Back To Top
İslam devleti ideali sakın totaliter bir devlet olmasın

İslam devleti ideali sakın totaliter bir devlet olmasın

 - Son Güncelleme: 08.01.2018 Pazartesi 01:11
- A +

İran’da molla rejimine karşı başlayan kitlesel gösterilerde “İslam cumhuriyeti istemiyoruz” sloganları, İslam toplumlarının kadim hayali olan ‘İslam devleti’ idealini bir kez daha tartışma gündemine taşımış oldu. Bazı kesimler, İslam cumhuriyetine karşı çıkmanın İslam’a karşı çıkmakla eş anlamlı olduğu görüşünü dillendirirken, bir başka kesim ise İran ve diğer İslam ülkelerinde yürürlükte olan rejimlerin İslam ideolojisi giydirilmiş totaliter ve faşist yapılar olduğunu savunuyorlar.

Bilindiği gibi 20. Yüzyıl’da özellikle Mevdudi ve Seyyid Kutup’un öncülüğünü yaptığı düşünürler, din üzerinden gerekirse insanların özel hayatlarına müdahale hakkı tanıyan bir ‘İslam devleti’ idealini savundular. Bu modelde İslam devleti halkın kontrolüne verilemeyecek kadar yüce bir nitelik taşımaktaydı. Kabul etmek gerekiyor ki, insanların özel hayatlarına müdahale hakkı veren bir devlet, kelimenin tam anlamıyla totaliter bir devlettir.

Abdulvahhap el Efendi halkın egemenliğine ve kontrolüne verilemeyecek kadar bu yüce devlet modelini şiddetle eleştirmektedir. El Efendi’ye göre “İslam devleti” ideali, aslında Batı tipi otoriter yönetime taraftar, hatta totaliter ve biraz da faşist ulus-devlet tipine İslam ideolojisinin giydirilmiş halidir.

Daha da önemlisi bugünün koşullarını dikkate almadan geçmişi bugüne taşıma isteğinden doğan bir ‘İslam devleti’ ideali anakroniktir.

***

Tarihsel tecrübeler göstermiştir ki, ideolojik İslam anlayışı hemen her dönemde zorbalık ve despotizm örtüsüne bürünmüştür. Bu ideolojik modeli bir ulus devlet çerçevesine yerleştirip, merkezine de ilahi vasıflara sahip şeriatı eklediğinizde ortaya totaliter bir ‘İslam devleti’ modeli çıkacaktır. Açıkça ifade etmek gerekirse, halkı İslam’a göre yaşamaya zorlama hakkına sahip bir ‘İslam devleti’ modeli olamaz.

Maalesef tarihimizde İslam uleması, çok fazla özgürlüğün Müslümanların doğru yoldan sapmalarına neden olacağı gerekçesiyle İslami eğilimli despotlara destek vermişlerdir. İşte özgürlük kavramına şüpheyle bakan bu anlayış, İslam toplumlarında katı otoriterliğin beslenme kaynağı olmuştur. Oysa baskıyla İslam’ı yaşatmaya zorlamak, dinin ruhuyla asla bağdaşmadığı gibi, iki yüzlü bir toplumsal yapının oluşmasına yol açmaktadır. Bugün İran’da görüntüde şeriatın kuralları yürürlüktedir ama gizli ahlaksızlık ve yolsuzluk had safhadadır. Çünkü İslam zorla empoze edilemez, baskıdan ancak ikiyüzlülük doğar.

Açıkça ifade etmek gerekirse, halifenin, sultanın ya da padişahın Allah’ın yeryüzündeki gölgesi olarak kabul edilen bir devletin adı ‘İslam devleti’ de olsa, tek adamlı totaliter devlet modelidir. Böyle bir sistemde adaletin kaim olması mümkün değildir. Oysa Kur’an’ın tarifiyle devlet, insanların arasında zulmü engellemeyi ve adaleti kaim kılmayı esas alan bir aygıttır. Ve özü itibariyle İslam, adaletin, hakkaniyetin kontrolünde bir yönetim modeli önermektedir.

***

Eğer adalete ve merhamete dayalı, şeffaf ve denetlenebilir bir devlet inşa edememişseniz, İslam devleti ideali sadece bir ütopyadan ibarettir. Kısacası bir devlet, adaletin/hukukun somut kuralları dışında dini ve siyasi kimliklerle tanımlanarak İslam devleti olmaz. Kur’an’ın ifadesiyle: “Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” (4/58)

Gerek Hz. Peygamber, gerek Hz. Ebubekir ve gerekse Hz. Ömer dönemine tekabül eden ilk dönem Müslümanlığını esas alan bir İslam devleti ideali fazlasıyla ütopiktir. Bir kere o dönemdeki uygulamalar bir şehir devletinin şartları içinde değerlendirilmek durumundadır. Geniş imparatorluk coğrafyalarında ve modern dönemlerin karmaşık devlet yapılarında daha farklı İslami yaklaşımların ortaya çıkması doğaldır.

Ayrıca bugün neredeyse ulaşılması imkansız olarak tarif edilen İslam devleti ideali, ağır ahlaki talepler içermektedir. Öyle ki bu ideal devletin tanımında, başa geçecek kişi ile ilgili adeta bir peygamber ya da veli tasviri yapılmaktadır. Yani bir azizler devleti...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 10:14
Peygamber bir devlet başkanıydı. Ondan sonra gelen halifeler de. İslam dinini saptırma gayretinuz boşa çıkacaktır.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:43
bu ülkede liyakat kalmadı maalesef.işi ehline vermek yok.ecevit'i pek çok yönden eleştirebilirim.ama hakikaten dürüst adammış.torpile son vermek için kpss'yi getirmiş.ösym bir zamanlar en güvenilir kurumdu.sonra bu iktidar zamanında anladık ki fetöcüler senelerce soruları çalmışlar.acaba çaldılar mı? diye de düşünüyor insan.belki de bizzat birileri onlara soruları vermiştir.ne diyelim ki dindar insan deyince içimde oluşan güven duygusunu yok ettiler.islama bazıları zarar verdiler.çok yazık.islamın özünü bilmesem dinden soğurdum.ama çok şükür ki is
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 16:15
0
yorum eksik kalmış:çok şükür ki islamın özü adalettir,haktır.
Denizci Alperen 09 Ocak 2018 13:00
Tam üstüne bastın , Rabbimiz bizden iyi ahlakla ahlaklanmamızı istiyor , ancak o zaman iyi bir kul olabilir başkalarını da kendi dinimize davet edebilir yani önce kendimiz cazibe olalım ki insanlar gelebilsin. Aksi takdirde zulmün bir parçaşı olur bu dünyada zalim sıfatına ebedi alemde de azaba layık görülürüz.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 22:54
Peygamber devlet kurmamış birey ve toplum inşa etmiştir iyilik üzere ittifak eden içinde kötülük barındırmayan kotulugu kusan bir topluluk. Yoksa devletlesme hedefi olsa devletin dini gibi birşey olur evrensel mesaj olmazdı. Sosyal yapı kusursuz ve tam güvenin tesis edildiği ortam oldugu için dayanışma ve işbirliği kusursuz işlediğinden bugünkü devlet modeline ihtiyaçta yoktu. Bugünün devlet modeli bireyselleşmenin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İslam devleteti islam evrenselliğine zittir. Bu yüzden kuranda devlet konusu geçmez. Ama hayırda yarışmak i
Sorgulayıcı 08 Ocak 2018 21:33
Mehmet bey, tespitleriniz için teşekkürler. İslamın bir ideoloji değil, din duğunu anlamadıkça muhafazakarların modern çağı yakalaması zor.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 16:43
0
Dini kanarya sevenler derneği değildir. Dinler, ideolojiden de öte kişinin 24 saatini şekillendirir. Kişi dini tercih etmekte serbesttir. Tercih ettikten sonra dinin şu hükmü kafama yatmadı, ben onun yerine şöyle düşünüyorum diyemez. Derse o dinin tanımı içinde mümin olamaz. Namaz kılmamak, oruç tutmamak gibi amel bazında kusurlardan bahsetmiyorum. Düşünce bazında namazı, orucu reddetmekten bahsediyorum.
metin palamut 08 Ocak 2018 20:00
ebu cehilin çocukları bu ülkede bir gün anlayacaklar Hak ile batıl nedir?Bir kaç örnekten yola çıkarak dinimizi lekeleyeceklerni zannedenlere tarih onlar gösterecektir yalanlarla nasıl bir dünya kurulur?
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:54
öncelikle, tahmin ediyorum, akp, propaganda için yeni kişiler görevlendirmiş. Bu kişiler, her gördüğü yazının altına "fetöcü mankurtlar" yazan trollerden daha zeki. böyle olunca da okur tartışmalarının düzeyi yükseldi. alakalı alakasız her yazının altına "fetöcü mankurtlar" cümleciğini görmek insanı bulandırıyordu.
mazag 08 Ocak 2018 23:26
0
hemde gıybet yapmanın günahı kebair olduğunu bile bile. Allahım feraset nasibeylesin. ne diyelim
Islam devleti 08 Ocak 2018 19:42
Yorumlara bakiyorumda genel soru : Peki hoca Musluman icin Nasil bir devlet modeli oneriyorsunuz ? Tam olarak ornegin egitim saglik seçme seçilme vs alanlardan orneklerle ideal tavsiyenizi paylasirmisiniz. Mesela devleti yonetenler nasil belirlenmeli. veya egitim sistemi nasil olmali. Ozgurlukcu sistem orneklerinizde kamuda icki satilabilecekmi. barlar pavyonlar plajlar acikmi kalacak kapatilmalimi. kiz erkek ayni sinifta okumaya devam edecekmi. Zina serbestmidir ideal devlet tarifinizde. Ekonomideki faiz kalacakmi. bankalari nasil tarif edecegiz.. Bir yazi dizisi belki.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:01
Mehmet Bey, herkesin bir ortak İslam Devleti tarifi yok. En azından sizi takip eden okurlarınızın, İslam Devleti dediğinizde ne anlatmak istediğinizi anlamaları için, size göre İslam Devletini tanımlar mısınız.
Islam devleti 08 Ocak 2018 19:45
1
Evet sabirsizlikla bekliyoruz. Islam devleti veya adina ne derse dersin devlet modeli tarifini. Aksi taktirde reiting kaygili blabladan baska bisey degildir deyip gidecegiz bu diyardan.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 16:28
iki gün önce lise öğrencisi oğlum, bu konuları tartışırken, "baba ya, bazı insanların başkalarının nasıl yaşayacağı konusuna hayatlarını adamalarını bir türlü anlayamıyorum" dedi.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:04
14
16:28, çocuk ne yapsın, çocuğa ya insanları sevdirememişsin, ya da uğruna adanacak bir hayat öğretememişsin...
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:30
2
16:28. kafan normal olmayınca olaya böyle anlaman gayet normal. başkalarının nasıl yaşayacağına karar vermeye çalışmanın insan sevgisi ile de uğruna adanacak bir hayatla da alakası yok. sadece aptallıkla alakalı. sendeki durum da zaten bu.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 20:25
1
16:28, Çocuk başkaları için hayat adamaktan bahsediyor, sen başkalarının hatatı için karar vermekten bahsediyorsun. Çocuk kesin senden akıllı...
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 01:34
1
20.25! senin kafan okuduğunu anlamayacak kadar bile çalışmıyor. ".... başkalarının nasıl yaşayacağı konusuna.." tekrar edeyim belki anlarsın. "....başkalarının nasıl yaşacağına...". bir de babasının yazdığı var. "... bu konuları tartışırken..." diyor. daha da anlamadıysan, çevrende birisine sor. mutlaka zekası olan vardır.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 16:35
1
01:34, Geç bu işleri... Çarşafa dolandın çıkamıyorsun... İnandığı bir güzelliği başkaları da yaşasın diye hayatını vakfetmek başka bir şey, başkalarının hayatı şöyle olsun diye karar vermeye kalkmak başka bir şeydir. Gene de anlamadıysan artık anlamazsan da olur...
Şahsi emirlik, krallık yada benzer hikayelerin kısaca vücut bulduğu rejimler İslam Devleti diye yutturuluyor, İşin aslı dünyevi saltanat için Din, iman, inanç ve ideolojik çıkarlar yani ahiret kazanmak vaadi ile dünyayı kazanma ve hüküm etme modelidir. Peygamberimizin vefatı ile İslam Devleti son bulmuştur. Halife devri bile tartışılıyor. halifeler dahi sadece devlet başkanıdır. Yüce Peygamberimizin vekilleri değildir.
İslam devleti ideali sadece bir ütopyadan ibarettir. Kısacası bir devlet, adaletin/hukukun somut kuralları dışında dini ve siyasi kimliklerle tanımlanarak İslam devleti olmaz. Kur’an’ın ifadesiyle: “Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” (4/58) Bu durumda yazarın görüşü örnekler de de görülüyor, sadece bir ütopyadan ibarettir.
Ben 08 Ocak 2018 15:05
Tayyip Erdoğan ihvan idaresi zamanında Mısır'ı ziyaret etti ve onlara laikliği tavsiye etti. Laiklikten kastım Anglo-Sakson sekülarizmidir bu arada, jakoben olanı değil. O zaman onlar bunu kabul etmediler ve bizim anlayışımız farklı dediler ve politikalarına devam ettiler. Sonra devran döndü muhalefet gösterileri başladı, Sisi zalimi geldi ihvana zulüm etti. Ama Mısır halkının ihvan dışındaki kısmı onlarla beraber direnmedi hatta darbeden memnun oldular. İhvan, eğer zamanında laiklik tavsiyesine uysa ve ılımlı politika izlese idi halk onların yanında yer
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:08
11
Kendini üzüm kurusu ile kandırma. Mısır'da olanlarla anlattıklarının alakası yok. Mısır'da demokrasinin ırzına geçilmiştir, ileri demokrasi olmakla övünen Batı ise, Sisi'ye resmen peçetecilik yapmıştır.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 20:04
0
İşine gelmediğinde demokrasi batı kandırmacası, işine geldiğinde ama demokrasinin ırzına geçiyorlar. Şark kurnazı.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 11:36
0
20:24, Batı kendine demokrat. Dayatma ile ihraç ettiği demokrasileri bir sömürü aracı olarak kullanıyor.
Karar Okuru 08 Ocak 2018 14:40
Kuranı Kerim de Allah ın insanlara haram ve helal kıldığı ayetler var. Bakın insanların demiyorum Allah ın diyorum. Eğer bazı ülkeler bu kelamlar üzerine bir rejim kuruyorsa bu rejimi Allahın kelamı adına kuruyorlar demektir. Teokratikmidir evet Allah adına teokratiktir. Önemli olan o teokratlığı ne kadar adaletli ne kadar ahlaklı Takva ile Allah adına yönettiğindir. Yoksa sn yazarın demeye getirdiği gibi Allahın dini islam demokratik değildir. Demokratik olsa idi içkiyi yasaklamazdı. Domuz etini yasaklamazdı. Teokrasi özgür iradeyi kısıtlarmı evet.Yani i
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 15:42
7
Sayin karar okuru, o zaman teokrasiyle yönetilen bir ülkede yaşamayı kendinize şiar edinin, gidebilirsiniz de.
Karar Okuru 08 Ocak 2018 17:28
4
Ben bir tespit yaptım arkadaş hemen beni ülkeden yolladı. Ben şu anki adı islam devleti olan ülkelerin adil olarak yönetildiğini söylemedimki. Eğer islam ülkeleri adil yönetilip akıla önem verselerdi şu andaki durumda olmazlardı. Amma ne olursa olsun teokratiktir ve olmak zorundadır. İslam Allah a kulluktur. Dediğini yapacaksınız. İslam Devletinde Allahın Dediği olması lazımdır. Dediğim bu. İstersen şimdi gideyim.
6. yüzyıl “Arap Aklı”na hitap eden bir Kitap’ın, amaç kısmına değil de ahkam kısmına ebedilik değeri biçerseniz İslam Devletinin bariz vasfı totaliterlik olmak durumundadır. Devlet başkanına “tazir” yetkisi ile tanrısal erk veren klasik şeriat, doğaldır ki, devleti de Tanrı’nın yeryüzündeki gölgesinin mülkü sayacaktır, tebası ile beraber.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:13
9
Geçiniz bu mavralı. Kur'an'da her meseleyi apaçık anlatan Tanrı, ahkam ayetlerinden sadece 6. yy Arapları mes'uldür diye bir açıklama yapmıyor. Kur'an'ı değiştirmeye gücü yetmeyeceğini anlayan eblehler, alicengizle Kur'an'ı bir masal kitabına çevireceğini sanıyor...
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 20:45
1
1) O mavral değil, maval. 2) Tanrı Kuran'da hemen hemen hiç bir meseleyi "apaçık" anlatmamıştır. Öyle olsa idi, onlarca mezhep çıkmaz, yüzlerce tefsir yazılmazdı. 3) Ben bir Müslümanım. Niye Kuran'ı değiştirmeye çalışayım ki ? 4) Siz muhtemelen IŞİD'cisiniz ya da El-Kaide'ci; belki de TALiBAN üyesi. Yani Allah'ın din,i hırsızın elini keselim, zaniyi taşlayalım, cariyelerden de kâm alalım diye gönderdiğinin düşünenlerden.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 23:16
4
20:45, En kibar cinsinden bir "çüş"ü hak ettiniz.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 14:11
Bu yazıdan laiklik çıkaranlara; Laiklik, ruhban sınıfının elindeki ekonomik ve siyasal gücün çeşitli sosyo-ekonomik transformasyon evreleri sonucunda halkın eline geçmesidir. Dini, devletten soyutlamak laiklik değil sekülerizmdir. Din ve devleti birbirinden ayırma hedefiyle yola çıkarsanız bu, dinin diğer alanlardan da çıkarılması sonucunu getirir. Bu süreç de, cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi otoriter bir diktaya dönmek zorundadır. Anlayın artık; batının sosyo-kültürel, ekonomik gelişiminin sonucu olarak ortaya konan kavramlarla doğu toplumların
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:13
0
Sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel, transformasyon, sekülerizm, doğu toplumları v.b. kavramları kullandığı için çok akıllı olduğunu zanneden bir okurun tespit, kavram ve dil bilgisinin tecavüze uğradığı süslenmiş bir yorumunu ibretle okudum.
Turgut 08 Ocak 2018 13:43
İslam coğrafyasını yolsuzluklar kasıp kavuruyor. Bunun baş suçlusu da: Tüm bu yolsuzluklara , HOŞGÖRÜYLE bakan cahil, çıkarcı halk kitleleridir.
metin palamut 08 Ocak 2018 12:39
Hak bellidir,batıl da belllidir.Allah bir din gönderecek ve bu dine dayalı bir nizam,siyasi sistem önerecek,siz ise birtakım bahanelerle bu sistemin tarihsel,ütopik ve uygulanamaz olduğunu söyleyeceksiniz.Ocaktana soruyorum Adalet sağlanamayacaksa Allahu teala neden adalet önersin.Veya adaletin anlamı nedir ve kriterleri nerdedir?Hangi kaynak ,referans bu adaleti tanımlıyor?Onlar birer beşer,beşer şaşar idi.Allahın bizden istediği kusursuz bir kul olmak değil,elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaktır.Soruyorum sizlere dünyada Peygamber s.a.v. ve halifelerin adaletine
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 13:30
7
metin palamut. binlerce, onbinlerce, yüzbinlerce, hatta milyonlarca durum senin söylediğiyin tersini kanıtlarken, hala "hak bellidir, batıl da bellidir" diyebilmek nasıl bir kafadır şaşıyorum. peygamber öldükten sonraki müslümanlar arasındaki milyonlarca savaş, o kadan insanın ölümü, o kadar acı nedir. hak belli de suudi arabistandaki, kuveytteki, irandaki durum nedir. hak belli de türkiyedeki rızanın hayırları nedir. hiç mi kafanı bunlara çalıştırmıyorsun
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 16:22
2
insanlar kuranı okudukları zaman ayetleri kendi kültürleri ve bilgi birikimleri doğrultusunda anlarlar. kuranı okuyan bir çinli, bir senegalli, bir alman, bir bedevi aynı ayetten başka başka anlamlar çıkaracaktır. nitekim mezhepler de buna benzer anlayış farklarından oluşmuştur. bu yorumlardan her hangi birine benim anladığım haktır, doğrudur, diğerleri yanlıştır, küfürdür diyen, bence, kendini allah yerine koyarak karar veriyor yani allah'a şirk koşuyor demektir. neyin doğru neyin yanlış olduğunu sadece allah bilir.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:16
7
Tanrı, Kur'an'ı insanların anlasınlaması için bir mesaj olarak gönderdi. Kur'an'ın anlaşılmadığını, herkesin ayrı şey anlaşıldığını iddia etmek, Tanrıyı beceriksizlikle itham etmektir. Pek akıl karı değildir.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 20:04
1
19:16 yani siz şimdi aliya izzet begoviç ve daeş kuran'ı aynı şekilde mi anlıyor ve uyguluyor dersiniz? veya mezheplerin daha abdesti nelerin bozduğu konusunda bıle anlaşamamaları konusunda ne diyorsunuz.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 21:09
1
19:16 Valla herkes kafasına göre anlıyor mesajı. Bu Tanrının beceriksizliği mi, mesajı okuyanların beceriksizliği mi ona artık sen karar ver. Ama durum ortada: müslüman sayısı kadar islam var.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 21:26
7
20:04, Daeş bir organizasyon. Doğal akışında evrilen bir anlama değil. Ondan yola çıkarak bir genelleme tapılamaz. Mezheplerdeki amel farklılıklarıın ise yanlış anlaşılma ile alakası yok. Meşru seçenekler arasındaki tercihlerden ibaret bşr durum. Ama dizi yine düşünmeye davet ediyorum. Tanrı inancınız varsa, Kur’an’ın anlaşılamaz olduğunu iddia etmek, Tanrıyı beceriksizlikle itham etmek demektir. Tanrı inancınız yoksa, size ne el alemin Tanrısından.
İnsaf 09 Ocak 2018 09:47
0
21:26 Ortada bir vaka var. Yani İslam dininin farklı yorumları olduğu açık ve seçik ortada bir şey. Tersini ispat edemeyeceğini bildiğin için diyorsun ki sen Tanrı'yı mı suçluyorsun ki dini anlatamamış. Eğer gerçekten inanıyorsan, Tanrı'yı suçlamazsın, kendini tam anlayamadığın için suçlar ve daha iyi anlamak için çalışırsın. Yok amacın dindarları Tanrı inancı üzerinden kandırıp kendi inandığın sapıklıkları din diye satmak ise, alıcısı yok bilesin.
9:47, İslam, Tanrının son mesajıdır. Müslüman isen, Birey olarak sen de her Müslüman kadar mes'ulsün. Herkes değişik anlıyor diye din hükmünü yitirmez. Böyle bir kargaşa görüyorsan (ki böyle bir durum yok, bir asırdır İslam anlaşılmasın diye Müslümanların başına musallat olmuş despot idareler var) gece gündüz İslam'ın anlaşılması için gayret edeceksin. Müslüman isen misafir oyuncu gibi, hariçten gazel okuma hakkın yok. Tek Müslüman sen kalsan bile, doğrusunu anlamaktan ve anlatmaktan sorumlusun.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 12:13
Başka ne bekliyorsunuz sayın ocaktan? Kendisini İslam devleti olarak görenlerin hali meydanda degilmi? Size eleştirim ise,doğru bildiklerinizi direkt söylemeyip dolanmanız ve gevelemeniz. İyi günler.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 11:48
İdeolojiler çağının çaresiz müslüman çocukları, kendi özlerinden bir yeryüzü ideolojisi üretmeye çalışırken hem on milyonların haklarını heba ettiler hem de İslamı basit dünyevi bir yönetsel araca dönüştürdüler. Üzücü olan sonunda bizim de aynı hamasi yola revan olmuş olmamız. İran sayesinde sayın Ocaktan kızım sana söylüyorum gelinim sen anla deme fırsatı bulmuş. Akl edenlere!
gurel aşık 09 Ocak 2018 00:32
0
İslam dinin adıdır ve din allaha çağrıdır, bu çağrıya iyilik ve hayır yolu tutularak cevap verilir, kitap iyi ve kotuyu net tanımlarla apaçık ayırır. Tum insanlığı hayra sevk eden ilahi sistemler manzumesidir, devlet anayasası degil insan olma anayasasıdır, peygamber bu işin oğretmenidir. İnsan aklı iradesi ile kişilik sahiibi olsun diye hur bırakılmıştır. Din aileye kadar egitir nasıl topluluk olunacağını peygamberle gösterir gerisine karışmaz bundan sonrası hayırda yarış gereği insana kalmıştır. İslam devleti olmaz muslumanların devleti olabi
engin 08 Ocak 2018 11:40
evet islama liberalizmi giydirmeye belki de liliberalizme islamı giydirmeye kalkarsanız ocaktan gibi nevrotik, norolojik belki de teolojik hastalıklara düçar oluyorsunuz. hele görelim mevla neyler. bu gidişin neticesi pazar yeridir.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 12:38
1
islamla liberalizm nasıl karşılaştırılır? islam ideoloji mi? liberalizm din mi?
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 13:31
0
enginde elma ile armutu ayırtedecek kafa olsa zaten böyle kıyaslama yapmaz.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 14:43
2
karar okuru arkadaş! bu karşılaştırmayı ben yapmıyorum. ocaktan'ın da yeni bir okuru değilim. bunu bilerek veya bilmeyerek ocaktan'ın kendisi yapıyor. liberalist islam arayışlarının neticesidir söyledikleri. kafa mevzusu gibi tahkir ifadeleri için de hakkım helaldir ama bu dil müslümanca bir dil de değildir.
külyutmaz 08 Ocak 2018 11:27
Her nerede İslam veya komünizm adına hareket ettiğini iddia eden birileri varsa anlayın ki onlar iktidara şiddet yoluyla gelmiş ayak takımıdır ve kendi halklarının kaynaklarını ( kanını) sülük gibi emmektedir.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:20
4
Papucumun tespiti, 15 senedir seçimle gelen Tayyip'i görmüyor musun? Kör müsün?
külyutmaz 08 Ocak 2018 19:52
1
O cümlenin neresinde "Tayyip" var?Biraz daha ÖSYM tarzı paragraf sorusu çalışırsak olacak gibi...Bir de daha terbiyeli olalım.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 20:32
4
İslam, mensuplarından dini yaymalarını ister. Sen ise bunlara kan emici, sülük vs diyorsun. Kim terbiyeci içşn daga dikkatli olmalı bir düşün istersen.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 11:20
işlerine gelmeyen yazıular yazdığınızdan bilmediklerinibilmeyen bu sosyoljik müslümanra ( hasber kader Müsüman coğrfayda doğmuş olanlar ) once TANRI DEVLETİ doktrinin ortaya atan ilk hristiyan teologu'okusalar ,"İslam devlet" kavramsalaştırmasının nübüvvetin konus ve isteiği olmadığını (ibn Haldundan da Oğrenebilir ) Allah Resulülün(selam olsun ona ve tüm elcilerre ) tamamen fıtri, ve zorunlu , rasyonel ama vahyin bir gereği olmadığını bilirler ama bildikleri anda dünyaları yıkılacaktır
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:21
1
11:20, anladık, kendini hiç kimsenin bilmediklerini bilen feylozof zannediyorsun.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 10:55
İdeolojik her devletin totaliter bir rejime evrilmesi kaçınılmazdır; Özellikle temeli din gibi tartışılamaz-doğruluğuna iman edilmiş bir yapıya dayanıyorsa..
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 13:43
0
ideoloji= aptallaştırma afyonudur.
Efela tefekkerun 08 Ocak 2018 10:22
40 küsür yıl İslamı esas kılacağız diye düşündükten sonra geldiğim nokta; Allah (CC) insanlara özgür irade verdi. Bu hayatta hangi you seçeceğini insanlara bıraktı. Devletin zorlaması ile gidilen/yapılan işler münafık bir toplum oluşturur.Onun için herkesin özgür bırakıldığı, adaletin tesis edildiği batı tolumları bence en islami toplumlar. Onların da en büyük eksikliği kendinden olmayan devletlere ve halklara uyguladıkları düşmanlıklar.Ama bunun bir sebebi de yine biz müslümanların dini omuzumuza alarak batıya ateş etmemiz. Halbuki İslam tüm
Kürşad 08 Ocak 2018 10:16
Medine de ilk kurulan bizimde asri saadet dediğimiz devlet size göre totaliter idi .O totalizme özlem duyuyorum.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 12:44
0
o devlet hakkındaki bilgilerinin kaynağı ne?
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 14:53
1
O asrı saadeti, yalnızca bir kişi yaşadı, Tahmin et o kim?
Adıdeğmez 08 Ocak 2018 09:21
Sayın Ocaktan, daha açıkça yazıver ve çıkart şu dilinin altındaki baklayı..
Ben 08 Ocak 2018 09:00
Romantik İslamcı yorumcuların kaçırdıkları bir şey var. Seyyid Kutub ve Mevdudi'ye dayanan ideolojiniz maalesef çökmüştür ve zamanımız insanına herhangi bir çözüm ortaya koyamamaktadır. Hiç şüpheniz olmasın bu yazarların idealize ettikleri İslamcı yönetim gelse İran'dan bin beter olur. İran en azından belli bir esnekliği olan Şii yorumuna dayanır. Sünniliğin klasik günümüzdeki yorumu ise hiç esnek değildir. Getireceği tek şey gerilik, baskı, zulüm ve adaletsizliktir.
Ben 08 Ocak 2018 08:55
Bu yazıda anlatılmak istenen laikliğin vazgeçilmezliğidir. Dindar çevrelerde laiklik kavramı olumsuz karşılanır çünkü zamanında dindarları baskılamak için kullanılmıştır. Fakat artık laiklik ile barışmanın zamanı geldi. Laiklik olmadan din özgürlüğü de olamaz. Dini yönetim, şeriat devleti nasıl olursa olsun, isterse en özgür din yorumuna dayansın, nihayetinde sadece bir din yorumuna dayanır ve diğer din yorumlarını dışlar ve baskılar. Bu da sürdürülebilir bir yönetim şekli değildir.
Ali Müezzinoğlu 08 Ocak 2018 08:45
Mehmet Bey, boyunuzu aşan bir mevzuya girmişsiniz. Ayrıca kafanızda karışık, biraz daha bu mevzuda derinleşmeniz gerekiyor.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 12:46
3
Ali Bey, kibir dolusunuz. Bir mesnedi var mı?
mazag 08 Ocak 2018 14:12
0
MEHMET BEYİN ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIDA BU ZATEN. SEN NE BİLİRSİN,SENİN BOYUNU AŞAR, ZİNHAR OKUMA YORUMLAMA KÜFRE GİDERSİN. PEKİ NE YAPAYIM HOCAM..? BENİ DİNLE...! ÇÜNKİ SENİN AKLIN YOK ANLAMAZSIN. VE SONUÇ ORTADA.
HACI CAVCAV 08 Ocak 2018 08:44
"...insanların özel hayatlarına müdahale hakkı veren bir devlet, kelimenin tam anlamıyla totaliter bir devlettir"diyor sayın Ocaktan.Halbuki demokrasilerde de vardır özel hayata müdahele.Medeni Kanun tamanen özel hayatı düzenler, yani özel hayata müdahele eder. Evlenmenin,boşanmanın, nişanlanmanın şartlarını düzenler örneğin.Bir kişinin evinin içinde eşine,çocuğuna nasıl davranacağına dair sınırlar koyar.Yerine göre çocuğu ailesinin elinden alır.Dolayısiyle başta alıntıladığım cümle slogan olmanın ötesinde bir anlam taşımıyor.
A.A. 08 Ocak 2018 10:33
4
En basit kavramlardan bile habersizsiniz ama maaşallah her şeyi bildiğinize kesin iman etmişsiniz. Öyle konuşuyorsunuz. Medeni Kanun dediğiniz şey, insanlar tarafından değiştirilebilir özelliktedir. Toplumsal mutabakatı temsil eden Meclis, bu kanun üzerinde değişiklik yapabilir. Sizin "dini yasa putunuzu" hangi meclis değiştirebilir? Ve o putu hangi meclis oluşturmuştur? Toplumsal düzeni, toplumun (mümkün olduğunca geniş) mutabakatı üzerinden şekillendirmek bir şey; hikmetinden sual olunmaz, tartışılması yasak ve hatta teklif dahi edilemez, dolayısıyla ancak
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 10:43
4
Hacı uzun bir tatile çıksan diyorum. Zihnin açılır biraz.
HACI CAVCAV 08 Ocak 2018 12:15
4
1)A.A.Sen de Medeni Kanun'un da özel hayata müdahele ettiğini kabul etmişsin.Ben de bunu söyledim. 2)@10.43 Fikir rica edelim diyeceğim ama,fikir sizde bulunan bir şey değil anladığım kadarı ile.
KARAGÖZ 08 Ocak 2018 12:20
3
Nerede bir topluluk oluşursa orada herkesin uyması gereken kurallara da ihtiyaç olur. Sığırları bile başıboş bırakmayız. Tabi ki her devletin kanunlara ihtiyacı vardır ve bu kanunlar nedeniyle kimse başıboş değildir. A.A.’nın dikkat çektiği gibi, önemli olan, yasaları, toplumun değişmesine uyumlaştıracak mekanizmalardır. Hacivat'a anlatsam da anlamazdı ama cahiliye arabının örfü talak-ı selasiyeyi Allah’ın ‘SABİT DİN’i sananlara bunu anlatmak 600 karakterin sınırlarını aşmasa denerdim.
HACI CAVCAV 08 Ocak 2018 12:40
4
Sen mazursun Karagöz'üm ne dersen yeridir.Atış serbest.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 14:31
3
cavcav, öncelikle din adına müdahale edilen özel alan ile medeni hukuk arasında, müdahale edilen alanın nitelikleri ve sınırları konusunda epey fark var. medeni hukuk, kişinin özel yaşantısına, daha çok, başkaları ile ilişkisi çerçevesinde müdahale eder, çünkü adaleti sağlamaya çalışır. başkaları ile ilişkisi olmayan özel alanla ilgili çok fazla düzenleme içermez. ayrıca medeni hukukta yasalar dönemin özelliklerine göre değişiklik gösterir. tabii cezai müeyyideler de değişiklik gösterir. bu nedenle de medeni hukuk yaşamın ruhuna daha fazla uyar
HACI CAVCAV 08 Ocak 2018 15:08
2
@14.31 Elbette müdahelenin niteliğinde bir takım farklılıklar olabilir.Ama sonuçta müdahele var.Hem de kişinin kendisini ilgilendiren konularda bile müdahele var.Din içkiyi yasaklar.Kanun içkiyi yasaklamaz ama uyuşturucuyu yasaklar kişi kendisi kullansa bile.Hakeza sigarayı kendi aracında içsen bile kanunen yasak.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 16:25
2
hacı cavcav. zeki birisin. ama kafanda kavramlar bir türlü oturmamış. bir suç işleyenin hapsedilmesi özgürlüğü bağlağıcı harekettir. ama buna hiçkimse, "özgürlüğü bağlayıcı olduğu için bu suçtur" demez. çünkü hukuki bir süreç sonunda suç işlediğine karar verilmiş ve hapsedilmiştir. Ancak, bu mahkeme sonucu hüküm ile hapsetme değil de, bir vatandaşın başka bir vatandaşı evde ya da başka bir mekanda alıkoyması olunca bu da özgürlüğü bağlayıcı harekettir ve buna herkes "suç" der. her ikisi de özgürlüğü bağlayıcı eylem. ama kimse b
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 08:22
İslam iman ahlak vicdanidir gerisi islamın arkasına saklanan şahsi menfaatçiler
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 21:32
0
Bu söylediklerinde sadece kelimeişahadet var, namaz, hac, zekat, oruç yok. İslam’ın ne olduğu Kur’an ve sünnetten öğrenilir, Karar yorumcularından değil.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 08:02
Ne yazık ki her kötü örneğin sonunda okurlarını özgürlük vadeden demokrasiye iman etmeye çağırmak. Hz. Ömerleri bile örnek olmaktan uzak tutmaya çalışmak. Seyyid kutupları da zalim bir islam devletine hasret insanlar olarak lanse etmek. Olayları manuple etmek böyle birşey işte.
K Soylu 08 Ocak 2018 09:20
3
Tam olarak bunu söylüyor.
evin 08 Ocak 2018 07:23
yaşadığımız şeyin adını koymanız iyi olmuş. ama çok geç. atı alan üsküdarı geçti...
K Soylu 08 Ocak 2018 07:17
Totaliter bir devlet yargısından yola çıkıp islamsız bir islamî devlet sonucuna varıyorsunuz. Kafanızı oldukça karışık. Hz demokrasinin nefse/bireye tanıdığı sınırsız özgürlükle İslam'ın bireyi ve nefsi sınırlandıran ahlak temelli anlayışı arasında özgürlük putuna daha yakın duruyorsunuz. Yönetim usulünde ortak bir anlayış geliştirilebilir. İslam tarihindeki devlet yönetimlerini bugüne taşımak çağın ihtiyaçlarına cevap vermez, demek başka şey; din bireyin ve toplumun hayatına müdahale etmesin demek daha başka bir şey.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 12:57
1
Din gibi bin bir yorumu olan soyut bir kavram topluma ve bireye nasıl müdahale edecek? Topluma ve bireye müdahale edecek olan şey din olmayacak, dini doğru anladığını ve din adına hareket ettiğini iddia eden somut, fani, yanılabilir insanlar olacak.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 06:40
İktidar olmak için her şey mübahtır vurdum mu oturtutacaksın .Her kes hain ,ajan ilan edilecek her şeyin arkasında bir yabancı arayacaksın ama zulüm mübah, adalet sadece lafta olacak ,bütün TV ler de kendi adamlarınla algı oluşturacak, yandaş gazetelerde tetikçiler saldırıya geçecek , kafasını kaldıranı ezecek işte İslam modeli, belediyeler partiden olmayana ihale vermezler ,ihaleleri belli şirketler alacak ,adam kaydırmalar torpille işe Girmeler,işte İslam modeli, yapmayın hiç avrupadan İslam ülkelerine kaçan gördün mü ,veya butarafı geçmek iç
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 09:42
2
Sizce önemli olan devletin islami olması mı yoksa bireylerin dinlerini (hangi dine veya hangi mezhebe inanıyorsa inansın) özgürce yaşamaları mı?
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 12:45
0
Özür dilerim cevabımı yanlış yorumun altına yazmışım. Affola:)
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 22:12
0
Yeni atanan bir müdürün kendisine ikram edilen kahvaltıda neden kuru kayısı yok deyip fırça attığı döneme geçtik.zevale Pupa yelken gidiyoruz.
cevat karakalem 08 Ocak 2018 04:53
Ideolojiye dayanan her turlu devlet anlayisi ozunde totaliterlik barindirir ve firsatini, gerekli halk destegini buldugunda bu yone evrilir. Sorun Islam'in bir ideoloji olarak gorulup, kullanilmasinda; bazen bilerek bazen de farkinda bile olmadan. Yoksa Islam'i goz onunde bulunduran ama demokratik bir yonetimin mumkun olabilecegini dusunuyorum (bunu isteyip istememek ayri bir konu). Ana felsefesi anayasa ve kanunlarda Islam dusunce yapisinin ve ruhunun kendine yer bulmasi seklinde olur boyle bir sistem kabaca. Devlet mekanizmasi ise demokrasi, adalet ve esitlik uzerinden calisir.
Çerkez Ethem 08 Ocak 2018 03:56
İslamda ne cumhuriyetçilik, ne milliyetçilik, ne demokrasi vardır ! İslamın kendi ideolojisi vardır, oda, ilk peygamberden son peygambere, Tevhid ideolojisidir ! ..."Kabul etmek gerekiyor ki, insanların özel hayatlarına müdahale hakkı veren bir devlet, kelimenin tam anlamıyla totaliter bir devlettir"... t.c. kuruldugundan beri, zaten bu yapılıyor ! Yapılan onca saçma sapan inkilaplar neydi? Özel hayat mühendisliği değil de neydi ! Şuan zaten İnsanların özel hayatı diye bişey yok, herşeyimiz dinleniyo, kayıt oluyor ! Hz. Omar yönettiği topraklar şuanki tr den 3
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 03:45
“Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” (4/58) Benim gözlemleyebildiğim tüm İslam toplumlarında bu ayetin zıddı hüküm sürüyor. Türkiye'de de her zamankinden daha fazla malesef.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 02:36
İbrahim Diri, o zamanki iblisin çocukalarını 15 Temmuz gecesi de gördük. Değişen pek bir şey yok.
Avami 08 Ocak 2018 02:15
Bu gün İslam devleti,mantığı,işleyişi ve biçimi itibaririyle bazı batı ülkelerinde var.Sadece yöneticileri müslüman değil. Peki yöneten ve yönetileni müslüman olmayan ülkede Islam Devlet modeli olmaz mı?Bence bal gibi olur!! Olmaz derseniz, Peki o zaman neden halkı müslüman olan ülkelerde ZULÜM ; zorbalık, hırsızlık, adaletsizlik,perişanlık, parti ve cemaat ırkçılığı,yalan, rüşvet hukuksuzluk, fitne ,fesat yönetimi var. ADALET DEVLETİN DİNİDİR.ADALET İSLAM DEĞİLMIDİR?
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 03:37
3
Devletin dini olmaz, olursa Suudi Arabistandaki gibi kepazelik olur. Adaletin de islamla veya baska bir dinle ilgisi yoktur. Adalet kavrami islam ortaya cikmadan binlerce sene once vardi zaten.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 09:41
3
3:37, İslam Hz. Adem ile başlar. Hz. Muhammed ile son mesajını verir. Tanrı adildir. Adaletle hükmedenin yardımcısı olur.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 15:17
0
karar okuru ezbere konuşma. şimdi allah suudi arabistanın mı yanında yoksa iranın mı, yoksa kuveytin mi? kimin yanında olduğunu nasıl anlıyorsun? biraz mantıklı laflar konuş.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 21:34
0
15:17, Tanrı kimln yanında olduğunu Kur’an’da açık açık söylüyor. Aç oku.
ibrahim DİRİ 08 Ocak 2018 02:01
Bu arada ilk halife Ebubekirin seçiminin oldukça zor gerçekleştiği,Alinin orda bulunmaması nedeniyle ilk muhalefetin doğduğu seçim derken birazda ömerin zorlaması ve zapturap altına alması ile kaosun önlendiği devlet kurumları ozaman oluşmadğı için oluşan sosyal olayların Hz Ömer,Osman,Ali ye suikast düzenlenecek kadar vahim olduğunu yani ilk islam devletininde öyle ballandırarak anlatıldığı gibi olmadığı görülüyor.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 01:41
Islâm coğrafyasındaki aşırılık ve gelgitler ne hale getiriyor ümmeti. En son İran örneği bir önceki cumhurbaşkanı tutuklaniveriyor. Arabistan da prensler bir gecede derdest ediliveriyor. Hangi avrupa ülkesinde bu şekilde refleksler keskin. Yapilan bir haksızlığın izi yıllarca silinemiyor. Allah Allah nidaları ile Yemen de müslümanlar birbirini öldürüyor. Din algımız dinin önüne geçmese bu güzel din imar etmez miydi bizi? Sevgili Ocaktan ilgi ve dikkatle okuyorum yazılarınızı.Yaziya dökemediğim fikirlerim ve ızdiraplarima tercüman oluyorsunuz. İdrakini
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 02:32
4
1:41, Haberlerin ağında bir rota belirlemeye çalışıyorsunuz. Oysa haberler rotanızı belirliyor.
Mehmet Bey, İran örneğindeki İslam Devleti eleştirinize şahsen ben de katılıyorum. Ancak çok iyi niyetle ve bir makalenizde değinmeniz ümidiyle soruyorum: Mevdudi, Seyyid Kutup ve birçok İslam düşünürün bahsettiği İslam Devleti anlayışını; İran örneğinden eleştirmek ne kadar doğru ve hakkaniyetli bir iştir. İslam Devleti konusunu işlediğiniz makalelerde, bu makalede yaptığınız gibi kasıtlı irite edici başlıklar atıyorsunuz. Yöneticileri ve milleti Müslüman olan bir devlette, İslam Hukukunun işletilmesi, bütün icraatlarda Allah rızasının göze
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 02:30
4
EK: Yöneticileri ve milleti Müslüman olan bir devlette, İslam Hukukunun işletilmesinde ve bütün icraatlarda Allah rızasının gözetilmesinde ne mahzur var?
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 09:48
1
Ne mahzuru olduğunu ben söylüyüm. Devlet islami olduğu zaman aldığı kararların, yaptıği islerin de islami olduğu ve allahın rızası doğrultusunda olduğu söylenecek. Bu durumda devlerin yaptığı bir yanlışa karşı çıkmak allahın rızasına karşı çıkmak olacak. Devlet gücü denetimsiz kalacak ve her denetimsiz güç gibi yozlaşacak.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 18:55
3
9:48, İlk bakışta böyle bir algı doğru gelebilir. Ama İslam'ın bu konuda ciddi kuralları var. Biz bu kuralların tatbik edildiği dönemler hakkında bir bilgiye sahip olmadığımız için bu işi sadece insanların vicdanına terk edilmiş bir mevzu olarak görüyoruz. Hukuk, ortada bir kural olmaz ise kanun uygulayıcının keyfiyetine girer. Oysa İslam Hukuku uygulamaları, kararları ve kuralları ile dünyanın en güçlü hukuk sistemlerinden biridir. Çağdaş hukuk, İslam Hukukunun tatbik edildiği dönemlerden ciddi manada istifade etmiştir. İslam Hukukunda hiç kimse ku
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:39
0
18:55, islam hukukundan hiçkimse istifade etmemiş. bugünkü hukukun temelini roma hukuku oluşturur. mideden konuşma.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 21:39
0
19:38 İşkembe eksperi, bu gün Batıda kanun uygulayıcılarının elbisesi bile İslam Adaletinin taklididir. Önce özgüven... Eğer bu toprakların insanı isen...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN