Back To Top
Zeynep Nazlı Kahveci’yi kim öldürdü?

Zeynep Nazlı Kahveci’yi kim öldürdü?

 - Son Güncelleme: 31.10.2017 Salı 01:03
- A +

Defalarca Karadeniz sahil yolu üzerindeki kaza noktaları hakkında yazdım. Lakin yıllardır hiçbir yer düzeltilmedi.

Aynı yerlerde kazalar olmaya devam ediyor.

Aynı yerlerde insanlar ölmeye devam ediyor.

AK Parti iktidara geldiğinde büyük projeleri vardı. Bana göre bunların en başında “Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma Projesi” geliyor. Başbakanlık Müsteşarlığı döneminde Prof. Dr. Ömer Dinçer’in başlattığı büyük reformdu.

-Devlet işlevsel hale gelecekti

-Devlet küçülecekti

-Devlet hesap verebilir olacaktı.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı konuşmada “15 yılda yaptığımız tüm reformlara rağmen hala obez bir devlet yönetimine sahibiz” demişti.

Evet,  AK Parti dönemi başladığında 1,8 milyon olan devlet personel sayısı, 3,3 milyonu geçti. Devletin ekonomideki payı da yüzde 31,0’den yüzde 41,0’e çıktı. (Eski seri GSMH hesabı üzerinden Genel Devlet Dengesi)

Burada bir ekleme daha yapalım: Ömer Dinçer’in büyük değişim projesinde sorumlu bir devlet karşımıza çıkacaktı. Millet yeri geldiğinde Devlet’e hesap sorabilecekti...

***

Önceki gün açıklandı: Son 10 yılda trafik kazalarında tam 51 bin kişi canını yollarda vermiş. Yılda 5 bin 100 kişi ölüyor..

Yaklaşık olarak ise, günde 15 kişiyi trafik kazasında öldürüyoruz. Yine yaklaşık olarak günde 10 kişiyi de iş kazalarında öldürüyoruz.

Dünyanın en güzel kanunlarını yapıyoruz ama yaptırımsız kanunlar...

Bakın eski bir gazete başlığı: ”Çağrı merkezleri 1 dakika içinde cevap verecekler”. Açıklama dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ait. Açın bütün çağrı merkezlerini, bakın 1 dakika içinde cevap veren var mı?

***

Yeniden yazalım...Günde 15 kişi yollarda öldürüyoruz.

Onlardan biri de Zeynep Nazlı Kahveci...Henüz 11 yaşındaydı. Okula gitmek için ana yoldan her gün geçmek zorundaydı. O yolda bugüne kadar sadece bu yıl 50 kazada 20 kişinin öldüğünü söylüyor Kerimbeyliler...

Okul yolu yok... Üst geçit yok... Zaten Zeynep’i ezen sürücü de serbest bırakılmış durumda. Suç, sürücüde değilse, kimde?

Valiler hesap veriyor mu? Veya yerine Karayolları sorumluları? Ya Belediye?

Ara ki, sorumlu bulasın obez devlette.

Çıkın yollara bakın. Bir bağımsız denetim firmasına yol kusurlarını analiz ettirin. Fecaat yerler var. Sorun hız değil sadece... Toplu yaşama ahlakımız yok.

***

Aynı kişiler...Aynı araçlar...

Kapıkule’den çıkınca yola bir tane çöp atmıyorlar. Sınırın Türkiye tarafı leş gibi...Diğer taraf ise pırıl pırıl. Aynı tır kamyonları, sınırın diğer tarafına geçince 3 şeridi ihlal edemiyorlar. O kadar uysallar ki... Medeniyet fışkırıyor Avrupa’ya geçilince.

Bu iş demek ki, kuralları işletmekle de alakalı. Kural koymak değil, kuralları işletip haklıya hakkını; haksıza da cezasını vermekten geçiyor.

17-10/31/bbbbbb.jpg

AHLAK VERGİSİ!

Bir toplumun en önemli ahlakı toplu yaşam kurallarına uyma oranıdır derim. Bunun başında da trafik gelir.

İstanbul’da birinci köprü girişini kullanmayı yıllar önce bıraktım. Neden mi?: Saatlerce trafikte kuyrukta beklerken, tam giriş yerine yapılan kaynaklar ile hiç beklemeyen akıllılar yüzünden.  O akıllılar o kadar fazla ki... Her kuyruk yerinin bir kaynak yeri var.

Aptallar saatlerce bekliyor...akıllılar hiç beklemeden kaynak yapıyor. Hem de polislere rağmen...Çünkü polis çevirse çoğu lüks ve çakarlı araçlardan kim bilir hangi büyükler çıkacak?

Maliye Bakanlığına öneriyorum: Her taraf kamera dolu... Şu kameraları tam kuralına uygun açamaz mıyız? Bilim çağında elle trafik idare ediyoruz.

Kameralar sayesinde ayrımcılık yapmadan bütün akıllılara cezalarını yollayın. Ne bütçede açık kalır, ne de toplumsal ahlaksızlık.

Şimdi yeniden soralım: Sizce 11 yaşında okula gitmek için yola çıkan Zeynep Nazlı Kahveci’yi kim öldürdü?

Katil kim?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
belirsiz 11 Kasım 2017 15:40
peki katil kim adi ne resmi yo mu ya
m.y.tanık 02 Kasım 2017 14:12
trafik cezasında devletin amacı para toplamak bunu da belli günlerde ceza keserek yapıyor. diğer zamanlar kuralları çiğnemek serbest.çünki polis ilgilenmiyor, kuralları çiğneyenin yanından geçip gidiyor. kendini uyanık sananlar da biliyor ki her gün kuralları çiğnese yıl içinde bir veya iki ceza yeme ihtimali olacak.
Yalçın 01 Kasım 2017 07:43
Trafik ekipleri gezerek kontrol yapmalı. Şoförlerimize yaya geçidinin ne olduğu ögrrtilmeli. Birde şehir planlaması yaparken oto parklar neden düşünülmez. Kaldırimlar park ve taksi durağı yapılırmı. Üstelik de kaldırımda görme özürsüzler yolu varken...
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 18:03
Devlet ve toplum eli ile hepimiz malesef. Hayati yaşadığımız gibi trafikte araba kullanıyoruz yani sorumsuz , bencil, kuralısız .
hasan çelik 31 Ekim 2017 15:44
sayın yazar, bu yazdığınız doğruları o şikayette bulunduğunuz yetkililer bilmiyor mu, bildiğini sizde biliyorsunuz biz de biliyoruz. fakat sorunu neden çözmüyorlar sizce. sizin de yazamadığınız gibi ben de yazamıyorum neden çözmediklerini.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 13:28
Sürücü nün ne suçu var? Her türlü vergiyi alan devlet, belediye düzgün yol, üst,alt geçitler ve otopark yapmak zorunda.
rasyonel 31 Ekim 2017 13:05
Bence trafik polisliği işini özelleştirip bir Alman taşerona vermeliyiz. Bu kadar lakayt, kurnazlığı marifet sanan, bir şeyin ucu kendine dokunmadıkça adım atmayan bir 'millet' trafik sorununu çözemez.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 15:25
0
süper bir öneri. milletin betimlemesi de cuk oturmuş, bizden adam olmaz.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 22:18
0
bence yöneticileri de dil olmasa bile, ırk ve din ayrımı olmadan seçebilsek mükemmel olur. rizeli müteahhite mecbur olmayız.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 12:14
bilen biri varsa şu sorularımı cevaplayabilirmi? şehre önemli biri gelmediğinde veya şehir de büyük bir oraganizasyon olmadığın da şehrin trafik polisleri nerede , ne yaparlar? ikinci sorum da şu: bir şehir de kaldırımlar ,sokaklar esnaflar tarafın dan yayalar için kulla nılamaz hale getirilirken zabıta denen görevliler nerede oluyorlar, ben 45 yaşındayım 5 ayrı şehir de yaşadım hayatımda 10 tane zabıta görmedim ya.
Abdullah hasan 31 Ekim 2017 09:42
Kahveci bey okunun ca söylenecek söz bırakmamışsınız, yüreklilikle açık, şeffaf yazdığınız dan dolayı Tebrik ediyorum, Allah razı olsun.
Abdullah hasan 31 Ekim 2017 09:40
Zeynep Nazlı Kahveci’yi kim öldürdü? (Akrabanızmıydı) bilmiyorum ne desek. Allah bizi akıllılar gibi akıllandırsın, yoksa burnumuz sürtülün ce hiçte tadı kalmayacak akılsızlığımızın.
Erdem 31 Ekim 2017 09:24
Kamera ile trafik kontrolü çok güzel bir öneri yıllardır savunurum. Hem trafiği düzene sokacaktır hem de ek gelir mis gibi. Bunu niye yapmazlar hiç anlamam.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 09:11
Devletin en başındakilerin de her olumsuzluğu eleştirip hiç bir şey yapılmamasına alıştık artık. Bilmeyen de iktidarda başkaları var, eleştirenlerde muhalafet yapıyor zanneder. Garip ülkenin garip siyaseti..
N.Öztürk 31 Ekim 2017 07:28
Trafikte kurnazlara ve kırmızı- mavili ( resmi- gayri resmi ) çakarlılara bak, kim olduğumuzu gör, gerisi hikaye.
evin 31 Ekim 2017 07:24
alkollü şekilde polis arabasına çarpıp 1 polisi öldüren diğerini ağır yaralayan rüzgar çetin şimdi dışarıda hayatını yaşıyor. 1 sene bile kalmadı hapiste. cezasızlık kültürü var bu ülkede...
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 12:08
1
bu sefer sana katılıyorum evin.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 06:58
Avrupa koyduğu kuralı herhese eşit bir şekilde uyguluyor, bizde adamına göre uyguluyoruz. Medeniyet sadece kural koymakla olmuyor kuralı uygulamakla oluyor. İktidarlar değişiyor ama zihniyet aynı, gelen kendi yandaşını ve tebaasını oluşturuyor. Öyleyse meseleyi kural da değil, kuralı uygulayanlarda ararsak mesele çözülmüş olur. Zenginin ve itibarlının haklı olduğu toplumdan, kişinin konumu ne olursa olsun haklının haklı olduğu konuma geçilir, dokayısıyla da medeniyete doğru ilerlemiş oluruz, yoksa medeniyet hep önümüzde kalır bizde arkasından emeklemeye devam ederiz.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 02:44
Sayin kahveci daha once sizin sayfanizda yorum olarak yazmistim. Ben omurilik felcli biriyim ben 3,5 mt den dustum. Trafik kazasi degil. Hastanelerde tedavi esnasinda gordugum binlerce felcli cogu trafik kazasi. Bu insanlarin cektikleri aci, ailelerine verdikleri zarar ve devlete maliyeti oyle azim sanmayacak miktar, sondasi, bezi, ilaclari, fizik tedavisi belki omru boyunca milyon lirayi bulur. Ulkemiz petrol ithalati konusunda tam bagimli bir ulkedir. Trafik kazalarinda avrupayi solladik. Toplamindan fazla bizim kaybimiz var. Ustelik yine onlar kazaniyor bu isten kullanilan malzemeler onlarin. Tedes sistemini yerlesim yerlerinin giris ve cikisina koyup ve caydirici okkali trafik cezalariyla bunu onleyebiliriz. Avrupadaki tanidiklariniza sorun park cezasi bile caydirici. Bizde caydirici degilki cozum olmuyor. Bizim burokratlarimiz masaya yapisik oldugundan kurallari ihlal eden kendisi oldugundan uzerine dusmez. Hatta bu isten nemalanir. Benim onerim sehir icinde yogun olan yollara park yasagi getirilmesi. Uymayanlara park yasaginda hiz limiti gibi. 5 kata kadar ceza uygulanmali. Ayrica yesil alanlarin altina cok katli otopark yaplabilir. Ozellikle okul giris cikis saatleri trafik cikmaza giriyor. Yesil dalga hiz sistemi ile ve park yasagi ile yollar ferahlayacaktir. Ölümlu kazalara yol acan sebeplere ; alkollu arac kullanimina omur boyu men ve hapis cezasi ile birlikte okkali para cezasi. Kirmizi isik ihlaline, hatali sollama, tehlikeli arac kullanimi gibi suclara ciddi para cezasi sebep oldugu kazada ölüm varsa kusur oraniyla kasten adam oldurmeye tesebbusten cezalandirilmali. Suandaki ceza sisteminde, trafik kazasindaki muebbet 3 senedir. Hal boyle olunca sadece yureklerin yandigi ulkemizin maddi ve manevi kayba ugradigi bu sistemle degil avrupayi yakalamak tozunu yutariz ancak. Hele hele engelli giris cikislarina park yapmak Sanki zorunluymus gibi, uyarmaya calisirsan dayak bile yersin. Selamlar
Has Parti 31 Ekim 2017 02:42
Bir ülkede devlet ahlaksız olduğu için mi millet ahlaksız olur yoksa millet ahlaksız olduğu için mi devlet ahlaksız olur?
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 04:20
1
normalde balık baştan kokar ama bu hususta kanaatimce tam tersi. millet ahlaksız olduğu için devlet de ahlaksız olur.
Yaşlı Teyze 31 Ekim 2017 10:28
0
Abi sen iyi laf etmişsin. Tebrik ederim. Ama şöyle birşey var, kimi zaman yaşımız büyük olsa da, gider yaşı bizden küçük adamdan ders alırız. Mesela üniversitelerde kendinden küçük hocalardan ders alan öğrenciler var. O nedenle, devlet bir nevi de eğiticidir. Bizde devlet milleti eğitmiyor, velev ki cezalandırma ile bile olsa!
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 12:16
7
has partili elini her zaman taşın altına sokan ki en son 15 temmuz da gördük bu büyük millete çamur atacağına önce kendine bir sor ben ne kadar ahlaklıyım diye. ahlakçılık yapmak kolay ama ahlaklı olmak zordur.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 15:20
4
fetöcü hainlerde gördük ki baştakiler hain ve ahlaksız olunca aşağıya doğru gidiyor, bir bakıyorsunuz baştaki hain emir verince mezardakileri bile kaldırıp oy veriyorlar, aynı hain ve ahlaksız başka bir emir veriyor ülkelerini bombalıyorlar sonra da hiç yüzleri kızarmadan ama hiç kızarmadan adalet, hak ,hukuk savaşcısı kesiliyorlar.
KARAR OKURU 31 Ekim 2017 15:22
2
karar okuru 04:20 millet değil ben ahlaksız olduğum için herkesi öyle sanıyorum desen daha güzel olur az üstüne sorumluluk almış olursun.
Yaşlı dayı 31 Ekim 2017 01:56
Harika
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN