AB'den K. Makedonya ve Karadağ'a 'Türkiye ve Kosova'ya vize uygulayın' çağrısı

AB'den K. Makedonya ve Karadağ'a 'Türkiye ve Kosova'ya vize uygulayın' çağrısı

Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği'ne entegre olma süreci devam ederken Avrupa Komisyonu, Kuzey Makedonya ve Karadağ'a, dış politikalarını AB ile uyumlu hale getirmeye ve başta Türkiye ile Kosova vatandaşlarına olmak üzere Schengen bölgesi dışında kalan ülkelere vize uygulama çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu, 'Eylem Planı'nı 5 Aralık 2022 Pazartesi günü, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 'AB-Batı Balkanlar Zirvesi' öncesinde ve Batı Balkan ülkelerinin bakanlarının birleşik bir uzlaşma taahhüdünde bulundukları raporu sundu.

Eylem Planı ile birlikte Komisyon, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'ın yanı sıra Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ile AB'nin vize rejiminin izlenmesine ilişkin beşinci raporu da sundu.

abden-k-makedonya-ve-karadaga-turkiye-ve-kosovaya-vize-1.jpg

"TÜRKİYE'YE VİZE UYGULAYIN" ÇAĞRISI

Belgede belirtilen artışın ana nedenlerinden biri olarak 'bazı Batı Balkan ülkelerinin vize politikaları' gösterilirken, Eylem Planı'nda bir öncelik olarak AB vize politikasıyla uyum şartı getirildi.

Bu kapsamda Kosova ve Türkiye başta olmak üzere, Batı Balkan ülkelerinin vize istemediği ülkelerden vize talep etmesinin gerekli olduğu belirtildi.

abden-k-makedonya-ve-karadaga-turkiye-ve-kosovaya-vize-2.jpg

"VİZE UYGULAMASI GÜÇLÜ BİR İHTİYAÇ"

Rapor, Batı Balkan ülkelerinin üçüncü ülkelere yönelik vize rejimlerinin hızla AB vize rejimi ile uyumlu hale getirilmesine 'güçlü bir ihtiyaç olduğunu' tespit ediyor.

Komisyon tarafından sunulan belge, "AB katılım perspektifi ile benzersiz statüleri ve AB kurallarına uyum sağlamaya yönelik devam eden çabaları ışığında Batı Balkanlar'daki ortaklarla göç ve sınır yönetimi konusundaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlıyor" ifadeleriyle tanıtıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN