Back To Top
Demokratik değerler ‘Yahudi demokrasisi’nin ürünü olabilir mi?

Demokratik değerler ‘Yahudi demokrasisi’nin ürünü olabilir mi?

- A +

Yazılarıma gelen kimi yorumlarda görüyorum ki, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, hatta özgürlüklerin genişlemesine karşı tuhaf bir savunma duvarı oluşturma gayreti var. Öyle ki bazı yorumcular, demokrasi, hukuk, özgürlük gibi kavramları görür görmez “Ne yani kendi değerlerimizi bırakıp Yahudi demokrasisini mi savunuyorsun?” gibi hiçbir ilkesel ve ahlaki temeli olmayan ve tamamen hamasi görüşler serdetmeyi neredeyse Müslümanlığın bir gereği olarak görebiliyorlar.

***

Hiç kuşkusuz ne dünya gerçekleri, ne de İslami bakış açısıyla değerlendirildiğinde bu görüşlerin dikkate alınır bir tarafı olmadığı muhakkak. Esas tehlikeli olan, kendisini dindar olarak tanımlayan bazı insanların hak-hukuk, adalet ve hürriyetlerin teminat altına alınması gibi temel değerlere karşı duyarsız hale gelmesidir.

Oysa Kur’an’ın ve Hz. Peygamberin tarif ettiği din sadece şekiller ve belli ibadetlerden ibaret değildir. Hayatımızın her alanını bir rahmet olarak kuşatan din illa da bir yönetim biçimi dayatmaz. Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Hoca’nın ifadesiyle “Din açısından önemli olan adalettir, adaletin gerçekleşmesidir. Önemli olan haktır, hakikattir, doğrunun egemen olmasıdır, zulmün, haksızlığın olmamasıdır. Bunu kim sağlıyorsa İslam onu alkışlar, kim yapmıyorsa da onun karşısında olur.”

Galiba esas problem, hangi yönetim biçimi olursa olsun ona mutlaka bir ‘ideolojik elbise’ giydirme gayretinden kaynaklanıyor olmasıdır. Oysa demokrasi özü itibariyle bir yönetim biçimidir, anlayışıdır. İnsanlık yüzyıllardır yaşadığı tecrübelerin sonucunda bugün için en ehven sistem olan demokrasiyi keşfetmiştir. Kim bilir belki yüz ya da ikiyüz yıl sonra daha modern bir sistem de keşfedebilir. Ama şu an için hak ve hürriyetlerin teminat altına alındığı, bazı aksamalara rağmen adaletin sağlanabildiği en modern sistem demokrasidir.

Bugün itibariyle her ne kadar önemli bir temsil kabiliyetine sahip olmasalar da, bazı dindar kesimlerin demokratik değerlere karşı negatif tavır içinde olmaları endişe vericidir. Hiç lafı dolandırmadan söylemek gerekirse; mesela demokrasinin ‘hukukun üstünlüğü’nü temel kabul etmesi ve de hürriyetlerin teminat altına alınmasını şart koşmasının İslam açısından ne sakıncası olabilir ki...

Kaldı ki İslam da adaletle hükmetmeyi, insanların hakkını-hukukunu korumayı, kadınların, çocukların haklarını teminat altına almayı, adaletten sapmamayı, emaneti ehline vermeyi emretmektedir. Dindarlık bilincine sahip bir insanın bu ilkelere bir itirazı olabilir mi? Elbette olamaz. Dolayısıyla, eğer demokrasi dediğimiz sistem bütün bunları teminat altına alıyorsa, bir dindar açısından da problem yok demektir. Buna rağmen illa ideolojik bir karşı çıkış sergilenmek isteniyorsa, kimse kusura bakmasın ama bunun dinle, dindarlıkla bir ilgisi olamaz.

***

Peki, yaşadıkları mağduriyetlerin telafisi için yıllardır hukuk ve demokrasi mücadelesi veren dindar insanların bir bölümü, bugün ne oldu da demokrasiye karşı reddiyeler düzüyorlar? Oysa biliyoruz ki, AK Parti bu ülkede yasakların kalkması, özgürlüklerin alanının genişletilmesi, hak ihlallerinin ortadan kalkması için uzun bir demokrasi mücadelesi verdi ve bugün dindarların yaşadığı bir mağduriyetten söz etmiyoruz. Eğer dindarların haklarının korunması için demokrasiye ihtiyaç duyulmuşsa, aynı demokratik hukuk devletinin herkesin haklarını ve hürriyetlerini koruması da bir vecibedir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mehmet yavuz. 13 Eylül 2017 22:36
+Yazılarınızı okudum,beğendim,kutlarım. Tek doğru,çok yanlıştan üstündür.Örnek Galile.
Doğan Erdoğan 11 Eylül 2017 01:03
Mehmet Bey,tek kelime ile helal olsun size...
KARAR OKURU 10 Eylül 2017 15:43
Bu Yahudi demokrasisini beğenmeyenler için elimizde çok daha renkli demokrasiler var. Mesela "Gezi Demokrasisi": Millet kimi seçerse seçsin benim dediğim olacak, yoksa vandallık yapar ortalığı yakıp yıkarım, demokrasisi... Ya da "Sisi Demokrasisi": Yine milli irade ne derse desin, küresel emperyalistler beğenmez ise darbe ile gelen çağdaş demokrasiler...
muzaffer polat 10 Eylül 2017 12:23
en iyi millet bilir kendisini nasil yonetilecegini sandik,'dan cikan iradeye saygi saygi. saygisi olmayan domakrasi'sini begendigigi ulkeye tasinablir gule gule sagdan git belki demokrasi bulursun.
Doğrucu Davut 10 Eylül 2017 20:00
1
Bütün anlatılanlar; iyidir hoştur hoş. Doluya dolu,boşa boştur boş...
Beckhambeaur 10 Eylül 2017 02:31
Sayın Ocaktan, vakti zamanında en seviyeli birileri "demokrasi bizim için sadece bir araçtır" demişse ve. bizde bunu bizzat yaşayarak görmüşsek söyleyecek bir şey kalmıyor.Tr.de dinci kesimler demokrasiyi gerçekten bilmiyorlar ve bilmedikleri gibi bilmediklerini de bilmiyorlar.Dincilere(dindar değil) göre "demokrasi ne ki bir gavur icadı".Yani sanki batı bunu icad ederken hiç aklını,yaşadığı siyasi sosyal sorunları vb. hiç göz önüne almamış,sabah kalkmışlar ve birden demokrasi diye bir şey icat etmek akıllarına gelmiş.Ve bazı okuyucu yorumlarını görünce, kendi kendime " gerçekten bu müslümanların aklı vicdanı çürümüş "diyesim geliyor.Evet uzatmayalım, bu ülkede insanların pek çoğu lise,üniversite bitirse de sosyal bilgilerde ki seviye ilkokul 4 seviyesin de gibi.Ne demokrasi ne laiklik ne hukuk devleti kanun devleti ve ne de devletin vb. ne demek olduğunu biliyorlar ama demokrasinin kör noktası da burası.Düşünsenize okuma yazma bilmeyen köyde ki sığır çobanı ile İlber Ortaylı 'nın oyu aynı...Bu anormallik ve bu cehaletle bu ülke çok ileri gitmeeez...
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 00:18
Hayatta okuduğum en gereksiz yazı olmuş bravo ;))
YAZIKLAR OLSUN SİZE KURAN YETMİYOR BİZE ! İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMIYOR İSE YAŞADIĞI GİBİ İNANIR İSTEMESEDE BİZİM MEHMET ADAM OLMUŞ YAHUDİLERE DOST OLMUŞ HAKL ADELET DİYORMUŞ ONUN İÇİN DEMOKRESİ DİYORMUŞ ALLAH HİDAYET VERSİN SANA ALLAHIN HÜKMÜYLE OYNAMA DİNDEN ÇIKTIYSAN MÜNAFIKLIK YAPMA DEMOKRASİ TAĞUTİ DİR UNUTMA SEN AYETLERİ YOK SAY KENDİNİ MÜSLÜMAN SAY İLAHLIK VE RABLİK İDASI MÜŞRİKLERİN ORTAK NİDASI EDİDÖRT BUNLARI YAYINLA YAYINLAMAZSAN BEDDUALRIMLA ALLAHA ŞİKAYET EDERİM ANLA EĞER MÜSLÜMANSAN KORKMA
ramazan gün 09 Eylül 2017 00:45
1
abi bu ne ya!... ya moderatör... bak trolleme mevzuunu öğreneli çok oldu bildiğin üzre... benim yorumun üzerine bu sayın abimizin şeddeli ibarelerinin çıkmış olması 'tesadüfünden' huylanıyorum... hani aşağıda demokrasiye atarlandık (böyle görünüyor değil mi?) 'şeriatçı mısın' gibisinden sorduk ya... hemen üzerine halide edip mamülü bir 'hacı bakkal' tiplemesi yerleştirilmiş gibi duruyor... hani bunlar aşağı yukarı aynı kafa ve neticesi bu hesabı... diğer yandan... eğer 'gerçek' isen abdülhamit namlı 'herodian abi', bu nedir ya?...
ABDÜLHAMİD 09 Eylül 2017 23:52
1
Ramazan gün bey ne dediğimi anlamadın galiba ben gerçek kisiyim elhamdülillah hacıyım ,bakkal değil toptancıyım en önemlisi SADECE MÜSLÜMAN ım Öpüldünüz !
ramazan gün 08 Eylül 2017 18:25
ya hakikaten... her ne ise... demokrasi bir 'yönetim biçimi' değildir... cumhuriyet, monarşi vb isimler 'yönetim biçimi' olurlar... genel bir değerlendirmede -mesela- benim gibi sade vatandaşlar demokrasi yönetim biçimidir ibarelerini kullanabilir ve kastımız anlaşıldığı için (ayrıca mazeretimizde olduğu için) bunda sorun yoktur dahi... lakin hem 'köşe' hem 'yazar' olmaya azmetti iseniz, üstelik büyük bir hamaset ile, vakıanın ne evveli ne ahirine bakmadan, bu sebeple de 'ilkesel ve ahlaki olmayan duruş' sergilemenin 'kralını' ortaya koyarak; yani 'cari olan aynı zamanda makul olandır' gibi bir çıkarımla yazıp çizemezsiniz... bunları neden söylüyorum... yorumcuları içinde (az önceki mazeret beyanımıza uygun olarak) geçenki yazılarından birine, 'yahudi demokrasisi' filan gibisinden birkaç cümlecik serdetmiş -herhangi birini- referans alıp, demokrasi teranesine kendi gibi 'cari olana iman' kaabilinden yaklaşmayan -mesela ben gibilere- atış yapacak kadar zayıf ilkesellik (namus; ben bu manada anlıyorum) sergileyerek bariz kolaycılığa meyleden bir köşe yazarı olmalı mı, olmamalı mı?... üstelik en az 'yahudi demokrasisi diyen 'sade vatandaş' kadar kafası karışık ki, özgürlük, hukuk, adalet, liyakat vb kavramları demokrasinin zımnında mevcut zannediyor. (o kişi de demokrasiyi yahudiliğin zımnında zannettiği için öyle söylyor) bir çoklarının teknolojik gelişmeyi, iktisadi gelişmeyi filan sanmasıyla aynı... sanki 'fazilete dair' olan ve 'yüce ahlakın' tazammumunda bulunan tüm kavramları demokrasi kavramına hamlediyor... bakınız, bunu biz sade vatandaşlar böyle 'yersek' mazuruzdur... lakin ahkam için köşe tutmuş birinin en azından 'kremalı vatandaş' tavrı ile neyi neden savunduğunu azıcık bilmesi gerekir... şöyle bir kurnazlık; -mesela ben- demokrasinin, 'batının kendi gelişim sürecinde' yorgunluk ve işin içinden çıkılamamazlık ile, sömürü vasıtasıyla temin ettiği refah seviyesinin toplumlarına getirdiği imkanlar sebebiyle toplumsal karşılığı 'göz yumuculuk teamülü' olarak, kendi için bulabildiği en iyi muvazaa ve muvazene kapısı olarak mevcut ve cari olduğunu söylüyorum... batılı adam bunu 'özgürlük, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve daha ne teranelerle' harmanlamış, hem yiyiyor hem yediriyor... farzedelim sen de yiyenlerdensin; olur, bununla bir sorunum yok (cem yılmazın dediği gibi bir manada 'dilersen krem peynire bile inanabilirsin) sorun şurada, ben demokrasiyi (sokrat gibi) hakikatin yeşermesine imkan bırakmayan ayrık ot iklimi olarak belirtirken, hem mazeretini de takdir edebilirken (ki senin söylediklerin ona benim vereceğim mazeret takdiri seviyesinin de altında) çıkp, 'sen hukuka, özgürlüğe, insan haklarına ve daha bilmem neye karşı mısın?' diye lafa giriliyor... cık... bu olmaz... kendi 'kafa karışıklığını'n faturasını böylesi kolaycılıkla bana niye kesiyorsun?... niye oluyor söyleyeyim; 'demokrasi' kelimesi, hakim güçler ve hakim kültür tarafından o kadar debdebe ile yüceltildi ve siz, ben, bizler o iklime doğup bu teranelerle büyüdük ki; 'başka bir şeyin varlığını' telaffuz etmeye cesaret edemez olduk... çünkü, demokrasinin karşıtının, diktatörlük, monarşi vb olacağı neredeyse 'amentü'müz var... 'kral çıplak' demeye cesaretimizi kırdılar... BATIYI SENDEN ÇOK TAKDİR EDEN(hangi konularda ve nasıl?..) BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM Kİ; batının senin 'hayalini gıcıklamak' üzere kurduğu bir illüzyon olarak demokrasi onun hayat pratiğinde de asla uygulanmamış, yaşadığı ile söylediği arasındaki 'fark' ın ifadesi olarak mevcut bir zümrüdü anka kuşudur... zümrüdü anka nedir?... masallarda bir kuş... cık... 'mahiyeti olmayan hakikat'... basit ve pratik; bir insanın adil, çalışkan, saygılı, diğergam ve daha bilmem ne erdemlere sahip olması için 'demokrat' olma şartı yoktur... hatta, tüm uygulamalarına bakarsak, demokrasi liyakate hitap etmeyen çehresi ile, popüler olanın, imkanı bulanın, kurnazın ve bilmem neyin yönetimine yol veren bir siyasi mekanizma vazetmektedir... urfadan bir ibrahim tatlıses ve bir de sokrat aday olsa -samimiyetle söyle hacı- hangisi seçilir?.. hakan şükür hangi liyakatinden seçildi ve ne işe yaradı?... sen sayın yazar (vallahi hakaret kastım yok baştan beri) hangi liyakat yolları ile ekranlarda ve köşelerde yazdın ve hangi liyakatsizliğin görüldü de seni artık göremez ve karar.com da bu köşeye sıkışmış bulduk?... islamın cumhuriyet dahil, kendi ruhuna zarar vermediği sürece yönetim şekilleri ile sorunu yoktur. zarf mazrufa uyduğu sürece... demokrasi bir yönetim şekli değildir; özü itibarıyle bir iktidara geliş ve iktidarı kullanma metodudur... geri kalan ve neredeyse 'her derde deva kekik suyudur' kaabilinden tanımlar ve zorlamalar işte senin ve benzeri köşe yazarlarının köşelerinde yaza yaza kirlettkleri literatürden kaynaklanmaktadır... (bir soru: şeriat deyince ne anlıyorsunuz ve şeriat olsun ister misiniz?... yoksa karşı mısınız?... )
ramazan gün 09 Eylül 2017 00:30
2
yav bunu yayınlama be moderatör... yayınlamazsın emniyeti ile yazmıştım... yazara-birazda saçı başı dağınık- kapalı gönderme idi... seninde sağın solun belli olmuyor arkadaş..
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 02:54
0
Ramazan Gün, Yahudi demokrasisi diyen "sade vatandaş"ın kafası karışık değil. 8 Eylül 2017, 7:15 yorumumda sayın Sayın Ocaktan'a meramımı ifade etmeye çalıştım. Tekrar olmasın diye aynı şeyleri burada yazmayı lüzumlu göremiyorum. Merak ederseniz oradan bakabilirsiniz.
Köroğlu 09 Eylül 2017 14:45
0
Ramazan, insanlık Socrates'ten bu yana çok yol geldi. Kendisine sevgimiz saygımız, kullandığı metodolojidendir. Din yerine sorgulamayı koyduğu içindir. Söylediklerinin içeriği eskidi artık. O lafların üzerine bir sürü yeni laf söylendi, çok daha fazla bilgiye dayalı. O yüzden iyi bir referans olmaz. Bu arada görelilik ile ilgili kanaatinde sıkıntı var. Daha yeni girdik görelilik devrine. Sakın 'görelilik'i Sofistler ile karıştırıyor olmayasın? Neyse, demokrasinin fazileti meritokraside değildir. Katılımda ve onaydadır. Bir de tabi, mutlak doğrunun olmadığı yerde nereye gidileceğine kim nasıl karar verecek sorusunda. (Hangi fikir üstün gelecek sorusu açıklayıcı bir soru değil. Neye göre hareket edilecek sorusu daha açıklayıcı bir soru) Demokrasi iyi bir sistem değildir, uygulanabilir sistemlerin en az kötüsüdür. Tarih bunu gösterdi. Laf uzun...
ali veli 08 Eylül 2017 16:31
Mhmet Bey, "Kaldı ki İslam da adaletle hükmetmeyi, insanların hakkını-hukukunu korumayı, kadınların, çocukların haklarını teminat altına almayı, adaletten sapmamayı, emaneti ehline vermeyi emretmektedir" demişsiniz. İtiraz edilmeyecek bir nokta. Yalnız anlamadığınız o ayrı yazılan "da" eki. Madem İslam 'da' demokrasinin sonuçlarını emrediyor neden İslami yönetimi merkeze alan bir çıkışı sizin de belirttiğiniz gibi aksamaları olan (ki aksamaları olan değil, bayağı bayağı insanlığın belası olan) bir sistem yerine önermek yerine Müslümanın illaki demokrasi istemesi gerektiğini dillendiriyorsunuz. Bunu yazmak önermek kolay. Herkes yapıyor İslam'ın ardına 'da' ekleyerek. Sizin gibiler 'da'sız yazmayacaksa kim yazacak.
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 18:52
1
Çünkü sizin dediğiniz dini rejimle yönetilen devlet sistemi oluyor. Bu da devletin tüm kararlarının, hukuk sisteminin dine göre şekillenmesi demek. Hukuk sistemi yönünden bakarsak, din kadınların kapanması gerektiğini emrediyor değil mi. Şimdi bu sistem olursa kapanmayan bir kadının hukuki olarak cezalandırılması için kural da getirmelisiniz. Hapis, para cezası vs. olabilir. Böyle bir cezaya razımısınız? Örneğin ibadetlerini yapmayanlara dinen öldükten sonra ceza vardır. Bu durumda bu cezayı hukuk kuralına uygulayarsak insanların ibadet yapmaması nedeni ile hukuken ceza alması gerekir. Herkese zorla ibadet mi yaptırılacak. Yapmayınca cezaevine mi atacağız? Dini tartışmalarda bile o kadar çok fikir ayrılığı varken hangisini yönetim modeli olarak uygulamayı düşünüyorsunuz? En üstün olanı, en yaygın olanı mı, yoksa azınlıkta kalanı mı? Buyrun çıkın işin içinden. Faiz haramdır hükmünden girersek ekonomide dünya ile yarışacak düzeyde nasıl faizsiz bir sistemi oluşturmayı düşünüyorsunuz. Siyasetin din ile buluştuğu noktada ilk kirlenenin hangisinin olacağının farkında mısınız acaba? Peki bilimi ne yapacağız. Din alimlerin izin verdiği noktaya kadar mı bilimsel araştırmalar yapılacak? Eğitim, dinsel farklılık, kültür, sanat vb. konulara girmiyorum bile. İslami yönetim ile herkesin hakkını, özgürlüğünü, adil yönetimi, şeffaflığı, eşitliği, gelir adaletini ... eşit şartlarda sağlayabileceğinizi düşündüğünüz demokrasiden daha ileri bir sisteminiz varsa yazarsanız çok sevinirim. Biz de öğrenmiş oluruz.
Doğrucu Davut 10 Eylül 2017 11:27
0
Kardeşim kelimelere niye takılıyorsunuz anlamak zor.iran,Afganistan,Suudi gibi devletler sözde İslami rejimle yönetiliyorlar.Ama dünyanın en kötü yönetimleri.Petrol olmasında hallerini görüver.Afganisyan zaten malum.Aynı zamanda yönetimin İslami olduğunu savunmakta bir anlamda islama hizmet değil ihanet oluyor.Niye müslümanlar darda kalınca bu ülkelere değil de Avrupa ya sığınıyor o zaman.Demek ki adamın adının Şeref olması önemli değilmiş...Daha doğrusu adı şeref ama şerefsiz adam.Şeref olacağına Onur olsun,honur olsun ama gerçekten şerefli olsun ...
Evin 08 Eylül 2017 13:48
Yahudiler dünyanın en entelektüel, en yaratıcı ve tabii ki en tüccar kafalarına sahip oldu tarih boyunca.
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 19:22
1
Eeee
Akif 08 Eylül 2017 19:33
3
Bi' yahudilere övgü düzmediğin kalmıştı Evin; bu da tamam oldu. Muhalifliğin de bir onuru olmalı. Bu cümleyi kurunca hangi tatmini yaşadın acaba ?
Gurbetçi 08 Eylül 2017 20:23
1
He ya bende tam onu yazacaktim
evin 09 Eylül 2017 04:32
1
bunu ben yazmadım, başkası yazmış.
Tatar 08 Eylül 2017 12:56
Birincisi, Batı, modernleşme serüvenine katılmış pek çok ülke için, -mesela Türkiye, Japonya ve Rusya- hayranlık ile nefret arasında gidip gelen bir tecrübedir. İkincisi, birçok toplumda olduğu gibi, biz de, bir şeyi, örneğin bir milleti, bir olayı, bir şahsı, bir tarihi vak'ayı vs. ya çok seviyoruz ya da ondan "çok" nefret ediyoruz. Bu ikisinin ortası yok. Rasyonel düşünmek, okumak, araştırmak vs. zaten yok. Daha çok, cehalet hakim. Sonra, öteden beri bir Batı düşmanlığı var. Bunu açmak lazım. Batı'nın ırkçılığı, sömürgeciliği, fertçi ahlakı, kapitalistliği, emperyalistliği, hep bana hep bana zihniyeti... bu liste uzayıp gider. Hepsi doğru. Batı zalim. Silah piyasası, ilaç sektörü, eğlence sektörü vs. daha neler var neler... Ama kardeşim sapla samanı da ayırın ya hu. Ecdadın (benim de ecdadım) bu süreci 18. yüzyılda başlatmış, nice savaşlar yapılmış, nice insan ölmüş, nice padişah gelmiş, nice öğrenci yetiştirilmiş, onca düşünür, yazar çizer, alim, devlet adamı gelmiş geçmiş, nereden baksan 300 yıllık tecrübe var. Tanpınar, bizim Batıya iltihakımız tarihi mukadderimizdi, der. Hemen hemen tüm tarihçiler, bu süreci ideolojik bir seçimden ziyade bir zorunluluk, bir fatalite olarak yorumlarlar. Konu dışı belki ama, laikliği ortaya atan adam 19. yüzyılın ortalarında, Osmanlı İstanbulundaydı. Bugün özgürlük, demokrasi, insan hakları gibi üzerinde tartışılan kavramların bir tarihi var. Bunlar adım adım, yavaş yavaş gelişiyor. Şahsi düşüncem, bugünün peşinde değiliz. Yahudiliği vs. geçin siz, önce kendiniz ne yapıyorsunuz, ne faydanız var, kendinize, çevrenize, topluma ne faydanız var. Hem size şunu da söyleyeyim, farkında değilsiniz, kendi değerlerimiz ve onların, yani Batılıların yahut Yahudilerin değerleri gibi keskin ayrımlar ukalalıktır. Bu tip ayrımlar zaten Batılıların istediği yaklaşımlardır. Batı hiç bir zaman Doğu ülkelerinin demokrasiye vs. sahip olmasını istemedi. Bu onları sevindirmedi. Bilmeden, anlamadan Batıya hizmet ediyorsunuz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 12:11
4
Tatar, bu yazsında bilmişlik (ukalalık) etmiş. Düşücelerini çoğu yanlış.
Popilizm 08 Eylül 2017 12:25
Sorun Yahudilik değil sorun pis kokuların yayılmasını engellemek.
Z. Yardım 08 Eylül 2017 11:29
Soruları yerinde soruyorsunuz,cevabını da biliyorsunuzdur. Siyasi islamın meselesi başkasının hak adaleti değil,kendi kazanacağı mevzidir. Onda itaat vardır,biat vardır. Sorgulayanı,farklı düşüneni sevmez,dışlar. Cevabı burada aramak lazım. Demokrasi amaç değil amacın aracıdır.Amaç ne?Bu sorunun cevabı 15 temmuzda verildi. Darbe girişimi başarılı olsaydı sonucu yaşayarak görürdük. Pahallı bir deney.
Gurbetçi 08 Eylül 2017 20:28
1
islam işi ehline vermeden önce tarılmasını ister ve seçilen kisinin yetkilerine saygılı olunsun ister (madera ki seçildi yetkili olsun diye ) buna biatçılık diyen ya kavramadan yoksunluk yada art niyettir
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 07:15
Demokratik değerler 'Yahudl demokrasi'sinin ürünü olmaz. Daha doğrusu günümüzde görüyoruz ki, demokrasinin; hürriyet, adalet gibi değerleri üretmeye tek başına gücü yetmiyor. İsrail demokratik bir ülke değil midir? İsrail'de hukukun üstünlüğü, hürriyetler var denebilir mi? Yahudi demokrasisi kavramı, demokrasinin yahudi icadı olduğunu iddia etmek için söylenmemiştir. Böyle anlaşıldıysa meramımızı becerip anlatamamışız demektir. Bu kavramdan kasıt; başta İsrail'de ve küresel sistemin nüfuz ettiği bütün ülkelerde milletin iradesini hiçe sayan, emperyalizmin çıkarlarını acımasızca dayatan sözde demokrasi anlayışıdır. Türkiye'de kuruluşundan beri var olan şey, demokrasinin bu Yahudi versiyonudur. Okurlarınızı, hukukun üstünlüğüne, özgürlüklere karşı olanlar, olmayanlar diye katokorize etmeyiniz. İslamcılar, bu memlekette, bahsettiğiniz bu insani değerleri, bir asır sonra yeniden üretmeye çalışan yegane kesimdir. Hatta bu kesim büyük gayretlerle demokrasiyi olması gereken şekilne, yani milli iradenin tecelli ettiği şekle getirmek üzereyken , Yahudi demokrasisini dayatan küresel güçler, içerdeki piyonları ile kanlı bir müdahalede bulundu. Bu kanlı darbe teşebbüsünde bulunan piyonların yargılanmasını, demokrasi elden gidiyor diye servis etmek, gerçek demokrasiye değil; dayatmacı, jakoben Yahudi demokrasisine taraf olmaktır.
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 13:49
0
"İslamcıların bu memlekette insani değerleri bir asır sonra yeniden üretmeye çalıştığı" konusunda epey şüpheliyim. İslami motiflere sahip bir hükümetten hiç beklenmeyecek (ve benim içimi kanatan) birkaç olumsuz örnek var. Suriyeli Aylan bebeğin sahile vuran cesedini hatırlamayan yoktur herhalde. Soru şu: Aylan bebek için haklı olarak dünyayı ayağa kaldıran hükümet ve özellikle de Sn. Erdoğan, geçen yıl Aladağ'daki yurtta diri diri yanan 11 çocuk için ne demiştir? "Allah rahmet eylesin"den başka hiçbir şey dememiştir. Aylan bebek için "yıkıldım" diyenler, milleten 4, 5 çocuk yapmasını isteyenler, 11 çocuğun cesedini neden görmezden gelir? Ota çöpe karışıp ahkam kesenler neden susar, neden o çocuklar için Türkiye'yi ayağa kaldırmaz? Peki Konya'daki kuran kursunda ölen 17 çocuk için ne yaptılar? Benim içimde çok büyük bir yaradır o çocuklar. Yurtların sahipleri "yerli ve milliydi" herhalde. Ondan mı tavuk kadar değeri olamadı o çocukların. "Allah rahmet eylesin" dendi ve susuldu, hepsi bu! İnsani değerlermiş! Sonra, Bush'un peşinden Irak'a girip ne yapacaktık? Kurban mı kesecektik orada? Valla daha verilecek çok örnek var ama midem kaldırmıyor artık. Şunu kimse aklından çıkarmasın lütfen, dini ve mezhebi ne olursa olsun, Amerikalısı, Japonu, Almanı, Rusu, Türkü... politikacı politikacıdır. İktidarda kalmak için yapabilecekleri şeyler biz sıradan insanların hayallerine sığmaz. Wag the Dog filmi gerçeğin ta kendisidir örneğin.
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 18:48
2
Aladağ'daki üzücü hadise ile Aylan bebeğin trajedisini aynı kefede değerlendirmek hakkaniyetli olmadı. Aladağ benzeri hadislerin onlarcası daha önceleri eğlence merkezlerinde, stadyumlarda vs. bir çok yerde oldu. Keşke tedbir alınabilse de olmasalardı. Ama sebepleri Aylan bebekle aynı değil.
veni vidi 08 Eylül 2017 22:48
1
" İslamcılar, bu memlekette, bahsettiğiniz bu insani değerleri, bir asır sonra yeniden üretmeye çalışan yegane kesimdir." cumleniz kotu bir saka degilse insanlari kor zannetmektir. Turkiyede yeniden Islami bir yukselis cok zor, olursa da en az 30 sene gecmesi gerekir. Bakiniz: Dogan medyasina yillarca kufredildi, simdi ondan bin beter havuz medyamiz var. Sabin Kanadoglu dedik 367 dedik, 16 Nisan Referandumunda apacik yazili kanun herkesin gozu onunde ihlal edildi. Necdet sezer 5. siradan rektor atiyor dedik, artik secim bile kalmadi tek bir kisi rektor atiyor. Jakoben bunlar dedik, gittik "..Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime; bundan böyle ABD Anayasası'nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma..." dyerek yemin edeni buyukelci yaptik. Hangi degerden bahsediyorsunuz siz?
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 07:11
Üstad bazıları demokrasi treninden ineli epey oldu. Siz galiba kaçırdınız o durağı. Artık demokrasiye, "yeterince" müslüman olmayanların haklarından bahsetmeye gerek kalmadı. İktidar ele geçirildi oy çokluğuyla. Bir daha da kaybedilmeyecek diye düşünüyor o bazıları. O zaman onun bunun hakkını düşünmek onlara mı kaldı? İslam dünyasında bir tane bile demokrasi örneği yok. Burda olmasını beklemek de boşa bir rüya.
aklı selim 08 Eylül 2017 22:18
4
Yurtta kalan çocukların ölümü kaza ve ihmalın sönucudur. Surıyede 1 milyon sivilin ölümü ise siyonizmin katliamıdır. elmalarla armutları toplama!!!!!!!
Okur 09 Eylül 2017 00:44
0
İslamcılığın en güzel yanı teflon gibi hiç bir şeyin mesuliyetinin yapışmamasıdır. Ya pis yabancılar suçludur, ya da içinde zerre miskal kötülük taşımatan pir-u pak müslüman ahaliyi kandıran pis yabancılar sıçludur. Irak-İran, Irak-ABD, Suudi-Yemen, Suriye iç savaşı dahil son 30 yılda öldürülen on milyona yakın müslümanın % 90'ını diğer müslümanlar öldürmüştür. O kadar ki Sırpların ve Rusların, İsraillilerin ve SBD'nin yaptıklarını bile unutturmuşlardır. Ama sorsan bizimkine "Kandırıldık abi, Siyonist oyununna geldük, yoksa ben hiç komşumun kalbini söküp yer miydim?" der. Biraz daha sıkıştırsan "olur öyle şeyler içtihat hatası yapmışız, pardon" der. En güzel cevabı ise ya öldürdüklerini, ya da katili din dışı ilan etmektir ki sormayın. Myanmarda ki katliama uzaktan tıslar ama Sudan'da zenci müslümanların ırzına geçen devleti duyunca ıslık çalar, kendi ülkelerinde Suudiler tarafından öldürülen, aç susuz bırakılan, yerle bir edilen camilerinde işgalci askerlerin zafer dansı yapmalarını hiç görmez. Doğru! Haklısınız. Böyle nümenelere demokrasi ne gerek? İğne herkese lazım, çuvaldız ise önce iğneyi kullanana!
evin 08 Eylül 2017 06:48
madem öyle "yahudi teknolojisi" de kullanmayın. evde mum ışığında oturun, bilgisayar / internet kullanmayın, yemeklerinizi salonun ortasında yakacağınız ateşte pişirin, hatta kitap bile okumayın...hadi bakayım göreyim sizi...
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 12:51
4
Şu andaki haliyle sıfır sayısının kullanılmasını sağlayan kişi M.S. 830 yıllarında yaşayan matematik ve gökbilimci Hârizmî’dir ve bir süprizim var size kendisi müslümandır :). hadi sıfırı kullanmayın da göreyim sizi:))
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 12:55
3
evin hanım bu yorumunuzu gören dünyanın çeşitli yerlerindeki yahudiler göçmen olarak ülkemize gelebilirler alın size bir ''akbilleri'' ödenecek kitle daha aman dikkat siz çok sinirleniyorsunuz bu akbil işine1:)). bkz: suriyelilerin akbillerini ödemek istemiyorum ama ben en birinci insan hakları savunucuyum mealindeki mesajlarınız...
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 13:08
4
yazın 2 ay yaylada kaldım elektirik yok dolayısıyla sizin deyiminizle ''yahudi'' teknolojisine ait hiç bir şey yoktu yemeğimizi de ateşte pişirdik suyu kuyudan aldık ama kitabımızı okuduk çok şükür haberiniz yok sanırım yahudi olmayan yüzlerce yazar var bu dünya da.. neyse durum şu ki çok güzel iki aydı ailecek sohbet ettik evet evet bildiğiniz sohbet yüzyüze olandan akrabalarla hasbihal ettik yabancı ülkelerden konuklar geldi yaylayı gezmeye hatta içlerinde yahudi olandan vardı işin garibi o da ''yahudi teknolojisinden'' bıkmış gelmiş oralara hep beraber gezdik dolaştık.. şimdi şehirdeyiz haftanın bir günü evde elektirik kullanmıyoruz bunları niyemi yazıyorum bende bilmiyorum ama sırf muhalefet etmek için muhalefet edenlere ,kendisine benzemeyenlerden her şartta nefret edenlere, aldığı pozisyona göre konuşanlara bide onlardaki kuyruk acısı bizdeki bu evlat acısı olduktan sonra asla bir araya gelemiyecemiz pensilvanya merkezlilere yeter artık boş boş konuşmayın demek istiyorum ama biliyorum boşa uğraşıyorum...
Tatar 08 Eylül 2017 14:00
0
Yahudi teknolojisi çok genellemeci bir yorum. Abbasiler döneminde "islam rönesansı" gibi bir şey olmuş. (Çünkü Abbasiler dönemindeki parlak bilimsel gelişmelere katkı yapanlar sadece müslümanlar değildi. Müslüman olmayanlar da vardı, Nasturiler bunların en önemlileri. Ortodoks hristiyan anlayıştan kaçan, batıdan güneydoğuya gelen hristiyanlar vardı, mesela çevirileri bunlar yapıyordu, neyse bu ayrı bir konu.) Bugün dünyada teknoloji varsa, o bindiğiniz, İstanbulda Anakarada sürdüğünüz otomobillerin çoğu Batı menşeili, Batı ülkelerinin teknolojileri desek daha doğru olur, bu yazıları yazdığınız bilgisayarların markalarını söyleyin bakiim, wordde, excelde yazı yazıyor, şekil yapıyorsunuz, elektrik ampulü söylemedim daha, internetin bu yüzyılı belirleyen en önemli, hatta dönüştüren icadı olduğunu söylemeye bile gerek yok, ulan hepiniz Marc Zuckerbergin icadını kullanıyorsunuz, bence hiç konuşmayın batıyorsunuz, o dağda yaylada çok güzel bir yaz geçiridk diyen arkadaş, boşuna uğraşma, içideki hayatla dışardaki hayat arasında öyle bir mesafe var ki, kapatamazsın, kendinizi aldatmayın, gerçekçi olun, oturun çalışın...
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 18:53
2
Yahudi teknolojisi diye bir teknoloji yok. Ama İsrail'de Yahudilere has bir demokrasi var. Konuyu anlamdan içinizdeki Yahudi aşkını gereksiz aşikar ettiniz...
Gurbetçi 08 Eylül 2017 20:39
0
Sayin Evin yahudilerin buluslariyla bi sorun yok yahudilerle alakalida bi sorun yok . yapilan kurulu sisteminin iyilestirebilirmiyiz yada ne kadar iyi diye sorgulamak sonuçta mükemmel diye birsey yoktur
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 13:08
0
Müslümanların bilim ve teknoloji alanında öne sürdükleri isimlerin hepsi neden bin sene öncesinden kalma? Bu isimlerin çoğu Antik Yunan kaynaklarını çevirip okumuş olabilirler mi? Bu isimlerin çoğu Mutezile çizgisinde (bizzat içinde olmasalar dahi) olabilirler mi? Müslüman dünyasının her alanda çökmüş olmasının sebebi neden - sonuç ilişkisini, aklı, gerçeği akıl yoluyla bulmayı reddetmesi olabilir mi? Bütün bunların Gazali ile bir ilgisi olabilir mi?
KARAR OKURU 10 Eylül 2017 12:52
0
13:08, Müslümanların şimdiki halini Gazali'ye bağlama numarası bayatladı. Müslümanlar Gazali'den sonra Batıya diz çöktürdü... Gazaliyi karalama çabası, Batının bu kuyruk acısındandır..
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 06:11
Dünün mazlumu bugünün zalimi oldu.bizim akparti bu değildi.güç zehirlenmesi maalesef giderek artmakta akparti devleti görüntüsü vermektedir. Sayın yazarımıza katılmamak elde değil
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 12:44
9
bu gezi olaylarından beridir ''ak parti zalim oldu'' diyen gezi zekalılara birde 15 temmuz da millete toslayan, ''bizim akparti'' susturucuyla güya hak, hukuk savunucusu, çakma ''akpliler'' le, malum zevat katıldı. beni duyan varsa bir çift lafım var: ''ne yapsanız boş göklerden gelen bir karar vardır ''...
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 03:34
sayın ocaktan; islamda adalet temel bir ilke ise, insan ve insan hakları dokunulmaz ise , ve hatta " kendi nefsiniz aleyhine de olsa doğru şahitlik edin"(...nisa 135) diyerek yüreklere hukmeden hakikatler var ise, can güvenliği,mal güvenliği,neslin güvenliği,aklın güvenliği,inanç güvenliği var ise, ne diye başka kavramlar üzerinden adaleti anlatmaya çalışıyoruz. O zaman Kur'ani söylem yetersiz mi diyelim? Islam herkesin inanması gerektiğini söylemez ama , herkesin adil olmasını ister.islamin savaşı küfürle degil adaletsizlik ve zulümledir. Sorum şu: MECLISTE BIR OYLAMA YAPILSA; ÇOĞUNLUK DESEKI KUMAR SERBEST ,ZINA SERBEST VEYA BU MEMLEKETTE EZAN YASAK ,BAŞ ÖRTÜSÜ YASAK DESE buna ne diyeceğiz? Öyle ya Demokraside çoğunluk esastır ya... Yeni bir din dilini oluşturamaz miyiz? Öyle anlaşılıyor ki yakinda "DIN DEMOKRASIDEN BIR CÜZDÜR" TEZININ SAVUNUCULARI ÇIKACAKTIR. Bekleyin...
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 02:57
''bugün dindarların yaşadığı bir mağduriyetten söz etmiyoruz'' diyorsunuz. Ben de pes diyorum.
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 12:47
2
''haçlılar sizin ananıza bacınıza dokunmaz'' diyen baş haşhaşiye inanıp hala kendini dindar olarak gören arkadaşlar Allaha ibadetleriniz değil amelleriniz ulaşır.
KARAR OKURU 08 Eylül 2017 02:55
Şimdinin demokrasiye reddiye düzenleri hiçbir zaman mağdur olmamıştı. Sadece bu konunun ekmeğini yediler o kadar. Gerçekten mağduriyet yaşamış insan bu kadar zalim olamaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN