Back To Top
Gazete yazarının iddiası yatsıya kadar

Gazete yazarının iddiası yatsıya kadar

 - Son Güncelleme: 12.09.2017 Salı 00:17
- A +

Garaudy’nin Kıyısız Bir Gerçekçilik Üzerine isimli eserine yazdığı önsözde komünist şair Aragon “Marxçı insan bir bahse tutuşmuş olarak konuşur” diyordu. Konuyu biraz şakaya vuracağım: Türkiye’deki gazete yazarları da öyledir. Bizimkilerde de “haklı çıkma” takıntısı vardır. Gerçi bizim meslektaşlar arasında Marksistlerin sayısı bugün çok az belki ama bahse tutuşmuş gibi yazmak neredeyse Türk gazete yazarının karakteristiğidir. Enformasyondan, yorumdan, analizden çok iddia vardır bizde.

“Paradan altı sıfır atılırsa taksim meydanına çıkıp eşek gibi anıracağını” söylemişti vaktiyle bir gazete yazarı. İddia sahibi olmanın ve iddiasına sahip çıkmanın unutulmaz örneklerden biri bu. Ama böyle birçok örnek var. İddiasının doğru çıkmaması halinde nedense yine Taksim meydanında gerçekleştirilecek tuhaf vaatlerde bulunan başka meslektaşlarımızı da hatırlamamak mümkün değil.

Kendime bakıyorum, hiç öyle büyük iddialarda bulunduğumu hatırlamıyorum. Bazıları isabetli, bazıları isabetsiz çıkan birtakım tahminlerimi veya öngörülerimi yazılarımda paylaşmışımdır ama kendi akıl yürütmemle ulaştığım kanaatlerin mutlak hakikat olduğu vehmine kapılacak kadar gelişkin bir özgüvenim olmadı hiç!

***

Ama şimdi düşünüyorum da belirli konularda bahse tutuşmuş olsaydım belki ciddi kazançlar elde edebilirdim bu işten. Bunların başında Avrupa Birliği konusu yer alıyor.

Hatırlayacaksınız, bir zamanlar gazete yazarları Türkiye’nin Avrupa Birliğine üye olacağı tarihi tahmin etme yarışı içindeydiler. Biri 2008 diyordu, öbürü 2012, bir başkası daha başka bir tarihi veriyordu. Benim fikrim şuydu: “Türkiye kendi sosyoekonomik modernleşmesini tamamlamak, hukuki ve siyasi alandaki eksiklerini gidermek, kurumlarını reforme edebilmek için AB çıpasına ihtiyaç duyuyor. Başka türlü yapamıyoruz bu işi. Bu yüzden AB üyeliği perspektifinden vazgeçemeyiz ama hiçbir zaman bu birliğe üye olamayacağımızı da bilelim…” Bu fikri yıllar boyunca ısrarla ve defalarca tekrarladığım için “benim iddialarım”dan biri sayıyorum. Gelinen noktada eski AB taraftarlarının bugün Avrupa karşıtlığının şampiyonlarına dönüşmesine mukabil ben hâlâ aynı fikri savunuyorum. Rasyonel siyaset… Ne aşk ne de nefret…

***

Suriye iç savaşı konusunda kendi çevremden ciddi tepkiler görmeyi göze alarak yazdığım yazıları da iddialı sayabilirsiniz herhalde. 2011’den başlayarak şunu savundum: “Büyük güçler harekete geçmedikten sonra Suriye rejiminin devrilmesi mümkün değil. ABD’nin bunu yapmaya, Rusya’nın ise böyle bir duruma izin vermeye niyeti yok. İç savaşın neticesinde ülke parçalara ayrılacak, özellikle kuzeyde oluşacak Kürt devleti Ankara için sorun olabilir. Dolayısıyla Suriye’ye yönelik siyasetin buna göre dizaynı lazım…”

Benim bu “iddia”ma karşılık “Suriye’de ciddiye alınacak oranda bir Kürt nüfusu yok” şeklinde bir “iddia”yla cevap verildiğini söylesem bugün kimseler inanmaz ama o günkü marjinal yaklaşım benimkiydi.

2009’dan itibaren yargıda ve emniyette paralel yapı oluşturduğu ortaya çıkan Fethullah Gülen hareketine ilişkin yazdıklarım da o günlerde marjinal bulunuyordu. Hatta çok daha sonra, Gülenciler 7 Şubat 2012’de MİT operasyonuna giriştikten sonra bile bir avuç gazete yazarı bu grubun oluşturduğu tehlikeye dikkat çektiğinde “Cemaatle hükümetin arasını açmaya uğraşmakla”, klasik tabirle “fitne çıkarmak”la suçlandık. O gün o suçlamayı yapanların bugün FETÖ karşıtlığını kimselere bırakmadıklarını söylemeye gerek yok…

İlginç tesadüf (!), Gezi Parkı olayları sırasında siyasi iktidarın yaklaşımını eleştirdiğimde tepki gösterenler de Suriye ve FETÖ konusundaki yazılarıma kızanlarla aynıydı.

Daha ilginci, bu takım daha geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Trump’ın eleştirilmesinden de rahatsız olmuştu. “Ne alaka” demeyin. Bunlara göre eski Başkan Obama Türkiye’nin düşmanıydı, Trump ise dostumuzdu. Dolayısıyla Trump’a düşmanlık Türkiye’ye düşmanlıktı. “Washington’daki adamımızın” İslamofobik ve ırkçı politikaları görmezden gelinmeliydi.

Ama ne görelim: Aynı zevat şimdilerde baş döndürecek kadar hızlı ve çevik hareketlerle pozisyonlarını değiştirip Trump’a” FETÖ’nün işbirlikçisi”, “İslam düşmanı” vs. demeye başladılar.

Demek ki çok da “iddialı” olmamak lazım…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 03:01
tr avrupa nin 20 yil gerisinde idi, akp ile 50 yil geriye dustu..ama akp lilerin bundan haberi yok, cunku akplilere bunu anlatacak gazete tv medya yok....anladinizmi simdi niye turkiye 50 yil geriye dustu?
Barış B. 14 Eylül 2017 02:47
Yazı çok güzel ancak ufak bir bilgi hatası mevcut. Emin Çölaşan, sözkonusu yazısında asla “Paradan 6 sıfır atıldığı takdirde Taksim’e çıkıp eşek gibi anıracağını” söylememiştir. Lütfen hatanızı düzeltin.
SD 12 Eylül 2017 12:27
Biz onlara özetle "omurgasız canlılar" diyoruz. Çok daha fazlasını da söylüyoruz da burası yeri değil. En belirgin özellikleri iktidarlarla simbiyotik ilişki yaşamaktır.
sefure 12 Eylül 2017 09:04
akpnin tarihi gezi parkı öncesi/ sonrası diye ikiye ayrılacak tarihçiler tarafından. çünkü ister kabul edin ister etmeyin gezi parkı eylemleri meşruydu ve eylemciler haklıydı...
KARAR OKURU 12 Eylül 2017 11:53
6
taksim plarformunun bülent arıçla görüştükten sonraki talepleri: başta 3. Köprü, 3. Havaalanı, Kanal İstanbul, AOÇ ve HES'ler olmak üzere ekolojik dengeyi bozan inşaatlar dursun... bak bak bak...
KARAR OKURU 12 Eylül 2017 14:24
7
sefure, sen hala "Gezi Parkını" anlamadık mı sanıyorsun?!.. İhanet; Gezi Parkında döllendi, 15 Temmuzda "düşük" yaptı. Görmedin mi?
evin safura 12 Eylül 2017 15:12
1
Bence akpnin terihi gezi pasrkı sonrası yazılır çünkü gezi parkı eylemleri meşrudur, eylemcilerin bir kısmı haklıdır, eylemciler ne de olsa candır.
KARAR OKURU 12 Eylül 2017 15:40
0
Büyük çaplı projeler için neden referandum yapılmaz? Mesela "Kanal İstanbul" belki milyonlarca insanın yaşamını öyle ya da böyle etkileyebilecek bir proje. Sorarsın millete, "evet" çıkarsa yaparsın, "hayır" çıkarsa yapmazsın. Hep "milli irade" diyoruz ya, bu gibi işlere gelince niye yok milli irade? Seçim kazanınca ülkenin coğrafyasını değiştirme hakkını da mı kazanmış oluyorlar? Şimdi bazılarımız çıkıp, "iyi de seçim beyannamelerinde bunu zaten söylediler ve oy aldılar" diyecektir muhtemelen. O beyannamelerde sadece Kanal İstanbul yok ki. Onun dışında yüzlerce vaat var. Diğer yandan, en son referandumda "evet" diyenlerin yüzde kaçı neye "evet" dediğini biliyordu? %90'ı Erdoğan'ın konuşmalarından etkilenip "evet" demiş. İlkokul mezunlarının/eğitimsizlerin %70'i "evet" demiş. "Başkanlık sistemine evet dedim" diyenlerin oranı sadece %6. Tabii "hayır" diyeceklerin cehennemle korkutulmasını, vatan haini sayılmasını falan hesaba katmıyoruz, ama bunlara da inanacak çok insan var bu güzelim ülkede.
KARAR OKURU 12 Eylül 2017 00:52
"Takım, zevat" gibi adlar takdığınız bir grupla husumetimiz var. Ve bu hayatınızı şekillendiyor. Doğrularınızı bile onların yanlışları ile izah etmek zorunda kalıyorsunuz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN