Prens Harry'nin yönettiği vakfa 'Afrikalılara işkence ve cinsel istismar' suçlaması

Prens Harry'nin yönettiği vakfa 'Afrikalılara işkence ve cinsel istismar' suçlaması

İngiltere kraliyet ailesindeki görevlerinden çekilen Prens Harry'nin yönetim kurulunda yer aldığı Afrika Parkları Vakfı çalışanlarının, kabile halklarına sistematik olarak işkence edip cinsel saldırılarda bulunduğu iddiası gündem oldu.

İngiltere Kralı 3. Charles'ın küçük oğlu Sussex Dükü Prens Harry, geçmişte 6 yıl başkanlığını yaptığı Afrika Parkları Vakfı'nın geçen yıl yönetim kurulu üyesi oldu.

Afrika'daki 12 ülkede faaliyet gösteren vakıf, orman alanlarını ve milli parkları hükümetlerle ortaklıklar halinde yönetiyor ve yerel topluluklarla çalışarak yaban hayatını kurtarma çalışmaları yapıyor.

Birçok ünlü iş insanının da bağışçıları arasında yer aldığı vakfın adı, kabilelerde ve yağmur ormanlarında yaşayan yerlilere dayak ve cinsel saldırı iddialarıyla gündeme geldi.

YEREL HALKTAN DEHŞETE DÜŞÜREN İDDİALAR

Vakfın 2010'dan beri yönettiği Kongo'da Odzala-Kokoua Milli Parkı'nda yaşayan Baka halkı, yüzlerce yıldır tıbbi amaçlı kullanım için de dahil balıkçılık, avcılık ve toplayıcılık yaptıkları ormanlara girişlerinin vakıf çalışanlarınca engellendiğini iddia etti.

İsmi açıklanmayan Baka halkı üyesi, vakıf çalışanlarınca elleri kelepçeli şekilde başının suya sokulduğunu söylerken, yine ismi verilmeyen aktivist, Baka halkından bir kişinin dövüldükten sonra yaralı halde gözaltına alındığını ve yaraları tedavi edilmediği için gözaltındayken öldüğünü öne sürdü.

Aktivist, lohusa kadına cinsel saldırı iddialarından da söz ederken, bir erkek çocuğuna ise vakıf çalışanı tarafından zorla fuhuş yaptırıldığı iddiasında bulundu.

Lohusa kadın, mahkemeye taşıdığı olay karşısında hak ettiği 1300 sterlinlik tazminatın çoğunu alamadığını, saldırganın ise çok kısa süre cezaevinde kaldığını öne sürdü.

İstismar konusunu örtbas etmek için sağlık çalışanlarının korkutulduğu iddiası da haberde yer aldı.

PRENS HARRY 'UYARMIŞ'

Vakıftan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Kongo hükümeti ve yerli halklarla konuya ilişkin çalışma yürütüldüğü belirtilirken, iddiaların ciddiye alındığı ve güçlü şekilde inceleneceği vurgulandı.

Açıklamada, iddiaların doğruluğunu değerlendirmek için hukuk firmasıyla anlaşıldığı bilgisi paylaşıldı.

Prens Harry'nin yöneticisi olduğu bir diğer vakıf Archewell'den konuya ilişkin açıklama yapılarak, Sussex Dükü'nün yaşananlardan haberdar olmasıyla Vakfın üst yöneticisi ve yönetim kurulu başkanını gerekli adımları atması için uyardığı kaydedildi.

'PRENS VAKIFLA BAĞLANTISINI KESMELİ'

Haberde, Prens Harry'nin Afrika yerlilerinin hakları için çalışan sivil toplum örgütü Survival International tarafından uyarıldığı ve bu konuda kendisine mektup yazdığı belirtildi.

Mektupta, yapılan kötü muamele, işkence ve cinsel saldırıların sayısına bakıldığında bunun birkaç kişinin anormal davranışı olmadığına dikkat çekilerek, Prens Harry'den bunları durdurması için nüfuzunu kullanması istendi.

Survival International'ın mektubuna yanıt veren Afrika Parkları Vakfı Başkanı Peter Fearnhead ise cevabında, yaşananlara hoşgörü gösteremeyeceklerini belirterek, gerekli adımların atıldığını kaydetti.

Örgütün yöneticisi Caroline Pearce da Prens Harry'nin vakıfla bağlantısını kesmesi gerektiğini söyledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN