İstanbul seçim anketinde Binali Yıldırım mı Ekrem İmamoğlu mu önde? 2019 İstanbul anket sonuçları

İstanbul seçim anketinde Binali Yıldırım mı Ekrem İmamoğlu mu önde? 2019 İstanbul anket sonuçları

Seçim anketlerinde İstanbul'da Binali Yıldırım mı Ekrem İmamoğlu mu önde? 31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kalırken anket sonuçları da yayınlanmaya başladı. İstanbul'da Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu yarışacak. Anket sonuçlarında İstanbul'da Yıldırım mı İmamoğlu mu önde? İşte 31 Mart 2019 yerel seçimleri İstanbul anket sonuçları ve oranları...

Yerel seçim anketlerinde en çok İstanbul merak ediliyor. İstanbul'da Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu yarışacak. 31 Mart İstanbul seçim anket sonuçlarında son durum ne? Gezici anket şirketi bu konuda en kapsamlı çalışmayı yapan anket şirketi oldu. Gezici ankete göre İstanbul'da kim önde? İşte sonuçlar ve detaylı oranlar.

İSTANBUL YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI: KİM ÖNDE?

Gezici anket şirketi tarafından yapılan anket çalıpşmaısnın sonuçları belli oldu. İstanbul büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'nun olası oy oranları tablolara yansıdı.

19-03/05/1-1551778231.jpg

Gezici anket şirketinin yerel seçimler öncesi İstanbul adayları için yaptığı anket sonuçlarında Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, %45,2'lik oy oranı ile önde görünüyor. Millet İttifakı adayı CHP'li Ekrem İmamoğlu ise %40,6'lık oranla Yıldırım'ı takip ediyor.

İSTANBUL İLÇELERİ SEÇİM SONUÇLARI

Gezici anket şirketinin İstanbul'da gerçekleştirdiği yerel seçim anketinde diğer partilere %1,1'lik oy giderken, kararsızların %13,1'lik oranı dikkat çekiyor. 

Kararsız seçmenlerin oranı % 13,2; bu seçmenlerin % 88,7’si bir şekilde geçmişte MHP ve AK Parti’ye oy veren seçmenler olduğu görülüyor. Karasız seçmenler aday konusundan ziyade adayın hangi partiden aday olmasından etkilenmektedir. Yani CHP adından dolayı çekimser kaldığı sola oy vermede çekinen bir seçmen olduğu görülüyor.

Bilimsel olarak kararsızları ağırlığına göre dağıttığımızda % 52 ye % 46,6 oluyor. Kararsız seçmenin sağ seçmen olduğunu unutmamak gerek önümüzde 25 günlük süreçte seçmeni adayın neyi iyi yapacağından ziyade bu hizmeti CHP veya AK Parti hangisinin daha iyi yapacağı önem kazanacak şuana kadar adaylar yarıştı bundan sonra partiler yarışacak İstanbul’da.

19-03/05/5c351e7cc03c0e237c339dec.jpg

İstanbul'da adaylar değil partiler yarışacak

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 52,1’i AK Parti + MHP İttifakının AK Parti Adayı Binali Yıldırım’a oy vermek istediğini % 46,6’sı ise CHP + İyi Parti İttifakının HDP destekli CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’na oy vermek istediğini ifade etmektedir. Özellikle İstanbul’da seçimlerin neticelenmesine yakın sağ refleksin tekrar devreye gireceği görülmektedir.

'SANDIĞA GİTMEYENLER ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK YAŞIYOR'

Yaptıkları araştırma çalışmasında AK Parti ve MHP Seçmenin sandığa katılımının oldukça yüksek olacağını iddia eden Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

"31 Mart yaklaşırken gerçek bir seçim havası oluşmadığı görülmektedir. Birçok ilde, seçmenin belirlenen adaylara güven konusunda çekimser kaldığı görülmektedir. Adaylara güven oluşma noktasında bazen adaydan daha çok partisi ön plana çıkmaktadır. Seçmen sola veya sağa oy vermem diyebilmektedir. Türkiye son beş yılda 6 seçim yaşıyor olması seçmeni yordu ve işlerinden daha çok seçimlerle ilgilendi yerel seçimlerde katılım yüksek olması gerekirken 17 yıl içinde gerçekleşen yerel seçimler içinde sandığa katılım en düşük seviyede olacak. Sandığa gitmeyenler öğrenilmiş çaresizlik yaşamaktadır. 'Nasıl olsa bu aday ya da bu parti kazanır' diyerek sandığa katılım gösterme eğiliminde değiller. Sandığa gitmeyen HDP Seçmenlerinin % 32’si, CHP ve İYİ Parti seçmenlerinde bu oran kimi yerlerde % 15 – 17 civarında olduğu görülüyor. Muhalefet seçmenine umut ve güven veremedi özellikle 24 Haziran gecesi yaşananları seçmenin unutmadığı görülüyor. AK Parti ve MHP Seçmenin sandığa katılımı oldukça yüksek olacak.

Gezici: "Kararsızların %72,8'i geçmişte MHP ve AKP'ye oy vermiş seçmen"
Kararsız seçmenlerin % 72,8’i geçmişte gerek genel seçimlerde gerekse yerel seçimlerde MHP ve AK Parti’ye oy vermiş seçmen. Sandığa giden muhalif seçmen daha kararlılık gösterirken iktidara oy vermiş seçmende ise bir arayış vardır bu arayıştaki seçmen duygusal seçmen Sayın Erdoğan ile gönül bağı yüksektir. Kararsız seçmene yerel hizmetlerde sizce AK Parti + MHP belediyelerinden mi yoksa CHP + İYİ Parti belediyelerinden mi daha iyi hizmet alacağınızı düşünüyorsunuz dediğimizde kararsız seçmenlerin % 82,7’si AK Parti + MHP Belediyeciliği dediği görülüyor.

Seçim anketlerinde İstanbul'da Binali Yıldırım mı Ekrem İmamoğlu mu önde? 31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kalırken anket sonuçları da yayınlanmaya başladı. İstanbul'da Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu yarışacak. Anket sonuçlarında İstanbul'da Yıldırım mı İmamoğlu mu önde? İşte 31 Mart 2019 yerel seçimleri İstanbul anket sonuçları ve oranları...

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN