Ankara'daki tarihi köy enstitüsü yeniden hayat bulacak

Ankara'daki tarihi köy enstitüsü yeniden hayat bulacak

Cumhuriyet döneminin önemli eğitim kurumları Köy Enstitüleri'nden biri olan Ankara'daki Hasanoğlan Köy Enstitüsü yeniden hayat bulacak. Farklı birçok STK ve vakfın da destek olacağı proje için Kültür ve Tabiat Dairesi Başkanlığı harekete geçerek enstitünün inşaatında öğrenciyken çalışan 104 yaşındaki öğretmeni bularak projeye dahil etti.

Köy Enstitülerinin Kuruluş Günü'nde Ankara Büyükşehir Belediyesi, Elmadağ'da uzun yıllar boyunca atıl duran Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nü yeniden canlandırmak için harekete geçti. Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, restorasyon projesi çalışmalarına bugün başladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya sitesi Twitter'dan yaptığı paylaşımda restorasyonun başladığını “Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim miraslarından Köy Enstitüleri'ne sahip çıkıyoruz. Belediye meclisimizde aldığımız kararla, Köy Enstitüleri'nin Kuruluş Günü'nde Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nü tarihi dokusuna uygun şekilde restore etmek için bugün proje çalışmalarına başladık” cümleleriyle duyurdu.

 


İçinde müzik okulu, amfi tiyatro, müze yapıları, hamam ve ahşap atölyesi bulunan, 1941 yılında yapılmış ve uzun süredir atıl durumda bulunan Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nün onarım ve bakımını üstlenen Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi'nin başkanı Bekir Ödemiş, projeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

demis.jpg

'HASANOĞLAN'I YAŞATMAK İÇİN RESTORE KARARI VERDİK'

“17 Nisan 1940 Türkiye’de Köy Enstitülerinin kuruluş tarihi, Meclis'te kabul edildiği tarih. Biz de 17 Nisan 2021’e önemli bir proje ile girmeyi hedefledik" diyen Ödemiş sözlerine şöyle devam etti:

"Sayın başkanımızın talebi doğrultusunda Köy Enstitülerine öğretmen yetiştiren Hasanoğlan’ı yaşatmak ve gelecek nesillere anlatmak için restore etmeye karar verdik. Milli Eğitim Bakanlığı’na bu restorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için başvurduk. Bakanlıktan gelen olumlu yazının ardından Belediye Meclisimizden de oy birliği ile çalışma yapılması kararını aldık. Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan teknik ekip buranın restorasyon projeleri için çalışmalara özel bir günde, köy enstitülerinin kuruluş günü olarak kutlanan 17 Nisan’da başlayacak. En kısa zamanda Hasanoğlan’ı geçmiş tarihine yaraşır bir şekilde restore edeceğiz.”

2-001.jpg

'104 YAŞINDAKİ EMEKLİ ÖĞRETMENİ BULDUK'

Proje konusunda şimdiye kadar birikimi olan tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını (STK) ve vakıfları da çalışmaya dahil ettiklerini belirten Ödemiş, "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nün 1941 yılında başlayan inşaatında öğrenci iken çalışan 104 yaşındaki emekli öğretmen Abdullah Özkucur’u da bulduk ve onu da projeye dahil ettik. O günleri çok iyi hatırlıyor. İlk çalışma grubu toplantısına kendisi de geldi. Böylelikle yapacağımız proje geçmişte yapılan işin aslına ve özgün dokusuna uygun olacak" dedi.
Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Tadilat, Mühendislik ve Çevre Düzenleme Projesi Hizmet Alım İşi için Mayıs ayı içinde ihaleye çıkacak.

1-002.jpg

'İHALEYE ÇIKACAK'

Hamam, demir atölyesi, ahşap Atölyesi, 10 adet öğretmen lojmanı rölöve projelerinin mimari tadilat projeleri ile statik, elektrik ve mekanik mühendisliği projeleri ile bütün alana ait çevre düzenleme uygulama projelerinin ihale kapsamında hazırlanması amaçlanıyor. Hazırlanan projelerin sonunda ise uygulama ihalesine çıkılması planlanıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN