Biden'dan UCM'ye Netanyahu tepkisi: Gazze'de soykırım yok

Biden'dan UCM'ye Netanyahu tepkisi: Gazze'de soykırım yok

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'deki çatışmalar nedeniyle İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında tutuklama talebinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne tepki gösterdi. Biden, UCM Başsavcısı Karim Khan'ın açıklamalarının aksine, İsrail liderinin Gazze'de soykırım suçu işlemediğini belirtti. "UCM'nin suçlamalarının aksine ortada bir soykırım yok. Bu iddiaları reddediyoruz" dedi. Biden'ın bu açıklamayı, Beyaz Saray'da düzenlenen 'Yahudi Amerikan Mirası Ayı' etkinliği sırasında yapması dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'de yedi aydır süregelen çatışmalar nedeniyle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında tutuklama talebinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) tepki gösterdi. Biden, UCM Başsavcısı Karim Khan'ın açıklamalarının aksine, İsrail liderinin Gazze'de soykırım suçu işlemediğini belirtti. "UCM'nin İsrail'e yönelik suçlamalarının aksine, ortada bir soykırım yok. Bu iddiaları reddediyoruz" dedi. Biden'ın bu açıklamayı, Beyaz Saray'da düzenlenen 'Yahudi Amerikan Mirası Ayı' etkinliği sırasında yapması dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında tutuklama kararı çıkarmaya hazırlanan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) tepki gösterdi. Beyaz Saray'da düzenlenen 'Yahudi Amerikan Mirası Ayı' etkinliğinde konuşan Biden, UCM Başsavcısı Karim Khan'ın açıklamalarının aksine, İsrail liderinin Gazze'de soykırım suçu işlemediğini söyledi. Biden, "UCM tarafından İsrail'e yönelik suçlamaların aksine, ortada bir soykırım yok. Bu iddiaları reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

'TARİHİ BOYUTLARDA AHLAKİ BİR REZALET'

İsrail Başbakanı Netanyahu ise Khan’ın başvurusunun bir ‘adalet rezaleti’ olduğunu belirterek, “UCM savcısı Karim Khan'ın İsrail'in demokratik yollarla seçilmiş liderleri hakkında tutuklama emri çıkarılması yönündeki çirkin kararı, tarihi boyutlarda ahlaki bir rezalettir" dedi.

Kararın uluslararası mahkemeye sonsuza kadar sürecek bir utanç damgası vuracağını söyleyen Netanyahu, "Ne büyük bir adalet rezaleti. Ne büyük bir rezalet. Savcının bana ve İsrail Savunma Bakanına yönelik saçma sapan suçlamaları, İsrail'in temel meşru müdafaa hakkını inkar etme girişiminden ibarettir. Sizi bir konuda temin ederim ki bu girişim tamamen başarısız olacaktır” ifadelerini kullandı.

UCM'NİN TUTUKLAMA TALEPLERİ

Dün UCM Başsavcısı Karim Khan, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Galant'ın yanı sıra Hamas'ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar ve siyasi lideri İsmail Haniye için de tutuklama emri çıkarılmasını talep etti. Hamas, Avrupa Birliği ve ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. Savcılık, İsrail yönetimine 'bir savaş yöntemi olarak sivilleri aç bırakmak' ve 'sivillere yönelik kasıtlı saldırılar düzenlemek' suçlamalarını yöneltti.

ABD'NİN GAZZE RAPORU

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze saldırılarına dair bir rapor hazırlayarak Kongre'ye sunmuştu. Rapor, İsrail'in Gazze'deki bazı saldırılarını eleştirel bir tutumla değerlendirirken, İsrail ordusunun uluslararası hukuku ihlal ettiği yönünde kesin bir hüküm içermiyordu. Ancak raporda, İsrail'e verilen ABD yapımı silahların 'muhtemel olarak uluslararası insani hukuka ilişkin yükümlülüklerle çelişen durumlarda kullanılmış olabileceği' tespiti yer almıştı. Biden, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin en güneyindeki Refah'a kara operasyonu başlatması üzerine İsrail'e bazı ağır bombaların sevkıyatını geçici olarak durdurmuştu.

FRANSA'DAN UCM'YE DESTEK

ABD ve Almanya'nın aksine, İsrail politikasını son dönemde değiştiren Fransa'dan mahkemeye destek geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Fransa, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve mahkemenin bağımsızlığını, ayrıca cezasızlıkla mücadeleyi desteklemektedir" denildi.

UCM'NİN KARARLARI VE TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ

UCM'nin Netanyahu ve Sinvar ile ilgili aldığı karar, söz konusu isimlerin mahkemeye üye 124 ülkeden herhangi birine adım atmaları halinde tutuklanarak Lahey'e götürülmelerini öngörüyor. İsrail ve ABD'nin yanı sıra Türkiye de mahkemenin kurucu sözleşmesi olan Roma Statüsü'ne taraf değil.

Türkiye'den UCM kararına ilişkin açıklama Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan geldi. Yakalama kararı çıkarılması yönündeki başvuruyu "Gecikmiş ama olumlu bir karar" olarak niteleyen Tunç, "Masum insanları hedef alan İsrailli yetkililer, en kısa sürede hukuk önüne çıkarılmalıdır ve hesap vermeleri sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN