AA: Halep'te rehineler serbest, malesef 14'ü katledildi | Suriye'den son dakika haberleri

AA: Halep'te rehineler serbest, malesef 14'ü katledildi | Suriye'den son dakika haberleri

Halep'te Esad Rejimi ve rejim yanlısı yabancı teröristlerin, tahliye işlemi sırasında ateş açıp rehin aldığı gruptan 14 sivilin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Suriye'nin doğu Halep bölgesinde Beşşar Esed rejimi yanlısı yabancı terörist gruplar, ateş açtıkları tahliye konvoyundaki 14 sivili öldürdü. Serbest bırakılan konvoy kuşatma bölgesine geri döndü.

Halep'te rejim güçlerinin kuşatmasındaki bölgede bulunan AA muhabirlerinin görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, rejimin kontrol ettiği Rasmuse semtinden geçtiği sırada zırhlı araçlardan ağır silahlarla açılan ilk ateşte, 13 sivil hayatını kaybetti, 10'dan fazlası yaralandı.

SİLAHLARA DA EL KONDU

Rejim yanlısı yabancı terörist gruplar, 12.00 sularında saldırıp durdurduğu konvoydakilerin tamamını araçlardan indirdi.

Teröristler, bu sırada hamile eşini korumaya çalışan bir erkeği vurarak öldürdü. Yaralanan ve teröristlerin bölgeden uzaklaştırdığı kadının akıbeti bilinmiyor. Araçlardan indirilen yaklaşık 800 kişinin üzerindeki telefonlar ve diğer kişisel eşyalar alındı. Teröristler erkeklerin üzerindeki giysilerini de alırken, ateşkes ve tahliye mutabakatına aykırı şekilde, muhalif savaşçılara ait hafif silahlara el koydu.

1 ARAÇ EKSİK

Rejim yanlısı yabancı teröristler, konvoydakileri 5 saat alıkoyduktan sonra araçlara geri bindirerek kuşatma bölgesine döndürürken, öldürülen sivillerin cesetlerin alınmasına ise engel oldu.

Konvoy bölgeye ulaştıktan sonra 1 aracın eksik olduğu farkedildi. Kayıp aracın içinde kimsenin kalıp kalmadığı henüz bilinmiyor.

AA'ya bilgi veren sivil savunma ekipleri, teröristlerin kendi yardım araçlarına da el koyduğunu bildirdi.

TERÖRİSTLERİ PAZARLIĞI

Lübnan ve Irak Hizbullahı, Afganistanlı Fatimiyun Tugayı, Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı ile Bakır Tugayı'na mensup yaklaşık 7 bin rejim yanlısı terörist, İranlı General Seyid Cevad tarafından komuta ediliyor.

Cevad komutasındaki gruplar, son 3 gündür ateşkes ve tahliye sürecini sabote etmek amacıyla çeşitli saldırılar düzenlemişti.

Teröristler, İdlib'de muhalif güçlerin kuşatmasında bulunan Fua ve Kefreya beldelerinde kuşatmanın kaldırılmasını istemişti.

Şii mezhebine mensup toplamda yaklaşık 15 bin nüfuslu iki belde, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı militanlarca kontrol ediliyor.

REJİM YARDIM EDİYOR

Beldeler muhaliflerin kuşatmasında olmasına karşılık, rejim havadan yoğun şekilde yardım ulaştırıyor. Sivillerin ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyor.

İranlı General Seyid Cevad, bir süredir Rusya üzerinden Fua ve Kefreya'ya ilişkin taleplerini bildiriyordu.

Ancak söz konusu beldeleri 1,5 yıldır kuşatmada tutan muhalifler, talepleri kabul etmemişti.

Söz konusu beldelerin havadan geniş ölçüde yardım aldığına dikkati çeken muhalifler, insani durumun Halep'tekiyle mukayese edilemeyeceğine işaret ediyor.

18 BÖLGE TEHLİKEDE

Muhalifler, rejim kuşatmasında 18 bölge daha bulunduğunu, Fua ve Kefreya'ya dair taleplerin kabul edilmesi halinde rejim güçlerinin 18 yerleşimde katliamlara girişebileceğinin altını çiziyor.

Muhalifler, Fua ve Kefreya'daki cephe hatlarına, rejimin söz konusu 18 bölgeye saldırıya geçmesi halinde ateş açtıklarını bildiriyor.

NELER YAŞANDI?

Suriye ordusunun ele geçirdiği Halep'te ateşkes anlaşmasının ardından tahliyeler başladı. Haleplilere aylar sonra ilk kez yardım eli uzandı. Siviller, otobüslerle Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki bölgeye götürülüyordu. Reuters haber ajansı Halep'teki tahliyelerin engellemeler nedeniyle askıya alındığını duyurdu.

HALEP'TE PATLAMA

Reuters, Doğu Halep'te otobüslerin kalktığı noktada patlama yaşandığını bildirdi. Suriyeli bir yetkili, engellemeler nedeniyle tahliyelerin durduğunu açıkladı.

16-12/16/1-1481881462.jpg

AA: REJİM YANLISI TERÖRİSTLER 800 KİŞİYİ REHİN ALDI

Halep'teki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, rejim yanlısı yabancı terörist gruplar, tahliye konvoyuna rejim bölgesindeki Ramuse semtinden geçerken ateş açtı.

Bunun üzerine, duran konvoyun önünde, rejim yanlısı grupların örgütlediği bir kalabalık toplanarak gösteriye başladı.

TERÖRİST GRUPLAR TAVİZLER İSTİYOR

Kalabalıktakiler kendilerini, İdlib'de muhalif güçlerin kuşatmasında bulunan Fua ve Kefreya beldelerinde yaşayanların akrabaları olarak tanıtıp kuşatmanın kaldırılmasını istedi.

16 otobüsün ve diğer bazı araçların bulunduğu konvoydaki yaklaşık 800 kişi, yabancı terörist gruplar tarafından rehin alınmış durumda.

Grupların, İranlı General Seyid Cevad tarafından komuta edildiği biliniyor.

16-12/16/2-1481881490.jpg

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Halep'teki tahliye sürecine ilişkin sabah saatlerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Halep'te tahliyesi sağlanan sivil sayısının 7 bini geçtiğini belirtti. Çavuşoğlu, "Şu ana kadar 5 konvoyla 7 bin kişi tahliye edildi" dedi.

16-12/16/3-1481881526.jpg

KALIN: 7 BİN 500 KİŞİ İDLİB'E GEÇTİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Halep'te dün başlayan tahliyelerle ilgili sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu sabah itibarıyla 7 bin 500 kişi Doğu Halep'ten İdlib'e geçiş yaptı. Tahliye süreci devam ediyor. Barınak, gıda, ilaç ve diğer tedbirler alındı" ifadelerini kullandı.

Rusya'dan daha önce yaptığı açıklamada ise, "Halep'ten son 24 saatte 6 binden fazla kişi tahliye edildi" denilmişti.

Son Dakika - Ayrıntılar Hazırlanıyor..

GÜNENLİ BÖLGEYE ULAŞAN HALEPLİLERİN SEVİNCİ...

 
ESED ZULMÜNDEN KURTULAN HALEPLİLERİN DUYGULANDIRAN SEVİNCİ
 
 
 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN