7 Ekim mağdurlarından Netanyahu'ya dava: Bir ilk olan soruşturmada hükümete çok ciddi suçlamalar var

7 Ekim mağdurlarından Netanyahu'ya dava: Bir ilk olan soruşturmada hükümete çok ciddi suçlamalar var

Hamas'ın Supernova Müzik Festivali saldırısında kurtulan 42 kişi, İsrail devlet kurumlarına tazminat davası açtı. İsrail tarihinde bir ilk olan davada başvurucular 50 milyon euro tazminat talep ediyor. Dava dilekçesindeki parti güvenliğinden sorumlu komutana ordudan gelecek bir telefonla tehdit tehlikesi nedeniyle festivalin dağıtılması talimatının verilmesinin hayat kurtarabileceği belirtildi. Savcıların 7 Ekim sorumlularına karşı tarihinin en önemli davalarından birine hazırlandığı kaydedildi.

İsrail'de Hamas'ın 7 Ekim'de Supernova Müzik Festivali katılımcılarına düzenlediği saldırıdan kurtulanlar İsrailli yetkililere tazminat davası açtı. İsrail medyası terör saldırısının önlenebileceğini savunan 42 kişinin İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet, İsrail ordusu, polisi ve İsrail Savunma Bakanlığı aleyhinde hukuki süreç başlattığını bildirdi. Türünün ilk örneği olan ve Tel Aviv Bölge Mahkemesi'nde açılan bu davada toplam 50 milyon Euro tazminat talep ediliyor.

Davacılar devletin güvenlik kurumlarını 7 Ekim’de ağır ihmalle ve kusurlu hareket etmekle suçluyor. Times of Israil, dava dilekçesindeki parti güvenliğinden sorumlu komutana ordudan gelecek tek bir telefonla tehdit tehlikesi nedeniyle festivalin dağıtılması talimatının verilmesinin hayat kurtarabileceği, ayrıca yüzlerce katılımcının fiziksel ve ruhsal olarak yara almasının önüne geçebileceği şeklindeki ifadelere yer verdi.

‘FESTİVALİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK ASKERLER GÖREVDE DEĞİLDİ’

Davacılar, suçlamalarını saldırıdan önceki gece ordunun Gazze sınırındaki olağanüstü vakalar nedeniyle bazı endişelerini ifade etmiş olmasına dayandırıyor. DW Türkçe’nin aktardığına göre birçok askerin Yahudilerin dini bayramı Simha Tora nedeniyle görevde olmamasının da ordunun festivalin güvenliğini sağlamakta yetersiz kaldığı da bir diğer suçlama.

DEVLETE KARŞI AÇILMIŞ EN BÜYÜK TAZMİNAT DAVASI

Jerusalem Post’un haberine göre bu dava, İsrail tarihinde devlete ve devletin güvenlik birimlerine ihmal ve kusur nedeniyle açılmış olan en büyük tazminat davası olma özelliğini taşıyor. Davacıların kazanç kaybı ve tedavi masraflarının yanı sıra kayıp kaynaklı acılar ve yaşam sevincinin kaybolmasına yönelik de tazminat talebinde bulundukları belirtildi.

Wall Street Journal’ın Pazar günkü haberinde de savcıların 7 Ekim katliamının sorumlularına karşı ülke tarihinin en önemli davalarından birine hazırlandığı kaydedilmiş, bu amaçla 200 bin fotoğraf ve 2 bin tanık ifadesi üzerinde çalışıldığı belirtilmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN