Son dakika! DEVA Partisi'nden Bahçeli'ye 'askıda ekmek' cevabı

Son dakika! DEVA Partisi'nden Bahçeli'ye 'askıda ekmek' cevabı

Son dakika haberi... DEVA Partisi, MHP lideri Bahçeli'nin 'askıda ekmek' açıklamasına sert cevap verdi: İktidara her ortak olduklarında vatandaşımızı nasıl bir ekmek parasına muhtaç ettiklerini herkes görüyor.

Son dakika haberi... DEVA Partisi, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'askıda ekmek' açıklamasına sert cevap verdi.

DEVA Partisi'nin, Twitter hesabından yapılan açıklamada "Meydanlara ekmek asıp parti amblemiyle şov yapmak yardım değil bir geleneğimizi istismar etmektir.

İktidara her ortak olduklarında vatandaşımızı nasıl bir ekmek parasına muhtaç ettiklerini herkes görüyor. Ülkemiz için çıkış yolunu göstermeye devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

BAHÇELİ'DEN BABACAN'A ÇOK SERT TEPKİ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız" sözleri ile MHP liderinin başlattığı 'Askıda Ekmek Kampanyası'nı eleştirmiş, bugün o sözlere Bahçeli'den çok sert cevap gelmişti. 

02-002.jpg

"İnsan hakları, demokrasi askıda değildir. Aksini iddia eden siyasi dolandırıcı, siyasi yağmacıdır" diyen Bahçeli, Meclis'te yaptığı grup toplantısında 'askıda ekmek' uygulamasını eleştirenlere sert sözlerle yüklenmişti: 

"O tarihlerde kendisine bile devası olmayan şahıs ekonomiden sorumlu bakanlık görevini icra ediyordu. İnançlarımız ne diyorsa onu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Askıda Ekmek Kampanyası siyasal bir tepki veya eleştiri değil, manevi bir görevi ifa hassasiyeti, kardeşliği, hatırlamayı, paylaşmayı ve kader ortaklığını ifade hasbiliğidir. Biliyoruz ki bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.

 Biz askıya ekmek koyduk, şu işe bakınız ki ekmeksizler birer birer saklandıkları delikten fırlayarak ortalığa çıktılar. Vay ekmeksizler vay, milletimizin ekmeğine bile göz koyacak kadar nankörsünüz, milli ve manevi hasletlere tahammülsüzlük gösterecek kadar da namertsiniz. Helal lokma arayışı haramdan geçinen kirli yüzleri rahatsız etmiştir. Bunlar her fırsatta ya ekonomiyi kötülerler, ya Türkiye’yi kötü gösterirler, ya da milletimize korku aşılayıp küresel dayatmalara refakat ederler."

BABACAN 'ASKIDA EKMEK' İÇİN NE DEDİ?

Erzurum'da konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da MHP lideri Bahçeli'nin başlattığı 'Askıda Ekmek Kampanyası'nı eleştirmiş, "Yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Siz bir ülkede adaleti, demokrasiyi askıya alırsanız, o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız" demişti. 

Babacan şunları kaydetmişti: "Askıda ekmek projesi başlattılar. Yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Siz bir ülkede adaleti askıya alırsanız, insan haklarını askıya alırsanız, demokrasiyi askıya alırsanız, o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Bu ne demek? Vatandaşının bir ekmek parasına muhtaç kaldığını, iktidarın bir ortağının açıkça ilan etmesi demek.

Hayretlere düşüyorum. Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır, nasıl utanmazlıktır? Konuşmaya gelince yerli, milli diyorlar. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir. milliyetçilik bu ülkenin her bir vatandaşını aynı samimiyetle kucaklayabilmektir. Milliyetçilik kutuplaştırmak değildir. Bu yoksulluk çözümsüz değildir, yoksulluk Türkiye’nin kaderi değildir."

'ASKIDA EKMEK' POLEMİĞİ NEDİR?

 

MHP lideri Bahçeli'nin çağrısıyla, bir süre önce özellikle İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye genelinde 'Askıda Ekmek Kampanyası' başlatıldı.

 

Bahçeli, 'Askıda Ekmek Kampanyası'nı "Ekmek fiyatlarındaki artış dikkatle takip edilmeli. Bu sebeple 'askıda ekmek' projesini başlatıyorum. Hali vakti yerinde her vatan evladı, kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli, eğer 2 ekmek alacaksa 3 ekmek parası ödemeli. Unutmayalım ki inancımız ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir' esasına dayanmaktadır" sözleriyle duyurdu.

 

02-003.jpg

 

 

Daha sonra MHP teşkilatları, sosyal medya üzerinden 'Askıda Ekmek Kampanyası' başlattıklarını fotoğraflarla ilan etti.

 

01-007.jpg

 

Fotoğrafların da sosyal medyada yayılması ile birlikte muhalefet hem Bahçeli'ye hem de hükümete 'askıda ekmek' fotoğraflarını paylaşarak tepki gösterdi.

 

En sert tepki ve Bahçeli'yi kızdıran açıklama ise DEVA Partisi lideri Ali Babacan'dan geldi. Babacan "Askıda ekmek projesi başlattılar. Yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Siz bir ülkede adaleti askıya alırsanız, insan haklarını askıya alırsanız, demokrasiyi askıya alırsanız, o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız" dedi.

 

Kılıçdaroğlu da Askıda Ekmek Kampanyası için 'Çağ açan bir proje' tanımını yaptı ve Bahçeli'ye teşekkür etti:

 

"Projeye bakın, ne proje ama. Çağ açan bir proje. Bizim fakirliğimizi, bu iktidarın 18 yıl sonunda bizi getirdiği rezilliği bundan daha iyi dünyaya anlatamazsınız. O nedenle Sayın Bahçeli'ye yürekten teşekkür ediyorum. Kuru soğana mahkum ettiniz. 21. yüzyıldan söz ediyorum. 83 milyon, bir avuç tefeciye hizmet eder hale geldik. Beyler tefecilere milyar dolarları yağdırırken, işinden olan adama 'Sana ayda 1168 lira vereceğim. Günde 39 lira. Krallar gibi yaşayacaksın.' diyor. Bunlarda vicdan var mı? Açlık sınırı 2448 lira. Açlık sınırının altında milyonlar var."

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Erdoğan'ın 'müjde'lerini hatırlatıp 'askıda ekmek' kampanyasına tepki gösterdi:

 

"Biliyorsunuz Erdoğan müjdelerini hep sıkıştığı anlara saklar. Yeni bir doğalgaz müjdesini verdi. Milletimizin yararına olan her keşfi memnuniyetle karşılarız ama artık sıktı be kardeşim. Havalar soğuyor, millet daha fazla doğalgaz yakmaya başlayacak.

 

Doğalgaz bulduk diye caka satıyorsunuz ama bir yandan faturalara zam yapıyorsunuz. Siz ancak gemi üzerinden poz veriyorsunuz. Hayaller doğalgazda zengin olmuş Türkiye, gerçekler askıda ekmek kampanyası."

 

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da kampanyayı sert sözlerle eleştirdi, "Bahçeli'nin nihayet sesi çıktı ‘Askıda Ekmek Projesi' getirdi. Çok büyük bir proje önemli bir proje, hem askı hem ekmek. Bir de yanına katık verse iyi olacaktı ama olmadı. Bu çok acı bir itiraftır.

 

Millet ekmeğe muhtaç demektir. Millet ekmeğe muhtaçsa Bahçeli’ye düşen askıda ekmek teklifinde bulunmak değil, ortağı olan AK Parti Genel Başkanı’na dönüp ‘Milleti ekmeğe muhtaç etmeyin’ demesidir. Ama o ayrıştırma ile kutuplaştırma ile uğraşıyor. O halkımızın önemli bir kesimin kullandığı dil ile uğraşıyor bu bölücülüktür" açıklaması yaptı.

 

Geleneksel bir uygulama da olan 'Askıda ekmek', özellikle belediyeler ve STK'lar tarafından ihtiyaç sahipleri için yapılan bir yardımlaşma türü. Ağırlıklı olarak belediyeler tarafından yürütülen 'askıda ekmek' uygulaması ile ilgili ilk kez bir siyasi lider kampanya başlattı. Böylece Bahçeli'nin çağrısı ile 'askıda ekmek' polemiği de siyasetin gündemine girmiş oldu.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN