Gündeme bomba gibi düşen iddia: FBI, Trump’ın evinde nükleer silah belgelerini aradı

Gündeme bomba gibi düşen iddia: FBI, Trump’ın evinde nükleer silah belgelerini aradı

ABD'nin saygın gazetelerinden Washington Post, FBI'ın eski ABD Başkanı Trump'ın Florida'daki malikanesinde nükleer silah sistemleriyle ilgili belgeleri aradığını iddia etti. Washington Post, ABD'li yetkililerin en büyük endişesinin gizli belgelerin başka ülkelerin eline geçmesi olduğunu duyurdu.

Amerikan iç politikası, eski başkan Donald Trump’ın Florida Palm Beach’deki evi Mar-a-Lago’da FBI tarafından yapılan aramayı konuşuyor ve kamuoyu ikiye bölünmüş durumda. Cumhuriyetçi Parti ve taraftarlarına göre arama siyasi amaçlı ve mevcut Demokrat Partili yönetimin siyasi rakibini hedef alıyor.

Demokrat Partililere göre ise arama tamamen hukuk devletiyle ilgili, başkanlık görevinden ayrılırken bazıları “çok gizli” damgalı belgeleri evine götüren Trump’ı yasalara uymaya zorlamak için yapıldı; çünkü Trump’ın belgeleri götürme hakkı yoktu. Bu siyasi tartışmanın ortasına The Washington Post’un yayınladığı bir haber bomba gibi düştü.

Gazeteye bilgi veren bazı haber kaynakları, FBI’ın Trump’ın evinde nükleer silahlarla ilgili bazı gizli belgeleri aradığını söyledi. Bu belgelerin Amerika’nın nükleer kabiliyetiyle mi ilgili olduğu yoksa başka ülkelerin nükleer kapasitesiyle mi ilgili olduğu belli değil.

Yetkililer iddialar karşısında sessiz

FBI’ın aramada bu belgeleri bulup bulmadığı da bilinmiyor. Bu arada Donald Trump ve avukatları, FBI’ın yaptığı aramadan ötürü Amerikan Adalet Bakanı Merrick Garland’ı sorumlu tutmaya devam ediyorlar. Bu konuda düne kadar sessizliğini koruyan Garland, arama emrinden haberdar olduğunu doğruladı, bakanlığının arama emrini imzalayan hakimden arama kararı üzerindeki gizliliği kaldırmasını isteyeceğini söyledi.

Trump’ın avukatlarının bu gizlilik kaldırma talebine ne cevap vereceği bilinmiyor. Bakanlığın girişiminin yanı sıra aralarından CNN, The Washington Post ve NBC News gibi kurumların da olduğu bazı gazetecilik kuruluşları da mahkemeye başvurarak söz konusu gizliliğin kaldırılmasını istedi.

Washington Post'a konuşan ve ismi açıklanmayan yetkiliye göre, olağandışı aramanın hükümet yetkilileri arasında Trump'ın Mar-a-Lago'daki malikanesinde bulunabileceğini düşündükleri bilgi türleri ve potansiyel olarak yanlış ellere geçme tehlikesiyle karşı karşıya oldukları konusundaki derin endişenin altını çizdiğini söyledi.

Trump'ın sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı

Ajanların aradığı bazı materyallerle ilgili bilgi veren yetkililer, Washington Post'a devam eden soruşturmayla ilgili isimlerinin gizli kalması şartıyla konuştu. Yetkililer, Trump'ın evinde yapılan aramanın, Amerika Birleşik Devletleri'ne veya başka bir ülkeye ait silahlarla ilgili olup olmadığı da dahil olmak üzere, ajanların ne tür bilgiler aradığı hakkında ek ayrıntılar sunmadı. Aramanın bir parçası olarak da Trump'ın evinde bu tür belgelerin bulunup bulunmadığını da söylemediler. Trump sözcüsü de Nükleer silah iddialarıyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi. Adalet Bakanlığı ve FBI da konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Merrick Garland Perşembe günü yaptığı açıklamada, soruşturmayı tartışamayacağını söyledi. Ancak arama emri için mahkeme izni alma kararına şahsen izin verdiğini duyurdu.

Nükleer bilgiler çok az sayıda kişinin elinde

Uzmanlar, nükleer silahlarla ilgili bilgilerin özellikle hassas olduğunu ve bu materyallerin az sayıda hükümet yetkilisinin elinde olduğunu söyledi. ABD silahlarıyla ilgili ayrıntıların yayınlanması, bu sistemlere karşı koymanın yollarını arayan başka ülkelere bir istihbarat yol haritası sağlayabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, ABD'nin nükleer sırlarının ifşa olması ülke güvenliği açısından büyük bir tehdit yorumunda bulundu.

Geçmişte gizli bilgi sızıntılarına ilişkin soruşturmaları denetleyen eski bir Adalet Bakanlığı yetkilisi, soruşturmaya aşina kişiler tarafından açıklanan çok gizli bilgilerin, yetkililerin hassas belgeleri kurtarmak için mümkün olduğunca çabuk hareket etmeye çalışmasına neden olacağını söyledi. Eski Adalet Bakanlığı yetkilisi belgeleri kurtarmada geç kalınmasının ABD güvenliğine ciddi zarar verebileceğini ifade etti.

Operasyon genişleyebilir

Adalet Bakanlığı'nın gizli bilgi sızıntılarını araştıran ABD karşı istihbarat bölümünün eski başkanı David Laufman, "Bu doğruysa, Mar-a-Lago'da yasadışı olarak bulunan materyalin en yüksek sınıflandırma düzeyinde sınıflandırılmış olabileceğini düşündürür" dedi. Laufman, "FBI ve Adalet Bakanlığı, Mar-a-Lago'da hâlâ çok gizli materyallerin bulunduğuna inanırsa, bu durum o materyali mümkün olduğu kadar çabuk kurtarmak için daha büyük bir motivasyona yol açar." yorumunda bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN