Back To Top
‘D günü’ 4 eylül

‘D günü’ 4 eylül

 - Son Güncelleme: 24.08.2017 Perşembe 17:52
- A +

Suriye’de son dönemde yaşanan bütün gelişmelerin kararının verildiği yer olarak Astana’yı göstersek kimse buna itiraz etmez. Muhalif grupların durumu, Fırat Kalkanı harekatı, Halep’in tahliyesi, çatışmasızlık alanları gibi birçok önemli sorun bu toplantılarda ele alındı ve bir karara bağlandı. Bu toplantılar öncesinde karşılıklı kurallar çalıştı ve toplantı sonunda protokoller imzalandı. Bu kurulların çalışması çok fazla basına yansımadı, bizler çoğunlukla toplantı sonrasında alınan kararları öğrenebildik.

Bu kararların herbirine ayrı ayrı baktığınızda geçmişte Suriye politikasında radikal dönüşümlere yol açtığını söyleyebilirim. Peki şimdi sizce neler oluyor?

Öncelikle geçmişte alınan kararlardan daha büyüklerinin altına imza atılacak gibi görünüyor. Bunu da gerçekleştirilen mekik diplomasisinin büyüklüğünden anlayabiliyoruz. Tarafların dışişleri, savunma bakanları, istihbarat birimi başkanları, genelkurmay başkanları ardı ardına toplantılar yaparak sorunları çözmeye çalışıyorlar. Heyetlerin yetki düzeyinden çözülmek istenen sorunların da büyük olduğunu görebiliyoruz.

***

Peki bu çözülmek istenen sorunlar ne olabilir ki, Türkiye’ye hiç gelmeyen İran Genelkurmay Başkanı gelebiliyor, sayın Cumhurbaşkanı Ürdün’den başlayıp ABD’de bitecek kısa bir mekik turu atmak zorunda kalıyor.

Sorun bir, PYD’nin Suriye içindeki geleceği.

Sorun iki, Esad’ın durumu.

Sorun üç, çatışmasızlık alanlarındaki geçiş süreci.

Sorun dört, El Nusra’nın durumu.

Sorun beş, İdlib’in statüsü ve yönetim modeli.

Sorun altı, Fırat Kalkanı harekatının devamının olup olamayacağı ve kapsamı.

Sorun yedi, belki en önemlisi ABD’nin alınan bütün kararlara göstereceği tepki.

En önemli sorun olan yedinci maddeden başlayarak konuyu ele almakta yarar var. Çünkü saydığımız ilk altı madde ABD’nin onayı olmadan hayata geçecek gibi gözükmüyor. En azından itiraza rağmen yaparsanız da bunun bir bedeli olacaktır. Peki, ABD Astana toplantılarına katılmadığı halde masada nasıl olabilmektedir? Öncelikle müttefiklik ve DAEŞ koalisyonu içinde yer aldığımız için bizim üzerimizden, Irak’ta ortak hareket ettiği İran üzerinden, Rusya ile G20 zirvesi sırasında Suriye konusunda anlaştığı için onun üzerinden hayalet misali masada üç kişilik yer kaplamaktadır.

Burdan anlayacağınız, ilk altı madde için yedincinin hallini beklemek lazım. Amerikalıların Normandiya çıkarması sırasında kullandıkları bir deyim vardı “D day”... Bunu harekatın zamanını belli etmemek için kullanırlardı. Bu terim, daha sonra askeri terminolojide yerini aldı. Bugün için Suriye’de ne olacaksa ‘D günü’ için söylenecek tek zaman Astana zirvesi sonrası olan 4 Eylül tarihidir. Bekleyelim ve görelim. (olağanüstü bir durum olup da tarih ertenmezse...)

***

Adam asmaca oyununa devam ediyoruz. Her şeyi magazinleştirip sonra da dedikodu kazanında değerlendiriyor ve çıkan sonucu bunun üzerinden okuyoruz.

Benim anladığım bizler yaşayan kahraman sevmiyoruz. Düşünsenize yakın tarihimize imza atmış Levent Göktaş, Engin Alan, Ali Türkşen, Levent Bektaş gibi isimleri önce kahraman yapıp alkışladık sonra ilk dedikoduda iddianame hazırlayıp içeri attık. Ardından dışarı çıkınca da özür dileyip tekrar hizmet istedik.

Arkadaşlar kahramanlarımızı da normal sevdiklerimiz gibi seviyoruz. Önce başımıza çıkartıyor, sonra gömüyor, sonra da ‘hakkını yemişiz’ deyip özür diliyoruz.

Hayat bir adam asmaca oyunu değil. Bırakın adam asmayı da adam gibi teşekkür edip yeni kahramanları hayatın içine katalım.

Zekai Aksakallı paşam yaptıklarınız için teşekkür eder, ailenizle yaşayacağınız hayatta mutluluklar dilerim. Yeni göreviniz hayırlı olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2017 16:01
Abd 'de hakim savci maaslari normal kamu gorevlisi maasinin kac katidir? Turkiye'de 50 senelik hakim, savci ve memur maaslarinin oransal olarak degisimi incelensin son 15 senede hakim , savci, sayistay denetcisi, kamu denetim kurulu denetcisi maaslarina yapilan zamlarla 11 bin aliyorlar ve eskiye oranla diger memurlara gore oransal olarak 2 kat fazla zam aldilar ama ulkeye adalet ne kadar geldi bu zamlarla? Adalete guven hakim savci ve denetci maaslarina yapilan zamlarla artti mi azaldi mi? Doktora tezi konusu bile olur.Ozellestirilen sirketlerde yonetim kurulu uyelerine verilen huzur hakki yonetim kurullarindan nasil yanlis kararlar cikmasina sebep oldu?
KARAR OKURU 27 Ağustos 2017 15:34
ABD,Avusturalya,Yeni Zelanda,Fransa,İngiltere,Almanya,Rusya....bu ülkelerin Suriyede ne işi var demek yerine Türkiyenin suriyede ne işi var diyen kafaların hangi akla hizmet ettiklerini anlayan varsa lütfen bizede anlatsın.
HASBÜNALLAH 25 Ağustos 2017 21:42
Yalın ve net bu satranç tahtasına hep kazananı oynayan AB-D tekmeyi vurur veya vurdururlar. O tekmesi son tekmesi olacaktır. AB-D nin kibri savaşın olmazsa olmazı lojistik hüsranla son bulacak. İş ciddiye bindiğinde AB-D ne olduğunu anlamadan yerle bir olacak. Çünkü savaş büyük AB-D nin yancıları soytarı hepsi fare gibi kaçacaklar AB-D askerleri dünyanın dörtbir yanında hezimete uğrayacaktır. Ortadoğu da iş ciddiye bindiğinde karmaşa olunca AB-D askerine su bile vermez kimse. Onların acizliğini büyük bir keyif le seyredeceğimden şüphem yok
KARAR OKURU 24 Ağustos 2017 22:12
Aklimizi amerikan prangalarindan kurtarmamiz gerek her alanda oncelikle bir alanda politika gelistirirsem amerikanin buna tepkisi ne olur bunun bana bedeli ne olur aman ha ya amerika bize kizarsa napariz gibi arkadas mesele cok net cok acik amerikanin irak ve suriye sonra turkiye ve iran topraklarini da iceren bir projesi var bop projesi kapsaminda kimileri buna kurd devleti kurma projesi diyor ama ben bu tanim ile tanimlamamayi tercih ediyorum cunku bu tanimlama hedef saptirmaya yonelik bir tanimlama bu projenin tanimi siyonist israel yonetiminin buyutulmesi veya ikinci israel kurulmasi ile buyuk israel olusturlmasi diye tanimlamak daha dogrudur ki asil amac budur zaten bu acidan daes teror orgutu ile mucadele bahanesi bu projenin olusturulmasinda sadece bir bahanedir tipki saddam donemi irak icin irakta kitle imha silahlari var denerek irak saldirisina bahane yapilarak irak kuzeyinde bu projenin irak ayaginin olusturulmasi gibi lafi uzattim fakindayim ozetle mesele sudur olmak yada olmamak yani eger amerikanin bizle savasma plani var ise suriye ve irak kuzeyinde ki bu projeye mudahale edersek amerika bize kizar diye oturup beklemek ile amerikanin bizle savasma planlamasi degismez beklersek sadece varilacak sonuc savasi kendi topraklarimizda kabul etmis oluruz yarin yani irak ve suriye etaplari tamamlaninca o acidan eger yarin savas topraklarimizda olsun istemiyorsak bugunden bu projeye biran once mudahale ederek savasi sinirlarimiz disinda yapmaliyiz irak ve suriye kuzeyinde olusturulan bu projeye mudahale ederek bugunden amerika ile savasacaksakta ha bugun ha yarin savasmisiz ne fark eder sonucta ulke bekamiz tehdit altindadir amerika kizar diye ulkemizin bekasindan vazmi gecelim kaldiki amerikanin savas tehditi alti bos bir tehdittir zira kuzey kore ile dogrudan bir savasi goze alamayan bir abd turkiye ile dogrudan bir savasi goze alamaz hele ki eger iran ve rusya ile birlikte hareket edebilen dayanisma icinde olan bir turkiye ile asla savasamaz bu acidan iran ve rusya ile isbirligi artirilmali ve aklimizi amerikan prangalarindan kurtarip aman amerika bize kizmasin mantigi ile dusunmekten vaz gecmeliyiz politikamizi suriye ve irakta olusturulan ikinci israel projesine karsi mudahale politikamizi belirlerken coni mehmet ile savasmak istiyorsa savasiriz ve vietman savasi bunun yaninda coni icin hic kalir coninin ne ekonomisi nede kamu oyu bu savasi yapacak durumda degil amerika dersini irak ve afganistan operayonlarinda aldi oyle olmasa teror orgutunu taseron olarak kullanma geregi duymazdi kahramanliktan bahsetmissiniz ya amerika bize kizmasin mantigi ile kahraman olunamaz kahraman olmak icin ya istiklal ya olum diyerek mucadele etmek gerekir
Güven 24 Ağustos 2017 10:33
Suriye'deki durumu Türkiye'nin yönlendirmediğinden eminim. Tamamen ABD müttefikliğiyle çıktığımız yolda neredeyse ABD ile savaş noktasına geldiğimize göre Suriye politikasını belirleyenlerin derin bir dünya görüşünden yoksun sığ ve ileriyi göremediklerini hiç tereddütsüz söylüyorum. Bu politika ABD tarafından hazırlandı. Rusya , İran ve son anda Türkiye tarafından bozuldu. Rusya'da belliki bu işe kafa yoran ciddi akademik çevreler var. Barışın olması ABD'nin en son istediği şey. Çünkü Suriye'de kalış nedeni ortadan kalkacak.Şimdi son bir hamle gerekiyor. Ama bu en zor hamle. Türkiye'nin Esad hükümetini tanıması gerekiyor. Yahu bu Erdoğan'ın kendini birşey zannetmesinden artık vazgeçmesi gerekiyor.Karşında tıp tahsili yapmış bir doktor var. Sen nesin be. Üniversite bitirdiğin şüpheli. Suriye'de yapılanlardan sonra PYD'de başımıza bela oldu. Yani sonuçta aklının da ne kadar olduğunu anladık.Bari akıllı olanların sözünü dinle. Putin gibi, Esad gibi.Türkiye'nin gücü belli, ordunun gücü belli. Savunma sanayinde bir çok alanda duvara tosladın işte. Almanya tank motorlarını vermiyor. Savaş uçağı için İngiltere'ye muhtaçsın. Atak için Rollyce Royce motorları gerekiyor. Osmanlı olmak için daha bir fırın ekmeğe ihtiyaç var. Osmanlı bir savaşta gerekli topları, tüfekleri kendisi üretiyordu. O zamanın teknolojisiyle dünyada diğer devletlerle boy ölçüşecek güçteydi.
Balkan 24 Ağustos 2017 09:44
Sayın Yarar, hayatta bizi boşuna pişirmedi ya! Varsın uğraşsınlar. Tarih onları çoktan Kahraman yazdı. Haine Adam mı astıracağız. Hainler Cumhuriyeti halkıyla yoktan var eden Ata'sına sövmeye kalkıyor ötesi var mı? Tarih Kahramanı Kahraman haini de hain yazar. Bir insanın kalitesi önce yaptığı iyiliklerle değil kötülüğe karşı mücadelesiyle anlaşılır. O yüzden kötülüğe karşı mücadeleye devam. Tüm Kahraman'larımıza sevgi, saygı ve minnetle.
MCO 24 Ağustos 2017 09:19
Bölgede ve özellikle de ülkemiz üzerinde oynanan oyunun büyüklüğünü göremeyen ve halen kişiler üzerinden siyaset yapmaya devam eden bir zihniyet olduğu sürece gerçekten işimiz zor. Amerika'nın yüzlerce tır silah yardımına neden CHP'nin sesi çıkmıyor? HDP zaten göbek atıyor bu duruma. Adalet yürüyüşü gibi boş işlerle uğraşacaklarına devletin yanında olsunlar, adam akıllı siyaset yapsınlar.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2017 10:52
4
Sözün tamamı ya deliye ya ahmağa söylenir..ne kadar söylerseniz söyleyin ANLAMAK istemezler.bırakın onlar DON GÖMLEK edebiyatı yapsınlar...
Tayfun 24 Ağustos 2017 08:43
Konutanim , sizin yazılarınızı keyifle okuyorum, ve siz ve Abdullah Ağar, bize tüm açıklığıyla her şeyi anlattığınız için teşekkür ederim, Benim sorum, Ülkemiz için Suriye ile ilgili en köyü senaryo nedir Ve biz buna hazırlıklımıyız
evin 24 Ağustos 2017 04:30
şamda namaz kılma iddiasıyla başlayan suriye macerasında pkk ile komşu olduk, üstelik esad da hala şamda oturuyor. ancak bu başarısızlık sonucunda ne istifa eden var, ne de özeleştiri yapan var...böyle bir sorumsuzluk anlayışıyla ülkenin başarılı olması mümkün değil...
Cemil 24 Ağustos 2017 15:15
5
Dış politikanın sürekli değişmesi Türkiye'nin hatası mı? Başka ülkeler müdahil olmasa Esad çoktan gitmişti. Taktınız Şam'da namaz muhabbetine. Ayrıca başarısızlık deyince akla ilk CHP gelir...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 09:38
2
Cemil chp fobisine tutulmuş. Haklı chp nin dili ona uygun değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN