Back To Top
Bu halk fedakârdır ama!

Bu halk fedakârdır ama!

- A +

Bir Ak Parti sözcüsü anayasa değişikliği ile koalisyonların tarihe karışacağını söylüyordu. Doğrudur, teknik olarak koalisyonlar tarihe karışacak ancak bunu söylerken Ak Parti’nin de büyük bir koalisyon olduğu unutulmamalı. Partinin ana çekirdeğini Milli Görüş’ten gelenler oluştursa da Ak Parti Özal’ın ANAP’ından sonra farklı eğilimleri bir araya getirerek merkeze talip oldu. Ak Parti toplumun farklı kesimlerine hitap edebildiği için de toplumdan büyük bir teveccüh gördü.

Yoksul halk da yatırım peşinde koşan işadamları da daha fazla demokrasi ve özgürlük bekleyenler de Ak Parti’de beklentilerine bir karşılık bulabildi. Bugün gelinen noktada aynı beklentilerin sürdüğünü söylemek güç. Ak Parti kuruluş yıllarındaki sinerjisini kaybetmiş ve mirasını yer bir görüntüde. Ve bugünkü şartlarda anayasa değişikliğine referandumda “evet” çıkma ihtimali iki yıl öncesine göre daha fazla görünmüyor. Açılım süreçlerinin beklenildiği gibi sonuçlandırılamaması, başkanlık ısrarı ve darbe girişiminin yarattığı tahribat Ak Parti’yi yeni arayışlara itmiş gözüküyor. Fakat şu an durum oldukça kritik ve Türkiye bir yandan darbe girişiminin yaralarını sarmaya çalışırken diğer yandan ekonomik krizle boğuşuyor.

Ekonomik sorunların arttığı dönemlerde toplumun geniş kesimleri için demokratik taleplerin geri plana düşeceği ve daha çok ekonomik beklentilere odaklanacağı çok açık. Bu sebeple Ak Parti halktan fedakârlık beklentilerini doğru temellendirmeli. Bu halk geçmişte de çok sayıda acı ilaç içti ancak bunları içiren hükümetleri fedakârlığa ortak olmadıklarında cezalandırmayı ihmal etmedi. Geride kalan 14 yılda Ak Parti’nin arkasındaki büyük desteği alt ve orta sınıfların ekonomik olarak alım gücü, iş olanakları ve fırsatların artması; sağlıktaki iyileşmeler; temel hak ve özgürlüklerde görece yaşanan düzelmeler; istenen başarı sağlanamasa da Kürtler ve Aleviler konusunda yaşanan gelişmeler ve kendisini devletin sahibi sanan bir takım odakların geriletilmesi vb. sebeplerden aldığı görülür.

Bugünki ekonomik veriler geçen 14 yılın en zor günlerini geçirdiğimizi söylüyor. Halk kendisinden fedakârlık istenirken aynı fedakârlığın devlet tarafından da yapıldığını görmek ister. Ak Parti böyle bir kriz döneminde iktidara geldiğini çok iyi hatırlamalı. Hemen her alanda vergiler artarken, yeni yeni vergi kalemleri üretilirken, devlet elindeki gücü kullanarak haksız rekabet ve vergi kaçırma gibi sebeplerle büyük firmalara görece büyük cezalar yağdırırken cebine giren ile sofrasına gelenin birer birer azalmasına halkın bir tepki göstermesi kaçınılmazdır.

Maliye ve EPDK çeşitli sebeplerle pek çok firmaya milyonlarca lira cezalar keserken bunun vatandaşın kesesine bir faydası görülmüyor. Dahası bu şirketler bu cezaları ödemekten fazlasıyla memnun; neden? Çünkü elde ettikleri kâr o kadar büyük ki bir kısmını devletle paylaşmak işlerine geliyor. Olan ise bu ürün ve hizmetleri pahalıya alan vatandaşa oluyor.

Ak Parti bugüne kadar halkın gözünde alternatifsizliğinin nimetlerini fazlasıyla yedi. Ancak ekonomik sıkışmışlık Ak Parti için kırmızı olmasa da şimdilik sarı ışık ikazı yapıyor. Alınacak tedbirlerde herkesin üstüne düşeni yapması gerek. Örneğin bankalara faiz düşürün denirken vergi kalemleri geçen yılın seviyesinde sabitlenseydi; oto yol ve köprü ücretleri artırılmayıp, halka çok pahalı gelenler ucuzlatılsaydı; elektrik, doğalgaz ve petrol ürünlerinin fiyatlarının en azından vergi dilimlerinde bir miktar indirime gidilseydi; sadece enerjideki ucuzlama bile tüm sektörlerde faizsiz krediden daha olumlu bir etki yaratmaz mıydı?

Unutulmamalı ki insanlar ekonomik gelişmeleri ceplerine giren ve sahipken kaybettikleri ile kıyaslar ve bir noktadan sonra oy verme motivasyonları değişebilir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
burhan altıntop 18 Ocak 2017 02:00
çok tanınan bir yazar değilsiniz. ancak yine de ilmi seviyeniz epey iyi bir noktada gözüküyor. en azından eleştiri sanatıyla hemhal olmuşsunuz. hepimiz can-ı gönülden ak partiliyiz. fakat yeri geldiğinde eleştiri sanatını da kullanarak doğruyu ve yanlışı izah etmeliyiz. çünkü böylelikle biat kültürü yaygınlaşmaz ve doğruyu görebilme yeteneğimiz ve hissiyatımız kuvvetleşir. bu bakımdan çok ilmi derinliği olmamasına karşın sarih ve müspet manada eleştiri içeren yazınızı takdir ediyorum.
Vatandaş 11 Ocak 2017 20:57
Sayın yazar ilkdefa yazınızı okudum gerçekten çok isabetli yalnız AKP nin en büyük handikapı eleştiriye açık olmayışı onlar ne yapsa haktır birde yalnışı düzeltmeyi zül sayıyorlar bunun yerine yalnışa fetva uyduruyorlar bunun adı güç zehirlenmesi olsa gerek bunların nasihat devri geçti bunlara bir kötek lazım oda seçim kaybetmektir
Abdullah hasan 11 Ocak 2017 17:13
Evet halk fedakarlığı devletten de bekler, şuan halkın bunu düşündüğü ve karar verme aşamasında olduğu kanaatindeyim.
haci hasan 11 Ocak 2017 18:53
2
Abdullah bey baliklar ne zamandan beri düsünebiliyorki. Düsünme yok ver kömürü makarnayi al oyu. hepsi bu aclik oyunlari
D 11 Ocak 2017 21:28
2
O kömürleri var ya ....Kafayı bozmussunuz siz milletle.kimin makarnacı olduğu 15temmuzda belli oldu.
Mustafa 01 Şubat 2017 17:50
0
Kömür ve makarna eleştirisini hiçbir zaman tasvip etmedim. Tok açın halinden anlamaz. Karnı tok sırtı pek olan insanların empati yapmaksızın eleştiri yapması çok çirkin. Ancak AKP'nin milli iradeyle alay etmeye başlaması eleştirdiği vesayetçilere benzemeye başladığını gösteriyor. Milletin tokatını yedi ama sanırım aklı başına gelmedi.
Almanya 11 Ocak 2017 05:26
Süper bir yazı dürüst elinize sağlık
çetin 16 Ocak 2017 15:26
0
evet o kömürleri varya, dediniz , hiçmi etkisi yok yandaşlıkla veya verilen oyun rengi ile, maalesef toplumumuz alıştırılmış emek vermeden birşeyler almaya işte buda ülke olarak bizi yıkar ve tembelliğe sevk eder, yazık bizlere.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN