Back To Top
Vatan ve millet için dolandırılmak...

Vatan ve millet için dolandırılmak...

- A +

İstanbul’un işgal kuvvetlerinin çekilmeye hazırlandığı, Türk ordusunun şehre girmesinin beklendiği günlerdi. Ortada bir otoriter boşluğu vardı. Çok iyi Rumca konuşan Girit göçmeni Eyüplü Halit, bu boşluğu değerlendirmeye karar vermişti. Bir arkadaşını da yanına alıp Rumların çoğunlukta olduğu bir semtteki metruk bir binaya yerleştiler. Burası şehri teslim alan Türk ordusunun karakoluydu artık.

İşgal kuvvetlerine destek verdikleri için zaten tedirgin olan zengin Rumları, tek tek sözde karakola çağırdılar.  İşgal günlerindeki ihbarlarını ileri sürdüler, iyi polis, kötü polis oynadılar, çaresiz Rumlar ancak paralarını orada bırakıp kapıdan çıktılar. 

Ama çok da aptal yerine konuldukları söylenemez. Eyüplü Halit o kadar yetenekliydi ki 1935’de dolandırıcılıktan hapiste yatarken Mussolini’yi bile dolandırmıştı. İtalyan faşist lider Mussololini’ye mektup yazıp “Antalya’nın İtalyanların hakkı olduğunu söylediği için hapse atıldığını” iddia etmiş ve yardım istemişti. Mare Nostrum ideali için hapis yatan bir Türk Mussolini’nin faşist duygularını okşadığı için bir süre sonra İtalyan Büyükelçisi hapishaneye gelip, ona bu dostluğu karşılığında istediği yardımı yapmıştı.

Yani meşhur dolandırıcıların sırrı sadece ikna yetenekleri değildi. Dolandıracakları insanların zaaflarını, açgözlülüklerini tespit etmekteki başarılarıydı da. Bunun için de dönemin ruhunu iyi okumak, aklı durduran hamasi sözleri, insanların kolayca teslim olduğu değerleri iyi görmek, kimsenin hayır diyemeyeceği insanları, kurumları tespit edip kullanmak da gerekiyordu.

Sonra yine zamanlar, yükselen değerler, hassasiyetler değişti.  Ülkemizde oynanan oyunlar, Osmanlı’nın yeniden doğmasını engellemeye çalışan dış güçler, yerliler, hainler, milliler, lobiler her yeri sardı.

27 Yaşında internette farm ville oynayan bir çocuk bu açığı iyi gördü. “Büyük şirketlerin elinde olan gıda ve hayvancılık tekelini kırmak için yerli ve milli Çiftlik Bank projesini” başlattı. İnsan okudukça sistemin tam olarak nasıl çalıştığını anlamıyor ama en az 77 bin kişi mevzuyu anlamakla kalmadı, buradan para kazanacağını da düşünüp yarım milyara yakın parayı bu 27 yaşındaki çocuğa emanet etti. Onları haberler, Maliye Bakanlığı’nın açıklamaları bile durduramadı.

Sebep, evet açgözlülük ve fırsatçılık ama ikna olmak ve güvenmek için daha fazlası da gerekir.

İşte Çiftlik Bank dolandırıcıları da hedef kitlelerini ikna ve efsunlamak için zamanın yükselen değerleri ve kavramlarını profesyonelce kullandılar.

Hatta bir gün dolandırıcı olduklarıyla ilgili haberler çıktığında bile savunmaları hazırdı. Çiftlik Bank’ın reklam filmindeki karizmatik, bilge ata, projenin sahibi olan gence benzeyen çocuğa şöyle tavsiyelerde bulunmuştu:

“Dinle evlat, derdin memleket ve milletse gönlün geniş, duruşun elif gibi dimdik olmalı, lakin unutma önüne engeller koyacaklar, ayaklarına çelmeler takacaklar ama sen yıkılma yılma ve asla yorulma.”

Neden bu kadar tartışıldığını soran muhabire Çiftlik Bank’ın şimdi Uruguay’a kaçtığı söylenen yerli ve milli CEO’su şöyle cevap verdi:  “Tartışılma konusu, şu anda ülkemizin üzerinde oynanan bazı oyunlar var. Yurtdışı kaynaklı tehditler alıyoruz. Özellikle Londra’dan.”

Ama herhalde en şapka çıkartılacak olan, Çiftlik Bank’ın kendisine basın yüzü olarak, Diriliş Ertuğrul dizisinde kahramanlık hikayeleri anlatan demirci Deli Demir karakterini canlandıran oyuncuyu seçmiş olmasıydı.

Rolüne kendini epeyce kaptırmış görünen bu oyuncu, Çiftlik Bank’ın, önceki gün ineklerini kaptıran köylülerin bastığı İnegöl’deki tesisin mehteranlı açılışında da kürsüye çıkmıştı. “Besmele” çekip, sonra bir de Türkçesini “esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın 99 adıyla” diye tekrarlayarak başlayan oyuncu kendisine diziden hayran olup, telefonlarıyla fotoğraflamaya çalışan dolandırılan insanlara yaptığı konuşma ileride bu dönemin hamasetinin toplu bir gösterimi olarak izletilebilir:

“Az önce arkadaşım bu vatan için bu millet için yapılan yatırımların nereye dayandığını anlatmaya çalıştı. Kudüs kırmızı çizgimizdir dedik. Kudüs, tek plan değil. Suriye, Irak, Lübnan, Filistin ve herkes bilsin ki  esas plan ruhuyla, tarihte sahip çıkmasıyla lider ülke olan Türkiye. Türkiye’yi karıştırmak, nifak sokabilmek, ayağa kalkmasına, nefes almasına, kendisini hatırlamasına, biz biriz bir milletiz demesine izin vermemek. Şimdi bu konuşmanın ne gereği vardı. Çiftlik Bank,  bu dünyada kapitalistleirni biz dünyadan büyüğüz diyen beşlerin kurduğu tezgahı deviriyor.  Giresun’dan, Anadolu’dan bir adam genç adam çıkacak..”

Neyse daha fazlasına gerek yok.

Hamaset sadece bir ülkenin aklını durdurup, geleceğini riske atmıyor.

Bazen fırsatçı dolandırıcılara da insanları meze ediyor.

Herkese geçmiş olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Mart 2018 12:39
Devletin kesesinden bir kuruş çıkmadan yapıldılar denip yüksek geçiş garantili köprülerimiz hasta garantili şehir hastanelerimiz için devlet bütçesinden ödenen milyarlar. Bir ülke insanında ödediğim vergi nereye harcanıyor bilinci olmayınca Her yer çiftlikbank.birisi direk cebinden gidiyor.diğeri torunlara miras.
Hakan Mercan 15 Mart 2018 22:10
Bazi arkadaslar hamasetin bu olayla ne ilgisi var gibi bir yorum getirmisler. O tesis acilis konusmasinda dizi karakterinin Kudüs'ten, "uzerimize oynanan oyunlardan" vs. bahsetmesiyle ciftlik bankin ne alakasi varsa bu yazinin da hamasetin de o kadar konuyla baglantisi var. Bunu ulkenin su anda bulundugu atmosfere yansittiginizda da aynı sonucu goreceksiniz..
kamil kaygusuz 15 Mart 2018 15:57
yazının başlığı ve anafikri "vatan ve millet için dolandırılmak ve de hamaset" bu kenarda dursun. Sn Oğur muhalafet etme istek ve gayretine saygılıyım ancak yıllar önce Fetö'nün yayın organı Taraf'ta malum örgüte muhalefet ettiğini hiç göremedik. yoksa sizde vatan millet için mi dolandırılmıştınız, yoksa hamaset öyle mi gerektiriyordu?
KARAR OKURU 15 Mart 2018 13:29
Hadise tamahkarla sahtekarın iş tutması. İş polisiye bir mesele, bir reklam organizasyonunda bulunan birinin böyle bir vazifesi yok.
Maraşlı 15 Mart 2018 09:55
Güzel ve keyifli bir yazı..Bence hayali ihracattan 100 milyon lira götüren Kocaelideki adamı da yazabilirdin. Adam referandum öncesi başkanlık bizi uçuracak, evet çıkacak diye gazetelerde poz verip duruyordu meğer oyun büyükmüş.. Hayali ihracattan tutuklu şimdi..
Cumo 15 Mart 2018 19:12
0
Kim o
Fatih 15 Mart 2018 09:34
Dolandırıcilar toplumdaki hackerlara benziyorlar. Toplumun aciklarini buluyorlar ve harekete geciyorlar. Bu donemde hirs ve ac gozluluk toplumun bir kesimini banka kredisi cekip bu adamlara paralari teslim etmesiyle gerceklesti. toplum olarak ne noktada oldugumuzu da gösterdi. Bu zincirde saadet getirmedi. Onumuzdeki saadet zincirleri muhakkak olacak. Allah bizleri korusun...
KARAR OKURU 15 Mart 2018 09:32
dolandırılan insanlarla dalga geçiyorsunuzda sizde aynı şekilde dolandırılmıyormusunuz. "kudüs kırmızı çigimizdir" repliği bi yerden tanıdık gelmiyormu size mesala. mavi marmarada gördük o çizginin renginide şeklinide. yarın bu tosuncuk çıkıp "banamı sordunuz parları yatırırken" derse şaşırmayın. hatta başkanlığa adaylığını koyacak kadar gelecek vadediyor
KARAR OKURUibrahim 15 Mart 2018 01:35
Yaz arkadaş sulama birliklerini ziraat odalarını kooperatif başkanlarını yaz. Dernekleri vakıfları siyasi partileri yaz. Yüreğin varsa Kızılayın verdiği çadırı piknikte kullananı yaz. Eğitim vakıflarını hastalık türü için kurulan oluşumları yaz. Adam babayiğit gibi çıkmış ortaya kandırmış ve yutmuş. Benim söylediklerim devlet denetimli hesabı takip edilemeyen oluşumlar. Yaz diyanet vakfını kuran kurslarının parasını, cennet vadiyle toplanan parayla yapılan camiyi 1 yıl sonra yıkılışını yaz. Tek tek cemaat denen para tuzaklarını yaz.
Halis 15 Mart 2018 01:09
Yazılarını çok severim Yıldıray Oğur; fakat bu yazı bence çok oturmamış. Hamaset konusunda haklısın da, olayın hamasetle ilgisi yok, tamamen açgözlülük. İkiyüzbin lira ayda ellibin kazandıracakmış! Buna kim inanır? Açgözlülükten gözü dönen inanır. Çok yazık.
KARAR OKURU 15 Mart 2018 09:25
0
yazarın anlatmak istediği hamasetin zararlarının boyutu. bu olay hamasetten dolayı olmuş demiyor zaten. virüs gibi heryere yayılmasından bahsediyor. deli demirin konuşması ibretlik resmen
KARAR OKURU 14 Mart 2018 23:59
Şahane bir yazı Allah razı olsun. Bizi hamaset değil aklı selim kalbi selim tavrı selim kurtarır.
KARAR OKURU 14 Mart 2018 22:44
Adam 200.000 lira yatırmış ayda 50.000 lira almak için. Var'mı? böyle bir enayi 200.000 liraya senede 600.000 lira verecek.
Abdullah birisi 14 Mart 2018 22:27
Hani bir söz var..ne olmuşsa bu alemde tam yerinde olmuş deyu...bektaşi ne demiş yak çubuğunu seyreyle alemi...24 yaşındaki dombili bakmış yakmis çubuğunu şimdi uruguay larda seyreyliyor alemi..bu kadar embesil bulsam bende aynısıni yapardim...bana denk gelmedi...ahahahahahha
Alper Alihan 14 Mart 2018 22:17
Aziz Nesin yıllar önce bu ülkenin yüzde altmışı aptal deyince çok kızmıştım. Halkımızı aşağılıyor demiştim. Şimdi çok özür diliyorum rahmetliden. Özal döneminde bankerler , Mesut Yılmaz ve Ecevitin koalisyon döneminde borsa, Meşhur titancılar , Akp döneminde de islamcı holdingler , fetöcüler,Jet fadıl vede şimdi çiftlikbank. Yahu bu halkın şimdi yüzde kaçına denk oluyor hesaplayamadım. Herkes havadan para kazanmaya vede köşeyi çabuk dönmeyi heveslenirlerse dolandırıcıların avı olurlar.
KARAR OKURU 14 Mart 2018 21:18
Kibar ifadeyle zorlama bir yazı, buda muhalefet edeceğim hastalığının bir tezahürü. "hamaset" edebiyatıyla silahlı iha yapıp ihraç edenleri yazmasınız tabi. Aç gözlü insanların dolandırılması olayının vatan millet emperyalizm ile ne ilgisi var Allah aşkına.
Allah aşkına... 14 Mart 2018 22:20
1
ah ah haberleri okuyun.haberleri izleyin.bugün vatan millet diyenler,dün çözüm sürecinde ne diyorlardı?ona bakın.pelikancılara bakın.görüntüsü ile savundukları tamamen zıt olan,her yeri boyalı kimi kadınlara bakın.osmanlı sevicisi bu kadın hilafeti savunmuş.mesela bunlara bakın.
Okur 14 Mart 2018 22:41
2
Evet artık şunu anladım akp ile nurtopu gibi bir gerizekalı nesil peyda oldu oluyor.
KARAR OKURU 15 Mart 2018 01:42
0
Yani diyor ki, bu hamaset edebiyatı ancak dolandırıcıların dilidir. Bu dili kullananlardan tavizsiz şekilde kaçmaz, onlara tepki göstermezsen 15 20 yıl sonra herkesle beraber toplu şekilde mağdur olurken ancak hatanı anlarsın veya şanslı isen yine suçlayacak bir dış güç bulup kendini kandırmaya devam edersin.. Birisi parasını diğeri oyunu ve ülkesinin özgür ve medeni geleceğini heder etmiş olur..
KARAR OKURU 14 Mart 2018 20:05
Suclu magdurlar degil devlettir. Bende ihlas holding magduruyum alnimin teriyle kazandigim parayi hala yiyenler var ve devlet bu haksizliga sessiz.... Demek devlet...
Hikmet Uzuner 14 Mart 2018 20:00
Vatan, Kur'an, bayrak, ecdad falan diyerek bu halkı dolandıran keşke sadece bu tosuncuk, dolandırılan yetmiş yedi bin kişi olsaydı.
Batı bizi gısganiy vatan millet Sakarya akp
KARAR OKURU 14 Mart 2018 22:12
1
19:18, Batı seni halletmiş...
engineer 14 Mart 2018 17:03
banker kastelli,ihlas finans,imar bankası,ttb,pamukbank, ana fikir: kaz ise kazıkla, ana fikrin baba fikri: enayilerin parasını cebinde bırakmak ahlaka aykırıdır, daha babası: parası olan insanlar sizin paranızı gaspetmiş olan ahlaksızlardır, paranızı o ahlaksızlardan her yolu deneyerek almalısınız, bunlar cari mörfi kanunlarıdır ve herkes uymaktadır.
Yolcu25 14 Mart 2018 16:26
Her şey batının bizi aniden kıskanmasiyla başladı
KARAR OKURU 14 Mart 2018 20:38
11
Saçmalama
KARAR OKURU 14 Mart 2018 13:25
ülkedeki cehaletten genel olarak cebini düşünen,karakteri cebine göre şekillenen herkes nasipleniyor.acınacak haldeyiz!kimisi onurunu kaybetti,kimisi işsiz kaldı,torpili olmadığı için iş bulamıyor.ama kazanan hep kötüler oluyor.genelde diyelim
KARAR OKURU 14 Mart 2018 13:06
Bimiyorum ki editör yayınlar mı? Bu çiftliklerden her yerde görmüyor muyuz? TRT'de yok mu? Medyada Üniversitelerde Belediyelerde Özellikle kültür yapıyoruz diye kurulan çiftlikler, bu çiftliklerde beslenen inekler, davarlar, yetiştirilen somonlar, kültür sazanları. Muhabirlerinizi gönderip bir sormak aklınıza gelmiyor mu; bu oyuna bu filme ne ödediniz? Cepten mi ödediniz? Yoksa...
KARAR OKURU 14 Mart 2018 12:53
Konunun hamasetle irtibatlandırılması çok kelalaka olmuş...
KARAR OKURU 14 Mart 2018 18:36
0
Hamaset iyidir dokunmayalım diyorsun...
KARAR OKURU 14 Mart 2018 19:10
5
Hamasetin iyi yanları da vardır. Ama burada tam onu söylemiyorum. Yazar, hamasi bazı yanlışları tenkit etmek maksadıyla alakasız konulara girmiş.
Ters piramit 14 Mart 2018 11:51
Bu konu, tamahkarla sahtekarın kolay anlaşmasından ibarettir. İşi hamasete bağlamak çok zorlama bir iş olmuş.
mehmet 14 Mart 2018 11:46
evet güzel çarpıcı ve net bir olay yaşanmış..bu ülke insanının ufkunu siyasal tavrının derinliğini iyice ele veren çarpıcı bir olay..allah her topluma müstehak olduğunu veriyor..bu topluma da daha verecek...
fatih 14 Mart 2018 11:21
"Hamaset sadece bir ülkenin aklını durdurup, geleceğini riske atmıyor." İnşaallah, Bir gün Akl-i selim memleketimizin her yerinde, her alanında kendini gösterecek... Barış, Hukuk, Adalet, Eşitlik, Şeffaflık, Hesap Verebilirlik, Hesap Sorabilirlik, Özgürlük, Güvenlik, Esenlik, Hakkın Üstünlüğü, Güçlünün Haklı olduğu değil, Haklının güçlü olduğu günler diliyorum...
KARAR OKURU 14 Mart 2018 11:07
Cehalet rezalet doğuruyor.
karar okuru 14 Mart 2018 10:10
bi zaytung haberi vardı 'jet fadıl açıklama yaptı: kandırılmaya üç dönem kuralı getiriyoruz, üç kere kandırdıklarımızı bir daha kandırmayacağız... anlayışlı olalım, sırada bekleyenler var...' çok gülmüştüm...
Abdullah hasan 14 Mart 2018 09:51
Oyun hamuru gibi. Eyyyy ABD veya Eyyyy Ab madem ÇİFTLİK BANK adıyla bu milleti dolandırılmasına zemin hazırladfın bari yaşı biraz çok olsaydı, toy birine soyulmak daha acı verici.
Takipci 14 Mart 2018 09:31
Islam ogretisinde Ganimet mesrudur. Zamanimizda (Kafir)e savas acip ganimet almak mumkun olmadigina gore...
Ahmet 14 Mart 2018 09:26
Bu ülkede din ve vatan sevgisi en hassas noktamız. Böyle kandırıla kandırıla ne vatan sevgisi kalacak ne de din...
Abdullah hasan 14 Mart 2018 09:44
1
Dolandırıcılar '' Biz sizi dolandıracağız'' diyerekten dolandıracaklar değilya, illaki duygusal bir şey( din, millilik, kahramanlık vb) gerek.
KARAR OKURU 14 Mart 2018 09:10
Yazılarınız, akıcı, bilgi vereci, düşündürücü en önemlisi kendini tekrar etmeyen, analiz yeteneğini geliştiren, okuyanlara değer katan yazılar. Tebrikler!
Selman 14 Mart 2018 08:45
Soğuk bir ayran içsinler üstüne :)
külyutmaz 14 Mart 2018 08:24
Bunlardan çok var.
cevat karakalem 14 Mart 2018 07:48
Kendi dusen aglamaz diyelim. Bu acik secik bir dolandiricilik idi, kimse "kandirildim" diyemez.
KARAR OKURU 14 Mart 2018 07:03
şu nutuk bölümüne çok güldüm. "kudüs kırmızı çizgimizdir." tövbeler olsun yaRabbim.:::))) geçmiş olsun ne diyelim
Ben 14 Mart 2018 03:43
Jet Fadıl sadece dini duyguları sömürüyordu. Bunlar hem dini hem milli duyguları sömürmüşler. Her söylenilene inanmamak, her hamasi konuşana kanmamak lazım. Kim en fazla 'yerli ve milli' diyorsa, en fazla da o kişiden şüphelenmek lazım.
Abdullah hasan 14 Mart 2018 09:42
2
Soyguncularda kendilerini güncellemişler(Geliştirmişler) mi demek istiyorsun yani?
KARAR OKURU 14 Mart 2018 02:30
Acaba bütün bunlar olurken devlet neredeydi? Ortada bir suç varsa niye sadece maliye bakanlığı bir açıklamayla yetinmiş? Belki de o sırada CEO'nun dediği gibi devletimiz dış kaynaklı tehditlerle meşguldü, bunu gözden kaçırdı, kim bilir...
KARAR OKURU 14 Mart 2018 02:27
Çok iyi oldu, çok da güzel oldu taam mı:)))
Burak Demirtaş 14 Mart 2018 01:45
Yahu bi bıraksalar bütün emperyalisleri tepeleyecek,düvel-i muazzamayı titreteceğiz.Uğruna yerli ve milli kazık da yesek ölmek var dönmek yok!!
KARAR OKURU 14 Mart 2018 12:49
13
Emperyalistlerle bir akrabalığın mı var?
Burak Demirtaş 14 Mart 2018 14:15
0
Benim niyetim emperyalizmle savaşıyoruz diye kendini rezil edenlerle dalga geçmekti;emperyalizm propagandası yapmak değil.Gerçi ne hacet,sizin gibi okuduğu iki satır cümleyi bile anlamaktan aciz trollere fazla sanırım.Neyse ver mehteri ver verrrr!!!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN