Back To Top
Şaşaalı debdebeli hatta bir de obez

Şaşaalı debdebeli hatta bir de obez

- A +

Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre, kamuda 2003 yılında 1 milyon 821 bin kişi çalışıyordu. Eylül 2017 itibari ile kamu personel sayısı 3 milyon 341 bin kişiye çıkmış durumda.

TÜİK verilerine göre 2003 yılına ait ortalama nüfusumuz  66 milyon 795 bin kişi... 2017 yılı beklenen yıl ortası nüfus ise 79 milyon 366 bin kişi. Buna göre 2003 yılında her 100 kişiden 2,7 kişi kamu personeliydi. Artık her 100 kişiden 4,2’si devlet personeli.

***

Ankara, 2003 yılında 100 milyar TL vergi alıyordu. 2018 yılında ise 600 milyar TL vergi toplanacak. Ankara 2003 yılında faiz hariç 95 milyar TL harcıyordu. 2018 yılında ise faiz hariç 691 milyar TL harcama olacak.

TC Devleti 2003 yılında Türk Halkından 143 milyar para alıyordu...2018 yılında TC Devleti Türk Halkından 1 trilyon 132 milyar alacak.

***

Yukarıdaki rakamlar dikkat ederseniz 6-8 katlık artışları ifade ediyor. Oysa ülkemizde ücret artışlarının bile yakalayamadığı eşya fiyatlarındaki yükseliş (enflasyon) yaklaşık 3 kattır.

Bugüne kadar yazılarımda ana tema olarak işlediğim noktalara değineyim:

1-Ankara çok şişmanladı: Ankara zayıflamaz ise ekonomi büyüyemez. Ankara çok vergi alıyor ama büyüme yerine tüketimi teşvik ediyor. Ulufe ekonomisi ile millete yan gel yat deniliyor.

2- AK Parti ve devletçilik: Bu dönemde Milletten çok daha fazla devlet büyüdü. Gençliğin tek hayali KPSS oldu.

3-Faiz hiç bu kadar cazip olmamıştı: Faizler suni olarak baskılandıkça faiz piyasası hızla büyüdü ve her şey faize bağlandı. Faiz piyasası 2003’lerde GSYH’nın yüzde 12-13’lerindeydi; şimdilerde yüzde 70’lere çıktı.

***

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu gerçeği kabul etmeliyiz; geçtiğimiz 15 yılda yaptığımız tüm reformlara rağmen hala obez bir devlet yönetimine sahibiz. Devletin büyük olması, güçlü olması farklıdır. Obez olması, hantal olması, verimsiz olması daha farklıdır. Bizim devletimiz elbette büyük, güçlü olacaktır ama hantallığın kaynak ve zaman israfının daha pek çok hastalığın sebebi olan obezlikten devletimizi kurtarmamızın şart olduğu da bir gerçektir. Ancak bu şekilde devlet yönetimini daha sağlıklı daha etkin, daha hızlı, daha verimli hale getirebiliriz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, 2018 yılının tasarruf yılı olacağını, şaşaa ve debdebenin bittiğini belirterek “Yeni araç alımı yok, kapattık dükkanı” dedi.

***

Yıllardır ekonominin en temel sorunu olarak ifade etmeye çalıştığım konunun hem de Devletin ve Hükümetin en üst mercileri tarafından dile getirilmesi çok önemli. Devletçiliğin, devleti şişirerek Millete aşırı yük olmaması demek olduğunu görmeliyiz. 

PİYASAYA DİKKAT!

Dolar 3,73

Euro 4,39..Böylece dolar+euro ortalaması 4,06 ile kapanış rekoru kırıyor. Ama asıl önemlisi faiz tarafında. 2019 vadeli tahvil faizi, %12,47 ile 2009 krizinden sonra en yüksekte.  Bu aynı zamanda MB’sı fonlama faizinin de üzerinde. Altta iki faizin eyrini gösteren grafiğe bir bakın derim...

17-10/24/ggggggpsd.jpg

Bugün MB’sı toplanıyor. Cumhurbaşkanı faizler düşsün” istiyor ama diğer ekonomik dengeler bunun imkansız olduğuna işaret ediyor. Bırakın faiz düşüşünü, sanırım daha da tehlikeli bir sürece gidiyoruz.

Bence bu tabloyu iyi okumak lazım. Aman ipi gerip koparmayalım. Durum hassaslaşıyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
aker 26 Ekim 2017 01:36
Kamuda calisan sayisi fazla olup olmamasi sorun degil bu insanlar kamuda calisiyorsa nerede nasil ne ureterek calisiyor. mesele bu! Gunumuzde her seyin bilgisayar dijital ortamlarda yapildigi duzlemde bu kadar kamu calisanin olmasi supheci bir kamu jizmetini ortaya koymaktadir. Uretime dayali kamuda calisan insanlara diyecegim bir sey yok ama sabahtan aksama kadar oda muhabbeti yapan kamu calisani varsa ki var onlar devletin uzerinde yuktur. Devletin fabrikasi olur uretim yapar devletin iscisi calisiri hatta o fabrika kar saglar bak ona bisey demem-.
Timur 25 Ekim 2017 19:08
AKP liberal ekonomiye basta iyi uyguladi, ama degerli devlet sirketlerini satildiktan sonra, bu isi birakti. Devleti zayiflatacagina, sismanlatti. Cok Dogru tesbitler....Ben diyorumki, ekonominin yanli kisilerden alip, uzman ve görevini dogru yapan kisilere verilmesi lazim. Her köseyi Amerikada okumus bir kisi tutmus...Niye Almanyada okumus, bilgili ve uzman Türklerden yararlanilmaz acaba?
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 17:41
Sayın Kahveci, Türkiyenin batısında binlerce norm fazlası depo öğretmen var. Bu atm öğretmenler haftanın üç günü okula gidip bir iki saat öğretmenler odasında çay kahve içip internette haber portallarına bir göz attıktan sonra "hadi eyvallah, bugün çok çalıştık" deyip evlerinin yolunu tutmakta. Bunlarla bir araya gelmek zorunda kalan cefakar ve aldığı paranın hakkını fazlasıyla ödeyen gerçek öğretmenler sizce nasıl hisseder???
KARAR OKURU 26 Ekim 2017 01:48
0
Hele birde "ders saat ücretli" öğretmenler var ki tam bir devlet ayıbı.Kadrolu öğretmenin iki katı iş yaptırıyor ama 1/3 maaş veriyor.
KARAR OKURU 26 Ekim 2017 11:08
0
Eşim ücretli öğretmen yeni başladı .30 saat ders veriyor haftada .1 saatlik yola gidiyor .aldığı para 1250 tl.yol yemek masrafını çık 800 tl kalan ...sömestr da para yok .yazın 3 ay para yok .onlarida çık 500 TL ....Köle olsan daha iyi bee
Oguz 25 Ekim 2017 17:26
Obezeteligi en cok tetikliyen, her yil alinan on binlerce memur..Bunlarin nedenide her lise mezununun Yüksek Okula gitmesi...yüzde 90 nin derdi devlete kapak atmak..Yani Türkiyede basilmis bir para var, bu habire el degistiriyor, üretken kesim cok az...Bizim yasadigimiz sehirin 200 bin nüfusu var..En büyük fabrikasinda en fazla bin kisi calisiyor, gerisi hep kücük isletmeler. 1970 den beri Tekstil ve Seramik..Baska cesit yok...Tekstil kirize girdimi insanlar hop oturup, hop kalkiyorlar...Para bulan mütahitcilik yapiyor...Insanlara artik ögretilmesi lazim, ülkenin su alan bir gemiye dönüstügü...Bizim kasabanin nüfusu 4 binden az, ama TOKI 200 hanelik tepeye cirkin evler yapti, simdide öteki tepeye 450 hanelik cirkin evler yapacaklar...Devlet vatandas icin insaat yaparmi?
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 14:38
2002 yılında ne umutlarla oy vermiştim ak partiye. amerika parayı basıp tüm dünyayı zıvanadan çıkardı. ak parti yöneticileri de dünyadaki para bolluğunu sürekli sanarak bol keseden harcadılar ve türkiye yi büyüttüler ve çıta yükseldi bu bir gerçek. 2002 yılından önce türkiye evin 1 katında oturuyor pencereden düşünce kol bacak sakatlanıyor sıyrıklarla atlatıyordu. şimde 5. kata çıktık ve açık pencerenin kenarında duruyor düşmemek için çırpınıyoruz. bu arada özelleştirecek satacak malda koymadık maalesef. bankalarda 100 lira mevduat karşılığı 130 lira kredi verilmiş ve nasıl oluyor diye kimde önlem alma zahmetinde bulunmadı. eski emekli bir bankacı olarak söylüyorum 2002 yılından önce 100 lira mevduat karşılığı olarak 83-84 lira kredi verilebilirdi. son söz artık yüksek katta oturuyoruz aman dikkat diyorum
KARAR OKURU 26 Ekim 2017 22:37
0
Harika bir tespit ak parti balliydi abd para pompaladi ardindan ab simdi donus zamani satacak bir seyde kalmadi musriflik had safada bizim bakanlarin on parmaginda on marifet ister milli egitime ister adalet b. Ister milli savunma varmi dunyada boyle yonetilen bir ulke kabile devleti
Alp 25 Ekim 2017 14:36
Sayin Kahveci, Türkiyeye ayaklari yere basan, reel düsünen, vizyon sahibi insanlar lazim, talanci degil. Yillardir Almanyada kaliyorum, almanyada okudum, Masterimi yaptim ve yilardir Almanlarin icinde calisiyorum...Almanlar Türklerden dahami akilli? Hayir. Almanlar sadece disiplinli, görevine düskün, ayaklari yere basan, sözünde duran, vatansever kimseler..Almanlarda hirarsik bir calisma düzeni var, itiraz olmaz, ben bilirim olmaz. sef seftir, uzman uzmandir..Hükümet Almanyanin cikarini korur ve bunu her parti destekler...Bakin bazi seyleri düzeltmek icin para falan gerekmiyor, sadece isi ehline vermek lazim...Türkiyede her TVde Proflar cikiyor uzmaniz diye, oysa Almanyada Mühendis, Doktor, Ekonomist cikiyor uzman olarak...Bazen Almanya konusundada ahkam kesiyorlar, ben bunlari duyunca, hayretlere düsüyorum, yani bu kadar yanlis ve yanli bir bilgi, pes. Türkiyenin düzelmesi icin: Carpik aliskanliklarin terk edilmesi lazim...Yani olacak bir sey degil, bir Futbol kulübü baskani hergün konusuyorsa ve yer tutuyorsa, bir caner erkin 4 günden beri konusuluyorsa eger, kim böyle bir ülkeyi ciddiye alir. Yahu bir Merkel bile Aziz Yildirim kadar konusuyor...
Alp 25 Ekim 2017 15:41
1
Düzeltme: Bir Merkel bile Aziz Yildirimdan daha az konusuyor.
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 16:22
1
Çok doğru. Bendeniz de bir Avrupa ülkesinde uzun yıllar yaşadım ama bir tane bile siyasetçinin adını bilmem, öyle medyada boy gösterme hastalıkları yok. Gazetelerde her gün resmini gördüğüm tek kişi de bir Türk, Murat Yakın. Belki de gündem olma her gün boy gösterme hastalığı bize özgü bişey.
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 13:12
Sizin yazıları okumaya başlamış. Bir de yid modelini anlasa
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 13:11
Devlet bankaları ve TRT özelleşmeli.
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 16:25
0
+diyanet
KARAR OKURU 26 Ekim 2017 07:48
0
Devlet bankalari ozellesirse , devletin memuruna verdigi para ozel bankada durur ve hazine git gide daha fazla ve daha yuksekten ic borclanma yapmaya baslar.
. Öztürk 25 Ekim 2017 13:10
Devlette kızağa alınan merkez valileri vardı. Şimdi bütün kurumlarda merkez memurları var. Hiçbir işi yapmadan oturarak maaş algılıyorlar. Verimlik yok. Sürekli memur ve işçi alıyorlar ne işi yapıyorlar gün boyunca ne iş yapar bir araştırın.Sorumluluk verdiğiniz insanları bir araştırın.Ehliyet ve Liyakat, karakter ve sorumluluk duygusuna var mı?Bir bakın Allah aşkına .Karakteri kişiliği oturmamış insanlar memur yapmışlar .Çalışmada maaş almak haramdır. Bilgisayarda bir çıktı almadan ,pantolonu kırışmadan Masa işgalcileri ve haramzadeler var.Akşama kadar oturmayı çalışmak sanan çay içerek dolduran memurlar var.O zaman sürekli memur alsanda işçi alsanda çözüm olmaz.
M.Ç 25 Ekim 2017 21:58
0
Bendeniz de çalıştığım kurumda başımı kaldıramazdım. Şikayet de etmezdim. Bizim elimizde devlet düzelecekti. İdarecilerim de memnundu derken geçmişte şahit olduğum kurum içinde gerçekleşen bir adli vakada hakikati söyledim. Yapma dediler, adalet dedim. Sendika girdi işin içine. Kışın ortası görev yerim değişti. Yağmurda çamurda idarecilerime sövdüm. Benim yerime torpilli iki tane yardımcı hizmetli kondu. Şimdiki işime gelince iş çıksa da yapsam diye bakıyorum. Günlük yüz iki yüz sayfa kitap okuyorum. Köreltmesin diye dua ediyorum Allaha. Kurumda yatan adamlara yapmadılar bana yapılanı. Koçi Beyden bu yana kamuda sürgünün en son sebebi başarısızlık olageldi. Madalyonun bu tarafına da bakın derim.
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 12:05
15 yıldır ekonomik kriz oldu olacak diyen ekonomi uzmanları ve deprem oldu olacak diyen deprem uzmanlarından sıkıldık artık.
domates ihracı çözüldü merak etmeyin ülkemiz refaha erecek yüzde 15 büyüyecez bizi kıskananlar çatlasın
Abdullah hasan 25 Ekim 2017 08:40
''Devletin büyük olması, güçlü olması farklıdır. Obez olması, hantal olması, verimsiz olması daha farklıdır.'' demişsiniz çok doğru. Bendenize göre büyük olması,hantal, verimsiz olması birbiriyle iç içe lakin OBEZ olması bütün bunların anakaynağı. özel sektörde de gördüğüm devlette de geçerli genel itibariyle. Güç büyüklükten küçük (geri kalıyor) ise Obezlik, hantallık ve kaçınılmaz sonuç verimsizlik oluşuyor. Yazı da da geçtiği gibi toplanan vergi diğer bütün büyümelerin misli mislin den çok fazla, daha ne bekliyeceğiz.
cevat karakalem 25 Ekim 2017 05:43
Bir de buna belediyelerdeki obeziteyi ekleyin, sonuc urkutucu. Mutevazi bir mahallede yasiyorum, bircok kisi belediyede, ya da bir takim vakiflarda v.s., luzumsuz ve uretime yonelik olmayan islerde calisiyor.
evin 25 Ekim 2017 05:12
türkiyenin önünde zamana yayılmış ciddi bir ekonomik kriz var. bunu görmemek için saf olmak lazım...rüzgar artık tersine döndü, bizden yana esmiyor...
KARAR OKURU 25 Ekim 2017 12:07
17
dediğin gibiyse işler, rüzgar sizden yana esiyor evin yanlış yazmışsın sanırım.
Timur 25 Ekim 2017 14:09
16
Zil tak oyna!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN