2019 Ankara anket sonuçlarında kim önde? Mehmet Özhaseki mi, Mansur Yavaş mı?

2019 Ankara anket sonuçlarında kim önde? Mehmet Özhaseki mi, Mansur Yavaş mı?

Ankara için seçim anketleri ne diyor? 2019 yerel seçimleri yaklaşırken 7 anket şirketi Ankara'nın nabzını tuttu. ORC Araştırma, Piar Araştırma, Gezici Araştırma, SAROS Araştırma, PollMark Araştırma, AREA Araştırma şirketleri Ankara 31 Mart seçimi anketi yaptı. Anket sonuçlarına göre Ankara'da Mansur Yavaş mı Mehmet Özhaseki mi önde? İşte 2019 yerel seçimleri Ankara anket sonuçları...

31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kala Ankara'da seçim anket sonuçları açıklandı. 7 önemli anket şirketinin verilerine göre Ankara'nın nabzı tutuldu. Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki mi yoksa Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş mı Ankara'da önde? Gezici Araştırma şirketinin yayımladığı 4 Mart tarihli anket, İstanbul ve Ankara’da AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adaylarının yarışı önde götürdüğünü ortaya koydu. Peki diğer anket sonuçlarına göre Ankara'da kim kazanacak? İşte detaylar...

7 ANKET ŞİRKETİNDEN ANKARA SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

31 Mart yerel seçimlerinde Ankara'da Özhaseki mi Yavaş mı kazanacak? Gezici’nin sonuçları, Ankara'da Cumhur İttifakı’nın desteklediği AK Partili Mehmet Özhaseki'nin önde olduğunu ortaya koyuyor.

Kararsızların eşit şekilde dağılımının ardından Özhaseki yüzde 51,8 alırken rakibi Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş yüzde 46,3 alıyor. Bu oran, kararsızlar hariç yüzde 46 ve yüzde 41,1 AK Parti lehine.

Anket, daha önceki sonuçların aksine Özhaseki'nin Mansur Yavaş ile arasında 5,5 puanlık bir fark olduğunu gösteriyor.

19-03/05/anketsonuc.jpg

İstanbul'da ise AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım, yüzde 52,1 ve CHP, İYİ Parti ve HDP’nin desteklediği Ekrem İmamoğlu'nun ise yüzde 46,6 oy oranına sahip olduğu görülüyor.

Ankara için son haftalarda farklı anket firmaları tarafından yapılan 5 araştırmanın 4'üne göre Mansur Yavaş öne görünüyor.

19-03/05/1024660469.jpgCumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki

ANKET SONUÇLARI ANKARA İÇİN NE DİYOR?

ORC Araştırmanın 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için yayınladığı seçmen tercihi raporunda CHP'nin adayı, İYİ Parti'nin de desteklediği Mansur Yavaş önde. 14-31 Ocak tarihlerini kapsayan en güncel araştırmada Ankara seçmeninin %41.9'u Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy tercihini Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş'tan yana kullanacağını bildirdi. Seçmenlerin %36,8'i ise Ankara'nın Cumhur İttifakı/Ak parti adayı Mehmet Özhaseki'den yana oy kullanacağını açıkladı.

Area Araştırmanın Ankara'da 8-24 Şubat tarihleri arasında yaptığı ankete göre CHP'nin adayı Mansur Yavaş, Cumhur İttifakı'nı adayı Mehmet Özhaseki'nin 5 puan önünde yer aldı.

Ankara'da ilçeleri de kapsayan geniş saha araştırması sonuçlarına göre toplam oy oranları üzerinden Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki için yüzde 38.6, Mansur Yavaş içinse yüzde 43.4 oy oranı çıktı. Kararsızlar dağıtıldığında Mehmet Özhaseki'nin oy oranının 45.5, Mansur Yavaş'ın 51.2 olduğu görüldü.

Piar Araştırma şirketinin 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında yaptığı ankette de Ankara'da Mansur Yavaş yüzde 41,7 ile Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki'nin yaklaşık 6 puan önünde yer aldı.

SAROS Danışmanlık: Ankara'da, bin 620 denekle, 19-28 Eylül tarihleri arasında yapılan yüz yüze görüşmeye göre Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş'ın tahmini oy oranı yüzde 46,2, Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki'nin ise yüzde 37,9. Bu oranlara kararsızların oyları dağıtıldığında ise Yavaş'ın oy oranı yüzde 54,1'e, Özhaseki'nin oy oranı ise 44,3'e çıkıyor.

PollMark Araştırma: Ankara'da 10-16 Şubat 2019 tarihlerinde 5 bin 40 kişinin katılımıyla gerçekleşen ankete göre Mansur Yavaş'ın oy oranı yüzde 42,1; Mehmet Özhaseki'nin ise ise yüzde 32.

Gezici Araştırma şirketinin yedi büyük şehirde yaptığı yerel seçim anketine göre ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ilk sırada yüzde 52,2 ile AK Parti + MHP Cumhur İttifakı’nın AK Parti adayı Mehmet Özhaseki, ikinci sırada da yüzde 47,8 ile CHP + İyi Parti Millet İttifakı’nın CHP'li adayı Mansur Yavaş bulunuyor.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Ankara'da 31 Mart 2019 yerel seçimler için yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Kulat, Ankara'da Mansur Yavaş'ın 5-6 puan önde olduğunu söyledi. Kulat, "Son 5 seçimde muhalefet görmediği düzeyde önde görünüyor. Bunda ekonomik kaygıların da mutlaka bir etkisi var."dedi.


Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş

ORC ARAŞTIRMA: ANKARA'DA MANSUR YAVAŞ AÇIK ARA

ORC Araştırma, Mart ayında yapılacak yerel seçimler için seçmen tercihi raporunu yayınladı. Araştırma sonuçlarına göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Mansur Yavaş'ın seçmen tercihlerinde önde olması dikkat çekti.

Bağımsız araştırma şirketi ORC Araştırma, 10 şehrin seçmen tercihi araştırmasını açıkladı. 14-31 Ocak tarihlerini kapsayan en güncel araştırmada Ankara seçmeninin %41.9'u Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy tercihini Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş'tan yana kullanacağını bildirdi. Seçmenlerin %36,8'i ise Ankara'nın Cumhur İttifakı/Ak parti adayı Mehmet Özhaseki'den yana oy kullanacağını açıkladı.

Mansur Yavaş, 2014 yılı yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını %1 puanlık farkla kaçırmış, Ak Parti adayı Melih Gökçek Belediye Başkanı olmuştu. Ankara'da uzun süre Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek'in 2017 yılında istifa etmesi sonrası CHP'den Yavaş'ın bu dönem rakibi Mehmet Özhaseki.

19-03/05/ekran-resmi-2019-03-05-112542.png

ORC araştırma şirketi sosyal medya hesabında paylaştığı harita ile bazı illerdeki araştırma sonuçlarını açıklamıştı.

17-31 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılan ve kamuoyu ile paylaştığımız, 6 Büyükşehir ve 4 İl'in anket sonuçları #Ankara #Antalya #Bursa #Denizli #Balıkesir #Eskişehir #Isparta #Bartın #Zonguldak #Çankırı

Ankara için seçim anketleri ne diyor? 2019 yerel seçimleri yaklaşırken 7 anket şirketi Ankara'nın nabzını tuttu. ORC Araştırma, Piar Araştırma, Gezici Araştırma, SAROS Araştırma, PollMark Araştırma, AREA Araştırma şirketleri Ankara 31 Mart seçimi anketi yaptı. Anket sonuçlarına göre Ankara'da Mansur Yavaş mı Mehmet Özhaseki mi önde? İşte 2019 yerel seçimleri Ankara anket sonuçları...

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN