Back To Top
Demek ki bütün Avrupa, Müslümanları yok etmek için uğraşmıyormuş

Demek ki bütün Avrupa, Müslümanları yok etmek için uğraşmıyormuş

 - Son Güncelleme: 29.12.2017 Cuma 12:56
- A +

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Trump’ın Kudüs çılgınlığının 128 oyla reddedilmesi, dünyanın gidişatı açısından çok da umutsuz olmamak gerektiğini hepimize bir kez daha göstermiş oldu. Evet, züccaciyeci dükkanına giren fil benzeri bir patavatsızlıkla hiçbir insani ve demokratik değer tanımadan dünyayı ateşe vermeye hazır bir ihtiyarla karşı karşıyayız.

Muhtemelen, Hitler’in günümüzdeki en büyük temsilcisi olan İsrail Başbakanı Netanyahu ve kibir abidesi Trump BM’de rezil olmalarına rağmen, bundan sonra da dünyayı rahatsız etmeye, Filistin halkına eziyet etmek için yeni çılgınlıklar denemeye devam edeceklerdir.

Ama bir gerçek ortaya çıktı ki, aklı selim sahibi, barışın değerini bilen dünya liderlerinin büyük bir bölümü bu iki barış ve insanlık düşmanı liderle aynı değerleri paylaşmadığını net bir şekilde ortaya koymuşlardır. Üstelik de ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in, oy kullanacak ülke diplomatlarına “İsimlerinizi not ediyoruz, Başkan Trump’a vereceğiz!” tehditlerine rağmen, dünyanın Trump’tan büyük olduğunu göstermişlerdir. Ayrıca, genel anlamda Amerikan aklının bu çıldırmışlık halini onayladığını düşünmek de mümkün değil.

Elbette bütün İsraillileri aynı kategoride değerlendirmek doğru değil ama, bugünkü İsrail yönetimi dünyayı bir ‘İsrail faşizmi’ belasıyla karşı karşıya bırakmış durumdadır. Bu faşist yönetim BM’yi “yalan evi” olarak suçlamakta ve uluslararası kurumlara adeta meydan okumaktadır.

Bir gerçeği açık yüreklilikle ifade etmek gerekiyor ki, BM’deki oylama sonuçları hepimiz açısından önemli bir ders niteliği taşımaktadır. Demek ki uluslararası kurumlar ve dünya ülkelerinin önemli bir bölümü “Yahudi uşağı” değilmiş...

Biliyoruz ki bizim ülkemizde de dünyayı sadece siyah ve beyaz olarak gören bazı kesimler, hemen her vesileyle “Haçlı zihniyetinin temsilcisi olan Avrupalılar, Müslümanları yok etmek için uğraşıyorlar, Vatikan’da Papa’nın etrafında toplanıp kararlar alıyorlar” benzeri söylemlerle farklı bir Avrupa fotoğrafı ortaya koyuyorlar. BM’deki oylama gösterdi ki, Demek ki Avrupa’nın tamamı İslam düşmanı değilmiş. Çekya hariç, AB ülkelerinin tamamı Trump’ın tehditlerine rağmen, çok net bir şekilde Filistin halkının yanında yer aldı. Elbette bu, 128 ülkenin bundan sonra da bir blok halinde aynı şekilde hareket edeceği anlamına gelmiyor. Zira uluslararası ilişkilerin kendine has bir matematiği var ve her ülke kendi diplomatik parametrelerine göre farklı tavırlar sergileyeceklerdir.

Bu arada, dünya basınının oylamayı değerlendirirken gösterdiği hassasiyet de bir tarafa not edilmelidir. Geleneksel ezberlerimizi hatırlayalım: “Batı medyası manipülasyon yapıyor, Müslümanlarla ilgili negatif algı oluşturuyor, bunun kökleri Haçlı zihniyetine dayanmaktadır...” Algılarımız böyle ama, Batı basının İslam düşmanı Trump’a karşı attığı manşetler ezberlerimizi bozacak nitelikteydi. Bu konudaki bütün başlıkları vermeye bu köşenin hacmi yeterli değil ama, en azından bir bölümü şöyle:

Reuters: 120’den fazla ülke Trump’a meydan okudu.

Washington Post: ABD’nin pervasız uyarılarına rağmen dünya Kudüs kararını reddetti.

Haaretz: BM, Trump ve Netanyahu’ya darbe indirdi.

Jarusalem Post: 128 ülke Trump’ın Kudüs politikasını yere vurdu.

Guardian: ABD uluslararası camiada bir kez daha izole edildi.

Magyar Nemzet: Dünya, Trump’ın şantajına izin vermedi.

La Figaro: ABD uluslararası arenada yalnızlaştı.

La Repubblica: BM Genel Kurulundan Trump’a tokat.

Frankfurter Allgemenie Zeitung: Şantaj başarısız oldu.

Süddeutsch Zeitung: Kudüs kararı yok hükmünde.

Telegraaf: BM, ABD’nin Kudüs kararını masadan sildi.

De Standaart: Filistin için zafer.

Galiba ideolojik hafızamıza ayarlı yargılarımızı ve geleneksel ezberlerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Çünkü uluslararası kurumlar da, uluslararası hukuk da bütün ülkeler için hayati bir öneme sahiptir. Bu bağlamda Türkiye’nin de ittifaklarını ve dış politika parametrelerini bu istikamete göre ayarlamasında büyük faydalar olabilir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Güven 30 Aralık 2017 22:28
Avrupa'nın Türkiye'den ve diğer islam ülkelerinden çıkarı var sayın yazar. Ticari ilişkiler var. Birleşmiş milletler kararı ne ABD ne İsrail için bir yaptırımı yok. Sadece biraz yüzlerini buruşturmuşlardır. İsrail yine yerleşim yeri kurmaya devam ediyor. Eskisinden farklı hiç bir şey yok. Filistin topraklarını işgale devam. Yani Erdoğan sadece konuşmuş oldu ve herkes alkışladı. Atılan bir gol yok.Tamam Erdoğan meseleyi halletti. Artık futbolda durum ne ona bakalım.
KARAR OKURU 30 Aralık 2017 15:43
Sadece mevcut politik ilişkiler sebebiyle aldıkları bir kararı batı müslüman karşıtı değildire getirmek, hayırlara vesile olsun.
Karar Okuru 30 Aralık 2017 15:01
Ya bu yazı fetönün haçlılar la ilgili söylediklerini aklıma getirdi.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 16:07
islam cografyasini hallac pamugu gibi atan 1. dunya savasi sonrasinda, basta ortadogu olmak uzere kriz noktalarina baktigimizda, dokulen kanin sadece muslumanlara ait oldugunu gorebiliriz. bu baglamda sayin yazara hak vermemek elde degil! ben ikna oldum!
Ali yolcu 29 Aralık 2017 13:23
Sağduyumuzu kaybetmeyelim griyi öldürmeyelim
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 07:54
Siz yazı yazıyorsunuz ama aydın olmak başka bir şey önemli olan feraset sahibi olmak ,hep doğru bir çizgide olmaktır .Aydın kişi konjonktür e veya sevdiği parti penceresinden değil ,objektif yol gösterici olmalı ama dün söylediğini bu gün yanlış olduğunu kendin söylüyorsun.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 12:31
0
07.54 Örneklendirsene. Benim gözümden kaçmış Ocaktan'ın bu konudaki tenakuzu. Dalgınlıkla gaza gelmeyelim.
evin 29 Aralık 2017 07:26
avrupada türkler ve müslümanlar her anlamda özgürce yaşıyorlar. türkiyede ise en masum noel bayramını kutlamak isteyenlere bile neler neler söyleniyor...masum bir bayramı kutlamak isteyenlere bu derece nefret kusanlar insanı korkutuyor açıkçası...
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 08:07
16
Avrupada kurban kesen hıristiyan işitmedim.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 09:38
3
Aynen ,yılbaşı kutlayan gavurdur diyen ve insanları ötekileştiren zihniyette olan vatandaşlar var bu ülkede ...
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 11:57
3
evin pek haberin yok sanırım, türkiye de de türkler ve müslümanlar gayet özgür yaşıyor, rahat rahat kurban ve ramazan bayramlarını kutluyorlar. noele bayram demek senin fikrinmiydi doğruyu söle.:))
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 12:21
2
9:38, Bu ileri zekaya göre, kurban bayramını kutlamayan hıristiyanlar da insanları ötekileştirmiş oluyor...
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 13:55
0
Dinle ilgim yok ama Noel bayramini seviyorum. insanlarin biraraya gelip isikli caddelerde toplanmasi guzel bir olay. Noel'e karsi duyulan nefretin kaynagi kiskanclik, baska birsey degil.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 15:35
4
Almanya da hicbir bayramda muslumanlar icin tatil yok. Ayrica minare ve ezan yasak. Hangi ozgurlukten bahsediliyor. Turkiye de yilbasi geceleri oteller ve restoranlar gunler öncesinden tamamen doluyor. ertesi gunde tatil. Neden bahsediyorsunuz? Su hassasiyeti kilik kıyafet yuzunden egitim hakki elinden alinan insanlar icin gosterdiniz mi acaba. bu yorumumda yayinlanmazsa altinda art niyet arayacagim.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 22:58
0
Gayrimuslum vatandaslara nefret hep vardi bu ulkede. Eskiden Turklesmedikleri icin baski gorurlerdi simdi Musluman olmadiklari icin de tehdid altindalar. Nufusun binde biri bile gayrimuslum degil artik, koklerini kazidik, yedik bitirdik ama gozumuz doymadi bir turlu.
KARAR OKURU 30 Aralık 2017 00:44
0
Alöanyada mimareli cami yok diyen yorum gerçek dışı bilgi içeriyor. Bu yorumun yayınlanması da kararın ne kadar sabırlı olduğunu gösteriyor.
KARAR OKURU 30 Aralık 2017 02:21
2
13:55, Noeli kutlamak yasak değil ki. Kıskan kutlar. Neden kutlamayın desin. Bir Müslümanın neden Noel kutlamaması getektiğini anlamış değilsin.
karar okuru 30 Aralık 2017 14:59
1
noeli kutlayanlara neler neler söyleniyor, ben hiç duymadım da.avrupada islam düşmanlığından haberin yok senin tabi.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 05:55
Butun muslumanlari degil tabii. Senin gibi muslumanlari cok severler mesela.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 12:27
2
Bunları evlerinin içinde cayır cayır yakılan kişilere söyleyin. Türken Rauss" lafının anlamını çok çabuk unutmuşa benziyor birileri.
cevat karakalem 29 Aralık 2017 04:36
"Karsimizda yuzyillardir Hacli Ittifaki var", "Bati bizi somurmek istiyor" ve benzeri dusunceler ne yazik ki hem kemalist, hem muhafazakar, hem sosyalist cevrelerde hala cok hakim. Bu takintidan kurtulmamiz lazim. Hem dogru degil hem de yanlis kararlar almamiza neden oluyor. Kisacasi hem ahlaki hem de pragmatist acidan yanlis dusunce tarzi. Iktidar bu duygulari ic politika malzemesi olarak kullandi ve kullaniyor ama bu "inancin" koku cok derinlerde. Hepimiz ese, dosta, kahvede, sohbetlerde, gazete yazilarinda, yorumlarda bu sorunlu bakis tarzinin yanlisligini gostermek icin ugrasmaliyiz.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 14:22
0
Türkiye'de yapılan bir araştırma, toplumun %90'ının diğer vatandaşlara güvenmediğini göstermişti. Birbirine bile güvenmeyen bir toplumun iç ve dış tehditleri milliyetçi hissiyatın ötesinde nesnel olarak değerlendirmesi beklenemez. Siyasetçi de bu eksikliği siyasi ranta dönüştürüyor tabii. Modern devletler dış tehditleri ciddiye alır, politika üretirler, tedbir alırlar. Tehdidi her gün ağızlarına sakız yapmazlar. Mesela Putin bu konuda iyi bir örnek, Rusya'yı dış politikada başarılı kılıyor. Sessiz ve derinden ve slogan atmadan...
BAKARA 120. AYET: Sen, onların milletlerine (dinlerine) uyuncaya kadar yahudi ve hıristiyanlar senden asla hoşnut olmayacaktır. (Resûlüm!) Onlara de ki: “Allah’ın hidayeti (olan İslâm) doğru yolun ta kendisidir.” Sana gelen bunca ilimden (Kur’an’dan) sonra eğer onların arzu ve heveslerine uyarsan, artık senin için Allah’tan yana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.
Mübarek 29 Aralık 2017 08:51
1
Şöyle ayet de var: Ankebut Suresi, 46. ayet: 'İçlerinde zulmedenleri hariç olmak üzere, Kitap Ehliyle en güzel olan bir tarzın dışında mücadele etmeyin. Ve deyin ki: Bize ve size indirilene iman ettik; bizim İlahımız da, sizin İlahınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuz.' Mesele zaten dini konular değil politika. Kimsenin başkasının dinine karışması gerekmiyor. Ayrıca yazdığınız ayet o zamanki bir takım bağnaz hristiyan ve yahudileri kastediyor, bütün hepsine ve bütün zamanlara genelleştirilemez. Nitekim: Al-i İmran Suresi, 113. ayet: 'Onların hepsi bi
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 12:22
1
Mübarek, Bakara 120 Ayeti de oku.
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 14:17
0
Mehmet bey bakara 120. ayeti yalanlamıyor kardeş...peki sen Mehmet Bey'in söylediklerini yalan mı diyorsun? Bu ayetin Allahu alem bağlamı farklı ...senin şimdi hıristiyan bir eşin olsa sevmeyecek misin veya Osmanlı padişahları gayrimüslim hanımlalarla evlilik yaptı ne diyeceksin?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN