Resmi İsrail hesapları dezenformasyon yayıyor

Resmi İsrail hesapları dezenformasyon yayıyor

Dezenformasyon, propaganda ve dijital otoriterlik konusunda uzman olan Doç. Dr. Marc Owen Jones, İsrail'in "bilgiyi manipüle etmede" uzman olduğunu vurgulayıp, "Resmi İsrail hesaplarının dezenformasyon yaydığını gördük. İnsanların sadece sahte fotoğraflar yaydığını değil, aynı zamanda bağlamından koparılmış fotoğraflar ve propaganda anlatıları gördük" diye konuştu.

Hamad bin Khalifa Üniversitesinde Dijital Beşeri Bilimler ve Topluluklar Doçenti Marc Owen Jones, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu Dünya Eğitim İnovasyon Zirvesi'nde (WISE 11) açıklamalarda bulundu.

Dezenformasyonla mücadeleye değinen Jones, bu konuda gazetecilerin, politikacıların, öğretmenlerin ve herkesin "yapay zekanın tehlikeleri konusunda" bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

'YAPAY ZEKA SİLAH OLACAK'

Jones, "İnsanlar bilgiyi manipüle etmeye çalışacak. Her zaman yapay zekayı kullanmıyorlar, geleneksel olarak başka şeyler kullanıyorlar. Yapay zekaya sahip olurlarsa onu kullanacaklar. Yani yapay zeka silah haline getirilecek. Bu yüzde 100 doğru" ifadelerini kullandı.

Gelecek birkaç yıl içinde yapay zeka daha karmaşık hale geldikçe deep fake (derin sahtelik) ve diğer görsellerin haberlere konu olduğu çok daha fazla olayla karşılaşılacağını bildiren Jones, yapay zeka ve yapay zekanın ne için kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin daha fazla düzenleme gerekliliğine işaret etti.

1-006.jpgMarc Owen Jones

Jones, "Çünkü eğer sahte görseller ve sahte videolar oluşturabilirseniz ve bunun sizin için hiçbir sonucu olmazsa, o zaman insanlar bunu yapacaktır." dedi.

Yapay zekayla ilgili düzenlemelerin "kesinlikle olması gerektiğini" vurgulayan Jones, Avrupa'da Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin (GDPR) olduğunu, dezenformasyonun ulus ötesi yayılmasını önlemek için diğer ülkeler arasında da çok taraflı düzenlemelere ilişkin anlaşmaların olması gerektiğini aktardı.

'İNSANLAR YANLIŞ BİLGİYİ DOĞRULAMADAN PAYLAŞIYOR'

Gazze savaşı ve dezenformasyon konusuna değinen Jones, "Gazze savaşı bilgi okuryazarlığının önemini gösterdi. Sadece Gazze savaşında değil, Ukrayna da dahil olmak üzere zamanla bunun (dezenformasyonun) arttığını gördük. Ama özellikle Gazze, bize insanların bilgiyi doğrulamadan nasıl paylaşacağını gösterdi" değerlendirmesini yaptı.

Bu konuda yapay zekanın ve bilgi okuryazarlığının önemine işaret eden Jones,"Resmi İsrail hesaplarının dezenformasyon yaydığını gördük. İnsanların sadece sahte fotoğraflar yaydığını değil, aynı zamanda bağlamından koparılmış fotoğraflar ve propaganda anlatıları gördük. Ve insanların bunları retweetlediğini de gördük." ifadelerini kullandı.

Jones, "Şu anda Gazze'de olup bitenleri tüm dünya biliyor. Herkes buna odaklanıyor. Ve bence bu kadar çok dezenformasyon görmemizin nedeni, insanların kutuplaşmış olmasıdır. Kutuplaştığınız zaman, inanmak istediğiniz şeye inanma eğiliminde olursunuz." diye konuştu.

'İSRAİL BİLGİYİ SİLAH YAPMADA UZMAN'

Kendisine "İsrail hükûmetinin neden bu kadar çok dezenformasyon yaydığının" sorulduğunu aktaran Jones, "Çünkü bunu yapabiliyorlar. Bunun saçma sapan bir dezenformasyon olup olmadığı önemli değil; eğer büyük bir mesajı hızlı bir şekilde ve geniş çapta iletebilirseniz, insanlar buna inanacaktır. İsrail'in bilgiyi silah haline getirme konusunda da uzman olduğunu düşünüyorum. Yani o bilgi alanını biliyorlar. Sanırım şu anda bu kadar çok şey görmemizin nedenlerinden biri de bu. Çünkü bu alanı manipüle etme konusunda uzman olan insanlarla karşı karşıyayız." değerlendirmesinde bulundu.

Jones, küresel güneyde, Orta Doğu'da insanların bu konuyu çok önemsediklerini, bilgi paylaşmak istediklerini ve bazen ne paylaştıklarını kontrol etmediğini söyledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN