Piet Mondrian'ın tablosuyla ilgili yıllar sonra ortaya çıkan gerçek: 77 yıldır ters duruyormuş

Hollandalı ressam Piet Mondrian'ın 1941 tarihli 'New York City 1' isimli tablosunun çeşitli müzelerde 77 yıldır ters sergilendiği ortaya çıktı. Bir sanat tarihçisi tablonun doğru tarafının yukarıya asılması halinde eserin parçalanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Tablo, zarar görmemesi için yeni açılacak bir sergide yine ters olarak sergilenecek.

Hollandalı ressam Piet Mondrian’ın 'New York City 1' isimli tablosunun, bir sanat tarihçisi tarafından 77 yıl önce ilk kez sergilenmeye başladığından beri baş aşağı asılı durduğu tespit edildi.

Kırmızı, sarı, siyah ve mavi yapışkan bantların iç içe geçtiği karmaşık bir kafes olan 1941 tarihli New York City I adlı tablo ilk kez 1945 yılında New York'taki MoMA'da sergilenmiş ancak 1980 yılından bu yana Düsseldorf'taki Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin sanat koleksiyonunda asılı duruyor.

piet-mondriaan.jpg

ESER BASİTLEŞTİRİLMİŞ UFUK ÇİZGİSİNİ ANLATIYOR

Resmin şu anda asılı olduğu şekilde, alt kısımda kalınlaşan çok renkli çizgiler, bir ufuk çizgisinin basitleştirilmiş versiyonunu düşündürüyor. Ancak küratör Susanne Meyer-Büser bu yılın başlarında müzenin Hollandalı avangart sanatçı hakkındaki yeni sergisini araştırmaya başladığında resmin tam tersi olması gerektiğini fark etti. Meyer-Brüser, "Izgaranın kalınlaşması, karanlık bir gökyüzü gibi üstte olmalıydı. Bunu diğer küratörlere gösterdiğimde sorunun çok açık olduğunu fark ettik. Resmin yanlış yönde olduğundan yüzde 100 eminim" dedi.

Soldaki fotoğraf tablonun yanlış asıldığı halini, sağdaki ise doğru halini gösteriyor.

e0helgvx.jpeg

HATA MI YAPILDI, BİLEREK Mİ YANLIŞ ASILDI BİLİNMİYOR

Sanatçının ölümünden birkaç gün sonra çekilen ve Haziran 1944'te Amerikan yaşam tarzı dergisi Town and Country'de yayınlanan Mondrian'ın stüdyosuna ait bir fotoğrafta aynı resim şövalenin üzerinde ters şekilde dururken görülüyor. Meyer-Brüser, Mondrian'ın karmaşık katmanlama işlemine çerçevenin en üstünden bir çizgiyle başlayıp aşağıya doğru inerek çalışmış olmasının muhtemel olduğunu, bunun da bazı sarı çizgilerin neden alt kenarın birkaç milimetre gerisinde durduğunu açıkladığını söyledi. Susanne, "Birisi eseri MoMA'daki kutusundan çıkardığında bu bir hata mıydı? Eser nakledilirken birileri özensiz mi davranıyordu? Bunların cevabını vermek imkansız" dedi.

ESER ORİJİNAL HALİNE ÇEVRİLMEYECEK

Sorunun bir kısmı da Mondrian'ın daha önceki eserlerinin çoğunun aksine, New York City I'de sanatçının imzasının olmamasının nedeni olarak, eserin henüz bitmemiş olduğunun kabul edilmesi. Eserin şu anda baş aşağı sergilendiğine işaret eden tüm kanıtlara rağmen, eser yeni Mondrian sergisinde 75 yıldır asılı olduğu şekilde gösterilecek. Meyer-Brüser, "Yapışkan bantlar zaten son derece gevşek ve pamuk ipliğine bağlı. Şimdi baş aşağı çevirecek olsanız yerçekimi onu başka bir yöne çekecektir. Ve bu artık eserin hikayesinin bir parçası" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN