İsrailli mevkidaşı ile görüşen Libya Dışişleri Bakanı açığa alındı

İsrailli mevkidaşı ile görüşen Libya Dışişleri Bakanı açığa alındı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Najla Mangoush'u (Necla el-Menguş) İsrailli mevkidaşı Eli Cohen ile görüşmesinden dolayı açığa alıp hakkında soruşturma başlattı. Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından açıklanan 368 no'lu kararnamede, "Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş'un açığa alınması ve hakkında soruşturma açılmasına karar verildi" ifadeleri yer aldı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, Dışişleri Bakanı Najla Mangoush'un açığa alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Kararnamede Mangoush ile ilgili soruşturmanın Libya Adalet Bakanı başkanlığında oluşturulacak komisyon tarafından yapılacağı belirtildi.

İTALYA'DA BİR ARAYA GELDİLER

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ve Libya dışişleri bakanları arasında tarihi bir toplantı" yapıldığı belirtilmişti. Açıklamada, Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in geçen hafta İtalya'nın başkenti Roma'da Libyalı mevkidaşı Mangous ile bir araya geldiği toplantının "iki ülke arasında işbirliği ve ilişki olanaklarının incelenmesini" amaçladığı kaydedilmişti.

Görüşmenin, iki ülke dışişleri bakanları arasında yapılan "ilk toplantı" olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Toplantıda bakanlar, iki ulus arasındaki tarihi bağları, Libya Yahudilerinin mirasını, ülkeler arasındaki işbirliği olasılığını, İsrail'in insani konularda, tarım, su yönetimi ve daha pek çok konuda verebileceği yardımı tartıştı" ifadeleri kullanılmıştı.

İSRAİL BAYRAĞI YAKILDI

Kuzey Afrika ülkesi Libya, İsrail'i tanımıyor ve Tel Aviv ile diplomatik ilişkileri bulunmuyor. Libya pasaportunda "işgal altındaki Filistin toprakları (İsrail) dışında bütün ülkelere gidebilir" notu bulunuyor. Ayrıca İsrail ile ilişki kurmak kanunen yasak. Mangoush'un İsrail Dışişleri Bakanı ile görüştüğünün duyurulmasının ardından, başkent Trablus'un doğusundaki Tacura bölgesi, Zaviye ve Beni Velid kentlerinde protestolar düzenlenmiş, Beni Velid'te İsrail bayrağı yakılmıştı.

BAKANLIK ÖNÜNDE PROTESTOLAR

Libya Ulusal Birlik Hükümeti aleyhine slogan atan eylemciler, Libya Dışişleri Bakanı Najla Mangoush'tan Cohen ile görüşmesi nedeniyle hesap sorulmasını istedi. Yerel medya, görgü tanıklarına dayandırdığı haberlerinde Dışişleri Bakanlığı önünde silah sesleri duyulduğunu aktardı.

Başkent Trablus'un yanı sıra, Misrata, Zaviye, Sabrata, Zliten, olmak üzere birçok kentte olaya tepki gösteren Libyalılar, yollarda lastikler yakarak, protestolar düzenledi. Bazı gösterilerde eylemciler, basın açıklaması yaptı.

'LİBYA HALKI DAVAYI SATMAZ'

Başkent Trablus'un 200 kilometre doğusunda bulunan Misrata kentinde de bir grup, Mangoush-Cohen görüşmesine tepki gösterdi. Kentin merkezindeki Şehitler Anıtı'nın önünde gece geç saatlerde toplanan yüzlerce kişi, görüşmeyi protesto ederek, Mangoush ile ilgili gerekenin yapılması talebinde bulundu. Eylemciler, "Libya, davayı halkı satmaz, normalleşmeye hayır" şeklinde sloganlar attı.

'BAHSİ GEÇEN GÖRÜŞMENİN DETAYLARINI TALEP EDİYORUZ'

Libya resmi haber ajansı LANA'ya konuşan Başkanlık Konseyi Başkanlığı Resmi Sözcüsü Necva Vehibe, Mangoush'un İsrail Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin Libya'nın dış politika sabiteleri ile örtüşmediğini kaydetti. Libya'nın dış politikasının değişmez tutum ve prensiplerinin takibinin Başkanlık Konseyi'nde olduğunu hatırlatan Vehibe, hükümetten bahsi geçen görüşmenin detaylarının talep edildiğini ifade etti. Vehibe, hükümetten görüşme nedeniyle gereken bütün yasal müeyyide ve adımların atılmasının da istendiğini kaydetti.

'BAKANLA GÖRÜŞME RESMİ DEĞİLDİ'

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Libya Dışişleri Bakanlığının, başta Filistin sorunu olmak üzere, Arap ve İslam ülkelerinin meselelerine yönelik ulusal sabitlere tam bağlılığını teyit ettiği ve Filistin'in ebedi başkenti olarak Kudüs'e bağlılığını vurguladığı kaydedildi. "Bu, kesin ve geri dönülemez bir kararlılıktır" denilen açıklamada, "Bu, Roma'da, İtalya Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşme sırasında gerçekleşen, gayriresmi ve hazırlıksız bir toplantıdır. Herhangi bir tartışma, anlaşma veya istişare içermemiştir. Bakan daha ziyade Libya'nın Filistin meselesine yönelik sabitlerini açık ve net bir şekilde teyit etmiştir" ifadelerine yer verildi.

'KARDEŞ FİLİSTİN HALKINA KARŞI TUTUMUMUZ SAĞLAM'

Bakan Najla Mangoush'un İsrail'in varlığını temsil eden herhangi bir tarafla herhangi bir toplantı yapmayı reddettiği ve Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin yaklaşımı doğrultusunda hala kararlı olduğunun teyit edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlık, İbrani ve uluslararası basının aktardığı gibi olaya toplantı ve görüşme niteliği verme girişimlerini kategorik olarak reddediyor. Dışişleri Bakanlığı, siyonist oluşumla normalleşmeyi tamamen ve kesin olarak reddettiğini bir kez daha vurgular ve Filistin davasına ve kardeş Filistin halkına karşı tutumunun sağlam olduğunu bir kez daha teyit eder."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN