Dünya için korkutan son! Tehlike gün geçtikçe artıyor: Sanılandan tam 10 kat daha yakın... Felaket!

Dünya için korkutan son! Tehlike gün geçtikçe artıyor: Sanılandan tam 10 kat daha yakın... Felaket!

Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisinin yaklaşık 1 milyar yıldız kütleli kara deliğe ev sahipliğini yaptığını düşünüyor. Öyle ki bu kara delikler Dünya'ya sanılandan da tam 10 kat daha yakın mesafedeler...

Şuan için söz konusu kara deliklerin yalnızca 20 tanesinin varlığı tespit edilebilmiş durumda. Ancak bunlar küçük boyutlarda kara delikler olduğundan gözlemlenmeleri fazlasıyla zor oluyor.

Dünya'ya en yakın mesafedeki kara deliğin ise 1565 ışık yılı uzaklıkta olduğunu biliniyor. Ancak yapılan yeni bir araştırma gezegenin çok daha yakınlarında başka kara deliklerin de olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı.

KOZMİK KAPIMIZIN EŞİĞİNDE YER ALIYOR

Intependent Türkçe'de yer alan bilgiye göre İtalya'daki Padua Üniversitesi'nden, 150 ışık yılı uzaklıktaki Stefano Torniamenti ve meslektaşları, 150 ışık yolu uzaklığındaki Boğa yıldız kümesinin analizini yaparak, burada 2 ya da 3 yıldız kütleli kara deliğin saklanıyor olabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar için bu, "kozmik kapımızın eşiğinde" bir kara delik olduğu anlamı taşıyor.

s-h-6-ic.jpg

Torniamenti, "Simülasyonlarımız, Boğa kümesinin kütle ve boyutla ilgili özelliklerinin ancak kümenin merkezinde bazı kara deliklerin olması durumunda açıklanabileceğini gösteriyor" dedi.

Boğa kümesinin ortalama 625 milyon yaşında olduğu da tahminler arasında. Yüzlerce yıldıza ev sahipliği yapan kümenin merkezinde de yoğunlaşmış yıldızlar kümesi bulunuyor. Daha uzak olanlar ise kümeden kopmaya başlıyor.

Kümenin yoğun kısımlarında, yıldızların birbiri ile çarpışma ve birleşme ihtimalleri de artıyor. Bu çarpışmaların sonucunda ise yıldız kütleli kara delikler doğuyor.

Torniamenti ve ekibinin simülasyonlarına göre, Boğa kümesinin özelliklerini en iyi açıklayacak senaryo, kümede 2 ya da 3 yıldız kütleli kara deliğin olması. Bu kara delikler ya hala kümede ya da 150 milyon yılı aşkın süre öncesinde dışarıya atıldı. Bu ihtimal de onların şuan kümenin eteklerinde dolaştığı anlamını taşıyor.

s-h-6-2.jpg

DÜŞÜNÜLENDEN 10 KAT DAHA YAKIN

Fakat bulgular, Boğa kümesinin Güneş Sistemi'ne en yakın kara delikleri içerdiği düşüncesini ortaya çıkartıyor. Bu da kara deliklerin Dünya'ya düşünüldüğünden 10 kat daha yakın olması demek.

Barselona Üniversitesi'nden astrofizikçi Mark Gieles, konuya dair şunları söyledi:

"Bu gözlem, kara deliklerin varlığının yıldız kümelerinin evrimini nasıl etkilediğini anlamamızı sağlayacak."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN