Back To Top
Kudüs kimin kırmızı çizgisi

Kudüs kimin kırmızı çizgisi

- A +

Trump muhtemelen yangına benzin dökme eyleminin, yani “Kudüs hamlesi”nin sonuçlarını tam manasıyla kestiremiyor. Siyasi öngörüsü olan bir adam olsaydı da bunu umursayacağını söyleyebilmek zor zaten. Değişik bir mantalitesi var bugünkü ABD Başkanının. Sonuna kadar popülist. Yarını hiç hesaba katmayan, dünyayı bugünden ibaret gören bir siyaset anlayışına sahip. Uzun vadeli veya orta vadeli senaryoları umursamıyor. Şimdi ne lazımsa onu istiyor yalnızca. Bugün yaptıklarının yarın oluşturacağı sonuçları düşünmüyor. Belki iş dünyasında öğrendiği agresif mücadele yöntemlerini siyasete uyguluyor. Ne var ki günlük sorunların çözümü için atılacak bazı adamların gelecekte çözülemeyecek sorunlara yol açabileceğini göremeyen bir insan iş adamı olabilir ama devlet adamı olamaz.

***

Modern zamanlarda İslam dünyası ile Batı dünyası arasındaki en önemli gerilim kaynağı Filistin sorunu. Bugün bütün dünyanın başına bela olan IŞİD, El Kaide gibi örgütlerin Müslüman toplumlarda zemin bulabilmesinin en büyük sebebi Filistin konusunda Batı dünyasının özellikle de ABD’nin tutumu. İşgalci İsrail’in her yaptığına destek veren, Tel Aviv yönetimini her durumda savunan Washington’un politikalarının bu bölgede İslam’a ve Müslümanlara karşı düşmanlık olarak algılanması gayet normal çünkü.

Bütün bir İslam dünyasını ve Arap coğrafyasını karşılarına almak istemeyen Avrupa ülkeleri çoktandır bu konuda dengeli bir yaklaşım göstermeye çalışıyorlar. Ancak ABD’nin durumu farklı. Yahudi nüfusun siyasi ve ekonomik nüfuzu bir yanda, Protestan çoğunlukta Evanjelizmin etkisi öbür yanda ABD yönetici elitinin elini baştan bağlıyor. Diğer yandan, bölgedeki ABD çıkarlarının korunması yolunda İsrail’in mevcudiyeti jeopolitik bakımdan vaz geçilmez bir dayanak görülüyor. Başka ortaklıklar için daha yüksek bedeller ödemek yerine zaten kendi toplumunun kültürel-ideolojik angajmanları gereği ister istemez ödemek zorunda olduğu ücretin karşılığını almak daha kârlı geliyor Amerikan sistemine.

Ancak ABD’nin elde ettiği bu küçük kâr dünyanın geri kalanı için ateş ve kan demek. Hatta artık Amerika için bile öyle. Geçmişte Filistinli örgütlerin sağda solda yaptıkları eylemlerden pek Amerikalılar zarar görmüyordu ama bugün en temelde Filistin sorununun yol açtığı zeminde yükselen “küresel terör dalgası” 11 Eylül’den bu yana Amerika’nın da kâbusu. Bu problemin çözüm yolu ise Afganistan veya Irak işgalleri gibi akılsızca girişimlerle “yeni Filistinler” oluşturmak değil. ABD’yi yönetenlerin biraz popülizmden kesip meselenin kaynağında çözülmesi için adım atmaları gerekir.

Batılılar bugünkü küresel terörün kaynağında Müslüman fanatizmini görüyorlar. Haklılar ama bu fanatizmi de başka bir fanatizm üretti. Fanatik bir ideolojiye dayalı olarak kurulan İsrail devletinin işgal edip ebedi başkent ilan ettiği kutsal şehrin ve çevresindeki coğrafyanın bugün yaşadığı sıkıntıların kaynağı Tanrının kendilerine vaat ettiği devleti kurmak için her şeyi mübah görenler.

Binlerce yıl önce atalarının yaşadığı toprakların kendi ırklarının tapulu malı olduğuna inanan Siyonistler yirminci yüzyılın başlarında işgal ve terörle yerleşmeye başladıkları bu ülkede Avrupalı emperyalist güçlerin desteğiyle 1948’de devletlerinin kuruluşunu ilan ettiler. 1967 savaşında ise o tarihte tek bir Yahudi’nin bile yaşamadığı Doğu Kudüs ve Batı Şeria bölgesini işgal ettiler. İşgalden bu yana buralarda yeni yerleşim yerleri kuruyorlar, Hıristiyan ve Müslüman Arapları yurtlarından sürüp bu toprakların tamamını Yahudileştirmek için akla hayale gelmedik zulüm ve baskı örnekleri sergiliyorlar.

Bütün bunlara karşı Batı dünyasının sergilediği müsamahakâr ve hatta destekçi yaklaşım ne yazık ki İslam dünyasında yalnızca Batı karşıtlığını güçlendirmekle kalmıyor. Bunlar karşısında hissettiğimiz nefret ve daha da önemlisi çaresizlik duygusu İslam toplumlarında bir tür nihilizme yol açıyor, fanatizmin her çeşidi gelişiyor. Yahudi fanatizminin Batı emperyalizmiyle evliliğinin ürünü olarak ortaya çıkmış olan İsrail’in şimdi Hristiyan fanatizmiyle evliliğinin ürünleri var karşımızda.

***

Bir kısır döngüyü kırmak Filistinli gariban Arapların gücünü aşan bir konu. “İslam dünyası” diyeceksiniz… Aslında her birinin kendine ait siyasi ve ekonomik çıkarları olan ayrı ayrı devletlerden oluştuğu için ve onlar da -tıpkı Trump gibi- günlük sorunlara günlük çözümler peşinde oldukları için “İslam dünyası”ndan da fazla şey beklememek lazım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 19:00
Kudüs kimsenin kırmızı çizgisi değil aslında,bağdat şam ümmet coğrafyası bombalar altında kan küsüyorken vede israili devlet olarak tanımış bir ulkeyken şaka gibi oluyor kuşusun yumsak karnımız olması.kendimize gelelim artik.filistin işgal altında esir çokmu önemli başkentin nere olduğu.adam otağınıza hareminize girmiş birileride buna hangi ismi koysak diyor.neresine gülecektik....TIREBOLU
Mehmet Yılmaz 07 Aralık 2017 15:43
Kudüs Kırmızı Çizgimizdir diyen siyasal islamcı riyakarlığı üzerine iki kelam edelim. hayır "mavi marmara'yı sattınız" ya da "trump'la el sıkıştınız" basitliğinde değil, onlar zaten cepte. doğrudan söyleyelim: bugün trump kudüs'ü israil'in başkenti olarak tanıyabiliyorsa bunu mümkün kılan şey siyasal islam'ın ta kendisidir. suud'uyla, vahhabi'liğiyle, ihvan'ıyla, akepe'siyle emperyalizme hizmettir. dünden bugüne, siyasal islam bütün kollarıyla seküler arap siyasetini bitirmek isteyen abd'nin ve israil'in hizmetinde değil mi? komünizme karşı siyasal islam'ı abd tüm coğrafyaya yaymadı mı?gelelim türk sağına ve islamcılığına: menderes daha 50'lerde suriye sınırına dayanmadı mı? özal 1. körfez savaşı'da bir koyup üç almayacak mıydı? 2. körfez savaşı'nda abd'yle at pazarlığı yapılmadı mı, afganistan işgaline ortak olunmadı mı?filistin direnişinin arkasındaki üç isim, kaddafi, saddam ve esad sırayla abd ve siyasal islam ortaklığıyla hedef alınmadı mı? akepe üç projeye de dahil olmadı mı? libya'ya nato operasyonuna askeri destek vermedi mi? cb daha dün "abd'yle öso'yu birlikte kurduk" demedi mi?suriye'ye daha altı yedi ay önce trump tomahawk füzeleriyle saldırdığında "bravo, gerisini bekliyoruz" demedi mi? israil ordusu cihatçılara yardım ederken, defalarca suriye'yi bombalarken dışişleri tek bir açıklama dahi yaptı mı? ortak düşman suriye değil miydi?velhasıl, filistin siyasal islam'ın davası falan değildir, duruşu retorik ve demagojiden öteye gitmez. siyasal islam abd ve israil'in müttefiki, taşeronu, uşağıdır. filistin direnişine en büyük zararı vermiştir. tarihi de riyakarlığın ve ikiyüzlülüğün tarihidir.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 19:14
1
Bu fetoculerin milyonlarca insana nefret kusan bu mesajlarını yayınlayan karar editörlerini tebrik ediyorum.
macit 07 Aralık 2017 19:27
2
Rahmetli Menderes Abd'ye sırt çevirip Rusya'ya yanaştı diye içerideki kuklalar tarafından idam edildi. Senin de o kuklalardan farkın yok ki boş boş atıp tutmuşsun. İrtica irtica diye on yılda bir darbe yaptırdılar, bu ülkenin yıllarını, geleceğini çaldılar.
DevOfd 07 Aralık 2017 14:04
ABD Başkanın sadece görsellik başka ne ki. Mantalitesi falan yok ne derlerse onu yapıyor bildiğiniz kukla yani. Artık tespit yapmayı bırakıp çözüm üretmemiz gerekmiyor mu? Biz Müslüman Dünyasının ne halde olduğunu işitiyoruz, görüyoruz, anlıyoruz, hatta yaşıyoruz bize bunlarla değil çözümle gelin lütfen.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 13:16
İslam dünyası olarak "boyumuzun ölçüsünü" gösteren bir olay...
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 11:25
fetöcü hainler ve barbar işidcilere müslüman gözüyle bakmak aymazlıktır. 2 side başta abd olmak üzere emperyal güçlerin oyuncağıdır, bize düşen bu hainlere karşı direnmek ve 15 temmuz da olduğu gibi ölümüne savaşmaktır.
C.salih başaran 07 Aralık 2017 14:57
0
İsrail de bahsediyor sen yazıyı okumamışsın dostum
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 10:45
Müslümanların bütün sorunları konuşmalı üretimsizlik yoksulluk yolsuzluk eğitimsizlik bilinçsizlik ....
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 09:34
İslam Dünyası kavramı içi bomboş koca bir balon. 1,8 milyar müslümanın hepsini toplasan 17 milyonluk Hollanda kadar etkileri/güçleri yok.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 11:21
13
müslüman türk halkı 15 temmuz da hainlere dur diyerek gücünü ispatladı, kendi adına konuş.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 08:46
"IŞİD, El Kaide gibi örgütlerin Müslüman toplumlarda zemin bulabilmesinin en büyük sebebi Filistin konusunda Batı dünyasının özellikle de ABD’nin tutumu." Düğme yanlış delikte. Din kültürümüzün ürettiği bu tip örgütleri "dış güçler"le izah etmek, kendimizi kandırmaktan başka bir şey değil. Nemalanma gavura ait olsa da, bunlar yüzde yüz yerli üretim ! Kiras’dan, IŞİD’in ele geçirdiği topraklarda uyguladığı köle-cariye rejiminin dayandığı klasik şeriatı eleştiren bir yazı okuduğumu hatırlayamadım.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 11:22
4
bbc görüntülerinde abd ve ypg güvenlik sağlarken işid geçiş yapıyor, sen uyumaya devam et.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 12:44
0
galiba bir virüs yazılımı yaptılar ve belli kelimeler geçtiğinde bu yazılım o yorumun altına hep aynı cümlelerden oluşan yorum yazıyor. "fetöcü mankurtlar", "bbc görüntülerinde abd ve ypg güvenlik sağlarken işid geçiş yapıyor, sen uyumaya devam et." gibi. yoksa bir insanın herşeyin altına alakalı alakasız aynı cümleyi yazması mümkün değil. herne kadar pisada son sıralarda olsak bile türkiyede bile bu mümkün değil diye düşünüyorum. hata mı ediyorum?
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 08:42
Bu makaleyi niye yazdınız? Sayın okurlar Müslümansanız bir çareniz yok, demek için mi? Bu mudur yazarlık?
cevat karakalem 07 Aralık 2017 05:10
Yazida belirtildigi gibi "Islam Dunyasi" sadece ici bos bir soylem. Birakin beraber hareket edebilmeyi, birbirini ile rekabet icinde bircok gucu barindiriyor bu sizde semsiye tanim. Oyle olmasaydi Filistin olayi buralara gelmezdi. Ne yazik...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN