CHP'den koronavirüs raporu: Can kaybı sayısını açıkladılar

CHP Koronavirüs Danışma Kurulu, 20 ildeki bulaşıcı hastalık nedeniyle vefat sayılarını açıkladı. Buna göre 20 ilde salgının başından 24 Kasım'a kadar 21 bin 84 kişi bulaşıcı hastalık nedeniyle vefat etti. Bakanlığın açıkladığı sayı ise 12 bin 511 idi.

CHP'den koronavirüs raporu: Can kaybı sayısını açıkladılar

CHP kendi yönetiminde olan 20 ilin bulaşıcı hastalıktan vefat sayılarını açıkladı.

CHP Koronavirüs Danışma Kurulu, salgın çalışmalarıyla ilgili hazırladığı raporu açıkladı. Kurul CHP yönetiminde olan 11 büyükşehir ve 9 il belediyesinden virüse ilişkin toparladığı verileri paylaştı. Buna göre, koronavirüs salgınının Türkiye’de görüldüğü Mart ayından 24 Kasım’a kadar bulaşıcı hastalık sebebiyle 11 büyükşehir ve 9 ilde toplam 21 bin 84 vatandaş yaşamını yitirdi. Aynı tarihler arasında Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 12 bin 511 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. 

ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANDI

Vefat sayılarındaki artışlara dikkat çeken kurul, bir acil eylem planı hazırladığını duyurdu. Planda özetle şunlar yer aldı: 

"Gerçek veriler kamuoyuyla paylaşılmalı. Pandeminin başlangıcından bu yana il/ilçe merkezlerine göre tüm doğrulanmış olgular ve ölümler ile salgına ilişkin sağlık göstergeleri açıklanmalı. 

"KARARLAR BİLİM KURULU SÖZCÜSÜ TARAFINDAN AÇIKLANMALI"

Bilim Kurulu toplantılarının kararları Bilim Kurulu üyeleri arasından seçilecek ‘Bilim Kurulu Sözcüsü’ tarafından topluma açıklanmalı.

Hem merkezi düzeyde hem de illerde, meslek örgütlerinin, sağlık alanındaki sendikaların ve yerel yönetimlerin karar verme süreçlerine katılımları sağlanmalı. 

"14 GÜN KESİNTİSİZ KAPANMA SAĞLANMALI"

Sosyal devlet gerekliliği olarak halka kapanma sürecinde doğrudan ve karşılıksız gelir desteği verilmesi (örneğin; esnafa kira desteği, çalışanlar ve işsiz kalanlara İşsizlik Sigorta Fonu kullanılarak ücretlerinin sağlanması vb.) şartıyla virüsün en uzun kuluçka süresi olan en az 14 gün boyunca kesintisiz “kapanma” sağlanmalı. 

Kapanma ancak koşulları oluşturulduktan sonra, halkı paniğe sevk etmeyecek şekilde ve temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacaklarının güvencesi sağlandıktan sonra kamuoyuna duyurulmalı. “Yeniden açılma” bilimsel verilerin ışığında planlanmalı.

"AVM'LER KAPATILMALI"

AVM ve kalabalık buluşma mekânlarının tümü kapatılmalı. 

İzolasyona tabi olan hastaların iaşe ve temel harcamaları İl Hıfzısıhha Kanunu uyarınca kamu tarafından karşılanmalı. 

Hastalık netleştiği an ilaçların temini sağlanmalı. İzolasyona tabi olan ve evde tedavi edilen hastalara, etkin ve sürdürülebilir evde sağlık hizmeti sunulmalı. 

Hastalar için kaygıyı yönetmek amacıyla ihtiyaç duyulan ruh sağlığı koruyucu destek mekanizmaları kurulmalı.

"BAKALIK KAYNAK AKTARMALI"

Hazine ve Maliye Bakanlığı hastanelerin borç batağından kurtarılması için kaynak aktarmalı. Şehir hastanelerinin açılması sırasında kapatılan hastaneler ivedi olarak açılmalı.  

Başta sağlık çalışanları olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi ışığında risk altındaki kişilere rutin aralıklarla test yapılmalı, test sayıları arttırılmalı ve yaygınlaştırılmalı."

TÜRKİYE'DE SON DURUM

Öte yandan güncel verilere göre, son 24 saatte 168 bin 348 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 876 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 174 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 291 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 388 bin 771'e yükseldi. 

Bugün 174 kişinin hayatını kaybetmesi ile mart ayından bugüne kadar vefat eden hastada en yüksek sayı görülmüş oldu.

Toplam test sayısı 17 milyon 901 bin 868'e ulaştı. Hasta sayısı 474 bin 606, vefat sayısı 13 bin 14, ağır hasta sayısı 4 bin 711, aktif hasta sayısı 72 bin 821 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,4, yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71,3, ventilatör doluluk oranı yüzde 39,2, ortalama temaslı tespit süresi 11 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,8 olarak kayıtlara geçti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN