Kazakistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yıl dönümü için basıldı! Türk tarihi 31 gramlık gümüş parada

Kazakistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yıl dönümü için basıldı! Türk tarihi 31 gramlık gümüş parada

Kazakistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yıl dönümü için hatıra parası basıldı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde 3 bin adet basılan hatıra parasının üzerindeki her resmin her imgenin bir anlamı var. Bağınsızlığın 30'uncu yılı hatıra parasının üzerinde sadece Kazakistan değil tüm Tük tarihi yer alıyor. Dünya tarihine damga vuran Türk devletlerinin yer aldığı paranın üzerinde Orhun yazıtlarındaki Türk kelimesinin eski dil de yazılmış olması da dikkat çekti.

Kazakistan bağımsızlığının 30'uncu yılı hatıra parasının tanıtımı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde yapıldı. Darphane'de 3 bin adet basılan hatıra parası 20 Eylül itibariyle Darphane'nin resmî sitesinde satışa sunulacak.

Hatıra parasında dikkat çeken detay ise bugünkü Kazakistan topraklarında hüküm sürmüş ve dünya tarihinde önemli rolleri olan Sakalar, Hunlar, Göktürk Kağanlığı, Altın Orda ve Kazak Hanlığı'na yer verilmesi oldu.

kazakistan.jpg

Tanıtıma Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel, Türkiye Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ve akademisyenler katıldı.

para.jpg

"SINIRLI SAYIDA BASILAN HATIRA PARASINA TÜRK TARİHİNİ SIĞDIRDILAR"

Tanıtılan hatıra parasının ön yüzünde Kazakistan'ın ulusal bayrağı ve Türkçe olarak 'Kazakistan Bağımsızlığının 30. Yılı' ibaresi yer alıyor. Aynı zamanda hatıra parasının arka yüzün ortasında Kazakistan haritası bulunuyor ve haritanın içinde Kazak Latin alfabesiyle 'Qazaqtan' yazıyor.

100.jpg

Arka yüzün ortasında Kazakistan haritası yer alıyor. Haritanın içinde yeni Kazak Latin alfabesi ile “Qazaqstan” diye yazıyor. Ayrıca geçmişte Kazak topraklarında hüküm sürmüş bazı tarihi devletlerin isimleri de haritada Türkçe olarak yazılmıştır. Bunlar kronolojik sırasıyla Sakalar, Hunlar, Göktürk Kağanlığı, Altın Orda ve Kazak Hanlığı’dır. Hatıra parasının arka yüzün üst kısmında Orhun Yazıtlarında olduğu gibi eski Türk yazısıyla “Türk” sözcüğü yer alırken alt kısmında ise Türk boylarının ulusal damgası olan koçboynuzu motifi yer alıyor. Hatıra parasının büyük bir titizlikle hazırlandığı tarihteki Türk devletlerinin paradaki haritada kurulduğu bölgelerin üzerinde yer almasından anlaşılıyor.

101.jpg

31 gram gümüşten dökülen ve değeri çok daha yüksek olan hatıra parasının nominal değeri 30 Türk Lirasıdır. Başkonsolos Alim Bayel, bu tür madeni paralara genellikle 20 lira nominal değerin verildiğini ancak Türk tarafının bağımsızlığın 30. yıldönümü nedeniyle Kazakistan için istisna yaptığını kaydetti.

102.jpg

103.jpg

"AMACIMIZ KAZAKİSTAN'IN BAĞIMSIZLIĞININ 30'UNCU YILI COŞKUSUNU PAYLAŞMAK"

Tanıtımda konuşan Türkiye Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, “Bugün burada dost ve kardeş ülkemiz Kazakistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yılının coşkusunu paylaşmak ve bu coşkuyu bir nebze olsun gelecek nesillere paylaşmak, Kazakistan bağımsızlığının 30. yıldönümü için bastığımız hatıra parasını tanıtmak için buradayız. Biz Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü olarak Cumhuriyet sikke ve ziynet altınları, madeni paralar, hatıra paralar, resmi mühür ve devlet nişanları, devlet madalyaları, değerli kağıtlar, pasaport Türkiye Cumhuriyeti kimliği kartı, sürücü belgesi, motorlu taşıt belgesi bandrol, ülkemize giren standart dışı kıymetli madenlerin, altınlarının kontrollerini yapmaktayız" dedi.

'Kazakistan'ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülke Türkiye'dir' diyen Şahin, "Bu durum Kazakistan ile olan ilişkimizin önemi göstermek açısından değerlidir. Bizler Kazakistan'ın bağımsızlığının 30. yıldönümü ilk hatıra parasının üretimini burada gerçekleştirmiş bulunmaktayız" diye konuştu.

104.jpg

'BAĞIMSIZLIĞIN EN GÖRKEMLİ KUTLANDIĞI DİĞER ÜLKE KARDEŞ TÜRKİYE'DİR'

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise "Bağımsızlık Kazakistan için önemli çünkü Kazakistan kendi bünyesinde yüzden fazla milleti barındırıyordu. Bizim açımızdan Kazakistan bağımsızlığının en güzel ve görkemli kutlandığı başka bir ülke varsa o da kardeş ülke Türkiye'dir" dedi. Büyükelçi Saparbekuly, Kazakistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden bir kaç saat sonra Türkiye tarafından tanındıklarını ve bunun manevi öneminin her zaman hissettiklerini de ifade etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN