Back To Top
Norm

Norm

- A +

Bir demokrasinin ulaşabileceği en iyi seviye kimseye ideal bir hayat tarzının, bir mükemmel vatandaş normunun dayatılmamasıdır. Norm demek makbul vatandaş tipolojisi belirlemek ve herkesin de öyle olması gerektiğini dayatmak demektir. Böyle bir yaklaşımın demokraside yeri yoktur.

Bir ideal tarza kıyasla bütün geri kalanların düzeltilmesi ve eksiklerinin tamamlanıp, fazlalıklarının törpülenmesi bireyin sistemle çatışmasına yol açar. Devlet; ideal düşünceyi, düşünme şeklini veya ideal kıyafeti veyahut da ideal dili, kültürü belirleyemez. Belirleyip dayatamaz, dayatmak şöyle dursun, pozitif ayrımcılık dahi yapamaz, o kavram setini özel ve destekleyici işaretlerle toplumun önüne koyamaz.

“Herkesin inandığı gibi yaşaması” prensibi kulağa pek hoş gelir, aksi zaten düşünülemezmiş gibi zannedilir ama uygulaması hiç görülmemiştir.

Bilindiği ve tecrübe edildiği gibi yakın zamanlara kadar devlet için ideal kadın ve erkek tipleri vardı. Kemalist düşünce biçimi ortak ideal norm olarak belirlenmişti. Kılık kıyafet de güçlü bir norm olarak hayatı belirlemekteydi. Başörtülü kadın, giyimi kuşamı modern tarzlara bakılıp düzeltilmesi gereken, örtülü haliyle hayatta ve bilhassa da resmi kurumlarda rol alması imkansız bir vatandaş tipiydi. Norm kıyafet tarzı, modern giyim dışında bir seçenek sunmuyordu. Dini hassasiyet gereği bırakılan sakal dahi bu sınıftaydı. Veyahut da yeme içme alışkanları… İnsanların ne içip ne içmediği de “sicil” ve sosyal statü gerekçesiydi.

***

Kılıf kıyafet, yeme içme tercihleri elbette hayat tarzının işaretlerindendir. Devamında, dini ve dini sembollere ilgi veya ilgisizlik ile kültürel aidiyet ve siyasi tercihler kimliği tamamlar. Devlet bu üniteler üzerinden norm koyduğunda, uygun olmayan vatandaş da güvenliğini sağlamak için kimliğini ve alışkanlıklarını gizleme eğilimi gösterir. Norm koyucu da elindeki kriterlerle makbul olmayan; yani, “sakıncalı vatandaş” avına çıkar ve bilhassa gizlenenleri yakalayıp açığa çıkarmaktan da zevk alır hale gelir.

Peki nereye kadar? Türkiye tecrübesi gösterdi ki, bir dönem yapana faydası var görünse de ideal norm vatandaşlık projeleri ilanihaye yürümez. İstenen neticeyi de asla üretmez, tersine bir dalga gelir o normları siler süpürür. 

Eski dönemin resmi standart ve dayatmaları ortadan kaldırıldıktan sonra bugün muazzam bir fırsat aşaması yaşanıyor. Gayet tabii ki eski normlar ortadan kaldırılmışken yeni bir norm, yeni bir ideal ve yeni bir makbul vatandaşlık statüsü belirlememek en doğrusu olacaktır.

AK Parti’nin eski dönemin meşruiyet kavramlarını ve referanslarını dağıtan politikaları bu açıdan gayet isabetlidir. Eşit vatandaşlık kavramı için bulunmaz bir zemin sağlamıştır. Kılık kıyafet, etnik kimlik, kültürel aidiyet ve en nihayet siyasal tercihler nedeniyle hak kaybının olmaması, bir demokrasi için tek ideal durumdur. Bundan sonra, hiçbir surette devlet eksenli normlar yazılmaması veya toplum önüne ideal hayat tarzı konulmaması Türkiye için gerçek bir özgürlük alanı açılması anlamı taşıyacaktır.

Tek parti dönemi ve takip eden Kemalist ideoloji yıllarının sorunu, dayattıklarının yetersiz veya zamanla çağın gerisinde kalmasından çok, bizatihi norm dayatmış olmalarıydı. Oysa, toplum kültürel, etnik ve dini çeşitlilik havzasıdır asla bir tarza indirgenemez. Sadece norm belirlememek değil, herkesin kendini dilediği gibi ifade etmesi ve inandığı hayat tarzını yaşaması halinde eğitime, istihdama, siyasal temsile ve sermayeye erişimde de eşit yarış hakkı garanti edilmelidir. 

Yeni Türkiye dediğimiz bundan ibarettir… Bu eşit erişim düzeni Türkiye’yi zenginleştirir, rahatlatır, sakinleştirir, birçok derdini kaynağından çözer ve dünya nazarında da kıymetlendirir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2017 13:24
Güzel bi yazı
külyutmaz 19 Haziran 2017 13:23
Belki de insanları kalıplara tıkmak her zaman ilk akla gelen gibi bir nazi filmindeki gibi olmayabiliyor.Kendine biat edene kamu kaynağını aktararak,etmeyenin ensesinde boza pişirerek de olabiliyor bu zorlama.Parti,grup,cemaat bağlılığının insanları nasıl vicdansızlaştırdığını ve bu zombilerin neler yapabileceklerine dair iki "tamamen uydurma" örnek vermek istiyorum.Büyüklerin dünyasında zaten oluyor da miniklere nasıl uygulanıyor ona bakalım:Yıl 2009 .Filan ilde bir eğitim müdürlüğü okullar arasında bir şarkı yarışması düzenliyor.Jüri için 4 müzik öğretmeni çağrılıyor.Yarışma başlıyor, çocuklar şarkılarını söylüyor.Öğretmenler puanlarını veriyor.Sonunda bir görevli geliyor puanlamaları alıp gidiyor.Birinci ikinci üçüncü açıklanıyor ,öğretmenler birbirlerine bakıyor.Yarışma bitiyor zaten birbirlerini tanıyan öğretmenlerden biri diğerlerine "ben bu çocuklara yüksek puan vermedim bence o kadar iyi değillerdi diyor" diğerleri de "biz de vermedik" diyorlar.2. kıssa : yıl 2014 ilk öğretime seçmeli ders uygulaması geliyor.Dersler arasında Kuran da var.Öğrenciler ders seçiyor.Diğer 8-10 ders arasında Kuran seçenler de var.Bir süre sonra okula bir yazı geliyor."Seçmeli dersleri Kuran olarak seçenlerin listesi müdürlüğe gönderilsin".Hisse :"Bizim normlarımıza uymazsanız sadece sizi değil çocuklarınızı da ezeriz".
KARAR OKURU 19 Haziran 2017 10:13
Kagit uzerindeki yeni Turkiye taniminiz dogru, ama AKP yeni bir Turkiye yarat(a)madi, eskisinden daha eski bir Turkiye yaratiyor!
Cem 19 Haziran 2017 08:26
Devlet büyüklerimiz her fırsatta Imam Hatipli olan (Norm), daha makbul bir gençlik arzu ettiklerini dile getiriyorlar. Ayrıca bir çok alanda bizzat yaşayanlar tarafından anlatılan partili kayırmacılığı da bir vaka. Bu durumda AKP ki, demokrasiyi ileri götürmesi ümit edilen siyasi baş aktör, yazdıklarınızla çelişmiyor mu?
KARAR OKURU 19 Haziran 2017 13:14
7
taktınız imam hatiplere yıllarca bu okulların aleyhine de baskı vardı unutmayın. şimdi bir denge gerekirdi
Haydar 19 Haziran 2017 05:38
İdeal norm hiç bir zaman olamaz.Osmanlının belli dönemlerde çıkardığı sokak talimatnameleri ile nerede ise sokakta fessiz erkek açık kadın gezemezdi.Sonra Kemalist sistem tersini uyguladı.Bu gün de imam hatip kayırmacılığı başladı.Korkarım ki bir partinin arka bahçesi haline gelen bu yapı bir gün yeni bir 28 Şubat yaşayacaktır. O nedenle başta Cumhurbaşkanı ve AKP siyasetçilerine çağrım çekin siyasi emel ve ellerinizi imam hatiplerlerin üzerinden.
KARAR OKURU 19 Haziran 2017 02:49
Norm olması gereken bir yazı. Tebrikler
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN