Back To Top
Bir özel operasyon

Bir özel operasyon

 - Son Güncelleme: 17.08.2017 Perşembe 14:30
- A +

Kırmızı bültenle aranan bir teröristin bulunma hikayesini bir de benden dinlemek ister misiniz? Bilinmeyen bir yerde yapılan toplantı. Masada açılmış haritalar ve uydu görüntüleri...

İstihbarat biriminin başındaki kişi diğer kişilere operasyonda ele geçirilecek teröristle ilgili detaylı bilgiler veriyor. Nerede bulunduğu ve nereye gideceğiyle ilgili özel bilgileri paylaşıyor. Operasyonu yapacak kişi istihbaratın güvenilirlik derecesini soruyor. Cevap ise, sahada olan ekibin göz mesafesinde, ‘diğer keşif ve gözetleme vasıtalarıyla 24 saat takip altında tutuyoruz’ diyor.

***

Operasyonu yapacak birimden bir kişi sahada çatışma çıkarsa takviye alınıp alınamayacağını soruyor. İstihbarat yetkilisi bir tim kadar mevcudun yardıma gelebileceğini söylüyor. Operasyon komutanının amiri ise olaya direkt girerek ‘Havada bulunan uçaklar ve silahlı İHA ile kesintisiz atış desteği sağlanacak’ diyor.

Operasyon birimindeki muhabereden sorumlu kişi, bu kez kesintisiz iletişim kurulup kurulamayacağını soruyor. Bölgenin kesik arazi yapısı nedeniyle bazı yerlerde iletişimin kesilebileceğini bu nedenle havada bulunan bir gelişmiş hava gözlem uçağının aktarma işlemi için kullanılacağını ifade ediyor.

Operasyon komutanına bu kez istihbarat biriminin başındaki kişi bir soru yöneltiyor: Harekat için hazırlanma süreniz nedir?

Operasyon komutanının cevabı, ‘Detayları tespit edildikten sonra üzerine intikal süresini ekleyin’ oluyor (uçar birlik, hava indirme veya karadan intikal)

İstihbarat yetkilisi, arazi yapısının karadan intikali zorlaştırdığını ve helikopterle intikalin mümkün olmadığını, tek çarenin yüksek irtifa atlayışı olduğunu söylüyor.

Ekip ‘sorun yok’ şeklinde kafasını sallıyor.

Operasyon komutanı, sahanın şu andan itibaren kendi ekibi tarafından da izlenmesini talep ediyor. İstihbarat birimi yetkilisi ‘şu andan itibaren anlık olarak izleyebilirsiniz’ diyor.

Herkes birbirine başarılar dileyerek toplantıyı terk ediyor.

Operasyonu icra edecek birimin komuta merkezindeki monitörler üzerinden harekat izlenmeye ve operasyon birimine aktarılmaya başlanıyor.

Tim, atlayış bölgesine yaklaşırken operasyon merkezindeki komutandan son emir duyuluyor.

“Allah yar ve yardımcınız olsun”...

***

Bu son sözü söylememiş olsam, ABD ait bir birimi veya aksiyon filminden bir kareyi size anlatıyorum zannederdiniz.

Memleketin son geldiği yer işte burası.

Geçmişte ‘size anlık istihbarat veriyorum’ diyenlerin aslında bir saat fasıla ile görüntü aktardığını öğrenmemizin üzerinden yıllar geçti.

Casus uydu görüntülerinin sır gibi saklanıp verilmediği dönemden kendi uydumuzla görüntü alınan döneme gelindi.

Silahlı İHA istenince ‘olsa vallahi verirdik’ denilen dönemden her ay iki SİHA’nın göreve başladığı günlere geldik.

MİT ve Hava Kuvvetleri envanterine alınan gelişmiş dinleme ve gözetleme sistemleriyle kontrol alanı 800 kilometreye çıkarıldı.

MİT, kendi dış operasyon timlerini yetiştirerek sahaya indi ve Özel Kuvvetler birkaç ülkenin uzak mesafelerde yapabileceği gelişmiş harekat tekniklerini uygulayabilecek yeterliliğe ulaştı.

Son dönemde PKK’nın kafasını çıkaramamasının altında yatan neden bu ekip çalışmasından kaynaklanıyor. Özel operasyon ekip ve yürek işidir.

***

Artık iyi işler yapan insanları topluma anlatma zamanı. İlk olarak da Yaşar Güler paşa ile bu işe soyunuyorum.

Yaşar Güler paşa ikinci başkanken Özel Kuvvetler’in teknik ve eğitim anlamında güçlenmesinde büyük katkıları olmuştu. Bu başarıyı Jandarma Genel Komutanlığı görevinde de sürdürmeyi başardı. Şimdi sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı dönemindeki başarılarında.

Yaşar Güler paşa risk alan, modern ordu yapılanmalarını yakından takip eden, teknolojiye meraklı ve pratik zekaya sahip bir insandır.

Taşın altına elini değil, vücudunu koymaktan çekinmeyen bir askerdir. 

Allah yar ve yardımcısı olsun...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Servet GÜLTEPE 27 Ağustos 2017 08:06
Yazılarınızdan güç ve moral alıyorum. Allah sizin gibi ülkesini sevenlerin yanında olsun.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2017 03:01
Son dönemde PKKnın kafasını çıkaramaması siyasi iradenin bu yönde olmasının sonucu. Hendekler kazılırken, şehirde pkk kimlik kontrolüne soyunabilirken de TSK aynı imkanlara sahipti ama siyasi erk müdahale ettirmedi.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 18:27
Türkiye Artık Eskisi Gibi Olmayacak.
Kaan Can 18 Ağustos 2017 23:31
Mete bey, iha''nın motorlarını biz yapabiliyor muyuz biz? Yoksa Avusturya,Almanya vb. ülkelerden mi alıyoruz.Dürüstçe cevap istiyorum.Saygılarımla...
Ruhi Sakman 19 Ağustos 2017 14:39
0
Motor kimden olursa olsun.. İHA nın elektronik yönetimi, veri aktarımı bizim kontrolumuzda olduktan sonra ne önemi varki ? Yapılanları neden küçümsüyorsunuz acaba ? İleride motorunu da yaparız inşa'Allah...
Hızır Çelebi 20 Ağustos 2017 21:46
0
Kardeş, millet uzayı fethediyor anlatabildim mi? 15 yıldır kesintisiz bir iktidar var anlıyor musun? Goy goy değil teknoloji üretmek lazım teknoloji...
KARAR OKURU 21 Ağustos 2017 00:04
0
Senin söylediğin cümle Bir Türk arabasına ''Bu Türk arabası değil çünkü bir vidası İngiliz icadı '' demek kadar saçma bir cümle.İthalat edilen mal bizim kontrolümüzdeyse bizimdir.Ona bakarsan Amerika askeri bakımdan en çok ithalat yapan askeriyelerin başlarında.Dediğin o kadar saçmaki
KARAR OKURU 18 Ağustos 2017 12:36
Sırf muhalefeti destekledikleri için askeriyenin başarılarına gölge düşürmek için çalışanlar cidden o kadar aciz insanlarsınız.Askere bile saygınız yok.Sonra Gazinin askerleriyiz.Gazi yaşasaydı sizin yüzünüze tükürürdü.Ben siyasi parti tutmuyorum ama TKS şu an yazarın anlattığından daha büyük yerlere geldi.Gidip araştırın.Salak olmayın.Her gün ileri teknoloji bir askeri teçhizat üretiyoruz.Filmlerde,dizilerde gördüğünüz operasyonları bizim askerimiz en kısa sürede tamamlayıyor zaten.3 yıl eğitim alıyorlar ve bunlar boşuna değil.Zaten Mete Yarar bu işlere siyaseti bulaştırmaz.Bu başarı siyasilerin değil bizim has Türk askerinin başarısıdır.Merak etmeyin böyle operasyonlar TSK'nın arşivlerinde fazlasıyla var.Bizim özel kuvvetlerimiz Uluslararası tatbikatlarda bizi en iyi şekilde temsil etsin sonra birkaçı gelsin muhalif partiden olduğu için başarılarına çamur atsın.Tabi bunların söyleyenlerin çoğu amerikanın filmlerinde gördüğü için Türk askerine yakıştıramıyor ve siyasi görüşü farklı.Siyasi görüşün ne olursa olsun askere,polise,İstihbaratçıya ve gerçekleştirdiği operasyonlara saygı duymalısın.Askeride siyasete bulaştıranların olduğu bir ülke olmayalım.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 11:57
0
Her kelimenin altına imzamı atarım bravo Yıllarca oyuncak uçak dahi yapamamış turk Hava kurumumuz var.saygılar
KARAR OKURU 18 Ağustos 2017 08:58
Amin.
KARAR OKURU hb 18 Ağustos 2017 00:02
Merhaba.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 23:01
Amacım eleştirmek değildir söylenen sözlere inanmak istiyorum ve biliyorum ki özel kuvvet operasyonlarında sahada destan yazdan maalesef kimse bilmez bu işin doğası gereğidir ve inanmak istiyorum ki söylendiği gibi birçok başarılı operasyon yapılıyordur fakat suriye ve ırak haritalarına baktıkça gün gün büyüyen amerikan desteği ile güçlendirilen pkk terör bölgelerini gördükçe üzüntüm ve ülkemin bekası adına gelecek endişem artıyor bu iş sadece özel kuvvetler ile olmaz pkk terör bölgelerinin topyekûn bir harekat ile tümden temizlenmesi gerekir ırak ve suriyede sonuçta bir evi haşerat bassa tek tek böcek öldürerek o haşerattan kurtulunamaz ki yuvalandıkları yer temizlenmeli diye düşünüyorum bilmiyorum sahada değilim topyekûn harekat planlama merkezinde değilim sıradan bir vatandaşım bilemem ki sadece söylenen sözlere inanmak istiyorum ve gördüğüm ırak ve suriye haritalarından endişeliyim ülkemin bekası adına gelecek için
güven 17 Ağustos 2017 16:23
Fettullah terör örgütünün kafa yapısı islamiyetle uyuşmuyor. Zaten kaliteli dindar insanlar olsalardı bu örgütle alakalarını hemen keserlerdi. Neden uyuşmadığı şu ayette bellidir. Meryem süresi 91. ayette "Rahman’a çocuk isnat etmelerinden dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp çökecektir!". Ayet çok açık. Hristiyanlara karşı Allah'ın gazabının çok yakın olduğunu, neredeyse bu cezayı bu dünyada vermek üzere olduğunu, belirtiyor. Fethullahçılar diyalog diye bir şey uydurdular. Bu Hristiyanlarla inanç konusunda anlaşabilecekleri tezine dayanmaktadır. Halbuki Hristiyanların inancının ne kadar sakat olduğu, Hz İsa'nın sonuçta yaratılmış bir insan olduğunu, ona başkaca bir vasıf yüklemenin şirk olduğu yukarıdaki ayette belli. Fettullahçıların çok akılsız olduğu yaptıkları işlerin başarısızlığından da açıkça bellidir. Hele yurtdışında Türkiye aleyhinde çalışmalarıyla artık bizim gözümüzde bir böcek kadar kıymeti olmayan mahluklardır. Yaptıklarıyla bu şerefli millete bir zarar veremezler. Kendileri ise bir lağım faresi gibi Avrupa ve Amerika'nın pislik çukurlarında hayatlarını tamamlayıp yok olup gidecekler.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 12:06
Goruyorum ki bazi yorumlarda chp zihniyeti one cikiyor..vatanini kucumseyen,alay eden,sikayet eden,ona inanmayan.. Size ragmen bu memleket buyuyor gucleniyor sizlere inat gibi..yazarin demek istediyi buydu zaten..
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 10:24
Sonuç?
. 17 Ağustos 2017 11:10
3
Sonuç.... süreç işliyor işte. Gangrenleşmiş sorunlara bir yazıyla sonuç mu istiyorsunuz?
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 11:50
3
Sonucmu??turkiyenin bagimziz olmasi ve gucu..
TAYFUN 17 Ağustos 2017 21:36
0
Bu yaziyi guvenli bir sekilde cep telefonundan okuyup, sacma bir soruda olsa , bu yaziya yorum yapman icin, guvenligini sagliyoruz
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 10:24
Bir zamanlar anadoludan gorunum diye program vardi simdi sayin yazar aynisini yapiyor kahramanlik hikayeleri uretiyor... Bir diger amaci teknolojik sozcukler kullanarak iktidarin reklamini yapmak... 15 yildir yapabildilleri bir insansiz hava araci onunda suyu burdan bunu burdan aldik toparlama yani
. 17 Ağustos 2017 11:13
3
siz de, 15 yılda İHA yapabilenlerin karşısındaki güruh olarak ordan burdan toplanan parçaları üretseydiniz tamamlanırdık işte... Ama pardon, klavye başında eleştirmeyi kim yapacaktı o zaman
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 11:54
2
Vataninizdan ne zaman gurur duyacaksiniz??isiniz sadece elestirmek..ama sizin faydaniz ne??
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 12:33
3
Orda boş boş konuşacağına gel sen de bir şeyler yap.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 14:37
1
Ooo ben cok sey yapiyorum bi bilsen kucuk dilini yutarsin sen,aceba sen yapiyorsun faydasiz elestirmekten baska????
d 17 Ağustos 2017 10:17
O zaman afrine ve menbice girelim ne duruyoruz.Bir müddet sonra bu söylediklerimizin anlamı kalmayacak.900 km pyd nin elinde siz bildiğimzi şeyleri anlatıyorsunuz.Güç gösterilirse anlamlı olur.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 12:01
1
Biz zaten oradayiz..
ahmet acar 17 Ağustos 2017 10:04
amin
NEDİM 17 Ağustos 2017 09:54
ARDAHANLI , HEMŞERİM YAŞAR GULER PAŞA NIN ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN .. VERDİĞİ VE VERECEĞİ KATKILARIN ULKEMIZE CİDDİ KATKILARI OLACAGINI DÜŞÜNÜYORUM ..
Serkan 17 Ağustos 2017 08:19
15 temmuz dan öncede pkknın beli kırıldı deniyordu yalan olduğunu gördük mücadele edilmemiş dağı taşı bombalamışlar şimdi neden inanalımki.syn yazar 15 temmuz dan önce yazdıklarınızı bi okuyun lütfen. Şöyle mücadele ediyoruz böyle mücadele ediyoruz yazılarınızı. etmemişiz bence yine etmiyoruz.
KARAR OKURU BOSTON 17 Ağustos 2017 04:42
Ne kadar gurur verici.. Özellikle savunma alanına yapılan teknolojik yatırım takdire şayan.. Liyakatli insanları görev başına getirmenin önemi, gün gibi ortada.. Gerisi zaten var olan kumaşa kalıyor.. Allah yardımcınız olsun..
. 17 Ağustos 2017 11:05
0
Aradaki farkı göremiyor musunuz gerçekten ?
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 03:19
abartma kamil. o mikrocipler kameralar bilgisayarlar monitorler ucak motorlari hepsi yurtdisindan alinma. yani Hans satmazsa bittin. o yuzden atma Kamil
KARAR OKURU 17 Ağustos 2017 12:23
1
Madem öyle neden 5-6 ülke dışında kimse üretemiyor, bilindik düşmanlığınızla değil araştırarak yorum yapın
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 15:53
0
Optik camlarin uretildigini bilmiyomusun ? Yazilimlarin silahlarin hedeflemele radar tespitlerinin yerli yapildigini bilmiyomusun ? Kalk git sende kumda oyna ...sen atacak kadar bilgiye bile sahip degilsin ...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN