Back To Top
Çıplak eller birleşirse

Çıplak eller birleşirse

- A +

ABD, Kuzey Kore, Rusya ve İran’ı kapsayan yeni yaptırım kararlarının altına imza attı. Yaptırımlarla bu ülkelerde ekonomik anlamda bir daralmayı hedefliyorlar. Amaç görünürde silahlanmayı, genişlemeyi ve insan hakları ihlallerini durdurmak olsa da asıl konu dipteki hedefler. Çoğu kişi İran’a uygulanan ilk ambargoların Humeyni’nin ülkeye dönüşü ile başladığını düşünse de bu uygulamaların tarihi çok daha gerilere gitmektedir.

***

İran, devrimden önce ilk ambargoyla Muhammed Musaddık’ın başbakanlığı döneminde (1951-1953) tanıştı. “Petrolün millileştirilmesi” politikasını güden Musaddık, İngilizlerin İran petrolü üzerindeki kontrolünü sona erdirmişti. İran, İngiltere tarafından ablukaya alınmış ve petrolünü dünya pazarına satması engellenmiştir. Aradan geçen sürede Musaddık’ın ABD destekli ‘Ajax Operasyonu’ adı verilen askeri darbeyle devrilmesi neticesinde ambargolar da kaldırılmıştır. Ajax operasyonun nasıl yapıldığı bence hepimiz için önemli. Bunu incelediğinizde göreceğiniz tek gerçek şu: Milli adam ve uyanmış bir halk istemiyorlar. Bu coğrafyada hep aynı taktiği ve projeyi hayata geçiriyorlar.

İsterseniz başka bir ülkeye bakarak kendimizi görelim, çünkü görülüyor ki biz yaşadıklarımızın ne olduğunu anlayamıyoruz. İşe de İran’ın o dönemki başbakanını tanıyarak başlayalım.

“Muhammed Musaddık’ın savunduğu en önemli ilke “milli egemenlik”ti. Britanya uzun yıllar boyunca ülkesinin kaynaklarını sömürüyor ve ülkesini de Şahların ihanetiyle beraber İngilizler yönetiyordu. Egemenlik hakkının en önemli göstergesi petroldü. Bu nedenle petrolü millileştirmek istiyordu. Arkasına aldığı milliyetçi kitleler sayesinde meclise girdi. Bir konuşmasında şöyle diyordu:

“Eğer bir ülkeye başka milletlerin çabalarıyla getirilen refah halkın yararına olsaydı o zaman her millet yabancıları evine davet ederdi. Boyun eğdirme faydalıysa o zaman hiçbir ülke kanlı savaşlar ve ağır kayıplar pahasına özgürlüğünü kazanmaya çalışmazdı...”

Söylemleriyle iktidara geldiğinde petrolü millileştirdi. Kıyamet de ondan sonra koptu. Yaklaşık elli yıldan beri çıkartılan petrol elden gidince İngiltere öfkeye kapıldı. İngilizler, İran’dan kazandıkları petrol kazancı için şu ifadeyi kullanmayı tercih ediyorlardı: “En vahşi rüyalarımızın bile ötesinde, periler ülkesinden gelen bir mükâfat...”

Bu mükafat elden gitmemeliydi ve milli Başbakan devrilmeliydi. Savaş açmak riskliydi. O zaman devreye CIA ve MI6 girdi. Planın ismi “AJAX “operasyonuydu. İlk görev başbakanın psikolojik harekatla yıpratılmasıydı. Bunun için satın alınmış gazeteciler, yerel çeteler ve işbirlikçi sahte din adamları kullanılacaktı. Ardından ikinci aşamaya geçilecek, şah başbakanı azledecek ve işbirlikçi generaller de darbeyi gerçekleştirecekti. Sonuçta işlem başarıya ulaşmış ve başbakan devrilmişti.

Bu darbe CIA tarafından o dönemde üstlenilmemiş olmasına rağmen Obama tarafından 2009 yılında kabul edilmişti. Senaryolar hep aynı ama figüranlar değişikti. Bu toplum hayatın içinde figüran olmayacağını 15 Temmuz’da bu darbeyi planlayanlara satın alınmışlara, mandacılara, sahte din adamlarına göstermiştir.

Bu darbe girişiminin engellenmesini küçümsemeye ve kontrollü hale dönüştürmeye çalışanlar acaba başka ülkelerin kaderlerini de etkilediklerinin farkında mıdırlar? Domino taşı gibi bütün Müslüman ülkeleri devirenler, Türkiye’yi yıkamayınca başka bir projeyi devreye sokmuş gibi gözüküyorlar. Çünkü bütün yıkılmış Müslümanlar için Türkiye bir rol model olarak ayakta duruyor. Tankı topu olanın karşısına halk çıkınca kazanıldığını görüyorlar.

***

Katar’a uygulanan baskının ardında sizce neden Mısır başı çekiyor. Pakistan’da yargı darbesiyle nasıl başbakan devrilebiliyor? Hepsi birbiriyle ilişkili ve önümüzdeki döneme hazırlık yapılıyor.

Mescid-i Aksa’ya girişleri engellenen Filistinlilerin yaptıkları direnişte ve Venezuela’nın darbecileri engelleme gücünü kendinde bulabilmesinde biraz da olsa Türkiye’den alınan feyz yok mudur. Halkın çıplak ellerinin en güçlü silah olduğu bütün dünyaya bir kez daha gösterilmiş ve bu çıplak eller bütün coğrafyalarda kullanılmaya başlanmıştır.

Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde Türk milletinin yaptığı Kurtuluş Savaşı bütün ezilen millet ve toplumlar için bir esin kaynağı olmuştur. Bu devam eden ruh ile Türk milleti yine yazdığı kahramanlık destanlarıyla ezilmeye çalışan milletler için esin kaynağı olmaya devam etmektedir. Bunu küçümsemeye çalışanlar karşılarında gerçek Atatürkçüleri, vatanseverleri, milliyetçileri ve dindar halkı bulacaktır. O çıplak ellerin öpülesi eller olduğunu bütün ezilen toplumlar anladı bizde hala anlamamaya çalışanlar var.

Biz de zaten size anlatmaktan çoktan vazgeçtik.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
güven 13 Ağustos 2017 21:23
Zırhlı araç kullanılmasını neden önermiyorum. Çünkü uluslararası anlamda Türkiye'nin müdahalesi tescillenir. Bunu yerel unsurların bir çatışması olarak göstermek gerek. İkincisi zırhlı araçların çıkaracağı gürültü olayın baskın özelliğini ve gizliliğini yitirmesine sebep olur. Üçüncüsü zırhlı araçlara karşı pyd'nin kesinlikle önlem aldığını ve gerekli yerlere tanksavar füzeleri veya rpg'lerle mevzi aldığını düşünüyorum. Amerikan tırlarıyla gönderilen yardımlarda ne olduğunu tahmin etmek zor değil. Geceleyin Cerablus'un güneyinden Membiç- Süleymaniye yoluna ilerlemek 10 km'lik bir mesafe. Bu mesafeyi normal olarak sessiz bir şekilde çevredeki köylerle didişmeden yürümek o kadar zor olmasa gerek. Takımların gidecekleri yol üzerindeki koordinatlar gidecekleri noktanın koordinatları önceden belirlenmeli. Gidince derhal mevzi almalılar. Bir çatışma halinde karşılarındaki kişilerin ABD veya başka bir devletin askeri olmasına kesinlikle bakılmadan imha edilmeli. Yol üzerinde mevzilendikten sonra kendilerini gizlemek için hafif bir istihkam oluşturmak üzere kazma, kürek gibi aletler alınabilir. Gizlenmek için dal parçaları, çöl rengine uygun örtüler, küçük çadırlar olabilir. Gizlendikten sonra mevzi kesinlikle terkedilmemeli. İkmal için gelen zırhlı araçların yolda ilerlemesini engelleyen hafif engeller taş kaya konulabilir. Daha sonra duraklayan araçlar roketatarla imha edilmelidir.Benim aklıma gelenler bunlar. Eminim kervan yolda düzülür misali daha sonra güvenli bölgelerin tespitiyle Cerablus'dan cephane nakli yapılabilir.Bu plan üzerinde düşünülmeli bence. Çünkü saldırı kuzeyden ve batıdan bekleniyor.
güven 13 Ağustos 2017 14:42
Suriye'de dikkat ederseniz ABD birtakım üsler kurdu. PYD veya DSG aynı kapıya çıkan parayla tuttuğu teröristleri silahlandırdı. Bütün bunları bir çölün üzerinde neden yapıyor diye kimse sormuyor. Yakında iyice işi sağlama bindirirse petrol kuyularıda açacak veya açmaya başladı bile. Peki Esad ve onun hamisi olan Rusya aptal değiller herhalde. Güneyi kontrol altına aldılar. Bu suretle bu kukla oluşumun petrolü ulaştırma ve dolayısıyla pazarlama yolunu kestiler. Türkiye'de kuzeyden El bab'a kadar olan yolu kesti. Dolayısıyla ABD'nin hesapları şu an için başarısız. Benim kanaatim PYD asıl kuvvetlerini Membiç'e yerleştirdi. Rakka'da göstermelik bir savaş var. Eğer ciddi bir savaş olsaydı diğer yerleri zayıflatmış olurdu. Bu durumda Rusya ile anlaşarak bir menbiç operasyonu düşünülebilir. Ancak bu operasyon bence şöyle olmalı. Bir kere Menbiç'in Fırat'la bağlantısını sağlayan 15 km'lik kısmı kontrol altına alınmalı. Burada kesinlikle zırhlı araç gibi büyük siuleti olan kolay hedef olacak araçlar kullanılmamalı. Bir kere ÖSO'nun güçleri 9 kişilik takımlara ayrılmalı. Bu takımlar birbirleri arasında en az 500 m mesafe olacak şekilde belli bir bölgeyi tutmak için harekete geçmeli.Yani her takımın bir görev bölgesi yol üzerinde belli bir görev noktası olmalı ve orayı kesinlikle terketmemeli. Gece Cerablus'un güneyinden Menbiç'in doğusuna akmalı. Takımda bir takım komutanı, bir yardımcı, bir roketatar, bir ağır makinalı bir telsizci,bir keskin nişancı diğerleride normal er olarak tanzim edilmeli. Fırat'a giden yol tutulduktan ve takımlar mevzi aldıktan sonra bu bölgeye olan ikmal kesilmiş olur. Daha sonra menbiç'in batısından ve kuzeyinden yine aynı düzende takımlar olarak birbiriyle irtibatlı ama birbirinden ayrı şekilde belki 50 ayrı noktadan sızma yapılabilir. Takımlar birbiriyle birleşip ayrılabilir. Ama koordinasyon tam olmalı. Bu şekil saldırıya tahammül edemezler ve dağılırlar. Geri çekilme durumunda ise Menbiç'in doğusunu tutan kuvvetlerin avucuna düşerler. 1500 kişilik bir kuvvetten bahsediyorsunuz. 1500 gerilla'nın farklı noktalardan bir saldırısına bir ordu bile dayanamaz.
PingPongJong 13 Ağustos 2017 11:01
Ya kimin eli kimin cebinde belli degil. Iran istihbarat servisi Savak'i bile Cia 'den uzmanlar gidip kurmus.Bu yuzden dis politika ile ilgili hic bir habere, hic bir olaya , hic bir lidere inanasim gelmiyor.
Abajur 12 Ağustos 2017 09:08
Kuzey Kore ile Guney Kore ornegi uzerinden gidelim. Ayni cografyadalar ama guney gelismis kuzey ise gelismemis.Kurumlarin teskilatlandirilmasinda dislayici tutum sergileyen, mutlakiyet gibi tepeden yonetilen, belirli bir kaymak tabakaya yonetme hakki veren ulkeler de tepeyi ele gecirmek icin hep bir arayis vardir. Yonetimler secimleri hep kazanir. Sonucta bu yonetim anlayisinda darbeler olur ve tepe ve kaymak kesimler degisir. Dunyada da yalnizlasir bu ulkeler. Gucu kurumlara , insanlara ve stklara dagitan ulkelerde ise etkili bir kamuoyu baskisi olusturulabilir ve yonetimler ya istifa eder ya da sonraki secimlerde gider. Iran, Pakistan , Misir, ve tum ortadogu ulkeleri boyle tepeden mutlaki gibi yonetilen ulkeler. Iran kendi petrol sondaj , uretim , tasima teknolojisini gelistirmeden ingiliz amerikan sirketleriyle petrolu cikarma karsiliginda yuzde 50 'sini verme gibi bir anlasmaya imza atmis vaktinde. Kuze ve Guney Kore'ye donecek olursak daha bir 8-10 ay once guney kore halki protestolarla bayan devlet baskanlarini istifaya zorladi. Kuzey'de boyle bir sey mumkun mu? Yakin zamanda Kuzey Kore'nin sonu Irak'dan cok daha beter olacak fakat sonra bir kismi Guney'e baglanacak.
Antilop 12 Ağustos 2017 19:52
0
Ne yani kuzey kore 'de secim bile mi yapiliyormus? kim jong un secimle mi gelmis?
Balkan 11 Ağustos 2017 14:23
Hangi konuya el attıysanız dinleniyor ve dikkate alınıyorsunuz. Bu yazınızda da tarihi bir örnekle durumu açıklayıcı bir yazı olmuş. Üzerine durduğunuz bir konu üzerinden gitmek istedim. Karşı mahalleler. Ben karşı mahalleden değilim fakat, bu konu çok önemli dediğiniz gibi ortak payda vatanda toplanmalıyız. O yüzden bu konunun üzerinde çalışılmalı ve devletin gereğini zaman kaybetmeden yapması gerekiyor. Hemen aklıma gelen bu gün okuduğun yazıyla ilgili küçük bir örnek vermek istiyorum. Hero tişört konusu sorumlularının cezaevi yetkililerinin bugün alınması önemli fakat bu kadar geciktirilmesi yanlış günlerdir olay hakkında konuşturulması yanlış olaya hemen el konulup gereğinin hemen yapılması gerekir. Sorumlularının bulunması çok zor bir durum değil, bunlar insanların kafasında soru işaretleri yaratıyor. Şahsen ben böyle küçük şeylerle ilgilenen biri değilim amaçlarının farkındayım ama her insan farkında değil. Küçük gibi görünen şeyler mide bulandırır. Bu sefer insanlar ne oluyor sorusunu soruyor ve devletine olan güven azalıyor. Bu zor zamanlarda ve ayrıştırıcı olan konularda üzerimize gelicekler devlet olarak "hemen" geçiktirilmeden gereği yapılıp önleri kesilmelidir. Buna iyi bir örnek vermek istiyorum Geçenlerde Anıtkabir ile ilgili bir haber yapılmıştı Anıtkabir'in bakımsız, gerekli güvenliğinin sağlanmadığı konusunda asılsız haber fakat Türk Silahlı kuvvetleri hemen duruma el koyup bunun doğru olmadığı ile ilgili görsel video hazırlayıp halkı bilgilendirmişti. Gerekli önlemleri doğru bir şekilde ve hemen yapılırsa yapılanların kötü niyetli olduğu kamu oyunda hemen anlaşılır. Bu tür şeyler küçük gibi gözüksede toplum gözünde önemlidir.15 yılda yapılan yanlışlar vardır. Çünkü vatandaş yaşananlardan dolayı güvensizdir bu normaldir. Bence bu uyanık kalma hali iyi bir şeydir. İnsanı sorgulatır. Beynini başkasına kiralatmaz. Bir şeyler yapılmaya çalışılıyor görüyorum fakat yetersiz. Çünkü işin ehli kişiler iş başında değil. Dediğiniz gibi devlette liyakat esastır. İşin ehli kişilere verilmesi acildir. İnanın sizde görüyorsunuzdur dışarıda kendini öyle yetiştirmiş insanımız var ki hiç bir parti üyesi olmayan hiçbir dernek, vakıf üyesi olmayan şahsen bende çocuğumu bu şekilde yetiştiriyorum Vatan ve çalışma aşkıyla dolu her sabah okuluna giderken söylediğim Vatan sana ekmek su veriyor sende ona en iyi hizmetini vereceksin diye dua ederek gönderiyorum. O yüzden aslında bir birimizden çok farkımız yok bunu böyle görmek gerekiyor. Devletinde her vatandaşını bu şekilde görüp kucaklaması gerekiyor. Bazı yazılarınızı tarihten örnekler vererek götürüyorsunuz bu çok güzel daha çok akılda kalacağını düşünüyorum. Belki daha çok okumamızı daha çok farkında olmamızı ve bu bilinçle yetişme ve yetiştirmemizi sağlar. Arada ne derler sütü bozuklar her zaman olacaktır. Onlar için bir şey yapamayız. Biz işimize bakacağız . Gerçek manada onlar gerçeği anlayıp değişirse kazançtır. Kusura bakmayın çok uzun bir yorum olmuş hem de bunu tatilde yazdım bravo size pes etmeyin biz de pes etmiyoruz.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 08:40
İranla Türkiyenin birbirine ihtiyacı var . Ruhani kafasını kullansa iyi olur zira iran halkı batılı destekli oluşacak bi ayaklanmada ipleri batıya teslim edebilir. Acil reform yapmalılar , milli reformlar ..
KARAR OKURU 10 Ağustos 2017 16:06
Bu yaziyi butun chp'lilere kendilerini solcu diyen anti emperliyalist diyen herkese tafsiye ediyorum..anlarlarsa tabii???
KARAR OKURU 10 Ağustos 2017 13:22
Tespitleriniz kendi içersinde tutarlı 68 gençliğinin de şiarıydı bahsettikleriniz. Onlara ne oldu derseniz milli milli yokedildiler.
Tuncer ŞAHİN 10 Ağustos 2017 10:51
Ağzına yüreğine sağlık; başarılarının devamı ve kaleminin keskin olması temennileri ile saygılar...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2017 10:29
Super yazı Tebrikler
TAYFUN 10 Ağustos 2017 10:12
Mete bey , Lutfen gelecekteki, yazilarinizda, ve ya Tv lerde 1. Neden ABD surekli biz PKK YPG ile mecburiyetten calisiyoruz, deyip diyor, bunu nedeni nedir, 2. Iran Cin Kuzey kore rusya ya olan yaptirimlar Turkiyeye nasil etkisi olur, bunu asil amaci nedir, 3, neden bir cok ulke ABD ye karsi olsada neden ABD karsi bir ittifak yapamiyor birlesemiyor. Biz de devlet you neden yok, yani 5 yil sonra AKP giiti diger bir parti geldi, neden bazi icraatlar surekli part geldiginde degisiyor, ulke cikarlari icin ayni politikalar devam etmiyor, ve hep yeni parti liderine gore ulke idare ediliyor bakin ABD ye Obama gitti Trump geldi suriye politikasi aynen devam, Dunyanin en iyi egitim sistemi Fillandiyada neden bu egitim sistemi alinip bizim kulturumuze gore duzenlenip sisteme gecirilmiyor. Biz hep ABD yi suclariz sevmeyiz, fakat adamlar her konuda once gidiyor neden biz onlarin onde geldigi isleri almayip ulkemize gore dizayn edip daha iyi yapmaya calismayiz. neden Londra da duzenlenen, atletizim sampiyonasinda bir sporcumuz yok, ve bana gore en onemli soru, neden kimse kimseye guvenmiyor ve etnik degerlerimiz kaybettik ve nasil bir Turk vatandasi kendi ulkesine dusman olur,
KARAR OKURU 10 Ağustos 2017 10:55
0
cok güzel tespitler.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2017 22:13
0
partizan ''cılık'' olursa ve bu çürümüş çürütülmüş hiç update edilmemiş tuhaf parlamento düzeni olduğu sürece böyle olur.. devletin kendi politakası olması için her alanda... partizancılıktan uzak...başkanlık sistemi nin gelmesiyle ( daha da iyileştirilerek ) kurumların daha disipline edilmiş ve hızlı kararlar alabilen bir sistemin yerleşmesiyle yukarda yazdıkların sıkıntıları çoğu düzelecektir.. - - - sorunun bir kısmı bu diğer kısımları biraz daha uzun...
Güven 11 Ağustos 2017 16:44
0
Türkiye'nin otomatik pilotu yok. Pilot kabinden ayrıldığı anda uçak yalpalayıp irtifa kaybetmeye başlıyor.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2017 04:52
Çok doğru bir yazı olmuş kesinlikle katılıyorum ve özellikle şu tespit doğrudur bazı şeyleri daha iyi anlamak için dünyada neler olup bitmektedir neler olmuş neler olmakta çok iyi analiz etmek gerekmektedir deve kuşu gibi kafamızı kuma gömerek sadece içeriye bakarak başımıza gelenleri anlayamayız dünyada olanları anlamak bize aynı zamanda öngörü yeteneği de kazandırır
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN