Lahey’den ‘baskı altındayız’ açıklaması! Misilleme tehdidi

Lahey’den ‘baskı altındayız’ açıklaması! Misilleme tehdidi

Adalet Divanı’nın soykırım sanığı ilan ettiği İsrail yönetimine karşı Ceza Mahkemesi de harekete geçti. Netanyahu ve bazı yetkililer için tutuklama kararı çıkarılacağının anlaşılması üzerine başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin UCM’ye baskıya başladığı ortaya çıktı. Yargıçlara yönelik hamleyi ‘Misillemeyle tehdit ediliyoruz’ sözleriyle duyuran Başsavcı, İsrail’in müttefiklerine ‘Mahkemeyi sindirme girişimlerini durdurun’ çağrısı yaptı.

BATILI ÜLKELER UCM’YE BASKIYA BAŞLADI

Gazze’de 35 bine yakın Filistinliyi katleden İsrail Başbakanı Netanyahu’yu tutuklanma korkusu sardı. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Gazze Şeridi’nde savaş suçları işlediği gerekçesiyle Netanyahu, Savunma Bakanı Gallant ve Genelkurmay Başkanı Halevi hakkında tutuklama emri çıkarmaya hazırlandığı belirtildi. Ukrayna’daki savaş nedeniyle Putin’in durumuna düşmek istemeyen Netanyahu ise dünya liderlerine ‘Bu tehlikeli adımı durdurmak için tüm nüfuzlarını kullanmaları’ çağrısı yaptı. Bu çağrı sonrası Batılı ülkelerin ‘tutuklama’ kararı vereceği kesinleşen UCM’ye baskıya başladığı ortaya çıktı.

ADALETİ ENGELLEYECEK GİRİŞİMİ DURDURUN

UCM’yi Batılı ülkelerin baskı altına almaya başladığını Başsavcı Karim Han duyurdu. Han’ın açıklaması, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden oluşan bir grubun Mahkeme’nin üst düzey yetkilileriyle görüşmesinin ardından geldi. Başsavcı’nın açıklamasında, ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin İsrailli yetkililer hakkında tutuklama kararının çıkmaması için mahkemenin üst düzey yetkilileriyle temasa geçtiği belirtildi. “Mahkeme’ye veya Mahkeme personeline karşı misilleme tehdidi, bağımsızlık ve tarafsızlığı zedeler” uyarısı yapıldı. Girişimlerin ‘adaletin iradesine karşı suç teşkil edeceği’ ifade edildi.

0505krt01a-tum-yeni.jpg

LAHEY’E BİBİ ABLUKASI

ABD’li senatörlerin, Gazze’deki insanlık suçlarının baş sorumlusu Netanyahu’nun hakkında tutuklanma kararı çıkarmaya hazırlanan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yoğun baskı yaptığı belirtildi. Başsavcı, “Bireyler Mahkeme’ye misilleme tehdidinde bulunduğunda, bu bağımsızlık ve tarafsızlığı zedelemektedir.” açıklamasıyla tepki gösterdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin, Gazze’de soykırım işlemekle suçlanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dahil üst düzey yöneticiler hakkında tutuklama kararı çıkarılmasını engellemeye çalıştıkları iddiaları üzerine “girişimlerin derhal durdurulması” çağrısı yaptı. Mahkeme’nin X hesabından yapılan paylaşımda, ABD’nin İsrailli yetkililer hakkında tutuklama kararının çıkmaması için UCM’nin üst düzey yetkilileriyle temasta bulunduğu iddialarına yanıt verildi. Başsavcılığın yürütülen soruşturmalara yönelik kamuoyu ilgisinin farkında olduğunun aktarıldığı açıklamada, “devlet ve seçilmiş yetkililerin, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin ve aktivistlerin yorumlarını ve endişeleri iletmelerinin memnuniyetle karşılandığı” ifade edildi.

kr1-kerim-han.jpg
Karim Han

Mahkeme kararını etkilemeye yönelik eylemlere yanıt verilen açıklamada, “Ancak, Ofis’in (Başsavcılık) görevini yerine getirirken kendi yetki alanına giren soruşturmalar veya davalarla ilgili kararlar alması halinde, bireyler Mahkeme’ye veya Mahkeme personeline karşı misilleme tehdidinde bulunduğunda, bu bağımsızlık ve tarafsızlığı zedelemektedir.” uyarısı yapıldı. Açıklamada, bu tür tehditlerin “eyleme geçilmese dahi Roma Statüsü’nün 70. maddesi uyarınca adaletin idaresine karşı bir suç teşkil edebileceği” hatırlatılarak, “görevlileri engelleme, sindirme veya uygunsuz şekilde etkilemeye yönelik tüm girişimlerin derhal durdurulması” çağrısı yapıldı. Açıklamanın, ABD’de yayın yapan “Axios” haber sitesinin, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden oluşan bir grubun, UCM’yi tutuklama emri çıkarmaktan vazgeçirmek amacıyla bu hafta Mahkeme’nin üst düzey yetkilileriyle çevrimiçi toplantı gerçekleştirdiğine dair haberin ardından gelmesi dikkati çekti. İsrail Başbakanı Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki telefon görüşmesinde, UCM’nin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları nedeniyle İsrailli yetkililer hakkında muhtemel tutuklama kararının gündeme geldiği iddia edilmişti. İsrail’in “Walla” internet sitesindeki haberde, İsrailli yetkililerin UCM’nin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında tutuklama emri çıkartmaya hazırlandığı konusunda son iki haftadır daha fazla endişe duymaya başladığı belirtilmişti. Adı açıklanmayan İsrailli iki yetkiliye dayandırılan haberde, Netanyahu’nun, UCM’nin olası tutuklama kararına ilişkin endişelerini Biden’a ilettiği kaydedilmişti. Görüşmede Netanyahu’nun Biden’dan, UCM’nin olası tutuklama kararını engellemek için yardım istediği aktarılmıştı.

ABD'DEN KATAR'A BASKI! ‘ATEŞKESİ KABUL ETMEZSE HAMAS’I ÜLKEDEN ÇIKARIN’

ABD’nin, Katar’a yönelik baskıyı artırarak ateşkesi reddetmesi halinde Hamas liderlerini ülkeden atmasını istediği öne sürüldü. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililer, ülkenin önde gelen gazetelerinden Washington Post’a (WP), ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bu mesajı Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman bin Casim es-Sani’ye geçen ay ilettiğini söyledi. Katar’daki ateşkes görüşmelerinde yer alan ve adlarının gizli tutulmasını isteyen üç diplomat, Katarlı yetkililerin, başkent Doha’da yaşayan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ve diğer Hamas liderlerine “ülkeyi terk etmeleri durumunda kalacak başka yer bulmaları için plan yapmalarını söylediğini” belirtti. 1995-1998’de görev yapan ABD’nin eski Katar Büyükelçisi Patrick Theros da Hamas’ın Katar’dan atılmasının hata olacağını savunarak, böyle bir hamlenin “Beyaz Saray için kabus yaratabileceğini” söyledi. Diğer yandan İsrailli haber sitesi Times of Israel, Doha yönetiminin Washington’ın talebini kabul edebileceğini savundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN