Back To Top
Sadece demokrasi değil, dindarlık algımızda da bir problem var

Sadece demokrasi değil, dindarlık algımızda da bir problem var

 - Son Güncelleme: 01.01.2018 Pazartesi 00:11
- A +

Türkiye bütün İslam ülkeleri içinde en çok demokrasi deneyimine ve bir ölçüde demokrasi kalitesine sahip olan bir ülke. Zira çok partili hayata geçildiği günden bu yana, zaman zaman askeri darbelerle kesilen sancılı süreçler yaşansa da, demokratikleşmede aldığımız mesafe aslında hiç de küçümsenecek bir mesafe değil.

En önemlisi de AK Parti iktidarının ilk döneminde, özellikle demokrasi ve hukuksal reformlarda alınan mesafenin, güçlü bir demokratik hafızanın oluşmasını sağlamış olmasıdır. Ancak son dönemde AK Parti’nin, bizzat kendisinin gerçekleştirdiği reformlara sahip çıkmaması, hatta vesayet Türkiye’sinin ‘devlet aklı’nı çağrıştıran bir algının oluşmasına katkı sağlayacak görüntü sergilemesi özellikle dindar kesimler açısından talihsiz bir duruma işaret etmektedir.

***

En son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bağlamında yapılan tartışmalar da gösteriyor ki, galiba bizim sadece demokrasi değil, dindarlık algımızda da bir problem var. Öyle ki çok temel hukuki prensipleri bile evrensel normlar içinde tartışamıyoruz. Mesela, 696 sayılı KHK son derece iyi niyetle çıkarılmış olmasına rağmen, hukuk normları açısından arızalar içeren ve ileride çok daha büyük problemlere yol açma ihtimali olan bir kararname. Eminim suhuletle bakıldığında, kararnamedeki sıkıntılı bölümlerin düzeltilmesinin en doğru yol olduğu görülecektir.

Ancak eleştiriler karşısında bazı kesimlerin sergilediği tavır ve kullandığı dil endişe vericidir. Aslında tartıştığımız şey, özü itibariyle bir hukuk tekniği olmasına rağmen, tartışmanın ‘vatanseverlik’ ve ‘hainlik’ eksenine sıkıştırılması gerçekten bir talihsizliktir.

Herhalde böylesine teknik bir konu ancak Müslüman bir toplumda adeta vatan müdafaasına dönüştürülerek tartışılabilir. Oysa kimse vatanı filan satmıyor, sadece hazırlanan bir kararname hukuksal zeminde tartışılıyor ve eleştiriliyor o kadar. Ayrıca tartışılan kutsal bir metin değil, KHK eleştirildi diye vatan da elden de gitmiyor.

Ama hayır, zihinlerimizde klasik İslam kültüründen gelen temel bir arıza var; eleştirel düşünce eksikliği... İslam tarihinde yaşanan bütün süreçleri dikkatle incelediğimizde görürüz ki, ne zaman yönetim anlamında bir sıkıntı oluşmuşsa, o hadiseye bir kutsiyet atfederek karşı çıkanlara neredeyse dine karşı çıkmış gibi bir muamele yapılmış ve baskı politikaları yüzyıllar içinde gelenek haline gelmiştir.

Yani belli dönemler hariç, neredeyse bütün bir İslam tarihi boyunca tamamen siyasetin konusu olan işlerde din adeta bir manivela olarak kullanılmıştır. Hatta zaman zaman ulema güvenilir olmayan tarihi kaynaklara ve uydurma hadislere dayanarak sultanların otoritesini güçlendirme yolunu seçmişlerdir. Aslında bugün İslam toplumlarında şikayet ettiğimiz hemen her problemin temelinde Kur’an’ı ve Hz. Peygamber’in sünnetini bypass ederek, kendimize göre icat ettiğimiz İslam anlayışı bulunmaktadır.

***

Normalde siyasetin konusu olan ama çözüm üretmekte zorlandığımız her olayın etrafına dini bir zırh oluşturarak Allah’ın insanlara bahşettiği akıl ve iradenin devre dışı bırakılmasıdır. En vahim olanı da, aklın ve iradenin sorgusuz sualsin sultanların, padişahların, tarikat şeyhlerinin ve de FETÖ benzeri din pazarlamacılarının emrine verilerek hesap sorulamaz, sorgulanamaz insanüstü kutsal otoriteler oluşturulmasıdır.

Oysa dinin doğrudan muhatabı, akıl ve irade sahibi olan bireydir, yani insandır. Çünkü İslam’ın insan tasavvurunda kul olma bilincine sahip olan insan akıl, irade ve ehliyet sahibi bir mükelleftir. İnsan, fıtratı gereği akleder, sorgular ve özgür iradesiyle seçim yapar. Zaten Kur’an’da da insanın yeryüzünü imar ve ıslah edecek halife olarak seçildiği beyan olunmaktadır (Bakara 2/30) Nitekim gerek bizzat Hz. Peygamber döneminde, gerekse dört halife döneminde Müslümanlar her konuda görüşlerini ve itirazlarını açıkça ortaya koymaktan çekinmemişlerdir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 01:01
Vay be! Senin dindar algın süper.. Bırakın bu kafaları.. Tutmuşsun KHK yı eleştiriyorsun.15 Temmuz gecesi ne yaptın onu söyle?! Eminim hiçbir şey...
KARAR OKURU 06 Ocak 2018 22:07
0
Sen bu yazıyı okudum mu gerçekten?!
mali 02 Ocak 2018 15:12
Bu Türkiye'ye has bir durum değil. Bir çok ülkede yöneticiler kendisine muhalifleri hain olmakla itham ediyor, içeriğe girmektense. Çünkü bizzat detaya inilse savunulacak tarafı olmuyor. Özellikle geri kalmış ülkelerin din fark etmeksizin temel argümanı bu zaten. Türkiye de dindar insanlar çok olduğu için bu daha kolay tutuyor sadece. Venezuleda da muhalifleri kapistalist hain olmakla itham ediyorlar mesela.
misafir 02 Ocak 2018 13:34
efendim dindarlık algısından bahsetmişsiniz. evinin sıcağında oturanla ateşlere yürüyeni bir mi tutayım. oğlum o gece ölebilirdi. kimi suçlayayım. kimse gitmeseydi ne olurdu nun cevabını kestirebiliyor muyuz.
misafir 02 Ocak 2018 13:17
sizinle bir kez karşılaşmıştık milattan evvel. gazeteye gelmiştim. nereden nereye. eleştirel bakıyorum ama yermeden. halkın bir başkanı olacak elbet. dünyaya meydan okumasından hoşlanmıyor değilim. şahsen nereye gitsem muhalifim, burada olduğu gibi. kişisel menfaat derseniz hiç yok. tüm suriyeliler iş buldu benim oğlum işsiz. körlemesine Erdoğan'ı tutmuyorum. bu zor zamanlarda başka kim var ki. boyun eğmeyen biri şart.
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 11:41
Karar sağduyudur kalitedir
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 19:09
Müslümanlar eleştirel bakmıyor diyorsunuz? Karar Gazetesinin yazar ve yorumcuları olduğu gibi eleştirel. Sizin eleştirel bakışınız neden bir işe yaramıyor. Yoksa siz Müslüman değil misiniz? Ya da kalkınmak sadece eleştirdiklerinizin vazifesi mi? Sizin işiniz sadece lak lak mı?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 15:59
Ak partinin ilk dönemdeki AB'ye yanaşmak sureti ile demokratikleşme hamleleri, iktidarı için tehdit oluşturan içerideki vesayet odaklarını ortadan kaldırmaya yönelik binilmiş trendi. Vesayet tehdit olmaktan çıkınca o trenden inildi. Ve AKP gerçekte kim olduğunu göstermeye başladı. Türkiye'deki islam anlayışı emevi müslümanlık anlayışıdır ve bu anlayıştan demokrasi ve demokratlık beklemek behuda bir çabadır. Mescitte hutbe okuyan Hz Ömer'den giydiği elbisenin hesabının sorulduğu şeffaflık ve hesap verilebilirlik bu anlayışla asla bağdaşmaz...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:37
16
Sanırsın İslam feylozofu mübarek.. Hem de Arsito...
edebiedebiyat 01 Ocak 2018 19:51
1
feylozof arsito.... işin çok zor be arkadaş.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 22:49
3
19:51, Sağol sazan kardeş...
edebiedebiyat 01 Ocak 2018 23:48
0
rica ederim, ama 3 saat geciktin oltaya, olmadı...
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 23:23
0
23:48, Gecikmeden dolayı özür dilerim.
metin palamut 01 Ocak 2018 14:03
Mehmet bey size bir sitemde bulunmak istiyorum.Yazılarınızda her olumsuz düşünceyi,hareketi ve siyaseti dine ve dindarlara bağlamakta ne gibi bir derdiniz var.Bazen güzel şeyler yazıyorsunuz ama din ve dindarları sanki tamamı böyleymiş gibi bir mesaj vermeye mi çalışıyorsunuz.Çin halk cumhuriyetinde din falan yok.Dünyanın bütün rüşveti,adam öldürmeler ve idamlar ve kadınların kaçırılması(44Milyon kadın kayıp dile kolay)nı neye bağlıyorsunuz?Erdoğan bir peygamber değil ki her yaptığını dine ve dindarlara mal ediyorsunuz.Her söylediği ayet değil ve
Yüksel dinçer 01 Ocak 2018 14:02
yazınızın puf noktası islam alemindeki eleştirel ve sogulama kültürünün olmayışı en büyük sorun teşkil etmektedir
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:44
4
Amerikalı zenciler, beyazların ırkçılığı için neden kendini sorgulamıyor, demek gibi bir şey... Sabahtan akşama kadar her yapılan işi sorgulayıp duran bir sürü insan var. Neden onların sorgulaması bir işe yaramıyor. Onlar gavur mu?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:53
önce herkes şu soruların cevabını versin sonra başkalarına akıl versin: ben ne kadar dürüst, demokrat ve müslümanım... efendim duyamadım...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:03
Hadi diyelim ki, Erdoğan’la dindarlığı bir araya getirdiniz. Peki Erdoğan ile demokrasiyi bir araya nasıl getireceksiniz ? Yani mevcut durumdan hareketle yorum yanlış oluyor. Bir de, bence demokrasi yerine başka bir kavram üretebilmeliyiz. Demokrasi denince cinleri tepesine çıkan bir sürü yorumcu var da.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:48
15
15 Yıldır milletin iradesi ile iktidar olan bir lidere drmokrasiyi yakıştıramayana ebleh denir.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:49
12
20 milyonun üzerinde vatandaşın oyunu alan bir siyasetciye bakış açınla sen de pek demokrat sayılmazsın yani...
Muharrem Kılıç 01 Ocak 2018 12:38
Hz. Muhammed ve 4 Halife devrinden sonra din siyaseten muktedirin emrine girdi. Kuran-ı Kerim ayetleri ve Hz.Peygamber'in hadisleri eğilip bükülerek, zorlama yorumlarla amaca uygun şekle sokularak, o da olmazsa uydurma ahkam konularak, İslam'ın öz usul, erkan ve adabından uzaklaşıldı. Sadece şekle uyuldu, içi boş hamasi söylem ile dindarlık ve din müdafiliği taslandı. Kitleler çoğu korkudan, kimi de cehaletten ötürü zalim, sapık ve yolsuz kişilerin saltanatı ile sonuçlandı. Ulemanın ezici çoğunluğu bu gidişe destek oldu ya da sustu, susmayan katledildi. Allah
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:04
0
" Kuran-ı Kerim ayetleri ve Hz.Peygamber'in hadisleri eğilip bükülerek, zorlama yorumlarla amaca uygun şekle sokularak, o da olmazsa uydurma ahkam konularak, İslam'ın öz usul, erkan ve adabından uzaklaşıldı." Bunları yapmayan birileri var mı? Kim onlar?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:33
önce herkes kendine sorsun, ben ne kadar demokratım , ben ne kadar müslümanım... efendim , önce milleti halledelim sonra kendime bakarım mı dediniz. ama bu ikiyüzlülük ki...
mehmet kaçar 01 Ocak 2018 12:31
demeokrasi muğlaklık değildir.bütün müzminler karrada olması tesadüf mü.mehmet
Kübra 01 Ocak 2018 11:22
Kuk hakkının noel baba kadar tartışılmadığı bu coğrafya da islam ancak vitrindeki süs olabiliyor maalesef ...
D 01 Ocak 2018 10:55
Kanunla helal kuranda haram olanları diyanet anlatabilir mi Faiz haram ama devletin gelir kapısı.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:42
Müslüman demokrat duruş ahlaki vicdani gerçeklere en uygun yol gerisi diktaya çıkar dostum
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 13:59
0
Sadece demokrat duruş olsa? Olmaz mı?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:30
Gelişmiş Batının sebep olduğu bir çok vahşete de Batıdaki demokarsi ve dindarlık zaafiyeti yol açmıştır diyor musunuz? Yoksa o vahşet sizi ilgilendir miyor mu?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:25
Demokrasi tecrübemiz her zaman çok sığ oldu. 50 de NATO’ya girme ve Rus tehdidinden kaçmak için, 2000 lerde de (AKP nin reform dönemi) AB nin zorlaması ve uyum yasaları sevebiyle. Oy verme dışında bir demokrasi anlayışımızın geliştiğini de söylemek zor. Bir demokrasi anlayışı testi yapılsa, ülkenin sıralamasının diğer her alanda olduğu dip yaptığı görülecektir. Sorun orda burda değil bizatihi halkın kendi durumundan kaynaklanmaktadır. Belki de bir sorun yok, halkımız sorun görmüyor çünkü. Yorumlardan da anlaşılıyor bu. Böyle yola devam. İyiyi
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:22
Müslümanı siyasetten uzaklaştırmak, gavurun siyasetidir. Malesef bir çok Müslüman, bu siyasete teslim olmuştur.
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 14:00
0
Dış mihraklar netekim. Binaenaleyh ...
evin 01 Ocak 2018 10:06
muhalifleri düşman olarak gören arkaik zihniyetin varacağı yer koyu bir karanlıktan ötesi değildir.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:30
18
eee sende muhafazakarlardan nefret ediyon ama hiç bundan rahatsız olmuyon onu nepcaz...
ayakkabikutusup 01 Ocak 2018 21:25
0
Denizlili gene herseye maydanoz olmus.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:00
Dogrusu dindar biri degilim yalniz onceleri dindar birini gorunce saygi gosterir hurmet ederdim. Simdi hic icimden gelmiyor. Artik o mutavazilik yerini kibirlik kabadayilik, vicdan yok olmus, para hirsi rusvet yolsuzluk her yerde, kudsiyetleri devlet iktidar olmus...
HACI CAVCAV 01 Ocak 2018 08:39
Sayın Ocaktan'ın KHK konusundaki tartışmaları getirip din anlayışı konusuna bağlamasını anlamış değilim. Çok zorlama bir yorum olmuş bu.KHK konusunda kim dini bir söylem kullanmış,kim konuyu dine bağlamış? Yok böyle bir şey.Ama hukukî ve teknik bir konudan siyasi bir ekmek çıkarmak isteyenler var.İşin hukukî yönünden ziyade siyaseten birilerini sıkıştırmak öne çıkıyor.Meselenin hukukî tarafı siyaseten söylenmek istenenlere perde olarak kullanılıyor.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 09:24
4
Sayın Hacivat,sizde işinize gelmeyen hiçbir şeyi anlamıyorsunuz. Sanırım anlamak işinize gelmiyor.
KARAGÖZ 01 Ocak 2018 14:14
1
Hacıvatım Mehmet Bey diyor ki : İslami siyasetin görevi hukukun üstünlüğünü sağlamaktır. KHK ile hukukun temel ilkelerinden "açıklık"ı ayaklar altına alan ve ikazlara rağmen üstüne çıkıp tepinenler, hukuka inanmıyorlar, demektir. Hukukla problemi olanların, dinle de problemi vardır. Çünkü imar ve ıslah faaliyetini yerine getirmeyenden dindar olmaz.
HACI CAVCAV 01 Ocak 2018 17:52
5
Karagöz'üm Mehmet Bey yazısı için yazdığım yorumu bir de senin için yazmış olayım.Lütfen yorumumu bir de kendin için oku.
Avni 01 Ocak 2018 07:55
"Allah, aklını kullanmayanların üzerine murdarlık /pislik bırakır" ( Yunus.100) "Bu, Allah'ın öteden beri gelen (her topluma uygulanan)kanunudur.. O'nun Sünnetinde asla bir değişiklik bulamazsın. (Fetih 23). "Nefsini/emellerini kendine ilah edinmiş olanı gördün mü? Şimdi ona sen mi vekil olacaksın?(Furkan 43.)Mehmet bey insan bir kere aklı-selim , vicdan,adalet,meşveret,sevgiden uzaklaşmaya görsün. Yalnız bu günler ve bu kişilere gelişte vebaliniz olduğunu unutmayın!".sakın zulmeden/zalimlere meyletmeyin, sempati duymayın. Yoksa size ateş dokunur. .(Hud.111)
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 07:07
Fitratim gereği düşündüm dim islam şuuruyla hareket ettim ALLAH in dinine yani şeriat kanununu kabul ettim demokrat bey
cevat karakalem 01 Ocak 2018 04:48
Dinin hala siyasi manivela olarak kullanildigi dogru. Gerci bu gunumuzdeki iktidar ile sinirli degil. Tabu olarak kabul edilebilecek soylemlerin suistimali hep vardi, sirf din alaninda da degil bu, mesela "cami, ezan, bayrak, sancak, vatan, Ataturk, ecdad, sehit, yobaz" gibi kavramlar. Bunun panzehiri halk nezdinde ,zaman icinde, bu kelimelerin tabu, ve anlamlarindan cok daha fazka seylere isaret eden semboller olmaktan cikmasidir. Bu da bu kavramlar uzerinde, su ya da bu sekilde, kamuoyunda konusulup tartisilmasi ile gerceklesir bence. Her sey uzerinde konusuldukca "normallesir".
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 04:46
Din yoneticiyi daha guclu yapiyorsa bu bir problem degil midir?Firavun un Belami yok muydu, Kureysliler dinlerini kalkan yapip peygambere saldirmiyormuydu?Muaviye Ali ye karsi kuran sayfalarini kullanmamis miydi?Surekli dini kullanarak daha fazla guc elde etmeye calismak tarihte hep var, bizde de var.Heleki faiz geliri olan bir Diyanet isleri millete hangi dini anlatacak?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:45
Aslında bunu daha özlü bir şekilde şöyle diyemez miyiz Mehmet bey? ne dini biliyoruz adamakıllı ne de demokrasiyi?bizimki Ziya Paşa'nın ifadesiyle "her merhemi her yaraya derman mı sanırsın" ergenlik hastalığı...Haşa iki ayet,üç tane hadis ezberleyen herkes bütün siyasi ve sosyal problemleri çözdüğünü zannediyor...Adam kendi bakkalını yönetemiyor ama dünyaya nizam veriyor...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:41
Tespitler güzel de eksiği var sayın yazar. Şu aklımızı sorgusuz sualsiz teslim ettiklerimize ''siyasileri'' de eklesek? Buradan bakınca bütün ülke tek kişiye emanet edilmiş (emanet yanlış oldu, teslim diyelim) gibi gözüküyor.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:36
Sıradan hadiselere kutsiyet atfetme huyumuz, işte bizi mahveden bu.
" .... her olayın etrafına dini bir zırh oluşturarak..." diyerek dinden layüsel bir alan mı tasavvur ediyorsunuz. Kur'an'da, bahsettiğiniz "Tanrısız bölge"den bahsedilmiyor. Aklı ve irademizi sorgusuz sualsiz sultanların, padişahların, tarikat şeyhlerinin ve de FETÖ benzeri din pazarlamacılarının emrine vermesek de, Kur'an'da Tanrısız bir bölge tarifi yok. Bir yanlışı düzeltmek için, doğruyu top yekun yanlışa itiyorsunuz...
Münzevi 01 Ocak 2018 01:48
2
Tanrıyı kirli işlerinize alet etmeyin desem sana!!! Muaviye Yezid Ebu Suud gibilerinden hiç mi ders almazsınız Ey iktidar hırsı yüzünden gözleri kararmış Faniler !!!!
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:11
16
Tanrısız bölge bulamayacağını anlayan çakma sekülerler böyle konuşur.
Mehmet Bey, senin algılarından başka her algı problemli. Trafikte ters şeride girmiş Temel gibisin. Bunu üzerinde bir düşün. Esas, sizin algılarınız problemli olmasın.
Suvari... 01 Ocak 2018 01:46
3
Film bitince hayat sana kimin ters şeritte olup olmadığını acımasız şekilde gösterecek.Ama o zaman iş işten geçmiş olacak....Ağlamak yok!!!
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:13
6
Suvari, Temel de öyle diyordu.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:35
2
Film bitince Allahu alem temel nasıl bir b..a bastığının farkına varacak ama muhtemelen iş işten geçmiş olacak...O zaman ters yola Mehmet bey mi girmiş temel mi girmiş yoksa kendisi mi girmiş daha iyi anlayacak ama Basra harab olduktan sonra...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 23:57
0
Temel'in karizması yüksekmiş, ben bir tek Mehmet Beye dedim, herkes üzerine alındı...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN