Back To Top
Böyle bir büyüme mucizesi görülmedi

Böyle bir büyüme mucizesi görülmedi

- A +

‘Yan gelip yatma ekonomisi’ diyorum ya...

İşte bayram geldi.

Yine 10 gün tatil.

Herkes tatile gidiyor; birileri de köyüne. Ama köylerde köy yumurtası bile bulmak zor. Artık köylerimizde modernleşiyor. Yumurtayı kümesten değil, kasabalardaki marketlerden alıyorlar.

Küçük kasabalarda bile artık zincir marketler var. Sadece yumurta satılmıyor...Mesela ahırlar artık boş.

Çiftçilik uzmanlaşıyor ve modernleşiyor. Köylülerde daha ucuz diye yoğurt ve sütlerini zincir marketlerden alıyor.

Çiftlik yumurtası.

Pastörize süt.

Fabrika yoğurdu...

***

Böyle bir hayatı kim istemez ki. Zaten siyasi tercihlere yansıyan tablo ortada. Millet çalışmak istemiyor. Yan gelip yatarak zevk-ü sefa hayat sürmek istiyoruz.

Hatırlayın... Yarım ekmek arası helvaya yüzde 7,0 üzeri oy veren bizlerdik. Hatırlayın... Kim ne verirse 5 lira fazlası denilen seçim rüşvetini biz iktidara taşıdık. Hatırlayın...Her eve iki anahtarınızı aldınız mı?

Ne zaman ki günü düşünerek oy veriyoruz... Bedelini de sonradan çatır çatır ödüyoruz.

***

Son 14,5 yılda yaklaşık olarak 70 milyar dolarlık kamunun eski malını sattık. Yani geçmiş satışımızı nerede ise tamamladık.

Son 3-4 yılda ise gelecek satışını keşfettik. Hazineden tek kuruş para çıkmadan projeler gerçekleştiriyoruz; ama fiyatını soran yok. Sadece 5-6 şehir hastanesinin 25 yıllık kira garantisi 30 milyar dolar. Şimdiden gelecek satışımız 150 milyar doları çoktan aştı. Nükleer santraller, köprüler, havalimanları, yeni hastaneler eklenince gelecek satışımız tahminen 200-250 milyar doları çok rahat geçiyor.

Tam rakamı bilmiyoruz. Çünkü ne muhalefet soruyor, didik didik ediyor; ne de devlet bir bütün olarak rakamları toplayıp kamuya açıklıyor. Ama gelecek satışımız son sürat sürüyor. Bu faturaları çocuklarımız-torunlarımız ödeyecek. Bunu hiç unutmayın... Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini satıyoruz.

***

Son 14,5 yılda toplam 521 milyar dolar cari açık verdik. Bu açığı kapatmak için ise 301 milyar dolar dış borçları artırdık. Yabancılar da ülkemizde 185 milyar dolarlık yatırım yapmışlar. Kısaca yabancılardan ülkemize net olarak 572 milyar dolar para gelmiş.

Düşünsenize;

570 milyar dolar yabancılardan geliyor.

70 milyar dolar kamu malı satılıyor.

150 milyar dolar gelecek geliri satılıyor.

Ve ülkenin GSYH’sı 857 milyar dolara ancak ulaşıyor. Nasıl bir mucize?

***

Durun! Daha bitmedi. Aslında 857 milyar doların da hepsini çalışarak kazanmadık. Yani orada da kalem hesabımız var. Nasıl mı?

Yıl 2007:

GSYH hesabı yenileniyor. Eski hesaba göre 400 milyar 046 milyon dolar olan GSYH, yeni hesaplama yöntemi ile 526 milyar 429 milyon dolara çıkıyor.2006 yılında GSYH hesap yöntemi değişimi ile kağıt üzerinde 126.383 milyon dolar artıyor.

Yıl 2016:

GSYH hesabı yenileniyor. Eski hesaba göre 719 milyar 620 milyon dolar olan GSYH, yeni hesaplama yöntemi ile 861 milyar 467 milyon dolara çıkıyor. 2015 yılında GSYH hesap yöntemi değişimi ile kağıt üzerinde 141.847 milyon dolar artıyor.

Kısaca; bugün 856 milyar 791 milyon dolar olan GSYH’mızın tam 268 milyar 230 milyon dolarlık kısmını çalışarak değil, masa başında hesap değişimi ile kazanmış olduk.

Artık çok ama çok sevinebiliriz: Kişi başına 10.735 dolar gelirimiz var. Ama bu paranın 3.361 dolarını tek bir damla ter dökmeden havadan kazandık. 2004 yılında kişi başına gelirimiz 5.773 dolardan gerçekte 7.374 dolara çıkıyor. Kalan 3.361 doları kalem hesabı ile kazandık. Kısaca 14 yılda kişi başına sadece yüzde 27,7 zenginleştik. Ama ne çare...

Zaten toplumu alıştırdığımız tembellik.

Sanayiciyi alıştırdığımız imar rantçılığı.

Hizmet sektörünü alıştırdığımız ithalatçılık.

Bizi bu tabloya çoktan hazırladı.

Ama benim tek derdim var: Bu kadar ağır dış borç ve yabancı sermaye bağımlılığı ile, bu kadar ağır gelecek satışının faturasını kim-nasıl ödeyecek?

Asıl dert ise şu: Bu tabloyu bir de milli ekonomi diye sunmuyor muyuz? Bunu kim nasıl yiyor ve hazmediyor; bilmiyorum. Lütfen gerçeklere dönelim ve çalışalım. Artık çalışarak ve üreterek kazanmaya dönelim. Daha nasıl uyarayım?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Çetin Erdoğan 09 Eylül 2017 11:11
Yazınızı okuyanlar, ülkemizi bir fiske vurunca yıkılacak olan iskambil kağıtlarından kale zannedip üzülecekler ve ışık ile bu iktidardan uzaklaşıp kendilerini muhalefetin kollarına atacaklar... Madem rakamlardan öcü yapıp, vatandaşı çocuk misali korkutmayı bu kadar seviyorsunuz, bari Sözcü okurlarının sosyal medyada paylaştığı ve "nasıl da batağa saplandığımızı" anlatan inci capslere de yer verseydiniz. Mesela "2000 yılında iki karpuzla bir çeyrek altın alınıyordu, şimdi 20 karpuz yetmiyor"... gibi. Sözcü okurları ile örtüşen hedef kitlenizde etkili olurdu; biz de eğlenirdik. Bakın bayım, o saydığınız borçların, "kalem oyunları ile şişirilen" ve "sadece" 857 milyar dolara ulaşabilen GSMH'ye oranı %29'un altında !!! Dünya devlerinin borçlanma oranının çok altında. Bu oran Italya, İspanya, Portekiz'de %100 dolayında. "Çocuklarımızı borçlandırmak" konusunda da felaket tellalığı gereksiz. Sizin "borç" dediğiniz dev işletmelerin finansmanı yap-işlet-devret yöntemi ile karşılanıyor, vergi mükelleflerinin ve çoçuklarımızın hiçbir kaybı yok. Rahat olun, huzurlu olun.
Abiciğim harikasın...her daim olduğu gibi herşeyi açık ve net açıklıyorsunuz...acaba ekonominin başındaki borsacılar bunu görebiliyormu ? bence görüyorlar işlerine gelmiyor yada görseler bu kadar rezaleti halka nasıl açıklayacaklar !! şu inşaat işide yarın birgün şişerse o zaman hayatın gerçekleri ile yüzleşirler...tabi gene muhafazakar halkı kandıracak senaryo yazmazlarsa ..!!
KARAR OKURU 05 Eylül 2017 17:19
Tatilden bıktık. Her çalışanın zaten tatil hakkı var. İkide bir tatil nedir ?
harun 05 Eylül 2017 08:53
İktifarın kadrolarından aklı başında olanlar gitti, yeni bir kriz çıkmadan devredilebilir umarım yönetim, Artık bşkanlık olduğuna göre daha müşterek bir isimle bence başkanlık el değiştirebilir, doğru bir planlamayla sıkıntılar aşılır ancak ödeme garantili projeler çok tüksek bedelli ise kamu lehine bozulabilir, bizim ihtiyacımız sermaye değil ihtiyaç katma değerli sanayi, içinde olduğumuz iş kollarından başlayarak teknik operatör ve destekli altyapı bina vs. yenilemesiyle bu gecekondu kobiciliğini kırmalıyız, üni.leri de bir an evvel bu teknik elemanların yetiştirilmesi için meslek eğitimi merkezine çevirmeliyiz. İyi proses ve hammadde üreticilerini olursa(aluminyum alaşım külçeleri mesela) marka üretmek( montaj sanayi) kolay.
Tarafsız 03 Eylül 2017 11:30
Yazınız çok doğru ve çok güzel. Elinize sağlık. Doğru bildiklerinizi yazmaya devam edin lütfen. Buna çok ihtiyacı var milletimizin. Bu vesileyle bayramınızı kutlarım.
1965 doğumlum çocukluktan beri esnaflık yaptım 12 eylül darbbesinden tutun çiller demirel mesut ecevit gibi başbakan lar gördüm duymadığım ekonomi kiriz terimleri duydum öğrendim ve hiç bu kadar işlerin bozulması ve insanların güvenini kaybolması gelecekle ilgili planların yapılamamasını bu dönem gördüm insanda ne kariyer kaldı nede güven bence bir mucize beklemek tek işimiz devlet ve kapitalizm sermaye kol kola piyasaya hortumu atmış millet in cebine habire para çekiyor çekin bakalım sonu nasıl olacak allah yar be yardımcımız olsun
Delidumrul 01 Eylül 2017 18:30
Nedir bu pesimizm yahu, sizi okuyunca içim karardı! Yani diyorsunuz ki; Ah nerede o benzin kuyrukları, kaçak Marlborolar, 70 cente muhtaç Demireller, elpençe divan Ecevitler, iki senede bir 100 dolarla yurt dıșına çıkabilmeler, daha neler neler!
Mustafa Hacı 06 Eylül 2017 02:05
1
Kardeş 1970 lerde yaşamıyoruz.Köprünün altından çok sular aktı.Böyle konuşarak ancak köylüleri inandırabilirsin.Gerçi omlarında az buçuk kafası çalışanını zor ikna edersin.100 dolarmış.2 milyonluk Katar a bağlamışsın kaderini haberin yok.iyi uykular sana...
KARAR OKURU 11 Eylül 2017 17:23
0
Arkadaşım bu kadar ilerleyen küreselleşmenin olduğu bir dünyada o günler anmak yerine alt alta rakamları koy söyleyecek söz varsa bize ilave doğru bilgi ver.yaşı 50 ve üzeri olan anlattıklarını yaşadı
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 00:07
Üretimi öldürdünüz marketlerle övünüyoruz iç borç dış borç haddini aşmış memleket satılmış hükümetin görevini yandaşlar yapmış sanki işyerleri açılıyor da millet çalışmıyor kişi başına düşen gelir yüz karası halk fakir yönetenler zengin ortadoğu bataklığına batmışız ancak pes derim devam edin uyumaya
KARAR OKURU 29 Ağustos 2017 11:25
Biz yatarak gezip dolaşarak zaman geçirdiğimiz zaman değmeyin keyfimize. Vatan millet neyimize yeterki rahat bir hayatımız olsun. Türkiye'nin her yeri satilsin kimin umurunda. Her geçen gün bir şeyler kaybediliyor ama kimsenin umurunda değil. Önemli olan kimsenin rahatı bozulmasın. Allah kötülere fırsat vermesin inşallah. Kendini haklı çıkarmak için şerefini satan insan çok. Ahlak kahr etsin oylelerini
Gercek gelecek 28 Ağustos 2017 23:27
Züğürt tesellisi
Hud Altas 26 Ağustos 2017 20:15
Halkin % kacinin geliri senelik 3 bin dolari gecmez.O soylenen 10 bin dolar uzeri gelirler kimlere gidiyor...
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 09:54
SN kahveci elinize ve yüreginize saglık.Çogunlugun suskun oldugu büyük kalabalıgın içinde.Hakikatleri yazıyorsunuz.Ayrıca:Rakamlarla oynuyarak ve sadece AVM-Rezidans yaparak büyüme nerde görülmüş.Rant ve tüketim ekonomisi ile nereye kadar.Rezidans ve Avm den başka birşey bilmiyoruz....
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 08:13
Teşekkürler İbrahim bu kadar güzel özetlenebilirdi
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 07:29
Babasının mal varlığını satıp yiyen evlat konumundayız. Sırf akp yaptı diye savunmak yada eleştirmek kul hakkına gider. Ancak durum ortada. Eskiden milletin geleceğini gizli faizciler yiyordu. Şimdi bankallar, maliye eli ile yabancılar ve ülkemizdeki ortakları yiyor. Devlet vatandaşa, vatandaş da bankaya veriyor.Sebze ve meyveden başka ihracatımız yok denecek kadar az. Yo la köprü ile hastahane ile gelişen bi ülke yok.lüks ve israfı da eklersek geliştiğimizi zannediyoruz.n
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 22:12
İbrahim bey; kitabın ortasından yazmışsınız. Teşekkürler.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 18:38
Bizim oğlan bina okur, Döner döner gene okur..
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 18:33
Ekonomi konusunda daha yapıcı, tarafsız yorumlarınızı bekliyorum. Sadece karamsar ve kötü rakamlara odaklanan bir yazı doyurucu olmuyor. İddialarinizi grafiklerle ve benzer ulkerlerle karşılaştırarak verebilirsiniz. Konudan konuya atlayarak yapılan değerlendirme havada kalıyor. Özelleştirme elestrililebilir ama bir devlet politikasıdır ve devlet uzun yıllardır küçülme hedefinde. Şehir hastaneleri, diğer büyük projeler başlı basına ayrı konular ayrıca sanayide ve ihracatta olumlu gelişmeler de oluyor. Sonuc olarak hayat ne toz pembe, ne de kapkaranlık...
Temel Reis 27 Ağustos 2017 01:38
0
Kardeş, daha nasıl yazsın yazar?Hangi karamsar tablo hangi yabancı ülke kıyaslamasından bahsediyorsun? Et 40 tl; çocuklar et yemeden büyüyor.ihracat 2012 den beri yerinde sayıyor140 mil &.Sence 2023 te 500 olur mu? Hükümetin hedefi buydu. 1985 lerde 15.büyük ekonomiydik şimdi 19.Yeterli mi sevgili kardeşim...
Ceyhun Türk 05 Eylül 2017 10:08
0
Et 40 lira değil yahu. En düşük olan yerde 40 lira onu da güvenip alamıyoruz.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 14:16
Garantili ihaleler kesinlikle yasaklanmalı. Yap işlet devret yapılacaksa da herhangi bir garanti verilmeden yüklenici kendi riskiyle yapmalı. Bu miktarlar insanların malvarlığının çok yukarısında olduğundan kavranılamıyor ve hesabı sorulmuyor. Toplam rakam yerine kişi başı borç olarak dile getirirseniz anlaşılır. Mesela deiğimiz 200 milyar kabaca 10 milyon vergi mükellefine kişi başı 20 bin TL borç demek.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 14:03
gezi kalkışması ,17-25 aralık, mit tırları, avrupa da yükselen türkiye düşmanlığı, içimizdeki pensilvanyalılar, hendek olayları, hendekdeki arkadaşlara selam söyleyenler 15 temmuz hainliği... ya ibrahim gardaşım bütün bunlara rağmen ekonomide belli bir istikrarı sağlayan hükümete söyleyeceğin bir çift güzel lafın yokmu kırdığın putların yerine yenisini koyan kim onlarıda kır be...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 13:59
ibrâhîm içimdeki putları devir elindeki baltayla kırılan putların yerine yenilerini koyan kim... asaf halet çelebi
Dr. Necmi DAYDAY 25 Ağustos 2017 13:51
Bu yorumda, yalnızca "Hizmet sektörünü alıştırdığımız ithalatçılık."şeklindeki görüşünüzü göz önüne alıyorum. Atatürk'ün, genelde "tüccar" olarak nitelendirilen bu iktisadi kesim üyelerinin sahip olması gereken temel nitelikleri ifade eden ve tüm Ticaret Odalarının toplantı salonlarında asılı olan, şu öz sözüne dikkatinizi çekmek istiyorum: "Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için, eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.” Bir matematikçi kesinliği ile tarif edilmiş bu özellikleri taşıyan tüccarımız yok denecek kadar az olmasaydı, yabancıların değil milletimizin emeği ve üretimi kıymetlendirilmiş, dolayısıyla cari açığımız ve borcumuz daha düşük olurdu. Çin'in tapon mallarına 25 milyar dolar da ödemezdik!,
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 13:08
Sen hemen bir parti kur 2019 yetiş bu bu milleti kurtar
....... 25 Ağustos 2017 21:41
1
Çok komik
ZIRDELİ 07 Eylül 2017 12:47
0
HEMENDE BATIYOR...BU KAFAYLA DEVAM
HACI CAVCAV 25 Ağustos 2017 12:13
Ben halkın ekonomik analizine de siyasi analizine de güveniyorum.1983'te Halk, darbecilerin tavsiye ettiği partiye değil, Özal'a oy verdi.Köprüyü satacağım diyene oy verdi,sattırmam diyene değil.2002'de 1 yaşını bile doldurmayan Ak Parti'yi iktidara getirdi. Sonraki seçimlerde desteğini daha da artırdı. Yeni nesil,satılan Sümerbank'ı bilmez örneğin.Raftaki kumaş çeşidinin ikisini indirtsek,üçüncüye çekinirdik.Çünkü çalışan devletin memuru ya da işçisi.Kumaşın satılıp satılmaması umurunda değil.Özel bir mağazada ne kadar kumaş çeşidi varsa önüne yığılır.Bu tür devlet kuruluşlarını parayla satmak şöyle dursun,bedava versek gene de karlı sayabiliriz kendimizi.İbrahim Bey'in şehir hastaneleri hakkında söyledikleri tamamen bir varsayımdan ibaret.Bu hastaneler bugünün insanına hizmet vereceği gibi gelecekteki insanlarımıza da hizmet verecek.25 Yıl toplum hayatı açısından hiç de uzun bir süre değil.Bu memkekette halkın öngörüleri her zaman uzman bilinenlerin öngörülerinden daha isabetli çıkmıştır.Çünkü halk hayatın merkezinde yer alıyor,masanın başında değil.
tepekoylu 25 Ağustos 2017 16:34
3
tekel işletmesını 2014 te 260 mılyon dolara sattık. alan adam bırseyıne dokunmadan birbuçuk yıl sonra 840 mılyon dolara başkasına devretti.keşke sen alaymışsın be hacı cavcav...
M. Ç 25 Ağustos 2017 18:09
2
Son günlerde cehaletle övünür olduk. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu ayeti ne oldu. Görmek istediğimiz gibi görüyoruz, ama bir de ben deneyeyim. Babasından tarla kalmış bir çiftçi düşünün, evlat rahat alın teri işine gelmiyor. Üretmek yerine, diyor ki ben bu tarlaları icara versem (kiralamak) daha karlı olur. Hesap tutmuyor. Bu sefer traktörünü satıyor. Pulluk, tırmık, mibzer, dızgara Nasılsa kullanmıyor bu üretim aletlerini. Bunlar da bitiyor. Şimdi de tarlaya kuyu kazdır, yirmi yıllığına da ek biç diyor. 20 yıl sonra o kuyunun suyu bitecek zaten.
HACI CAVCAV 25 Ağustos 2017 18:38
5
Bana bedava verseniz almazdım tekeli ama sen alsan olurmuş tepeköylü,fırsatı kaçırmışsın!Yukarıdaki yorumumu dikkatle okursan bazı kamu iktisadi teşebbüslerini satmak şöyle dursun, bedava versek gene karlıyız demiştim orada.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 12:12
Istediğin kadar yaz kardeşim dinleyen kim?Varsa yoksa 2019 seçimleri..
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 11:51
Sayın Kahveci, eleştirileriniz cok degerli ve önemli. Kesinlikle dikkate alınmalı. Ancak, cok sık tekrara düşüyorsunuz. . Yazılarınız hep aynı konular etrafında dönüyor. Ayrıca durum bu kadar vahim mi? Hiç mi iyi şeyler olmuyor?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 15:07
1
çok sıcaktı yağmur yağdı. çok iyi oldu. seli bir kenara bırakırsan çok olumlu gelişme.
Takipci 25 Ağustos 2017 11:47
Sn yazarin bize anlattigi rakamlara gore, gercek Kisi basi milli gelirimiz 7000 dolarin altinda...
Ali Hakan 25 Ağustos 2017 11:42
Siz, gerçekleri değilde olmasını istediklerinizi ekonomist lık adına yazdıkça yabancı yatırımcılar Türkiye'ye yaptıkları yatırımlarla Simens 1 milyar dolar olarak, Japon firması 1.3 milyar dolarlık İstanbul şehir hastanesi yatırımları ile,sizi tekzip ediyor.Ya siz bu haberleri yok sayıyor,yada sizi bu haber ve gelişmelerden bihaber tutan, çok başarılı bir ekibiniz var.Bizim için bir problem yok,ama siz ekonomistliğe devam edecekseniz,bunlar çok kısa zamanda karşınıza negatif analizleriniz olarak çıkacaktır.
külyutmaz 25 Ağustos 2017 13:59
1
Bahsettiğiniz şirketler dünyanın başka hiç bir yerinde böyle devlet garantili yağlı ballı karlarla çalışmıyorlar.Yapacağı yatırımla Amerika'da kazanacağının 5 katını burada alıyor hem de devlet garantili.Bu kadar yüksek teşvik ve karlara rağmen yabancı yatırım 10 yıl öncesi gibi değil.Neden acaba ?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 15:10
3
Ali hakan, seni anlamamakta bu kadar mahir kılan nedir? kahveci zaten şehir hastanelerinin nasıl bir soygun olduğunu anlatıyor ve bu soygunun da gelecek yıllarda (çocuklarımız, torunlarımız diyor ama acısının bizden sonrasını bekleyeceğini zannetmiyorum) çıkacağını anlatıyor. sen ise soygun sistemini "bunlar iyi şeyler", "bunlardan haberin yok mu?" diye eleştiriyorsun. Bravo sana
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 18:57
0
Ali hakan, telekomun durumunu bir araştır istersen. Deyim yerindeyse üste para verip araplara sattık. telekom, söz verilen yatırımları yapmadı. fakat geliri cebe koydu. şimdi telekomu alması için verdiğimiz parayı da ödemiyor. Eğer aklımda yanlış kalmadıysa şu an ödenmemiş 2 taksit var ve herbir taksitin tutarı 380 milyon dolar. Bunun adına bizim köyde "soygun" deniliyor. sizin orda "ticari başarı". telekom, "ticari başarı"lardan sadece bir örnek. (2 taksit derken açıklama yapayım. bu telekomu alsınlar diye akpnin kefil olup türk bankalarından kullandırdığı kredinin taksididir).
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 00:48
0
Yahu kardeşler gözünüzü açın.Bu firmalar kar garantili işlere geliyor.Ve en küçük sarsıntıda kaçıp gidecekler.Hangi yabancı firma 50 bin kişi çalıştıran fabrika yaptı da işçi istihdam etti söyler misiniz?Hep sanal yatırım,para cebe garantili cukka....
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 11:36
Tek çıkış yolu doların euronun 5 TLyi geçerek ihracat gücümüzün artması.
Tuna 25 Ağustos 2017 10:15
Aaa olur mu ekonomi iyiye gidiyor, büyüme süper gerçi memura hala ekonomik durum öne sürülerek %3 zam yapıyoruz ama neyse.. Suyu bulandırmaya akıl karıştırmaya ne gerenk var ;)
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 10:10
Bu ve benzeri gerçekler görülüp gereği yapılmadan Türkiye'nin huzur ve refaha kavuşması mümkün değil. Türkiye'nin bilim ve teknoloji alt yapısını kurup dünya ile yarışan her türlü üretim ve pazarlama imkanına kavuşması olmazsa olmazıdır.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 09:44
Üstad hiç uyarma aslında herkes herşeyi görüyor ama malesef kimse kral çıplak diyemiyor
Erdem 25 Ağustos 2017 08:43
Ben bunu anlatamadım anama babama. Bir de bana niye gitmek istiyorsun gül gibi ülke diyorlar. Birileri seçim vaatleri versin oy toplayıp gösteriş yapsın diye niye benim çocuğumun hatta ve hatta torunumun cebinden bu kadar para çıksın ki. Alayı ülkeye katma değeri olmayan yatırımlar. Bu ülkeye geçmiş olsun. Kaçıp kurtulabilen kurtulsun, selam olsun. Kalanlara ancak geçmiş olsun.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 12:40
16
anan baban ''buralı'' gardaşım niye gitsin .sende nereliysen git orada rahat ,mutlu ,üreterek , katma değer sağlayarak yaşa ''elin'' memleketlerinde.
Serkan 25 Ağustos 2017 08:25
İbrahim bey Siyaset artık fanatizim ve kutuplaşmaya dönüştü ayrıca muhalefet halka güven vermiyor iktidarın alternatifsiz olması yani yapacak birşey yok.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 07:55
Hocam yaşamasan anlamayan bir milletiz ama sizden sizin gibilerden Allah razı olsun
evin 25 Ağustos 2017 07:29
analist atilla yeşilada uzun zamandır bu borcun ödenmesinin imkansız olduğunu ve çok büyük bir krizin kaçınılmaz olduğunu ısrarla yazıp duruyor...ne diyelim? bir musibet bin nasihattan iyidir...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 12:42
5
asıl sizin analiziniz müthişti :suriyelilerin akbillerini ödemeseydik bunlar olmazdı...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 13:54
4
sizin analiziniz daha güzel di: suriyelilerin akbillerini ödemeyelim dış bocumuz kalmaz işsizlik azalır... kendinize haksızlık yapmayın
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 13:57
30
15 yıldır yağmur duasına çıkmış gibi ekonomik kriz duasına çıkan metafizik ekonomistlerle yıllardır ha oldu olacak diyen ama nezaman olacağını bilim kestiremez diyen deprem uzmanları bi gidin ya...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 07:23
Aynen katiliyorum bu gidis pek iyiye hayra bir gidis degil azicik analiz yetenegi olan bunu gorebilir
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 12:45
15
analiz yapıyorum: fetöcü hainlerin inleri ne girildi, pkklılar hendeklere gömüldü, ülkemize göz dikmiş bütün hainkere ev sahipliği yapan almanya ya haddini bildiriyoruz eee her şeyin bir bedeli var ama gidişat hayırlara doğru Allahın izniyle...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 21:27
0
Yasayarak gorecegiz hayra dogrumu yoksa felakette dogrumu deneme yanilma yolu ile ogrenme en ilkel ogrenme yoludur
...... 25 Ağustos 2017 07:15
İbrahim bey siz çok yerinde uyarılar yapıyorsunuz ama görmek istemeyen çok..bizimkiler aynı teraneyi çalar, gün içerisinde düşmanlarımıza haddini bildirdik, şu kadar hastane yapıldı duble yollar memleketin her yerinde diye başlayarak gurbetçilerimizin artık ne kadar onurlu ve gururlu olduğundan dem vurur her eleştiriye gözlerini kapatırlar..ve mevcut düzen sürebildiği kadar sürer gider
milletin delisi 25 Ağustos 2017 05:36
umarım feraset sahipleri yazıyı okurlar da gerekeni yapma konusunda da bir şeyleri daha da gecikmeksizin hayata geçirirler. bizim elimizden ne gelebilir ki aldığımız nefese dahi karışan bir devletimiz, ama kendine kendinden menkul keramet ile bırakın hesap sormayı, sormaya kalkanı hemen hapise yargılanmak üzere atan kralcılar ile nereye gidiyoruz? quo vadis?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 02:32
dunyada borcu olmayan kaç ulkevar acaba onuda yazsan dunyanin en borçlu ulkeleri ensanayilesmis ulkeleri niye acaba
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 11:12
3
vaybe. bu kadar açık ve net verilere bile ... pes valla. aferin size. bu kadar veriye rağmen, durumu savunmaya çalışmak büyük bir .... nasıl ifade edeceğimi bilemediğimden nokta nokta koydum. yanlış anlama. hakaret amaçlı değil. sadece şaşkınım.
Erdem 25 Ağustos 2017 12:24
1
Yazıyı hiç mi okumadınız? Bu çıkarımı nasıl yaptınız? Bizim ülkede neyin sanayisi var? Hangi teknolojik ürün üretiliyor? Oyuncak bile üretemiyoruz anca inşaat yapıyoruz.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 02:28
amarika butun borcunu Araplar ödetiyor niye silahı varda ondan bizde 14 yıldır yerli silah sanayiye önem veriyoruz zamanı geldimi muslumanin yer altı zenginlikleri oetaktir deyip alacağız oraları katardan basladik yakinda o ingiliz uşağı arapemirliklerinede suudada sıra gelecek cunku oraları halkı bizi bekliyor hele bir sikisalim bak neler oluyor merak etmeden onlar amarika dan silah alsalarda kulanmasini bilemezler
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 11:14
2
Akıllı! amerikadaki 1 haftalık buluş sayısı 8000 civarı. bir de olaya burdan bak istersen. türklerin ise 100 yılda 3000. Bundan olabilir mi?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 12:47
10
sen bir şeyler buldun da hükümet bulma mı dedi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN