olunuyor, inanın bilmiyorum.”

Nalan Erkem: “Uydurma ve yalanlardan oluşan şeylerle suçlanıyoruz. Bana İştar Gözaydın ile yedi kez görüşme yaptığım söylendi. Gözaydın bir süre tutuklu kaldıktan sonra şimdi serbest. Zirve Yayınevi davasının avukatıyım. Davada taraflara sunulmuş ve TBMM’ye de sunulmuş bir belge var. Bu belgenin neden bende olduğunu soruyorlar. Meclis Komisyonu’na da sunulmuş bir belgenin bir avukatta bulunması nasıl suç olabilir?... Soruşturma sırasında FETÖ’nün adı yoktu. Biz solcuyuz, hapishanede öğrendik ki FETÖ ile ilişkilendirilmişiz. Bizim FETÖ ile ne ilgimiz var? FETÖ ile irtibatlandırılmak kadar absürd ve onur kırıcı bir şey olamaz.”

Günal Kurşun: “İnsan Hakları Ortak Platformu’ndaki dört örgüt birbirimizle sürekli irtibat halindeyiz, bir arada bulunca hepimizi aldılar. Teknik bir toplantıydı. Bu gözaltılar Erdoğan’a kurulmuş bir komplo bile olabilir. Çünkü Alman var, İsveçli var, Türkiye’nin en objektif insan hakları savunucuları var. Tutuklananlar ve tutuklananların kurumu ve itibarı çok yüksek. Bu tutuklamalar Türkiye ve Erdoğan’ı G-20’de mahvetti. 19 liderin Erdoğan’a bu tutuklamaları sorduğunu biliyoruz. Erdoğan’a kurulmuş bir komplo bile olabilir. Kimse Erdoğan’ın yerinde olmak istemezdi Hamburg’da. Biri Erdoğan’a şunu söylemeli: Bunların G-20 öncesi tutuklanması seni zor durumda bırakmak içindi. Sana tuzak Büyükada’da değil başka bir yerde kuruldu.”

İdil Eser: “Almanya’ya karşı rehin tutuluyoruz ama biz Alman değiliz.”

***

Yıldıray Oğur’un 5 Ağustos 2017 tarihli Karar’da yer alan “Büyükada’da aksayan vapur seferleri üzerine…” başlıklı yazısını okumuş muydunuz? Okumadıysanız muhakkak okuyun derim.

Bu yazıda yer alan bilgilerden ve kulağımıza gelen başka bazı bilgilerden edindiğimiz intiba, “Büyükada’da büyük casusluk tezgâhı” tezviratının bir yanlış anlamadan kaynaklandığı, bu tezvirat bir kere başladıktan sonra geri adım atmakta zorluk çekildiği, tutuklanan kişilerin halen tutuklu olmasının bu zorluktan kaynaklandığı yönünde.

Hükümete yakın basında ilgili haberler sansayonel başlıklar altında sunuluyor ama haberlerin içerikleri -bütün zorlamalara rağmen- o sansayonelliğin hakkını veremiyor. Bir kere, “gizli toplantı” denilen toplantı aslında gizli değildi. Balık baştan kokuyor yani.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklamaları da tatminkâr olmaktan çok uzak. Savcılığın ‘performansı’ da.

En ağır suçlamalar bile çok kolay yapılabiliyor. Mahkemeler gözaltı ve tutuklama kararlarını çok kolay alabiliyor. ‘İnsanların itibarları ve özgürlükleri söz konusu olduğunda iki kere düşünelim’ denmiyor. Uluslararası komplikasyonlar zaten hiç umursanmıyor. (Yabancı devletlerle şu veya bu konuda didişmeniz kaçınılmaz hale geldiğinde mecburen didişirsiniz. Ne yazık ki son zamanlarla kaçınılabilir didişmelere de balıklama atlanıyor. Bu arada “Ahmet Davutoğlu bizi herkesle papaz etmişti, iyi ki gitti” sakızı çiğnenmeye devam ediyor!) İyi değil bu gidiş.
FETÖ’yle, PKK’yla mücadelenin haklılığına, hukuk devletinin hukukiliğine gölge düşürülmemeli. En önemlisi, mazlumun “âh”ını almaktan korkulmalı.

Ne derler? “Biraz daha özen lütfen.”

***

Tekrar: Yıldıray Oğur’un o yazısını okumadıysanız muhakkak okuyun.

http://www.karar.com/yazarlar/yildiray-ogur/buyukadada-aksayan-vapur-seferleri-uzerine-4620

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Atalay Şahin 21 Ağustos 2017 13:36
uğraşıyorlar ama bir "türlü şapkadan tavşan" çıkaramıyorlar
Cebrail 21 Ağustos 2017 01:43
Offff offfff . Duygulara tercüman oldunuz sayın yazar.
Karar okuru 19 Ağustos 2017 22:05
Ne mazlumun ahını almaktan korkan var ne hak,hukuk bilen var nede hukuk devletini umursayan.Varsa yoksa "bana dokunmayan bin yıl yaşasın" zihniyeti ve güç fetişizmi..Kimsenin umurunda değil hak ve hakikat...Gerçeğin farkına varılacak ama Basra harap olduktan sonra muhtemelen...
Güven 19 Ağustos 2017 19:04
Türkiye'de nerede bir aktivist hareket varsa bana sıkıntı veriyor. Bir zamanlar bergama'da hopdediks kıyafeti giyen bir aktivist vardı. Daha sonra Almanya'nın Bergama'da altın çıkarılmasını önlemek için bu hareketi desteklediği anlaşıldı. Necip Hablemitoğlu bu olayı ortaya koyunca ve bu hareketin konrad adeneuer vakfı ile bağlantısını gösterinde suikaste kurban gitti. Aktivist harekete katılanlar genelde insanlık için faydalı bir iş yaptıklarını düşünürler. Sol düşüncelidirler. İnsanları sömüren kapitalizmin bir işine engel olduklarından dolayı mutlu olurlar. Kullanıldıklarını anlayacak kadar zeki değildirler. Yabancı istihbarat ajanlarının oyuncağı olduklarının farkına varamazlar. Genel ülke menfaatlerini kavrayamazlar. Bu olay insan hakları için ortaya çıkmış gibi gözüküyor. Biraz aklınız varsa şunu anlardınız. Avrupa'da kaybolan yüzlerce yetim çocuk var. Muhtemelen böbrek mafyasının eline düştüler. Suriye'de böbreği çalınan insanlar var. Avrupalıların merhamet konusunda Türklerden üstün olduğunu mu düşünüyorsunuz. Tarihi bir gözden geçirin. Avrupalıların sömürgelerinde ne yaptığına bakın. Safsınız. Aptalsınız. Zaten Avrupa'lıların sizi seçmesindeki kriteri de bu. Akıllı insanı kullanamazlar.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 18:16
Elinde çekiç olan herkese çivi muamelesi yapar. Ancak "Biraz özen" cümlesini anlamadım. Garip bir koruma iç güdüsü mü nedir? Dış dünya ile gerginlikte buradaki iktidarı pekiştiriyorsa ne yapacağız. Bütün bu gerginlikler sırasında TV'deki pişkin sırıtmaların cahillikten değil arsızlıktan olduğu anlaşılır.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 16:11
Kanlı bir darbe yapmaya çalışan teröristlerin, nihavent makamında yargılanmasını istemek, darbe gerçekleşmediği için hayıflanmakla aynı şeydir...
tepekoylu 19 Ağustos 2017 15:40
ınsanların bu kadar kolay tutuklandığı başka ulke varmıdır bılmıyorum.. gün itibarıyla keyfi yerinde olanlar bılesınızkı gün gelır bu keyfiyetçi hukuk sizide yakar...
Cem 19 Ağustos 2017 14:14
Her şeyden şüphelenen ve buna göre reaksiyon gösteren bir devlet, bir ülke nasıl ilerleyecek. Demekki her şey bu kadar pamuk ipliğine bağlı. Hani çok güçlüydük ve herkese ilan etmiştik ve akıl vermiştik.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 14:08
Mu makalede yapılanı, Cumhurbaşkanı yapınca, yargıya müdahale oluyor... Bu kişiler hakkındaki yargı süreci bitti mi? Madem bir zanlının suçlu ya da suçsuz ilan edilmesi sizin makalenizle olacak mahkemelere ne lüzum var. Darbe ile burun buruna gelmiş Erdoğan'ın aceleciliğinin bir mazereti olabilir... Sizin aceleniz neden?!..
cem sultan 19 Ağustos 2017 13:25
Hakan bey yanılıyorsunuz bu sivil toplum kuruluşu görünüşü altında hareket eden kuruluşlar çoğu istihbarat kurumları ile bağlantılı, bunlar din , başörtüsü, anıtkabir, LGBT, çevre eylemleri, azınlık hakları hiç farketmiyor, tüm fonksiyonel araçları kullanırlar. Cumhurbaşkanımız bu yollardan geçtiği için bu konuda çok tecrübe edindi ve şu an devlet mekanizması ile hareket ediyor. cumhurbaşkanımızı destekliyoruz. burası muz cumhuriyeti değil. Herkes ; Devletin Gücünü görecek
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 14:18
4
hızlı hafiye. bu kuruluş senin reyisin için başörtüsü için kampanya yaparken de cia'nin emri ile, kendi adamlarının güçlenmesi için kampanya yaptılar öyleyse. demekki sen cia'nin adamısın.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 14:18
5
Hukuk devletinde kanaat ile suç olmaz. Delil gerekir. Çete ile devleti ayıran şey hukuktur. Devletin işi güç gösterisi değildir, vatandaşa hizmet etmektir. Hizmet için güç gerekli ise gerektiği yerde gerektiği kadar, hukuka bağlı kalarak güç kullanır. Şov yapmaz. Rehin almaz.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 15:55
5
@14:18, He, he... Herkes CIA'nın adamı. CIA son zamanlar Gencebay dinliyor. Mazoşist oldu...Kendi adamalarına eziyet veriyor...
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 12:05
Az kaldı kardeşim Reis 2019 ya da en geç 2023 te Türkiye yi dünyada en güçlü devlet yapacak. Olmadı 2025 de olabilir. Az biraz daha sabır. Reis asla bizi aldatmaz.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 14:20
1
artır artır biraz daha artır. matematik bilgin dünya beşten büyüktür düzeyinde galiba. 16 yıl nerdeyse bir ömür. 16 yılda geldiğimiz noktayı bir hesapla sonra da aynı hızla gidersek 2019'da nerde olacağımızı bulursun. Pardon, ayrıntı ama, bu hesaplamayı Yeni Türkiye Matematiği ile değil, gavur matematiği ile yapman gerekiyor. Yeni Türkiye Matematiği ile kesinlikle uçarız. o konuda endişem yok.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 16:12
5
2053 te olabilir. Reise guveniyoruz
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 23:56
2
bilemedin 2071, tabi meclisteki matematiğin dahi çocuğunun hesabıyla.
Karar Bey Dyeceksiniz 20 Ağustos 2017 21:25
0
Adam ironi yapmış, kızmayın hemen :)
külyutmaz 19 Ağustos 2017 11:11
Sizi tebrik ediyorum Sayın Albayrak.Beş on tane gazeteci ve köşe yazarının ( çıkarları doğrultusunda ) ülkenin gündemini belirlemesini ve kimsenin bu adamlara ... dememesini , hayret ve üzüntüyle izliyoruz haftalardır.Hangi çıkarcıların suyu bulandırdığını, haber ve yorumları gün gün yazabilirim buraya ama maalesef yayınlanmaz.
hacı 19 Ağustos 2017 15:25
2
nasıl yapacak acaba. hiçbir öngörüsü ekonomi bilgisi olmayan cahil sürüleri.
tahir 19 Ağustos 2017 10:52
karar okuru '' rumuzuyla kendini gizleyen fetöcü mankurtlar sorular çalarak binlerce insanın hayatını çaldınız, himmet deyip haram yediniz, müslümanların arasına nifak soktunuz, ülkenizi bombaladınız , masum kanı döktünüz size mi kaldı insan hakkı savunmak. siz birinin hakkını savunuyorsanız biz anlıyoruz ki bunlar hain durumunuz bu...
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 14:22
3
geçen bir bayan, pardon birkaç bayan vardı "mankurtlar"ı iyi bilip sürekli mankurttan bahseden. şimdi cinsiyet ameliyatı olmuş galiba.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 09:45
Mazlum yok diyorlar anlamıyorsunuz galiba ne mazlumu herkes şeytan
nuray 19 Ağustos 2017 08:34
casusluk nasıl yapılıyor bana ızah eder mısınız?gostere gostere yapılmıyor herhalde. gazetecı,arkeolog,aktıvıst ,akademısyen vs kılıfı altında .
Tuna 19 Ağustos 2017 10:16
2
Kohlberg'in ahlaki gelişim dönemlerine göre sanırım hala ikinci basmaktasiniz.. Hükümet ne derse o yani :)))
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 03:47
Didişmelerden niye kaçınsınlar ki...onların gıdası
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 14:12
1
Didişme o zaman...
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 03:46
İnşallah yakında en temel hakları olan hürriyetlerine kavuşurlar. Şükür ki bazı vicdanlı gazeteciler sayesinde durumlarını da az çok izah edebiliyorlar, seslerini duyurabiliyorlar. Malesef onlar gibi ipe sapa gelmez nedenlerle tutuklanan, mağdur edilen binlerce insan var ve onların seslerini duyurabilecekleri hiç bir mecra yok.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 03:42
Bu insanlar vakti zamanında da Erdoğan için kampanya yapmışlar. İyiliğin cezasız kalmadığı ülkem...
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 13:07
1
Evet, Erdoğan şiirden mahkum edildiğinde Erdoğan'a destek olmuşlardı. Bu insanların bağlı olduğu kuruluşlar Mısır'da Mursi'ye darbe yapıldığında da Mursi'yi desteklemişlerdi. Fena halde paranoyak bir ülke haline geldik. Ya da bilerek o hale getirildik.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 03:39
Yanlış yaptıklarında 'Rabbim affetsin' deyip yollarına devam edenler demek ki yanlış anladıklarında da hapse tıkıyorlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN