Back To Top
Atlet, gömlek, devlet

Atlet, gömlek, devlet

- A +

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ndeki performansı ve sonrasında yayınlanan o yürüyüş sırasındaki görüntüleri siyasette nispeten sakin gitmekte olan yaz tartışmalarına malzeme olmaya devam ediyor. Gayet tabii bir genel başkanın yaptığı hareketler her zaman tartışma ve polemik konusu olmaya namzettir. Atletli resimleri de buna dahil…

***

Ne var ki bunu siyasal tartışmanın merkezine çekmek için illa da en sert ifadeleri kullanmak gerekmez.

Bazen bir ironik cümle bazen de bir espri yeterli olabilir. Gelin görün ki siyaset artık ironi ve mizahla alakadar olmuyor. Cumhurbaşkanı mealen, ‘bu hareketlerin senin hanene kâr yazılmasına müsaade etmem’ tavrıyla yaklaşınca, ana muhalefet lideri de ‘demek ki burada üzerinde konuşmaya bir malzeme var’ tavrına yapıştı. Böylelikle, atlet hak ettiğinden daha kıymetli bir sembol oluverdi…

En son MHP lideri Bahçeli de bir soru üzerine tartışmaya katıldığı için tablo tamamlanmış oldu. Bahçeli, siyasetin atlet seviyesine indirilmesinden şekvacı…

Mevzu siyasetin seviyesine geldiğine göre, oradan bir atletle çıkılmaması iyi olur. Zira, bu bahiste söylenecek çok şey vardır. Uzun süreden beri siyasal tartışmalar ürkütücü bir boyutta seyrediyor ve öyle bir noktaya gelindi ki ülkenin gerçek sorunlarından daha büyük sorunu siyasal tanımlamalar oldu. Hem iktidar hem de muhalefet kanadının Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu sorunları anlatırken kullandığı dil, kavramlar ve analizler felaket tellallığından başka anlam taşımıyor. Buna, siyaset seviyesinden şikayetçi olan Bahçeli de dahildir. Tabii ki sorumlu sadece Bahçeli değildir.

Ülkenin karşı karşıya bulunduğu tehditlerin tarifinden, içeride ve dışarıdaki düşmanların güçlerine dair esrarengiz tanımlara kadar her cümle bırakın umut vermeyi, zımmen tası tarağı toplamayı tavsiye ediyor.

Siyasetin dilindeki tehlike ve tehdit tarifleri, Türkiye’nin sahip olduğu güç ve potansiyelle çelişiyor. Daha geriye gitmeyelim, 15 yıl öncesiyle kıyaslama bile çelişkiyi anlatmaya yeter. Bütün makro ekonomik göstergeleri dört ya da beş kat büyümüş, uluslararası alanda görünürlüğü onlarca kat artmış, nüfusu giderek büyümekte olan, siyasal istikrarı temin edilmiş, ilaveten yakın bölgesindeki askeri operasyon kapasitesi ortaya çıkmış bir ülkeden söz ediyoruz…

Bu mantıkla bakarsak, bu haliyle bölünmek üzere olduğu iddia edilen ülkenin, bugüne kalmadan 15 yıl önce bölünüp parçalanması, dış güçler tarafından taksim edilmesi ve ne kadar dost görünümlü ülke varsa hepsine pay edilmesi gerekirdi.

***

Bütün ülkelerin irili ufaklı sorunları vardır. Türkiye de iyi yönetilmediği takdirde böyle sorunlara muhataptır. 15 Temmuz darbe girişimi ile FETÖ, PKK ve IŞİD gibi terör örgütlerinin yarattığı tehditler elbette ciddidir ve ciddiye de alınmak zorundadır. Ama tehlikeleri iyi yönetmek demek, dört bir koldan tehlikeleri anons etmek değildir. Bazen tansiyon o kadar yükseliyor ki dışarıda, Türkiye’den hazzetmeyen ve hatta düşmanlık yapan unsurlara iş kalmıyor!

Siyasetin dili ve üslubunun her şeyden evvel bu hakikati ıskalamaması gerekir. Atletten, gömlekten daha önemlisi, ülkenin potansiyeline saygı göstermektir. Siyasetçinin, bu ülkenin başına her an bir şey gelebilir görüntüsünü dağıtmak gibi bir vazifesi vardır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 14:27
Eskilerin iç çamaşırı yerine "cemaziyel-evvel" gibi daha kibar hitab tarzları vardı. Fabrika ayarı kaçınca herhalde böyle şeyler olabiliyor. Bırakalım herkes ailesiyle kahvaltıda ne giyerse giysin. Ülkeyi yönetenler polemikten uzak durmalı ve vakitlerini çözüm bekleyen hususlara harcamalı.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 18:43
Dilime tercuman oldunuz.cok tsk ederim. biz norvec miyiz de atlet don konusunu tartisiyoruz.sanki memleketin sorunlari bitmiş.cok yoruldum.cok bunaldim
tepekoylu 25 Ağustos 2017 16:05
bır planlamamıdır yoksa doğaçlamamı bılmem. ama tıkır tıkır işlıyor..mıllet hergun bıktık sızın hepınızın bu boş muhabbetınızden diyerek yavaş yavaş yuruyor..nereyemı tabııkı 2019 seçımıne..yeni bir başlangıç ıçın belkıde böyle olması gerekli..
KARAR OKURUbilal deniz 25 Ağustos 2017 14:25
Sayin yazar senin gazetenin alman disisleri bakanin Basligina baktigimizda herhalde anlayabiliyoruz sen atleti birakta gazetenin atigi badligi bize anlat.yani almanla senin ne farkin kaldi tabi ki sn. Erdoganla problemleri olacak ekonomik zemin kayiyor ve senin alman bakanin elinde binlerce terorist dosyasi var burnumuzun onune tutsi gibi her dakika avrupa birligie giremezsiniz tezi tutuluyor sana soyliyorum bu veledin bir argumani varmi yok yok hemen kurumu one surup bize gozdagi vermeye calisiyor Unutmayin baskasina benzemek isteyen bigun baskasi gibi olur sizden beklentim birlik icin mucadele etmenizdir it urur kervan yurur
Erdem 25 Ağustos 2017 12:18
Olur mu hocam atlet önemli(?) işsizlik tahminlere göre %13ün üzerinde(tahminlere göre diyorum zira devlet yılbaşından beri veri açıklamıyor), terör dibimizde, 5 milyon adı sanı yeri belli olmayan suriyeli var gibi saçma sapan kimsenin umrunda olmayan konuları konuşacak halimiz yok ya. Tabii ki atleti konuşacağız. Bizi ne sandınız 3. dünya ülkesi mi?
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 14:38
0
Mevsimlik işçileri, seyyar satıcıları, işşizlik için başvuru yapmıyanları saymazsak %13. Esas rakam %30ların üzerinde. Bunun için niye bir anket yapılmaz ki?
HACI CAVCAV 25 Ağustos 2017 10:21
Atlet bence de önemli değil;en fazla bir görgü meselesi.Ama Kılıçdaroğlu'nun Almanya'da "Türkiye'de can ve mal güvenliği yok;Türkiye'ye gitmeyin"demesi önemli. Üzerinde ne kadar durulsa yeridir.Mit tırlarıyla ilgili söyledikleri de önemli.Atleti bırakıp,bunları her gün hatırlatmalı Kılıçdaroğlu'na.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 11:51
2
Hacı her yerde her mekanda aynı şeyleri söylüyor. Dünya duyuyor. Almanya da farklı bir şeymi söylemiş ki?
Hasan 25 Ağustos 2017 09:35
o kadar sorun varken, cozulmesi gereken seyler sira beklerken,devlet buyuklerimizin konustugu noktaya bak.ayni goruntuyu akp yayinlasaydi ve chp onlarin yaptigi gibi yorum yapsaydi , chp zihniyeti olurdu.su bir gercek devletin temellerine beton dokulmesse gelen giden oynar.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 09:16
Baba kız kahvaltı ediyor. Güzel bir aile resmi. Göre göre atletmi gördünüz. Ayıp artık. Resmi görünce duygulandım ve babamı hatırladım. Allah rahmet eylesin.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 12:58
12
bence de resimde sorun yok ,sorun chp lilerin yıllarca atletle yemek yiyen insanlarla dalga geçmesi ki bunun için özür dilese gene sorun yok ama siz hiç bir chpli yöneticinin biz geçmişte bazı kesimlere haksızlık yaptık özür dileriz dediğini işittinizmi bırakın ankaradan istanbula yürümeyi...
evin 25 Ağustos 2017 07:46
eminim çok daha cesur ve güzel yazılar yazabilirsiniz, ama neden yazmıyorsunuz?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 11:57
10
çünkü içeriği ne olursa olsun yeter ki ''tayyip nefreti'' yazıları olsun türünde yazmadığı sürece sizi tatmin edemiceğini biliyor sayın yazar.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 01:59
Biz de biliyoruz bu ülkenin bir ''beka'' sorunu olmadığını ama gel bunu AKP'ye anlat.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 11:59
8
ne garip fetöcüler, almanya, ameriga, pkk falan da ülkeninizin beka sorunu yok bizim dedimiz ''reisle'' diyor.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 01:55
Gündemi her türlü belirleyen CBdir. Seviyeden memnunsanız da şikayetçiyseniz de bütün iltifat (!!!!) ona aittir. CB dikkatleri gerçek sorunlardan uzaklaştırmak konusunda mahirdir.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 12:04
10
cumhurbaşkanımız hergün fetöcü mankurtlarla , hendekçi pkklılarla, ülkemizin bütünlüğüne göz dikmiş emperyalist devletlerle kararlı bir şekilde mücadele edileceğini söylüyor ne güzel işte. yoksa sizce 15 temmuz olmadı mı, ameriga tırlarla pkk ya yardım yapmıyor mu, almanya fetöcülere ,pkk lılara ev sahipliği yapmıyor mu nedir yani ''paralel'' evrende mi yaşıyorsunuz.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2017 14:24
0
@karar okuru 12.04: Ben de öyle diyorum ya, güzel konuşuyor, güzel efeleniyor, güzel racon kesiyor. Teoride müthişşşş, sadece eylem konusunda sıkıntı var gibi. Bak ben de klavye başında çok iyiyim, çok kızıyorum Almanya'ya, ABD'ye ama işte iphone'umdan da Mercedes'imden de vazgeçemiyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN