Aliyev 48 saat süre verdi, Paris'ten sert cevap geldi! Diplomatik kriz büyüyor

Aliyev 48 saat süre verdi, Paris'ten sert cevap geldi! Diplomatik kriz büyüyor

Fransa ile Azerbaycan arasında 'diplomatlar statüleri ile bağdaşmayan işler yapıyor' tartışması diplomatik krize neden oldu. Bakü, Fransa Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı ancak suçlamalar açıklanmadı. Ardından iki diplomatın sınırdışı edileceğini açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise Bakü'nün iki Fransız diplomatı sınır dışı etme kararının ardından, iki Azeri diplomatı 'mütekabiliyet' gereği 'istenmeyen kişi' ilan etti.

Azerbaycan, salı günü, iki Fransız elçilik çalışanının "statüleriyle bağdaşmayan" faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle 48 saat içinde sınır dışı edileceğini duyurdu. Bunun üzerine Fransız Büyükelçisi Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Fransa Dışişleri Bakanlığı da Azerbaycan'ın Paris Büyükelçisini çağırarak, Bakü tarafından ortaya atılan iddiaları "kategorik olarak reddettiğini" söyledi. İki Fransız diplomata yönelik suçlamalar belirtilmedi.

Diplomatik personelin sınır dışı edilmesi, devletlerin hoşnutsuzluklarını göstermek için kullandıkları bir dizi misilleme önleminden biri. Birçok Avrupa ülkesi Şubat 2022'de Ukrayna'nın işgalini takip eden haftalarda Rus diplomatları sınır dışı etmişti.

Yaşananlar sonrası Fransa Dışişleri Bakanlığı, Bakü'nün iki Fransız diplomatı sınır dışı etme kararının ardından, iki Azeri diplomatı 'mütekabiliyet' gereği 'istenmeyen kişi' ilan etti.

PARİS-BAKÜ KRİZİNİN TEMELİNDE NE VAR

Büyük bir Ermeni diasporasına ev sahipliği yapan Fransa, Dağlık Karabağ krizi sırasında Erivan'a desteğini ifade etti. Bakü, Fransa'yı Kafkasya'yı 'istikrarsızlaştırmakla' ve Erivan'a kendisini savunması için askeri teçhizat sözü vererek 'yeni savaşları teşvik etmekle' suçladı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Fransız kuruluşu Viginum, Azerbaycan'la bağlantılı aktörlerin 2024 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmak isteyen Fransa'nın itibarını zedelemeyi amaçlayan bir bilgi manipülasyonu kampanyası yürüttüğünü duyurdu.

ad.jpgAzerbaycan lideri İlham Aliyev ile Fransa lideri Emmanuel Macron

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ekim ayında İspanya'da düzenlenen bir Avrupa zirvesine katılmayı ve Paris'in 'Ermeniler lehine önyargılı davrandığını' iddia ederek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la görüşmeyi reddetti.

Azerbaycan da kasım ayı sonunda Fransa, Almanya ve ABD'yi, yakın zamanda iki tutuklamanın hedefi olan bir medyanın 'yasadışı finansmanına' karışmakla suçladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN