Back To Top
Beka sorunu ve fındık fiyatı

Beka sorunu ve fındık fiyatı

- A +

Fındık, Karadenizliler için hayati öneme sahiptir. Bölgenin nerede ise tek geçim kaynağı fındıktır. Bırakın tarım yapmayı, yürümenin bile zor olduğu o dağ başlarında tek umut açıklanacak fındık fiyatıdır.

Siyaset açısından bakıldığında ise, Karadenizli ile hükümet gayet iyi bir kaynaşma halindedir. Mesela fındığın merkezi Giresun’da 16 Nisan referandumunda %61,66 evet çıkmıştır. Merkezde evet oranı %49,32’de kalmasına rağmen, fındığa bağlılık oranı yüksek olan ilçelerde evet oranı yüzde 80’leri bile aşmıştır.

Keza benzer sonuç ikinci büyük fındık üretim merkezi Ordu içinde geçerlidir. Ordu toplamında %61,89 evet oranı çıkarken, kırsala doğru oran daha da yüksektir.

Samsun’da ise tek hayır çıkan yer, kumsalı ile meşhur Atakum ilçesi olmuştur. İl toplamında %63,55 olan evet oranı, fındığın geçim kaynağı olduğu Salıpazarı’nda %78,42 ve Terme ilçesinde %73,31’e ulaşmıştır.

Kısacası Karadeniz’in fındıkla geçimini sağlayan kırsal kesimi, bugüne kadar uygulanan fındık politikasından şikayetçi olmamıştır. Bunu son seçim olan 16 Nisan Referandumunda ve önceki seçimlerde artan oy oranı ile çok net göstermiştir.

***

2011 genel seçimlerinde Ak Parti ülke genelinde %49,95 oranında oy alırken, Giresun’da aldığı oy oranı %59,39’a ulaşmıştır. Ordu’da ise %60,20 oy alırken, Samsun’da oy oranı %61,86’dır. Kısacası iktidarın 2011’den sonra da Karadeniz’de oy oranı düşmemiş, bilakis artmıştır.

Nitekim 2011 seçimlerine giderken fındık fiyatı 4,0 lira civarında dolaşıyordu. Ardından 2014 yılına kadar da benzer fiyat söz konusu oldu. Gerçi 2004-05 döneminde de fındık fiyatı 5,0-6,0 lira arasında dolaşmıştı. Yani fındık fiyatı ile seçim tercihleri arasında Karadeniz için belirleyicilik söylemek oldukça zordur. Seçimleri fındık fiyatı çok etkilememektedir.

Fındıkta fiyatın belirlenmesinde ağırlıklı olarak rekolte (ürün miktarı) etkili oluyor. Bir de devletin alım kararı tabii. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2006-07; 2007-08 ve 2008-09 döneminde fındık piyasasına girerek destekleme alımlarında bulundu. Sonradan bu alımı kaldırarak çiftçiye alan bazlı destek vermeye başladı.

2014-15 sezon sonunda bir ara 20,0 liranın üzerine çıkan fındık fiyatı, geçen yıl yeniden 10,0 liranın altına düştü. TMO 2016 yılında yeniden piyasada alım yapmaya başladı ve Giresun fındığına 10,5 lira, Levant fındığa ise 10,0 lira fiyat belirledi.

İşte o TMO geçen hafta da 2017-18 için fındık alım fiyatını açıkladı. Buna göre fındık fiyatı 2016 yılı ile aynı olacak.

Geçen hafta Tarım Bakanlığı da tarım desteklerini açıkladı. Buna göre alan bazlı ödemeler fındık için 2015 yılında olduğu gibi 170 lira olarak sabit kaldı. Kısacası Karadenizli için son üç yılda enflasyon sıfır bile olmayacak. Birazcık eksiye gidecek....(TMO iki yıl önce 13-14 lira aralığından fındık alımı gerçekleştirmişti.)

***

TMO’nun fındık alım fiyatı açıklaması ile ne oluyor?

Bakınız eski yıllarda tüccarlar rekolteyi yüksek açıklayarak fındık fiyatının düşmesine zemin hazırlarlardı. Çiftçi örgütleri ise düşük rekolte ile fiyatın yükselmesini isterdi. Sonradan Bakanlık “Rekolteyi kimse açıklamayacak, tek rekolte tahminini ben yapacağım” dedi. Ama şu sıralar ürün hasadı bitmek üzere olmasına rağmen hala rekolte tahmini açıklanmadı.

Oysa rekolte tahmini açıklanmadan, TMO alım fiyatını açıkladı. Ve fiyat oldukça düşük.

Bir süre önce “Gıda Komitesi” başta buğday olmak üzere tam hasat zamanı gümrük vergilerini düşürerek ucuz ithalatın yollarını açmıştı. Bu karar ile buğday fiyatı sert düşerek çiftçiler mağdur edilmişti. İşte tam benzer bir durum şimdi fındıkta yaşanıyor. Artık piyasa fiyatı, TMO’nun açıkladığı fiyatın çok uzağında olamaz.

***

Peki, bu yazdıklarımın beka sorunu ile ne ilişkisi var?

2007 yılına girerken  hatırlarsanız Ordu’da yola fındık dökülerek çiftçiler protestoda bulunmuştu. Ardından ise başlayan Cumhuriyet Mitingleri Türkiye için beka sorunu oluşturdu. Ve Karadenizli çiftçiler 2,5-3,0 lira aralığındaki fındık fiyatını bir kenara atarak seçimlerde hükümete sahip çıktılar.

Ve aradan yıllar geçti. Ülkemiz e-muhtıra, 367 kararı, kapatma davası, yargı referandumu, gezi olayları, 17-25 Aralık süreci ve de nihayetinde 15 Temmuz hain darbesi gibi beka sorunu oluşturan bir sürü olaylar ile karşılaştı. Her seferinde fındık üreticisinin tercihi ülkesinin bekasından yana oldu.

Karadenizli ülkesine sahip çıktı.

Şimdi de karşımızda sayısız dış düşman durmaktadır. Ayrıca devletin bütçesi 16 Nisan Referandumu nedeniyle ciddi açık vermiştir. Seçim bitip atı alan Üsküdar’a geçtikten sonra bütçenin toparlanması gerekiyor. Kısacası beka sorunumuz bitmemiştir; bilakis artarak sürmektedir. Daha nice dış ve iç düşmanlar gelecektir. İşte böyle bir ortamda Karadenizli için fındık fiyatına bakmak, ülkenin beka sorunundan çok daha önemlidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar 22 Ağustos 2017 00:12
Daha cesur daha cesur İbrahim bey
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 20:30
Hocam eleştirecek mantıklı konu bulamıyormusun inan yazdıklarını defalarca okudum bişey anlamadım sanki bişeyler demeye çalışıyorsun da demek istediğini diyemiyorsun gibi yada daha açığını söyleyeyim Tayyip Erdoğan gitsin artık diyorsun ama bu isteğinin gerekçelerini yazarken sıkıntı yaşıyorsun anlamlı anlamsız ne varsa yazıyorsun
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 20:18
Son referandumda evetler ev kadınlarından, ilkokul mezunlarından ve Karadenizliler'den gelmişti. Ev kadınlarından ve ilkokul mezunlarından umutluyum.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2017 15:12
2
Tabi yemedimi başla hakarete tipik kemalist yaklaşım ama korkmayın cumhuriyet ve sözcü arasında yeriniz hazır
KARAR OKURU 24 Ağustos 2017 07:45
0
Bence cumhurbaşkanlığı sistemi iyi bir sistem. Ama gelecek cumhurbaşkanı kim olacak orası önemli... Yerli otomobildeki gibi bir babayiğit lazım bu ülkeye. Bu ülkeyi tüketim çoğunluğundan alip üretim yapmazsa biz daha bu köşe yazılarında makalelerde çok ağlarız..
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 16:43
Patronlara mazotu 1.5 ten verirken. Patronların lüks deniz yatlarından ötv kaldırırken Patronların yedikleri içtiklerini hatta kıçına giydiği donu bile vergiden düşme hakkı verirken. İşçilerden kesilen işsizlik parasını patronlara peşkeş çekerken Köprüydü tüneldi yoldu ve buna benzer ihaleler ile hizmet yaptık adı altında patronların cebi sisirilirken ve bu paralar gariban milletten toplanip patronlara verilirken hiç bekaa sorunu olmuyor.iş ezilen kesime gelince yani çiftçi işçi emekli memur bu kesime gelince birden bekaa sorunu hortluyor.
el insaf 21 Ağustos 2017 15:15
ibrahim kahveci agam bizle eglenir
giresunlu 21 Ağustos 2017 14:27
sen diyorsun ki insanlar emeğinde feragat etsin. öyleyse siz yapınız fedakarlığınızı bu insanlar oylarıyla zaten yeteri kadar fedakarlık yaptı. Bunun karşılığı emeklerinin karşılığını vermekti. Bütün sene fındıkla geçinen ailesine bakan çocuklarını okutan insanlar var. Bu beka sorununu istediğin kadar uzatırsın.Cumhuriyetin kuruluşundan beri zaten beka sorunu vardır. Onun için insanlara hak ettiğini vermelisin ki onlarda bu hakkı karşılıksız bırakmamalı.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 20:50
0
Oy vermek bir vatandaşlık görevidir, fedakarlık değildir.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2017 23:51
0
vatandaşın emeğine gasp etmek de fedakarlık mı birader
zeke 21 Ağustos 2017 14:09
Sürekli aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemek aptallıktır.Nokta.
Karacakoyunlu 21 Ağustos 2017 13:51
Beka sorunu sadece garibanlar icinmi var?Siyasi elitlerde lüks araba,saraylar,korumalar,bürolar .Ondan sonra sciye,memura,ciftciye size para kalmadi hikayesi.
serhat gemici 21 Ağustos 2017 13:16
fındığın buğdayın yada sütün kaç lira olacağı önemli değil emek verip yetiştiren üç beş kuruş kazanıyırmu mesele bu ayrıca giresun fındığı kuruyemişcide 60 lira iken bunu üreten garibana niye 10 lira veriliyor.Hele bazı ürünler varki toplamaya vereceğin para ürünün fiyatından pahalı ve dalda çürüyüp gidiyor oysa bir ağaca kaç yıl emek harcanıyor
HACI CAVCAV 21 Ağustos 2017 11:27
Fındıkla,yılda 3-5 kilo fındık tüketmenin dışında bir alakam yok.Bir miktar fındık yağı da tüketiyoruz diyebilirim.Fındık üretimi yapılmayan bir yöremizde yaşıyorum. Buna rağmen fındık fiyatlarının düşük tutulmasını istemem."Kendim için bir şey istiyorsam namerdim."7 Haziran seçimleri öncesinde hükümet,seçim yapılacak olmasına rağmen kesenin ağzını açmadı. Ortaya çıkan sonuç,belirsizlik,ülke ekonomisine,seçim ekonomisi uygulamaktan daha pahalıya patladı. Hükümet'in yerine ben olsam ölçüyü kaçırmadan kesenin ağzını açarım,cimri davranmam.Tabii herkesi memnun etmek çok zor bir şeydir.Örneğin fındık fiyatları yüksek açıklansaydı İbrahim Bey bu defa fındık fiyatlarının yüksekliğine itiraz eder ve bir eleştiri yazısı gene yazardı gibime geliyor. Yanılıyor muyum acaba?
Omer 21 Ağustos 2017 09:54
Ac kalin, emeginizin karsiligini almayin ama ulke yasasin. Sormasi ayip ama kim yasiyacak, calanlar, saraya yakin olanlar mi? Ulkenin beka sorunu 15 yil once yoktu? Nereden cikti bu sorun?
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 09:35
Çok güzel anlatmışsınız ama soruna çözüm getirecek düşünceyi bizlere göstermemiş Diniz. Benim çözüm önerim Adapazarı bölgesi herşeyi yetiştirmeye uygun bir bölge olmasına rağmen fındık dan başka ürün yetiştiriyorlar, 2. Antalya olması gereken yer maalesef Karadeniz fındık üreticisinide zordurumda bırakıyor.
deli osman 21 Ağustos 2017 08:48
:))
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 08:06
Son cümle gelişinden farklı bir yere savrulmuş. Beka sorunu var ey Karadenizli hemşerum, fındık fiyatına bakma diyecektiniz herhalde. Bir de bölgelere yapılan yatırım, ihracat ve nüfus karşılaştırmalarını veresiniz. Fıdık ve çaydan başka hiçbir üretimi olmayan bu bölgeye ne kadar yol havaalanı vb yapıldı ve neye hizmet ediyor bu? Oya tabii ki. Ama rakamları görmek de göz açıcı olurdu.
evin 21 Ağustos 2017 07:40
yazılarınızda sürekli birtakım rakamlar veriyorsunuz, ancak gerek tüik rakamları, gerek seçim sonuçları güvenilir olmadığı için yazılarınız havada kalıyor. mesela ben yukarıda verdiğiniz seçim sonuçlarının doğru olduğuna inanmıyorum, tıpkı milyonlarca vatandaş gibi...
kerasus... 21 Ağustos 2017 13:59
0
karadenizin içeri kısımda kalan yörelerimizi bilmezseniz,inanmazsınız tabii. yüzde 65/85 arasında evet çıktı oralardan... adam fındık üretiyor,son 3 yılda yaklaşık,enflasyon bazında yüzde 20 geriye gitmiş... belki size mantık dışı geliyor, gelin buralara da,bir geziverin,inanmadığınızı gözlerinizle görün...
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 18:50
1
Karadenizli tayyibi sever evin hanım hemşerisi olduğundan mı bilmem ama bir ordu faydalı olarak sevdiğini söyleyebilirin
kerasus... 21 Ağustos 2017 20:52
0
ordu faydalı nedir hemşerim,fatsalı diyecektin herhalde... ordu ya selamlar...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN