Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'siyasi artık' cevabı: Aynaya bak, 20 yıldır başarısızsın!

Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'siyasi artık' cevabı: Aynaya bak, 20 yıldır başarısızsın!

Bahçeli'nin kendisine 'siyasi artık' dediğini belirten Davutoğlu "Son derece başarısız bir liderdi. Ben siyasete 2009 yılında Bakan olduktan sonra girdim. Bahçeli 20 sene, benden önce 15 sene kadar Genel Başkanlık yaptı. Bahçeli aynaya bakmalı" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli'nin kendisini hedef alan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Bahçeli'nin son derece başarısız bir lider olduğunu vurgulayan Davutoğlu, MHP liderinin de kendisi için 'siyasi artık' tabirini kullandığı söyledi. 

Bahçeli'nin, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'a 'siyasi fosil', kendisine ise 'siyasi artık' denmesine tepki gösteren Davutoğlu şunları kaydetti:

"Bahçeli'nin hedefi şu; ben görüyorum onu, siyasi akıl olarak AK Parti'den daha ileride seyreden bir akıl. Bu konuda da ayrılmadan önce Cumhurbaşkanı'nı uyarmıştım. Bu tür ittifaklarda açık ve net bir ittifak yapılmamışsa, yani koalisyon protokolüne benzer... İttifakın, hükümetin her hatasından Bahçeli bir pay almıyor. Hükümeti istediği zaman suçlayabiliyor. Bahçeli bu konforla şunu yaptı. Bunun neticesini de aldı. 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra MHP’nin oyları düşmüş, Bahçeli MHP kitlesi nezdinde de itibarını kaybetmişti. İYİ Parti'yi doğuracak muhalefet hareketi başlamıştı.

"SAYIN BAHÇELİ ÖNCELİKLE GELECEK PARTİSİ'NDEN RAHATSIZ"

Son derece başarısız bir liderdi. Bu arada Bahçeli eğer bir 'siyasi fosil' varsa, bana da 'siyasi artıklar' dedi. Ben siyasete 2009 yılında Bakan olduktan sonra girdim. Bahçeli 20 sene, benden önce 15 sene kadar Genel Başkanlık yaptı. Bahçeli aynaya bakmalı. Bahçeli'nin hesabı şu; Tayyip Erdoğan ve AK parti iktidarın gücünü elinde tutsun ama gerçek gücü ben kullanayım. Onlar yıpransın. Onlardan kaçan oylar, MHP’ye aksın. Bu başarılı da oldu.

MHP'nin oyları büyük ölçüde İYİ Parti'ye gitti. AK Parti'den kaçan oylar ki şu an yüzde 15, 16 civarındadır. 49,5'dan 34'lere düştü. Bahçeli, yeni partilerin çıkmasından, özellikle de Gelecek Partisi'nden rahatsız. Bugün askıda ekmeğin bir sorumlusu Erdoğan ise ikinci sorumlusu Bahçeli'dir."

"OTURDUĞU YERDEN OY KAZANMA LÜKSÜ BİTTİ"

"Hem AK Parti’den kaçan oylara bir adres hem de başka partilerin tabanlarında farklı tercih arayanlar için bir adres var o da Gelecek Partisi" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

Gelecek Partisi kurulmamış olsaydı Sayın Bahçeli oturduğu yerde AK Parti’nin oylarını törpüplemeye, kemirmeye, oyları kendisine doğru çekmeye zemin vardı. Sayın Bahçeli’ye buradan söylüyorum, ne yaparsa yapsın oturduğu yerden oy kazanma lüksü bitti.

"BAHÇELİ KORKUDAN BİZE SALDIRIYOR"

Ya doğru dürüst siyaset yapacak ya da bu oylar bize gelecek. AK Parti ve bugünkü yoksulluğun bir sorumlusu Erdoğan ise ikinci sorumlusu Bahçeli'dir. Eminim önümüzdeki seçimde Sayın Bahçeli’ye oy veren MHP’li samimi seçmen de Gelecek Partisi’ne oy verecek. Ben bundan eminim ve hiç şüphemiz yok. Bahçeli bunun korkusundan bize saldırıyor."

'SİYASİ ARTIK' TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI?

 

'Siyasi/fosil/artık' tartışması, Bahçeli'nin başlattığı 'askıda ekmek' kampanyası ile alevlendi. 

 

Bahçeli, "Ekmek fiyatlarındaki artış dikkatle takip edilmeli. Bu sebeple 'askıda ekmek' projesini başlatıyorum" sözleriyle 'askıda ekmek' kampanyası başlattı, bunun üzerine muhalefet hem hükümeti hem de MHP'yi sert sözlerle eleştirdi. 

 

Bahçeli'ye en sert tepki DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan geldi.

 

Babacan, 'aksıda ekmek' kampanyasını "Askıda ekmek projesi başlattılar. Yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Siz bir ülkede adaleti askıya alırsanız, insan haklarını askıya alırsanız, demokrasiyi askıya alırsanız, o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız" sözleriyle eleştirirken, Davutoğlu da "Bahçeli'nin nihayet sesi çıktı ‘Askıda Ekmek Projesi' getirdi. Çok büyük bir proje önemli bir proje, hem askı hem ekmek. Bir de yanına katık verse iyi olacaktı ama olmadı.

 

Bu çok acı bir itiraftır. Millet ekmeğe muhtaç demektir. Millet ekmeğe muhtaçsa Bahçeli’ye düşen askıda ekmek teklifinde bulunmak değil, ortağı olan AK Parti Genel Başkanı’na dönüp ‘Milleti ekmeğe muhtaç etmeyin’ demesidir. Ama o ayrıştırma ile kutuplaştırma ile uğraşıyor. O halkımızın önemli bir kesimin kullandığı dil ile uğraşıyor bu bölücülüktür" açıklaması yaptı. 

 

Bu sözlerin ardından Meclis'te konuşan Bahçeli, isim vermeden iki lideri ve muhalefeti sert sözlerle topa tuttu. 

 

Manevi dayanışmayı hedefleyen, paylaşmayı önceliğine alan, empatiyi gözeten Askıda Ekmek Kampanyası'na 'yüzsüzce kulp takıp kara çalanların utanmalarını kaybetmiş gafiller' olduğunu söyleyen Bahçeli, "Bunlar ne ekonomiden anlarlar ne milli kazanımlara sevinirler ne de insan onuruna sahip çıkarlar. Çünkü mayaları lekeli, meşrepleri arızalı, sicilleri bozuktur" diye konuştu.

 

Bahçeli, şunları kaydetti: "Biz askıya ekmek çıkardık, deva yerine beladan ibaret olan siyasi fosiller, bazı sözde aydın ve cühela köşe yazarları, seviyesizlikleriyle, sevimsizlikleriyle, yalan ve riyalarıyla sazan gibi ağa takıldılar, askıya çıktılar. Diğer yandan 'Askıya ekmeğin koyulmasını milletin açlığa mahkum edilmesi' diye gören ve gösteren siyasi devşirmeler, bizim nezdimizde sadece erdemsiz ve cibilliyetsiz değil, aynı zamanda da ekmeksizdir.

 

Bizi eleştiren şarlatanların evlerinde ekmekleri yoksa, dolambaçlı yollara sapmasınlar, fitneye tevessül etmesinler, babayiğitçe söyleyip, dosdoğru talep edip bizden ekmek istesinler, layık değilseler bile onlara da gönderecek cömertlik bizde vardır. Aç kalmasınlar, açıkta yatmasınlar, sonra onun bunun eline düşüyorlar, esaret altına giriyorlar. Bunlar, yağmurun hemen ardından biten zehirli mantar gibiler. İstiyorlar ki daima felaket yağsın, her felaketi bir diğeri takip etsin. Bu küstahlar, ekmeksizlikleriyle, vefasızlıklarıyla, döneklikleriyle, Türkiye düşmanlarının içimizdeki Truva Atı halinde sivrilip milletimizin hafızasına kazınmışlardır."

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN