Çin Devlet Başkanı, G20'ye katılmayacak

Çin Devlet Başkanı, G20'ye katılmayacak

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenecek olan G20 Liderler Zirvesi'ne katılmayacağı duyuruldu. ABD Başkanı Biden, Şi'nin bu kararının karşısında 'hayal kırıklığına uğradığını' ifade etti. Öte yandan Şi, 2008 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen G20 liderler zirvesine bizzat katılmayan ilk Çin Devlet Başkanı olacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin'de düzenlenen günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, 9-10 Eylül'de Hindistan'da gerçekleşecek olan G20 Liderler Zirvesi'nde Çin'i Başbakan Li Çiang'ın temsil edeceğini duyurdu.

G20'yi küresel ekonomik ve finansal işbirliği için önemli bir forum olarak gördüklerini belirten Mao, zirvede Çin heyetine bu kez Başbakan Li Çiang'ın başkanlık edeceğini, G20'nin uluslararası ekonomik işbirliği ve küresel kalkınma açısından rolünü vurgulayacağını kaydetti.

'UMARIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN MUTABAKAT SAĞLANIR'

Şi Cinping, G20 liderler zirvelerinin yıllık düzenli gerçekleştirildiği 2008'den bu yana toplantılara bizzat katılmayan ilk Çin Devlet Başkanı olacak. Sözcü Mao, AA muhabirinin, bu tercihin sebebine dair sorusuna yanıt vermezken, Çin'in zirveden beklentilerine ilişkin, "Umarız G20, dünya ekonomisinde baskıların hissedildiği, kalkınmada yeni zorlukların ortaya çıktığı bir dönemde ekonomik toparlanma ve sürdürülebilir büyüme için mutabakat sağlar, ortak refah ve kalkınma mesajı verir" açıklamasında bulundu.

Şi'nin zirveye katılmayacağına dair haberler, daha önce Batı ve Hint basınında yer almıştı. Zirvenin organizasyonunda yer alan diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlerde, Çin heyetinin hazırlık toplantılarında Rusya-Ukrayna savaşından ekonomik yükün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında paylaşımına, iklim değişikliğinden sağlığa kadar çok sayıda konuda bir zirve uzlaşmasına karşı itirazlarını dile getirdiği öne sürülmüştü.

BIDEN: KENDİSİYLE DAHA SONRA GÖRÜŞECEĞİM

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi'nin G20 Liderler Zirvesi'ne katılmayacak olmasının kendisini 'hayal kırıklığına uğrattığını' söyledi. ABD medyasında yer alan haberlere göre, Delaware'de basın mensuplarına konuşan Biden, Şi'nin zirveye katılmayacağı bilgisine ilişkin olarak, "Hayal kırıklığına uğradım fakat kendisiyle daha sonra görüşeceğim" dedi. Biden, Şi ile nerede ve ne zaman görüşeceğine dair bilgi vermedi.

Hindistan'daki G20 Liderler Zirvesi öncesi Vietnam'ı ziyaret etmesi beklenen ABD Başkanı Biden, her iki ülkeyle de daha yakın ilişki ve koordinasyon istediğinin mesajını verdi.

Şİ, ZİRVEYE NEDEN KATILMIYOR?

Bazı Hint gözlemciler, Çin'in aralarındaki sınır ihtilafının yol açtığı anlaşmazlıklardan dolayı 'Hindistan'ın ev sahipliğindeki zirveyi baltalamaya çalıştığı' görüşünü dile getirmişti.

Himalayalar'da bulunan ihtilaflı sınır bölgelerindeki gerginliklerin çözümüne yönelik görüşmeler sürse de Pekin ile Yeni Delhi arasında bu konudaki güvensizlik devam ediyor.

Çin Devlet Başkanı Şi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile zirve kapsamında yaptığı gayriresmi görüşmede, görüşmelerin devamı ve bölgedeki gerilimin düşürülmesi konusunda mutabakata varmıştı. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, iki liderin, '(sınır ihtilafına ilişkin) diyalog ivmesinin sürdürülmesi, askeri ve diplomatik kanallardan müzakerelere devam edilmesinde uzlaştığı' belirtilmişti.

Modi, görüşmede iki ülke arasındaki sınır bölgelerini ayıran Fiili Kontrol Hattı'na uyulmasının Çin-Hindistan ilişkilerinin normalleşmesi için 'şart' olduğunu vurgularken Şi, tarafların, 'ikili ilişkilerdeki genel çıkarları akılda tutarak sınır sorununu uygun şekilde ele alması gerektiğini' vurgulamıştı. Gözlemciler, verilen mesajlardan, görüşmenin ilan edildiği gibi 'mutabakattan' çok, bir 'restleşmeye' işaret ettiğini söylemişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN