2020 MSÜ sınav sonuçları sorgula | ÖSYM Milli Savunma Üniversitesi sınav sonuçlarını açıkladı

2020 MSÜ sınav sonuçları sorgula | ÖSYM Milli Savunma Üniversitesi sınav sonuçlarını açıkladı

ÖSYM tarafından yapılan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) sonuçları açıklandı. Adaylar, ÖSYM’nin sonuç sayfası olan https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden MSÜ sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri bünyesinde öğrenci alacak olan Millî Savunma Üniversitesi sınav sonuçları erişime açıldı. Koronavirüs salgınının ardından yapılan ilk sınav olma özelliğini taşıyan ve 14 Haziran tarihinde tamamlanan MSÜ sınav sonuçlarını sorgulama sayfası, ÖSYM tarafından paylaşıldı.

MSÜ SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tüm Türkiye’deki 94 sınav merkezinde, 451 bin 272 adayın katılımıyla 14 Haziran 2020 tarihinde yapılan MSÜ sınav sonuçları, 2 Temmuz itibarıyla erişime açıldı.

MSÜ SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

MSÜ SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Adaylar sınav sonuçlarını; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet sitesinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilir.

MSÜ PUAN HESAPLAMA

Adaylar, soruların cevaplarını optik okumaya elverişli cevap kâğıtlarına işaretleyecekler, cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir.

Cevaplar, her alt test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, alt testlerin her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Standart puanların hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

- Tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

- Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili alt testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

- Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖ), MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

- Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki Tablo’daki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanlarının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN