Biden, koronavirüsle mücadele planını açıkladı

Biden, koronavirüsle mücadele planını açıkladı

ABD Başkanı Biden, koronavirüs kaynaklı ölümlerin Şubat ayında 500 bine ulaşabileceğini ifade ederek, korona ölümlerinin 2. Dünya Savaşı'ndakileri aştığını ve bugün de bir savaşın içinde oldukları söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, görevi devralmasının ardından Beyaz Saray'da ilk basın toplantısını gerçekleştirerek, koronavirüs (Kovid-19) krizine değindi. 

Göreve geldikten birkaç saat sonra Donald Trump dönemi politikalarının geri çevrilmesine yönelik 17 kararname imzalayan Biden, bugün Kovid-19 salgınına yoğunlaştı. 

Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, yönetiminin virüsle mücadele stratejisini duyurdu ve bir dizi kararname ile başkanlık emrine imza attı. 

ABD Başkanı Biden, "Son 4 yılda, federal hükümete acil durumlarda eyleme geçmesi, odaklanması ve koordinasyonu sağlaması için güvenememiştik. Kovid-19'da gördüğümüz trajik başarısızlığın nedeni de buydu" ifadelerini kullandı. 

“YARDIM YOLDA” 

Biden, yaptığı açıklamada, iyileşmeye kadar 'işlerin daha da kötüye gitmeye devam edeceğini' dile getiren "Bu karmaşaya bir gecede girmedik ve yaşananları tersine çevirmemiz aylar alacak" ifadelerini kullandı. 

Yeni çabaların etkisini göstermesine kadar virüs kaynaklı vaka ve ölümlerde artışın devam edeceğini belirten Biden, Kovid-19'a bağlı ölümlerin önümüzdeki ay toplamda 500 bine ulaşabileceğini kaydetti. 

Kürsüde, yönetiminin 198 sayfalık Kovid-19'la mücadele planını eline bulunduran Biden, ayrıca "Çok dürüstçe söylüyorum ki, bu virüsü aşacağız. Pandemiyi yenmek için ulusal bir stratejimiz olacak. Gerekli yardımlar yolda" dedi. 

İLK 100 GÜNDE 100 MİLYON KİŞİYİ AŞILAMA HEDEFİ 

ABD Başkanı, görevdeki ilk 100 gününde ana hedefinin 100 milyon Amerikalıyı aşılamak olduğunu ifade ederek, bu amaç doğrultusunda mümkün olan her şeyi yapacaklarını belirtti. 

Biden, ayrıca tıp uzmanlarının paylaştığı maske kullanımının nisan ayına kadar 50 bin kişinin hayatını kurtarabileceği yönündeki tahminini hatırlatarak, federal binalarda maske kullanımının zorunlu olmasına yönelik bir kararname imzaladığını ve yakında aynı kararın otobüs, tren ve uçaklarda da geçerli olacağını kaydetti. 

Maske takmanın 'vatanperver bir eylem' olduğuna vurgu yapan ABD Başkanı, "Yapabileceğimiz en iyi şey bu, aşılardan daha önemli" dedi. 

TOPLU AŞILAMA MERKEZLERİ KURULMASI YÖNÜNDE TALİMAT  

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'na toplu aşılama merkezleri kurma talimatı verdiğini ifade eden Biden, 8 Şubat'a kadar Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) federal düzeyde yerel eczanelere Kovid-19 aşıları göndermek için program başlatacağı ve Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı'nın da aşıyı uygulayabilecek tıp uzmanları havuzunu genişleteceği bilgilerini verdi. 

ABD'de virüs nedeniyle ölenlerin sayısının 2. Dünya Savaşı'nda ölen Amerikalıların sayısını aştığını belirten Biden, "Bugün bir savaşın içindeyiz" dedi. 

Biden, aşı ve test için gerekli ihtiyaçların karşılanması amacıyla kendisine özel sektörün üretimini yönlendirme hakkı veren 'Savunma Üretim Yasası'nı harekete geçireceğini söyledi. 

Öte yandan ABD Başkanı, her eyalet için federal Kovid-19 irtibat büroları kurulduğunu kaydederek, gereken yerlerde bol mitarda test yapılabilmesini sağlama amacıyla federal düzeyde bir Kovid-19 test kurulunun oluşturulduğunu da sözlerine ekledi. 

AŞIYA KARŞI TEREDDÜTLE MÜCADELE VURGUSU  

Biden, ayrıca 'eşitliğin, aldıkları her kararın merkezinde yer almasını sağlamak için' de Sağlık Eşitliği Görev Gücü'nün kurulduğunu duyurdu. ABD Başkanı, görevlerinden birinin de dezenformasyon ve aşıya karşı tereddütle mücadele olduğunu belirtti. 

Son olarak Biden, halkın güvenini yeniden kazanmak adına, bilim insanları ve tıp uzmanlarının doğrudan halkla iletişim kurmasını, siyasi müdahalelerden uzak ve yalnızca bilim ve sağlığa dayalı kararlar almasını sağlayacağını söyledi. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN