Back To Top
Dün sübhaneke bugün holding

Dün sübhaneke bugün holding

- A +

Artık yetmez mi?

Din sosuna bandırılmış söylemler, yahut kendisi din sosuna batırılmış figürlerle nereye kadar?

Amacı kişisel veya grupsal dünyevî kazanç, lâkin söylemi din-iman lafazanlıklarla nereye kadar?

Kimse kimseye demiyor yahut diyemez ki “ticaret yapma!, bürokraside yer alma!”

Ticaretini de yap, bürokraside yerini de al kardeşim, doya doya al. Ama bunu tertemiz bir inanç alanı olan din sosuna bulamadan yap. Dini, emellerin için bir basamak yapmadan yap. Yani dini istismar etmeden.

Herkes o tertemiz ‘müslümanlığı’ arıyor.

Bir gösteriş aracı hâline gelmeyen, kimi kapıları açmak için maymuncuk gibi kullanılması düşünülmeyen o pâk alanı.

Gözleri fıldır fıldır ikbal ve para tarayan tiplerin sabah-akşam “din alıp satması” kusura bakmayın artık kabak tadı verdi. Müslümana müslüman propagandası yapılmasa iyi olur artık. Tekfirlerinizi de, ‘yanmayan’ kefenlerinizi de çantanıza koyup susun artık.

Ümmetin hâli ortada.

Kan, gözyaşı, sefalet, didişme, batıya haraç üstüne haraç.

Şimdi bütün bunların üstüne din soslu iktidar yahut parsa kapma itiş kakışlarınızı kaldıramıyoruz.

Gerçek yoksul yine yoksul, gerçek düzenbaz yine düzenbaz.

Bu din, yalnızca tesbihat, zühd, yahut keşişlik dini değil. Elbette bu dünyada yaşayan bizler için, hayatımız için, hayatın içinde bir din.

Lâkin onu kendi küçük niyetlerimizin kalkanı veya kılıfı yapmaya kimin ne hakkı var?

Bazan Diyojen gibi diyeceği geliyor insanın; gölge etme başka ihsan istemem.

Dün sübhaneke bugün holding.

Dün Yâ Sîn bugün kartel.

Yapmayın, etmeyin.

“Fe eyne tezhebûn”? Ve “ve eyne’l mefer”?

TÜRKİYE ARAKAN’DA

Son günlerde yükselen zulümle gündeme gelen Arakan’lı müslümanlara Devlet olarak ulaştık çok şükür.
Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu, Emine Erdoğan Hanımefendi ve beraberindeki heyet 1000 tonluk başlangıç yardımıyla bölgeye ulaşıp, Bangladeş’teki kampları ziyaret ettiler.

Etrafımız ateş çemberi iken bile, oraya kadar gidip mazlumlar için bir nefes olma vesilesini lûtfeden Allah’a hamdolsun. İnşallah önümüzdeki süreçte daha güçlü, daha muhkem adımları da atabiliriz.

TAKSİ ÜCRETLERİ

İstanbul’da taksiye % 15 zam geldi. Gelsin, istemeyen binmez, serbest piyasa.

Lâkin şu canına yandığım taksici ve taksi hizmetleri sorununa kim el atacak? Bu alandaki bitmek bilmeyen şikayetlerin hızlı ve âcil çözüm mercii neresidir?

Bugün hangi vatandaşa sorsanız, size taksiyle ilgili birkaç olumsuz macerasını mutlaka anlatacaktır.

Yahu uzağa gitmeye veya ileri düzeyde sorun aramaya gerek yok, şimdi denemesini yapın ve herhangi bir ana caddede, meydanda durup taksiye binmeyi bir deneyin, kaç tanesi durmadan ve yüzünüze bile bakmadan yanınızdan boş olarak hızla gazlayıp geçecek. Yani taksicilik hizmetinin başlaması bile sorunlu. Binemiyorsunuz. Lütfen durursa şöyle bir bakıp ‘nereye?’ diyor. Siz nereye isterseniz beyefendi!

Böyle bir taksicilik rezaleti dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Kimse bana maval okumasın. Taksiciler Odası Başkanı dâhil, inanmayan kim varsa bir noterle birlikte “taksici davranış tipi” turunu her an yapabiliriz.

Bozuk para üstü vermeyenini mi ararsın, turistik bölgelerde türkçe konuşan müşteriyi almayanını mı, turistsen kazıklama yahut pazarlık yapanını mı, nereye gidiyorsun diye önşartlı olanını mı, Ben Taksim’i bilmiyorum abi diyenini mi? Velhasıl rezalet.

Geçenlerde üç ayrı taksiye binmeyi denedim, 38 derece sıcaklıkta üçünde de klima çalışmıyordu.

Eminönü meydanında kaç defa çocuklu veya elinde eşyalarla durmayan taksiler yüzünden perişan olan insanları gördüm. Bir çok taksinin içi de hiç kusura bakmayın leş.

Kim denetliyor bunları?

Kim çözüyor hizmet alanların sorunlarını. İstisnalar elbette var, ama onlara o kadar az rastlıyorum ki.
%15 zammış.

Hizmet kalitesinde % 3’lük bir iyileştirme yaptın mı ki bu zammı alıyor ve İstanbul trafiğinin keşmekeşine hiçbir kural tanımayan taksileri bu hâliyle salmaya devam ediyorsun?

Uzun lafa gerek yok.

Bir anket yaparsan sorunları şıp diye bulur, çözme niyetin varsa da, adam gibi adamlarla bu işi çözersin.

Ya da bana ne. Sen sana çal, sen sana oyna.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Eylül 2017 21:47
Mevlana Üstadım, makaleni okuyucanca Alexander Hamilton'un şu veciz sözü geldi aklıma. "Haklı bir siyasi davaya en büyük zararı, muhalefetin acımasızca saldırması değil, yandaşlarının aptalca savunması verir." Nokta
KARAR OKURU Ali 14 Eylül 2017 20:15
Artık ortaya laf çakmalar da bize kabak tadı verdi.şu dini ticarete ve siyasete alet eden, gözleri ikbal hırsıyla fıldır fıldır dönenler kimler biz de bilelim.ya da şahsen siz kendilerine buradan açıkça yazın.vebal sizden gitsin.yoksa özelde bu yazınız genelde karar yazarları bir algı operasyonu yapıyorsunuz algısı oluşturuyor.Allahın kardeşliğimizi artırması duasıyla....
Hasan 14 Eylül 2017 03:29
Yazıdan ziyade yorumların zenginliği cezbetti beni. Bu yorumu Mekkeden yazıyorum. Arabistanda yabancılar mülk alamaz, çalışamaz vs...bunu Pakistanlı, arakanlı, yemenli ve benzeri gariban müslüman ülke vatandaşlarına uyguluyorlar. Araplar ise aldıkları kefil parasıyla yaşıyorlar. Garibim gençler İşyerlerinde taksilerde aylık 300 liraya çalışıyorlar Kefilli olarak. Kabeyi ziyaretleri bile yasak. Her taraf pislik. Sokaklar leş gibi kokuyor. Taksici ve korsan taksici dahil hiç bir ücret standartı yok. Pazarlık ediyorsun. 50 liradan kapı açsa bile hac yoğunluğu yoksa 5 riyale götürüyor seni. Hac yoğunluğu varsa müşteri sorunu yoksa 5 liralık yer için 500 lira istiyor senden. Otobüs garajlarının giriş çıkışında bir tarafı direğe bağlanmış kalın ipin öbür ucundan bir görevlinin tuttuğu sistem kullanılıyor...Herkes pepsi içiyor, cips yiyor. Milyonlarca hacının ibadet için akın ettiği Kabe...Kabe kuşatılmış çok katlı Oteller arasında esir. Hacılar adeta hayvan muamelesi görüyor. Çöpçüler bile hacılara para gözüyle bakıyor. Yahudilerin kendileri dışındakilere hizmetkar muamelesini araplar fakir müslüman ülke insanlarına yapıyor. Ümmet olarak kurandan uzak, sünnetten uzak bir yaşantımız var. Pirenin deve, devenin pire olduğu bir çağ. Her şey menfaat. Ölüm akla gelmiyor. Herkes kendini kandırıyor aslında. Herkes benim babamın evladı daha değerli kavgasında...bir damla sudan yaratıldığını unutarak böbürleniyor insan...her şeye rağmen Allah nimetini veriyor..rahmetinin sonsuzluğunu hissettiriyor. Gerçek olan bişey var...Hesap günü... Rabbim irademi razı olduğun şekilde kullanma gücü ver, nasıl ömür sürmemizi istiyorsan öyle yaşat ya da Rabbim al emanetini, Müslümanlara Müslümanca yaşama bilinci, birlik, dirlik bahşeyle...AminAa
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 11:49
Bu ülkede tavuk yumurtlar gibi kanun çıkarılıyor.uygulama yok..neden...uygulama için 3 yaşında aileden,ana okulundan ve sıralı diğer okulardan devam eden bir bilinç ve kültür gerekir. Devlette bu kültürden nasibini alır..bir iki nesil sonra insani ve nkendinden başka her yaratılmışa başta Hak hukuk olmak üzere sevgi ve anlayış gelişir..ezberci içi boş bir eģitimle,cezanın en büyük eğitim zannedildiği,adaletin tecelli etmediği bir ortamda bu kadar olur..örneğin her adım başı elektronik kontrol sistemiyle yapılan hız denetimi eğitim amaçlımı yoksa hortumu vatandaşın cebine sokmakmı..neden bayramlarda kazalardan dolayı bu kadar insan ölüyor?Artık bu ülkede herkes bilirki politika yapıp seçilme isteği genelde rant elde etmek isteğinden dolayıdır..istisnalar vardır.her iktidar kendi menfaat çevresini istemezsede oluşturuyor..denetim yetersiz..metal yorgunluk kavramı yetersiz kalıyor. özellikle ciddi kamuoyu yoklamaları belediyeler konusunda vahim raporlar ortaya koyacaktır..bir örnek çekmeköy belediyesi gelin bu belediye başkanına oy verenlerden dinleyin meseleyi..anlatılacak mevzu çok yazma takatı yetmiyor..Allah yardımcımız olsun..
KARAR OKURU 12 Eylül 2017 12:50
Evet Allah kuranda "Allah ın ayetlerini az parayla satmayiniz' yani dini dünyevi çıkar için kullanmayın teşekürler
KARAR OKURU 10 Eylül 2017 13:31
Dindar kindar olmaz. Yapacağı işe ne olursa olsun ihale, siyaset vb. bulaştırmamalı dini. Yanlış yaparsa dinin çapı onun çapında büyük olduğundan yanlış dinde kalır Allah muhafaza. Büyük vebal anlayana.
KARAR OKURU 10 Eylül 2017 13:28
Son 10 yılda Haçlı seferi düzenlense Türkiye'deki dindar ve Müslüman yapısına bu kadar zarar vermezdi. Ben bir imamhatipli olarak utanıyorum. Dindarlık kindarlık değil ,namazında hatta teheccütünde bunları yaparken korkudan değil gösteriş olmasın diye gizleyen İslam'ı başka hiçbirşeye bulaştırma ma. İhale'ye ,siyasete vb...
KARAR OKURU 10 Eylül 2017 00:39
"Dünyanın neresinde olursa olsun kapitalizmin şirretliği gölgesinde kalıp Müslüman görünerek Ümmet-i Muhammet’in sırtına hançer saplayan zevatın herzelerini bize ayan ettiği için Allah’ıma hamd ediyorum." İsmet Özel
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 23:20
En kazançlı ticaret din ile ticareti birleştirerek yapılan ticaret dimi ama böyle asgari ücret ile çalış çalış nereye kadar
Kuddusi Doğan 09 Eylül 2017 22:37
İdris Abi, benim bu Ümmet-i Muhammed'in adam olacağına dair ümitlerim gittikçe azalmaktadır. Bize 15 temmuz musibeti de merhem olmadı maalesef. Beynini bir yere kiralayan adamlar en başta İslam Kardeşliği bağını kaybediyorlar. Kardeş kendi ihvanından ibaret. Nerde zühd hayatı, nerde güzel ahlâk ve edeb eğitimi, nerde bugünkü maganda kardeşliği... Allah sonumuzu hayretsin... Kalemine, yüreğine sağlık.
muhittin 09 Eylül 2017 22:15
Fe eyne tezhebûn”? Ve “ve eyne’l mefer. cok merak ediyorum yazdiginizin turkce mealini bilip bilmediginizi, din somurusu yapmayin derken??? kime diyorsunuz bunu?
tepekoylu 09 Eylül 2017 21:32
beyım din tıcaretı demode oldu yemıyor artık kımse..ama bır zamanlar ıyı kazandırdı..sadece holdıngler değıl sayesınde hukumet kuranlar bıle oldu..
saadet. 09 Eylül 2017 20:42
süphaneke diyerek yaratana yakaran,tenzih eden, dillerden yüreklere inen itikat üzerinden, on dört asır geçti,göz açıp kapatma kadar bir vakittir bu... bakınız muhterem,hiç bir zat sinesine ağır gelmesin ama, arz kan ile haşr olmuş/yalan ile hakikat yerini şaşırmış/ haram helale karışmış/ nas şeytanla barışmıştır... ne yazıktır ki insan, artık sedasını bile işitemediği nice kavimlerin başına gelen afet ve felaketten , kendini münezzeh saymaktadır...nasıl bir büyük isyandır değil mi... cahillik ve zulüm artık bizlerledir... zatıaliniz boşa devinir...
HACI CAVCAV 09 Eylül 2017 18:58
Parsa kapma yarışında olan falan yok.Hangi tarikat devletten kredi veya ihale almış? Sayın yazarın yazısı,tarikatlara vurma modasına uymanın ürünü olmaktan başka bir şey değil.
Tuğulka 09 Eylül 2017 17:37
Arakan'da yaşananlar 150 yıllık bir hadisenin aslında hep var olan bir dışa vurumu. Yemen'de binlerce kişi kolera oldu, ölüyorlar. Müslümanlıksa onlar da müslüman. Onlara Suudiler eziyet ediyor diye onları da unutmamız lazım. Zaten müslüman dediğin zulmün karşısında duran kişidir, dini ırkı da önemli değil.
kararr 09 Eylül 2017 17:20
''ön teker nereden giderse, arka teker de oradan gider' miş...' Başımızda, evelallah kasımpaşalı var ve racon kesiyorken, seçim meydanlarında, Hz.Kur-an'ı eline alıp sallayabiliyor, şehit cenazesinde, kameralar önünde aşrı şerif okuyup, avanelerine imam olarak önden pozlar veriyorsa..... eeee ahali de aynı yoldan gidiyor maalesef.
KARAR OKURU 15 Eylül 2017 08:09
0
Hiç kimse Kur-an'ı Kerim'i eline aldı veya okudu diye suçlanamaz.Dindar görünüp nemalanmak dinsizlikten nemalanmaktan daha zor bir yoldur.Maskesi çabuk düşer.
Akın 09 Eylül 2017 15:50
İnsanların eğitim seviyesi ve medeniyet seviyesi düşük olunca, taksicide olsa profesorda olsa para etmiyor.
mehmet fatih 09 Eylül 2017 15:15
Ben Diyanet Isleri Başkanlığı ile üç dört sene önce umreye gittim. Çok da memnun kaldım. Kendini menzile bağlı olan birisi olarak tanıtan birisi umreye gideceğimi öğrenince ısrarla neden su şirketle gitmiyorsun dedi. Ben çok şaşırdım. Neredeyse umreme laf söyleyecek ti. Yazık Tarikat ve cemaat taassubu Öyle bir bagnaz noktalara vardı ki kendilerine bağlı olmayanlar işi harap. Sadece kendileri sanki kurtuluşa erdi. Kendi seyhleri muritlerinin elinden tutup cennete koyacak. Açsinlar Peygamberimizin asm ve ashabinin ra hayatlarını okusunlar. Peygamberimiz sav buyuruyor ki "Kızım Fatıma ra baban peygamber diye güvenme." Diyanet Isleri Başkanlığı Din Isleri Yüksek Kurulu kendini seyh hoca alim mursid olarak tanitanları kelam kıraat fıkıh hadis tefsir tecvid siyer sınava tabi tutsun. Kaçı geçecek. Her cemaat tarikat vakıf kendilerine uygun fetva veribiliyor. Namaz saatleri bile farklı takvimler kullanıyor. Allah feraset basiret versin. Seyhi sigara icer sigarayı mubah görürler. Halbuki sağlığa zarar veren seylerin hükmü nedir açsın ilmihalden baksınlar. Ayette "İsi ehline verin buyurulur" ehil olmasada kendi tarikatimdan olsunda ne olursa olsun diye dusunurler. Ebul vefa hz. Fatih Sultan Mehmet ile gorusmedi. Bizden etkilenirde devlet isleri aksar diye. Şimdiki seyhlerde devlet ricalini muhtemelen hic bos bırakmıyor. Adam yetistirmek gerekirken kadro ihale konusuluyor. Devlette mürid olmaz mürid olacaksa tekkeye gidecek. Devlette devletin memuru olur. Sıraĺı amirlerinden talimat alır.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 14:54
Nasıl leblebi satana leblebici, simit satana simitçi deniyorsa, din satana da dinci denir. Benim gözümde dindar ile dincinin farkı bu kadar basit.
KARAR MÜDAVİMİ 09 Eylül 2017 14:53
Taksi şoförü, suyunun suyu olmuş, plaka sahibi, araba sahibi ondan sonra şoförü. Çoğuda problemli. Trafik kurallarını hiçe sayan sürekli korna ile insanları rahatsız eden bir sınıf. Bizler, herkesi eleştiriyoruz; toplumu dini kılıflar içerisinde aldatıyor, sömürüyor, zehirliyorlar diyoruz. Neden kendimize dönüp bakmıyoruz. Tekel bayisi bir vatandaş, kurban almış kesmiş, ucuza almış, anlatıp duruyor, neticede demişler ki; - -senin kurbanın kabul olmaz. -Neden? -Sen insanlığa zarar veren şeyler satıyorsun, üstelik Müslüman olduğunu söylüyorsun, İnandığın dine göre de sattığın şeylerin tamamı haram. Alkolü içecekler, tütün, tömbeki. Şimdi Bu vatandaş kendisine fetva arıyor vede bulmuş, Hocanın birine sormuş sen işine bak demiş. Bana anlatarak onaylama mı istiyor. Oğlununda Nargile Cafe'si var, Şıracı bozacı meselesi. Ben hileli ekmek üretip insanların hakkına girenin bu hakkını nasıl ödeyeceğini sorguluyorum. Sen ayyaşlarla, oğlun berduşlarla uğraşıp kafa çektiriyorken benden fetva mı istiyorsun git işine bende işime bakayım demek zorunda kaldım. Şimdi taksicisi, Hırsızı, arsızı, yankesicisi, berduşu kendisinin ne kadar ahlaklı olduğunu çetesine, çevresine adaletli davrandığını anlatır durur. Kısaca balık ıslak olduğunu bilmez.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 14:05
Her defasinda taksilere korkarak biniyorum. Bildigim yolda bana kazik atiyorlar.yolu sasirdim diyor, burada tirafik yogun surdan gidelim diyor tercih ettigi altarnatif yolda 15- 20 tl fark oluyor.dogrudan bir dolandiricilik yapan bu taksici evine helal ekmekmi götürüyor. Bu yaziyi kakeme alan kardesimize tesekkur ediyorum.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 14:01
Bence bu tarz icinde umut barindirmayan yazilari okuyucuya degil devlet dairelerine yazin.. Biz normal halk zaten bu ic daraltan tablonun icinde yasiyoruz.. High society e yazin bunlari.. Okuyorlar mi? Goturun onlara okutun.. Eskiden sizin yazilarinizi okuyunca icimiz ferahlardi.. Bari siz icinde umut barindirmayan yazilar yazmayin bize..
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 13:07
Din istismarı yapanlar hakkında spesifik bir örnek verseniz, hangi holding veya holdingler din istismarı yaparak zenginleşmiş bahsetseniz ve samimi muslumanlar da bu çıkarıcılardan uzak dursa...
Umut Emiroğlu 09 Eylül 2017 12:38
Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Taksi konusuyla ilgili olarak bir kaç cümle edelim. Şu korsan taksi meselesi aslında yürürlükte olan sisteme karşı hayatın bize gösterdiği bir çözüm işareti olabilirdi. Korsan taksilerin üzerine gidilip kapatılmadan önce (2-3 yıl öncesi) mahallede biz de zaman zaman korsan kullanıyorduk. Çünkü mahalleden bildiğimiz, güvendiğimiz kişilerdi. Bu korsan denen taksiler, mesela normal taksinin 30 TL'ye gittiği bir yere 15-18 TL gibi rakamlara gider ve oraya-buraya gitmem diye de mızmızlanmazlardı. Şimdi düşünün; sizi bıraktığı yerden tekrar yolcu alma şansı olmadığı, yani geri dönüp mahalleden müşteri beklemek zorunda olduğu halde normal taksinin neredeyse yarı fiyatına gidiyor ve sıfır kaprisle. Çünkü en ufak bir saygısızlık yapsa tekrar aranmaz ve müşteriyi kaybeder. Normal taksilerde plaka sahibi ayrı, araç sahibi ayrı ve şoför ayrı gelir elde ediyor. Yani bir araçtan 3 kişinin/ailenin geçinmesi lazım. Dolayısıyla fiyat da ona göre. Halbuki plaka konusu rant kaynağı olmaktan çıkartılsa ve belirli sene şoförlük yapanlar (kazaya-kavgaya-şikayete karışmamış) doğrudan plaka sahibi olabilse ve böylece bir taksiden en fazla 1 kişinin geçinme yolu açılsa bütün sorun biter. Hem taksimetre ucuzlar hem medeni kişiler plaka sahibi olabilir. Amma illa plakaları biz dağıtalım ki rant olsun ve o rant imkanından da payımızı alalım dersen, sorunu elbette çözmezsin. O kadar bedel ödeyip/yatırım yapıp plakayı alan kişi de şoförden hergün bir para ister ve o şoför o parayı çıkartabilmek için işine gelen yere gider.
MUHAMMET APAYDIN 09 Eylül 2017 12:27
Sermayesi en ucuz ticaret metâ'ı "din"dir; bu, dün de böyleydi bugün de... Fakat siz, bunu yenice görüp eleştiriyorsunuz; cesur olmak gerekir, Allah doğruların yardımcısıdır. Saygılar...
Rüstem Erol 09 Eylül 2017 11:16
Taksiciler... size kazık atmayacak taksiciyi bulmanız ile dört yapraklı yoncayı bulmanız arasında fark yok.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 11:12
Adam hacda Allah'a söz vermiş, bundan sonra eskisi gibi olmayacağım verdiğim tüm sözleri tutacağım demiş. Gün geldi yaptığı anlaşmalara uymamaya başladı. Hani Allah'a söz vermiştin dediğimde ne yapayım olmuyor demişti. Ve bu adam şimdi çok zengin.Ya dincilik böyle bir şey.
N.Öztürk 09 Eylül 2017 10:32
Sayın Yazar, can alıcı, herkesin bildiği, ama sustuğu, beraber yaşamaya alıştığı "inanç ticareti ve sömürüsü " konusuna değinmeniz cesur bir yaklaşım bu devirde. Esasen bu tekere çomak sokmak gibi oldu, bakalım göreceğiz onlarca pazarlamacı tv kanalının mı yoksa sizin arkanızda mı durulacak. Kanaatimce, İslam dünyasında sorunlara el atarken işte tam buradan başlamak gerekiyor, ama öte yanda da muazzam bir pazar var, kazanç var, ekonomi var Dahası, bu ortamın akışı ve şartları içinde gelişen, oluşan, dışa karşı kendini korumaya geçen bir toplum olgusu var. Hatta bu yapı, kendisine yöneltilen eleştirilerde "dini paratöner"ini başarıyla kullanabilmektedir. Bu konuda iş gene dindarlara düşmektedir. Saygılarımla.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 09:24
"Kotuler Tanri'yi kullanir, Tanri ise iyileri" Tepkilerinize tumuyle katiliyorum. İnsan kalitesi konusunda geriye gidiyoruz ne yazik!
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 09:00
Dinciler icin yazdiginiz bolum cok cesurca ve kesinlikle hakli dayanaklar. Dogrusu bunlarin yuzunden dindarla dinci ayirimida zorlasiyor. Bugun camiden cikmayan, siki siki ortunenlerden cogu akp iktidardan duserse caminin onunden gecmezler, ortuyu birkenarada birkacak yiginla insan var.
Deli Emin 09 Eylül 2017 08:35
Arakan yardımı güzel..Keşke Kurban bedelleri bu gibi durumlarda nakti bedel olarak verile bilse.. Sosyal medyada paylaşılmıştı...Hacılar adına kesilen kurbanları boğazlayıp boğazlayıp canlı canlı diğer hayvanların üstüne atıyor kasaplar.. Neden orda değil de başka yerde kesilrmesin? Ziyan edileceğine! Neden kurban bedeli( zaruret halinde haramlar mubah oluyor ya!) Arakan benzeri yaşanan felaketler ve mağdurlar için kullanılmaz ? 54 islam ülkesi var..Bakın halimize bunu akıl edemeyen insanlar hakkında Allah! " Allah aklını kullanmayan üzerine pislik bırakır " buyurmuyor mu ( Yunus S.100) ' de
okuyucu 09 Eylül 2017 06:03
ata dokunamayan semerı dovermış..tum ıyılıkler guzellıkler tek kısının malı ..yanlışlar mı ? dış güçler ve yerli işbirlikçilerinın eserı .. esnaf memur ..ee denetımı kım yapıcak ? ayrıca taksıcı tayfasını bu kadar korunup kollanmasının sıyası rantını kım yıyorsa odur suclu..ama tabi pabuç pahalı.bunu dedıgın an ısmın mımlenır ..havanda su dogmege devam
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN